Хроніка подій: 2021 рік
Січень
Селекторна нарада в режимі онлайн з головами РДА та територіальних громад Одеської області
14.01.2021
Директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук 13 січня 2021 року взяв участь в онлайн нараді з головами райдержадміністрацій та територіальних громад Одеської області.
Голови РДА отримали відповіді з питань реорганізації (ліквідації) чинних райдержадміністрацій (звільнення, працевлаштування, фінансування співробітників, визначення граничної чисельності, структури та штатних розкладів РДА, що утворюються тощо). Особливо було наголошено на недопущенні скорочення кількості наявних працівників служб і архівних відділів РДА.
На нараді прийняте рішення про включення начальників архівних відділів райдержадміністрацій до складу комісій з реорганізації/ліквідації районних державних адміністрацій.
До Дня Соборності України і Дня пам’яті Героїв Крут
20.01.2021
В рамках заходів з нагоди відзначення у 2021 році Дня Соборності України та Дня пам’яті Героїв Крут на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області розміщено інформаційно-довідкові матеріали для ознайомлення широкого кола суспільства.
Соборність передбачає не лише пам’ять про минуле, а й потребує згуртованої спільної праці та взаємодії в сучасній Україні, коли ми, з різних регіонів, спілкуємося, разом працюємо, створюємо знакове і важливе.
Дані матеріали уже більше як століття лишаються актуальними. Під час створення матеріалів зроблено акцент на подіях, пов’язаних із історією формування органів влади, становлення війська, інституційному будівництві, спадкоємності сучасних державних установ від традицій УНР і Української Держави. Підкреслюється важливість спільних дій сьогодні в інтересах єдності та зміцнення громади, адже соборність передбачає не лише пам’ять про минуле, а й потребує конструктивної взаємодії в сучасній Україні.
Інформаційні матеріали до Дня пам’яті Героїв Крут
Інформаційні матеріали до Дня Соборності України
Робоча нарада з головами та керівниками апаратів РДА Одеської області
20.01.2021
Директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук 19 січня 2021 року взяв участь в роботі комісії з реорганізації (ліквідації) районів області, на яку були запрошені голови та керівники апаратів райдержадміністрацій Одеської області.
Голови та керівники апаратів РДА отримали відповіді з питань реорганізації (ліквідації) райдержадміністрацій (звільнення, працевлаштування, фінансування співробітників, визначення граничної чисельності, структури та штатних розкладів РДА, що утворюються тощо). Голови РДА отримали розпорядження голови ОДА про утворення комісій з реорганізації (ліквідації) районних райдержадміністрацій.
Участь директора Держархіву Петра Лук’янчука у покладанні квітів до Дня Соборності України
22.01.2021
Директор Державного архіву Одеської області 22 січня 2021 року взяв участь у покладанні квітів з нагоди Дня Соборності України до пам’ятника Тарасу Шевченку в Центральному парку культури та відпочинку іменні Т.Г.Шевченка. У цих святкових заходах взяли участь керівники Одеської обласної державної адміністрації та її структурних підрозділів, а також, керівники територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади.
Це свято офіційно встановлене у 1999 році, оскільки об’єднання УНР і ЗУНР мало велике політичне та історичне значення для утворення єдиної (соборної) української держави. У 2011 році День Соборності поєднали з Днем Свободи, що раніше відзначався 22 листопада під назвою «День Соборності і Свободи України». Однак, у 2014 році указом Президента свято було відновлене як День Соборності України. В українському національному календарі дата 22 січня посідає одне з провідних місць.
Так, саме 22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради була проголошена незалежність Української Народної Республіки. Роком пізніше, 22 січня 1919 року у Києві на Софійській площі проголошено Акт Злуки українських земель в єдину Україну – об’єднання двох тодішніх держав – УНР та ЗУНР, що постали на уламках Російської і Австро- Угорської імперій, – в єдину соборну Українську державу.
Державний архів Одеської області на офіційному сайті в розділі “Абеткова картотека християн, народжених в Одесі” розмістив 10083 картки.
22.01.2021
З метою надання віддаленого доступу до інформації архівних документів що зберігаються в архіві, Державний архів Одеської області на своєму офіційному сайті в розділі “Абеткова картотека християн, народжених в Одесі” розмістив 10083 картки за 1902 рік. Нині наші спеціалісти готують до викладення 9058 карток за 1900 р. та 8946 карток за 1898 р. Протягом січня-лютого будуть викладені також картки за 1897 та 1899 роки (відповідно, 8511 та 9294).
Керівники архівних відділів райдержадміністрацій Одеської області обговорили актуальні питання організації роботи архівних установ…
25.01.2021
За ініціативи Державного архіву Одеської області 25 січня 2021 року відбулась онлайн-нарада з керівниками архівних відділів районних державних адміністрацій, міських рад Одеської області з актуальних питань організації роботи архівних установ в умовах децентралізації.
Директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук ознайомив учасників наради з основними нормативними документами з питань реформування архівних відділів РДА, трудових архівів, організації роботи архівних установ низової ланки (сільських, селищних, міських, районних рад). Під час спілкування з керівниками архівних установ Петро Лук’янчук привернув увагу на терміновість упорядкування та передавання до відповідних архівних установ документів ліквідованих РДА, а також наголосив на необхідності приймання документів не лише на паперовому, а й на електронному носіях. Петро Лук’янчук звернув увагу учасників наради на те, що начальники архівних відділів РДА включені до складу комісій з реорганізації районних державних адміністрацій і повинні брати активну участь у роботі цих комісій. Також керівників архівних відділів РДА повідомили про необхідність налагодження зв’язків з сільськими, селищними, міськими радами сформованої об’єднаної територіальної громади з метою надання методичної та практичної допомоги в організації діловодства та архівної справи в ОТГ.
В обговоренні діяльності архівних установ в умовах децентралізації активну участь взяли начальники архівних відділів Березівської РДА Лідія Мокряк, Білгород-Дністровської РДА Віталій Форостяний, Болградської РДА Лариса Іванова, Ізмаїльської РДА Оксана Волканова.
Усього в нараді взяли участь 30 керівників архівних установ Одеської області.
Нарада директорів державних архівів областей з обговорення актуальних питань, що постають в роботі архівних відділів районних державних адміністрацій
26.01.2021
26 січня 2021 року відбулася онлайн-нарада за участю Голови Укрдержархіву Анатолія Хромова та заступника Голови Лариси Левченко. У нараді взяли участь керівники державних архівів областей.
Під час наради обговорювались наступні питання :
-створення архівних відділів районних державних адміністрацій укрупнених районів із відокремленими підрозділами, що функціонуватимуть у ліквідованих районах;
-організація виконання запитів юридичних і фізичних осіб і підготовки довідок у нових умовах;
-організація співпраці із регіональними відділеннями Фонду державного майна України щодо пошуку приміщень для розміщення в них архівних відділів райдержадміністрацій;
-працевлаштування працівників, вивільнених у результаті реорганізації райдержадміністрацій ліквідованих районів;
-розроблення методичних рекомендацій для архівних відділів райдержадміністрацій новостворених районів;
-сукупний облік архівних фондів НАФ у архівних відділах райдержадміністрацій новоутворених районів;
5 лютого 2021 р. о 10-00 на платформі Державної архівної служби України відбудеться обговорення проблем організації архівної справи та діловодства в територіальних громадах і методичних рекомендацій, підготовлених із метою надання допомоги у їх вирішенні, у режимі Zoom-конференції.
Для налагодження й підтримання комунікації з Державною архівною службою України, надсилання заявки для участі в Zoom-конференції та отримання Zoom-посилання надаємо контактні дані представника Укрдержархіву (o.tkachenko@arch.gov.ua – Ткаченко Оксана Юріївна, головний спеціаліст сектору координації архівних установ у регіонах).
Обговорення актуальних проблем Одеського регіону
26.01.2021
Директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук 26 січня 2021 року взяв участь в засіданні колегії ОДА
Голова Одеської ОДА провів засідання першої у 2021 році колегії, у роботі якої взяли участь члени колегії, голова Одеської обласної ради Григорій Діденко та Одеській міський голова Геннадій Труханов, а також керівники структурних підрозділів ОДА та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, посадові особи органів місцевого самоврядування.
Під час засідання було обговорено основні проблемні питання та перспективи розвитку регіону у поточному році.
Першим було розглянуто питання про погашення заборгованості з виплати заробітної плати, стан підвищення її рівня та легалізацію зайнятості населення у районах та територіальних громадах області. Доповідав директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА Дмитро Радулов (співдоповідачі – Олександр Шрамков, начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в Одеській області, та Сергій Байдюк, начальник ГУ Держпраці в Одеській області).
Керівник Департаменту надав комплексний аналіз поточної ситуації у динаміці за 2019 – 2020 роки та визначив основні проблемні питання у цьому напрямку ОДА, зокрема:
– збільшення рівня заборгованості з виплати заробітної плати на початок 2021 р. (з 47,3 млн до 83,5 млн грн);
– наявність підприємств-боржників та підприємств-банкрутів різних форм власності (на цей час їх по області 21);
– існування загальної тенденції «тіньової» зайнятості та «тіньових» зарплат у провідних галузях економіки;
– проблемність вкрай непропорційного співвідношення між офіційними показниками кількості суб’єктів господарювання, офіційно працевлаштованих осіб та середньої заробітної плати у ряді територіальних громад (Криничненська, Новоборисівська, Стрюківська, Чегодарівська сільські громади) тощо.
Актуальні питання розвитку відновлювальної та альтернативної енергетики та впровадження енергоефективних заходів на території Одеської області висвітлив директор Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності ОДА Антон Шалигайло. Він зосередив свою увагу на таких аспектах:
– альтернативна енергетика в області представлена усіма основними видами відновлювальної енергетики з використання енергії сонця, вітру, води та біогазу: станом на даний час в області функціонують 57 об’єктів, загальною потужністю 553,26 МВт (53 сонячних електростанцій; 1 вітрова електростанція; 2 комплекси з перероблення органічних відходів в біогаз; 1 гідроелектростанція тощо);
– зростає рівень виробництва альтернативної електроенергії, більш ніж у 2 рази збільшено кількість котелень, що використовують альтернативні види палива, та в 20 разів збільшено частку виробництва теплової енергії;
– реалізація інвестиційних проєктів щодо розвитку енергетичної інфраструктури з відновлюваних джерел енергії за 2020 р. надало змогу залучити до економіки Одещини понад 100 млн доларів;
– за період 2018 – 2020 р.р. у регіоні в цілому на 210 млн куб м (15%) зменшено використання природного газу;
У найближчих перспективах – розвиток у таких напрямках:
– введення в експлуатацію до 2023 р. ще 22-х сонячних електростанцій;
– реалізація низки інвестиційних проєктів загальною вартістю понад 440 млн євро у сфері вітроенергетики, зокрема, Дністровської вітрової електростанції у с. Старокозаче Білгород-Дністровського району.
– термомодернізація та реалізація енергоефективних проєктів: Державної програми «теплих кредитів» для підтримки населення та ОСББ, проєкту Фонду енергоефективності (програма «Енергодім»), «Регіональної цільової програми енергоефективності Одеської області на 2020 – 2022 р.р.» тощо;
– подальша реалізація Механізму енергосервісних контрактів (ЕСКО) у бюджетній сфері, в чому Одеська область стала першим в Україні регіоном.
Доповідач по третьому блоку питань стосовно забезпечення участі громадськості у формуванні й реалізації регіональної політики та вирішенні питань місцевого значення – т.в.о. начальника управління комунікацій та інформаційної політики ОДА Ольга Полторак – зосередила увагу на максимальній відкритості й прозорості влади та формуванні належної комунікації з усіма верствами суспільства. Невіднятною частиною цього процесу є створення та функціонування громадських рад – дорадчих органів для всебічного залучення громадськості до участі у реалізації державної політики. По кожній з доповідей відбулося обговорення та внесення відповідних пропозицій. Сергій Гриневецький наголосив на таких пріоритетних питаннях:
– необхідність проведення моніторингу погашення заборгованості з виплати заробітної плати з боку підприємств-боржників;
– легалізація зайнятості населення у територіальних громадах як основа належного та ефективного наповнення місцевих бюджеті;
– виведення з «тіні» трудових ресурсів та впровадження контролю за детінізацією доходів;
– необхідність реалізації відповідних проєктів з альтернативної енергетики навіть у найвіддаленіших частинах області – зокрема, на о. Зміїний;
– формування складу громадських рад на основі відповідальності, розуміння та пошуку консенсусу між громадськістю та владою; громадські ради мають стати практичною основою для підготовки та виховання майбутніх представників депутатського корпусу. Сергій Гриневецький закликав керівників та представників органів місцевого врядування до тісної та плідної роботи з профільними структурними підрозділами ОДА та органами центральної влади в регіоні, наголосивши при цьому на обов’язковості дотримання законодавства про працю на всіх рівнях та у всіх сферах економіки.
З трансляцією засідання колегії можна ознайомитися за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=SFUVYJaAt-8&feature=emb_logo&ab_channel=iacodessa
ОБГОВОРЕННЯ ПИТАНЬ СТВОРЕННЯ ТА НАЛАГОДЖЕННЯ НАЛЕЖНОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ АРХІВНИХ ПІДРОЗДІЛІВ У ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАДАХ
26.01.2021
Належна організація діяльності новостворених органів місцевого самоврядування в значній мірі залежить від їх документаційного забезпечення, а отже потребує невідкладної організації служб діловодства як структурних підрозділів їх виконавчих органів. Разом із цим, набуває особливої значущості питання забезпечення збереженості документів, утворених у діяльності припинених і новостворених органів місцевого самоврядування, що вимагає заснування архівних підрозділів (архівів) у сільських, селищних, міських радах новоутворених територіальних громад і їхніх виконавчих органах.
Державна архівна служба України розробила методичні рекомендації «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 1. Архівні підрозділи ОМС» з метою започаткування архівної справи та створення архівних підрозділів (архівів) у сільських, селищних, міських радах сформованих територіальних громад і їхніх виконавчих органах, налагодження їх взаємодії з архівними відділами райдержадміністрацій (архівними відділами міських рад), державними архівами областей, сприяння проведенню якісної експертизи цінності та забезпеченню збереженості документів Національного архівного фонду, документів з кадрових питань (особового складу) місцевих рад і їхніх виконавчих органів розформованих територіальних громад, підвищення рівня компетентності регіональних архівістів.
Для доведення цих методичних рекомендацій до рад територіальних громад, їхніх посадових та службових осіб їх направлено для розміщення на веб-сайтах Міністерства розвитку громад та територій України, «Децентралізація» (www.decentralization.gov.ua), Всеукраїнської асоціації громад, Української асоціації районних та обласних рад, Асоціації міст України, Асоціації об’єднаних територіальних громад.
На нашому сайті згадані методичні рекомендації доступні у файлі
5 лютого 2021 р. о 10-00 на платформі Державної архівної служби України відбудеться обговорення проблем організації архівної справи та діловодства в територіальних громадах і методичних рекомендацій, підготовлених із метою надання допомоги у їх вирішенні, у режимі Zoom- конференції.
Запрошуємо всі зацікавлені сторони та осіб взяти участь у пропонованому заході.
Для налагодження й підтримання комунікації з Державною архівною 2 службою України, надсилання заявки для участі в Zoom-конференції та отримання Zoom-посилання надаємо контактні дані представника Укрдержархіву (o.tkachenko@arch.gov.ua – Ткаченко Оксана Юріївна, головний спеціаліст сектору координації архівних установ у регіонах).
Підписано Меморандум про співпрацю між Державним архівом Одеської області та Комунальною установою «Одеський обласний центр допомоги ветеранам війни»
27.01.2021
27 січня 2021 року директор Держархіву Петро Лук’янчук та директор Комунальної установи «Одеський обласний центр допомоги ветеранам війни» Михайло Вершигора підписали Меморандум про співпрацю.
Меморандум ставить на меті консолідацію зусиль сторін, спрямованих на збір документів, спогадів, свідчень, фото- і відеоматеріалів про події на Сході України. Об’єднання зусиль сприятиме ефективній організації та проведенню заходів, щодо збору, збереженню і поширенню правдивої інформації про події на Сході України.
Під час зустрічі директор Держархіву Петро Лук’янчук, директор Центру Михайло Вершигора, начальник відділу формування НАФ, організації і координації архівної справи та діловодства Держархіву Галина Успенська, обговорили спільну підготовку комунікативних заходів для розроблення методичних рекомендацій необхідних для спільної роботи.
«Ніколи більше!»: 27 січня відбулася церемонія вшанування пам’яті жертв Голокосту.
28.01.2021
Архівісти Державного архіву Одеської області взяли участь у церемонії вшанування пам’яті жертв Голокосту, що пройшла на «Меморіалі жертвам Голокосту».
Незважаючи на несприятливі погодні умови, у Прохорівському сквері зібралися одесити, щоб приєднатися до загальної скорботи та висловити свої співчуття втраті, ім’я якої Голокост: члени Одеської регіональної асоціації євреїв-колишніх в’язнів гетто і нацистських концтаборів, представники місцевої влади, члени національно-культурних товариств, громадські діячі, небайдужі до історії рідного краю одесити.
Засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області
28.01.2021
28 січня 2021 року дистанційно відбулося чергове засідання експертно – перевірної комісії Державного архіву Одеської області з порядком денним:
– Про розгляд звіту про роботу ЕПК Державного архіву Одеської області за 2020 рік;
– Про розгляд плану роботи ЕПК Державного архіву Одеської області на 2021 рік;
– Про включення до списку юридичних осіб – джерел формування НАФ, які передають документи до Державного архіву Одеської області Південного міжрегіонального головного управління Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів на державному кордоні;
– Про виключення із списку юридичних осіб – джерел формування НАФ, які передають документи до архіву, архівного відділу виконкому Теплодарської міської ради Міського комунального підприємства «Редакція газети «Теплодарський вісник»;
– Про перейменування фонду особового походження «Першиної Заїри Валентинівни (1925-2003) – доцента, доктора історичних наук, професора»;
– Про уточнення назв фондів особового походження «Сушинського Богдана Івановича (1946-2020) – українського журналіста, письменника, громадського діяча» та «Йосипа Лазаровича Портного (1916-1989) – історика та архівіста, учасника Другої Світової війни»;
– Про створення колекції фотодокументів; – Щодо проведення експертизи цінності розмножених примірників документів вищих органів влади та управління з відповідними грифами секретності, які зберігаються у фондах Державного архіву Одеської області та у відомчих архівах; – Про затвердження описів, актів, номенклатур та інше.
29 січня 2021 року пройшли заходи на честь 103-ї річниці бою під Крутами.
29.01.2021
Архівісти Державного архіву Одеської області взяли участь у покладанні квітів до меморіальної дошки борцям за незалежність України Івану і Юрію Липам, що встановлена на фасаді будинку по вул. Пастера, 52.
В урочистостях взяли участь: керівництво міста та області, представники громадських організацій, військовослужбовці, студенти та школярі. Битва під Крутами стала символом героїзму та відданості Українській державі та національній ідеї, а її дата – 29 січня 1918 року – днем національної трагедії, коли українські юнаки-добровольці виступили на захист Української Народної Республіки та прийняли нерівний бій з майже п’ятитисячною армією. 300 юнаків – цвіт тодішньої української патріотичної молоді – захищали українську державність, мріяли й боролися за сильну Україну, поклавши на її вівтар найцінніше – власне життя.
Ця битва під Крутами належить до однієї з найбільш трагічних сторінок української історії.
Лютий
Покращення матеріально – технічної бази та умов праці в Державному архіві Одеської області
04.02.2021
В Державному архіві Одеської області в корпусі на вулиці Пироговська, 29, проведено роботи з демонтажу старих вікових блоків в п’яти робочих кабінетах та читальному залі, які відпрацювали 50 років з моменту вводу в експлуатацію будівлі.
На заміну старих віконних блоків, проведено монтаж сучасних металопластикових з склопакетами, які мають високі показники енергоефективності.
Робота комісії Державного архіву Одеської області з упорядкування документів з місцевих виборів 2020 року
05.02.2021
З 01 по 05 лютого 2021 року проведені перевірки якості упорядкування документів з місцевих виборів 2020 року територіальними виборчими комісіями, а саме: Одеської обласної територіальної виборчої комісії, Одеської міської територіальної виборчої комісії, Київської районної у місті Одесі територіальної виборчої комісії Одеської області, Малиновської районної у місті Одесі територіальної виборчої комісії Одеської області, Приморської районної у місті Одесі територіальної виборчої комісії Одеської області, Суворовської районної у місті Одесі територіальної виборчої комісії Одеської області.
Під час перевірки обговорювали питання складення графіку приймання, транспортування, передачі на державне зберігання виборчої документації до Державного архіву Одеської області.
Комісія працювала у складі заступника директора Державного архіву Одеської області Сергія Осіпенка, начальника відділу зберігання, обліку та фізичної схоронності документів Національного архівного фонду Світлани Виногловської, начальника відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Галини Успенської.
Обговорення проблем організації архівної справи та діловодства в територіальних громадах
05.02.2021
5 лютого 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук, начальник відділу зберігання, обліку та фізичної схоронності документів Національного архівного фонду Світлана Виногловська, начальник відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Галина Успенська, взяли участь в обговоренні проблем організації архівної справи та діловодства в територіальних громадах і методичних рекомендацій «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 1. Архівні підрозділи ОМС», підготовлених із метою надання допомоги у їх вирішенні.
У заході взяли участь представники Міністерства юстиції України, Міністерства розвитку громад та територій України, Всеукраїнської асоціації громад, Асоціації міст України, Української асоціації районних та обласних рад (Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування), Асоціації об’єднаних територіальних громад, органів місцевого самоврядування, місцевих державних архівних установ та місцевих архівних установ.
Практика студентів Одеського національного університету імені І.І.Мечникова у Державному архіві Одеської області
08.02.2021
8 лютого 2021 року на базі Державного архіву Одеської області розпочалась щорічна студентська практика студентів 3 курсу факультету історії та філософії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова (керівники практики: від Держархіву – заступник директора – начальник відділу використання документів Національного архівного фонду, інформації, публікацій та зовнішніх зв’язків Крачков Сергій Миколайович від ОНУ – к.і.н., доцент кафедри історії України, заступник декана Синявська Олена Олександрівна).
За програмою, архівна практика студентів розподіляється на теоретичні заняття та практичну роботу.
Практиканти з Одеського національного університету імені І.І.Мечникова прослухали загальний лекційний курс із архівознавства впродовж навчального року, тому в Державному архіві Одеської області отримають поглиблену інформацію по темі «Методика самостійної дослідницької роботи і використання інформації документів історико-біографічного характеру»: формування, склад, використання», ознайомляться з правилами та нормативами зберігання документів і відвідають архівосховища.
Під час практичної роботи, студенти ОНУ також займуться укладанням науково-довідкового апарату (по справах фонду Р-8065) і систематизацією каталогу (фонди 6, 16, 39), окрім того – долучаться до упорядкування іменної картотеки на осіб християнського віросповідання, народжених в місті Одесі наприкінці ХІХ – на початку ХХ сторіч та продовжать роботу над проектом по створенню електронної бази даних на іменної картотеки на осіб християнського віросповідання.
Нові надходження до Держархіву документів управління об`єктами державної власності та приватизації
10.02.2021
На зберігання до Державного архіву Одеської області надійшли документи Регіонального відділення Фонду державного майна України в Одеській області (фонд 8062) в зв’язку з закінченням строків зберігання в установі. Прийняті матеріали за 1992-2005 роки в кількості 975 справ. Серед документів, що надійшли: накази та розпорядження з основної діяльності, звіти про приватизацію підприємств, документи з питань відчуження державного майна, протоколи аукціонної комісії за підсумками продажу акцій, справи з приватизації та акціонування.
Участь Державного архіву Одеської області в обговоренні питань упорядкування документів відділами ДРАЦ
11.02.2021
10 лютого 2021 року керівництво та фахівці Державного архіву Одеської області з метою організації та удосконалення роботи територіальними відділами державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції міста Одеса взяли участь у Zoom- семінарі з обговорення питань формування та оформлення справ, складення описів, алфавітів, географічних покажчиків до описів та передачі на державне зберігання документів Національного архівного фонду.
Учасники семінару мали можливість отримати відповіді від керівництва та фахівців Держархіву на питання, що виникають у щоденній практичній роботі на місцях.
В семінарі взяли участь заступник директора Сергій Осіпенко, начальник відділу використання документів Національного архівного фонду, інформації, публікації та зовнішніх зв’язків Сергій Крачков, начальник відділу зберігання, обліку та фізичної схоронності документів Національного архівного фонду Світлана Виногловська, начальник відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Галина Успенська, головний спеціаліст відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Ольга Бабко
Державний архів Одеської області продовжує забезпечувати віддалений доступ до архівної інформації
13.02.2021
З метою забезпечення дистанційного доступу до інформації архівних документів, що зберігаються в архіві, Державний архів Одеської області в розділі «Абеткова картотека християн, народжених в Одесі» розмістив 9857 карток за 1898 рік.
Участь директора Держархіву Петра Лук’янчука в церемонії покладання квітів до меморіалу «Воїнам-землякам, які загинули в афганській війні 1979-1989 рр.»
15.02.2021
15 лютого 2021 року керівництво Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної Ради та її структурних підрозділів взяли участь в покладанні квітів до меморіалу «Воїнам-землякам, які загинули в афганській війні 1979-1989 рр.» з нагоди дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав в Центральному парку культури та відпочинку іменні Т.Г.Шевченка.
День вшанування учасників бойових дій на території інших держав встановлений указом президента України від 11 лютого 2004 року №180 і приурочений до завершення виведення військ колишнього СРСР із території Афганістану 15 лютого 1989 року.
На Одещині сьогодні мешкає понад п’ятнадцять тисяч учасників бойових дій на території інших держав, які повернулися живими до рідної землі, з них понад шість тисяч – воїни-афганці. Однак, багатьом військовим не судилось побачити свої рідні сім’ї, які віддано чекали на них. Священною є пам’ять про їх героїзм та мужність.
У цей скорботний день Україна схиляє голову перед своїми синами, що воювали та загинули.
Вшановування подвигу Героїв, які віддали своє життя під час Революції гідності.
20.02.2021
20 лютого згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні» щороку відзначають День Героїв Небесної Сотні.
На увічнення великої людської, громадянської та національної відваги й самовідданості, сили духу й стійкості громадян, завдяки яким змінився хід історії України, ми відзначаємо День Героїв Небесної Сотні.
Саме 18-21 лютого 2014 року у Києві були найжорстокіші протистояння між силовиками та учасниками Революції гідності. 20 лютого 2014 року загинуло найбільше активістів Євромайдану.
У сквері Героїв Небесної Сотні м. Одеси відбулася церемонія покладання квітів до пам’ятного знаку Героям.
В урочистому заході взяли участь керівники області та міста, депутати, представники різних родів військ Збройних Сил України, представники силових відомств, духовенства та громадськості.
Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Завершилася практика студентів Одеського національного університету імені І.І. Мечникова у Державному архіві Одеської області
24.02.2021
З 08 по 19 лютого 2021 року на базі Державного архіву Одеської області була проведена щорічна студентська практика для студентів 3 курсу факультету історії та філософії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова (керівники практики: від Державного архіву Одеської області – заступник директора-начальник відділу використання документів Національного архівного фонду, інформації, публікацій та зовнішніх зв’язків Крачков Сергій Миколайович від ОНУ імені І.І. Мечникова – к.і.н., доцент кафедри історії України, заступник декана Синявська Олена Олександрівна). Практика завершилася проведенням лекції для студентів на тему «Особливості законодавства та ведення реєстрації актових записів про народження у метричних книгах дорадянського періоду та у книгах реєстрації актів цивільного стану радянського періоду».
За програмою архівна практика студентів розподілялась на теоретичні заняття та практичну роботу. Практиканти з Одеського національного університету імені І.І.Мечникова впродовж навчального року прослухали загальний лекційний курс із архівознавства, тому в Державному архіві Одеської області отримали поглиблену інформацію по темі «Методика самостійної дослідницької роботи і використання інформації документів історико- біографічного характеру: формування, склад, використання», ознайомилися з правилами та нормативами зберігання документів НАФ і відвідали архівосховища.
Під час практичної роботи студенти ОНУ імені І.І. Мечникова укладали науково-довідковий апарат (по справах фонду Р-8065) і систематизували каталог (фонди 6, 16, 39), окрім того були долучені до упорядкування іменної картотеки на осіб християнського віросповідання, народжених в місті Одесі наприкінці ХІХ – на початку ХХ сторіч, та продовжили роботу над проектом по створенню електронної бази даних на іменну картотеку на осіб християнського віросповідання.
На сайті Державного архіву Одеської області представлена онлайн-виставка «Родина Косачів у фотографіях до 150-річчя з Дня народження Лесі Українки».
24.02.2021
Урочисте засідання колегії Одеської обласної державної адміністрації, присвячене 89-й річниці з дня утворення Одеської області
26.02.2021
Напередодні Дня народження Одеської області 26 лютого 2021 року у приміщенні адміністративної будівлі по вул. Канатна, 83 відбулось урочисте засідання колегії Одеської обласної державної адміністрації присвячене 89-й річниці з дня утворення Одеської області.
Крім членів колегії, у ньому взяли участь народні депутати України від Одещини, депутати Одеської обласної ради, Герої України, Почесні громадяни Одеської області; колишні голови Одеської обласної державної адміністрації; члени виконкому Одеської міської ради; керівники правоохоронних органів та військових формувань; голови районних державних адміністрацій, об’єднаний територіальних громад, міст обласного значення, районних рад; керівники структурних підрозділів обласної державної адміністрації та територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади; представники громадськості та засобів масової інформації.
У своїй святковій промові голова Одеської обласної адміністрації Сергій Гриневецький відзначив, що у рамках державної програми «Велика реставрація» заплановано ремонт та реставрація історичної будівлі по вулиці Троїцькій,25 та подальшого розміщення там Державного архіву Одеської області.
Під час колегії директором Державного архіву Одеської області була презентована виставка «До річниці утворення Одеської області» за документами і матеріалами з фондів Державного архіву Одеської області.
Державний архів Одеської області продовжує забезпечувати віддалений доступ до архівної інформації
28.02.2021
З метою забезпечення дистанційного доступу до інформації архівних документів, що зберігаються в архіві, Державний архів Одеської області 26 лютого 2021 року в розділі «Абеткова картотека християн, народжених в Одесі» розмістив 9500 карток за 1900 рік
Березень
ЗАСІДАННЯ ЕКСПЕРТНО-ПЕРЕВІРНОЇ КОМІСІЇ У ДИСТАНЦІЙНОМУ РЕЖИМІ
01.03.2021
25 лютого 2021 року відбулося чергове дистанційне засідання експертно- перевірної комісії Державного архіву Одеської області з порядком денним:
1. Про включення до списку юридичних осіб–джерел формування НАФ, які передають документи до Державного архіву Одеської області, Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр громадського здоров’я» Одеської обласної ради;
2. Про включення до списку юридичних осіб–джерел формування НАФ, які передають документи до Державного архіву Одеської області, Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону;
3. Про вилучення з НАФ документів фонду № Р-2000 «Виконком Одеської обласної ради народних депутатів»;
4. Про вилучення з НАФ документів фонду № 8021 «Одеська обласна державна адміністрація»;
5. Про внесення до НАФ документів Гапонова Є.А. та Балаш Л.Г.;
6. Про затвердження положень про архівні підрозділи та експертні комісії, номенклатур справ, описів справ постійного зберігання та з особового складу, актів про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ.
Відбулося розширене підсумкове засідання апаратної наради Державного архіву Одеської області за участю працівників архівних відділів райдержадміністрацій, яка проведена дистанційно у режимі відеоконференції.
05.03.2021
05 березня 2021 року, відповідно до річного плану роботи, відбулося розширене підсумкове засідання апаратної наради Державного архіву Одеської області за участю працівників архівних відділів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад та колективу Держархіву області.
На початку засідання директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук проінформував про кадрові зміни в архівній галузі області, що відбулися у зв’язку з впровадженням заходів реформи адміністративно- територіального устрою.
Учасники заходу заслухали доповідь про підсумки роботи архівних установ Одеської області у 2020 році та пріоритети на 2021 рік.
Зі співдоповідями виступили; заступник директора Сергій Осіпенко та заступник директора – начальник відділу використання документів національного архівного фонду, інформації,публікації та зовнішніх зв’язків Сергій Крачков.
На сайті Державного архіву оновлено виставку “До річниці Кобзаря”
06.03.2021
Привітання зі святом 8 березня !
07.03.2021
Дорогі жінки!
Щиро вітаю вас зі святом весни – 8 Березня!
Цей день є символом жіночності, краси та любові. Ваша краса, турбота, доброта та відповідальність створюють затишок у домі, злагоду у родині та гармонію у колективі.
Чарівністю і щирістю ви робите світ різнобарвним і прекрасним, надихаєте чоловіків на шляхетні вчинки.
Ваша мудрість, професійність та розуміння сприяють успішному втіленню змін в архівній справі Одеської області.
Від щирого серця бажаю вам любові, щастя та посмішок. Нехай у ваших родинах завжди панує спокій, добробут та затишок. Здоров’я вам та вашим близьким, життєвої енергії та здійснення мрій!
З повагою
Директор Петро ЛУК’ЯНЧУК
Вшанування пам’яті великого Кобзаря з нагоди 207- ї річниці від дня народження
09.03.2021
09 березня 2021 року відбулися урочистості біля пам’ятника Тараса Шевченка. У церемонії покладання квітів до пам’ятника великого Кобзаря з нагоди 207- ї річниці від дня народження видатного українського поета, прозаїка, драматурга, художника, політичного та громадського діяча Т.Г. Шевченка, разом з керівництвом Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної Ради та її структурними підрозділами, військовими та громадськістю взяв участь директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук.
Життя і творчість Тараса Шевченка присвячені українському народу. Він пробудив нашу націю зі сну рабства, закликав до боротьби за волю. Тарас Григорович мріяв про ті часи, коли в Україні шануватимуть мову, культуру та історію нашого народу, а люди будуть щасливими. І закликав до цього співвітчизників. Завдяки заповітам Великого Кобзаря українці здобули незалежність і державність рідної країни. Поезія Шевченка вселяє в нас надію в майбутнє українського народу і подальше його процвітання.
Нові публікації архівних документів алфавітні книги Одеського равинату
11.03.2021
На веб-сайті Державного архіву Одеської області у рубриці “Електронний архів” продовжується публікація алфавітних покажчиків до метричних книг Одеського равинату.
11 березня розміщено алфавітні покажчики за 1900 рік «Померлі» та 1897 рік «Народжені». Інформація розміщена в розділі «Електронний архів: фонди, описи, документи» в підрозділі «Алфавітні книги Одеського равинату».
З нагоди Дня українського добровольця в Одесі відбулася церемонія покладання квітів
14.03.2021
14 березня з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності в Одесі відзначили День українського добровольця.
У сквері Героїв Небесної Сотні відбулася церемонія покладання квітів до пам’ятного знаку Героям.
В урочистому заході взяли участь керівники області та міста, депутати, представники різних родів військ Збройних Сил України, представники силових відомств, архівісти Держархіву, воїни добровольчих батальонів, близькі та рідні загиблих, громадськість.
Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
День установлений 17 січня 2017 року Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
Ця дата вибрана не випадково. 14 березня 2014 року перші бійці-добровольці Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці під Києвом для формування добровольчого батальйону, з якого згодом був сформований Батальйон оперативного призначення імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького.
Внесок першої хвилі добровольців важко переоцінити, адже на першому етапі війни Україна зіткнулася з тим, що далеко не всі професійні військові були готові захищати свою державу. В такій ситуації добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію і підготувати професійну заміну добробатам.
Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Українські добровольці стали гордістю українського народу. Загалом у воєнному конфлікті на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Переважна більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.
На сайті оновлено виставку «До 100-річчя Української революції 1917-1921 років»
15.03.2021
На сайті Державного архіву Одеської області оновлено виставку «До 100-річчя Української революції 1917-1921 років»
Обговорено проблеми організації роботи архівних відділів районних державних адміністрацій
16.03.2021
16 березня 2021 року на платформі Державної архівної служби України відбулось обговорення проблем організації роботи архівних відділів районних державних адміністрацій та презентовано методичні рекомендації «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 2. Архівні відділи районних державних адміністрацій».
У обговоренні взяли участь представники Міністерства юстиції України, Міністерства розвитку громад та територій України, обласних та районних державних адміністрацій, державних архівів областей та архівних відділів районних державних адміністрацій.
Під час наради було обговорено основні напрями в реорганізації архівних відділів райдержадміністрацій як юридичних осіб публічного права, створення архівних відділів райдержадміністрацій із центральним офісом у адміністративному центрі нового (укрупненого) району та відокремленими підрозділами (секторами, відокремленими робочими місцями) у ліквідованих районах.
Зокрема, Петро Лук’янчук звернув увагу на проблемні питання, що виникають під час створення архівних відділів райдержадміністрацій зі статусом юридичних осіб публічного права. Також наголосив на тому, що Державний архів Одеської області проводить роботу по вирішеню питання забезпечення приміщеннями архівних відділів ліквідованих райдержадміністрацій для прийняття документів від ліквідованих структурних підрозділів райдержадміністрації.
Запис дискусії щодо організації роботи архівних відділів районних державних адміністрацій.
Презентація актуальних питань організації архівної справи та діловодства на рівні районів.
Робоча поїздка до Березівської районної державної адміністрації
17.03.2021
В рамках адміністративно – територіальної реформи, що відбувається на території Одеської області, директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук 17 березня 2021 року відвідав з робочим візитом Березівський район.
Під час візиту, директором Державного архіву Одеської області разом з головою Березівської РДА Юрієм Головіним та головою ліквідованої Іванівської РДА Романом Кір’яком, були обговоренні питання забезпечення подальшої ефективної роботи архівного відділу Березівської РДА та архівного відділу ліквідованої Іванівської РДА.
Зокрема, Петро Лук’янчук звернув увагу керівництва Березівської РДА на те, що підприємства, установи та організації, які розташовані на цих територіях, будуть внесені до списків юридичних осіб-джерел формування Національного архівного фонду та у подальшому передаватимуть свої документи на зберігання до новоствореного архівного відділу Березівської райдержадміністрації, що, у свою чергу, значно збільшить кількісний показник з виконання архівним відділом запитів юридичних та фізичних осіб. При цьому, було наголошено на необхідність внесення зміни в структуру та штатну чисельність архівного відділу Березівської РДА, як архівного відділу із статусом юридичної особи публічного права.
Оперативна нарада директорів державних архівів областей
19.03.2021
19 березня 2021 року на платформі Державної архівної служби України відбулася он-лайн нарада директорів державних архівів областей за участю Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова та заступника Голови Державної архівної служби України Лариси Левченко, взяв участь в нараді директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук.
Під час наради були обговорені питання забезпечення функціонування та реорганізації архівної галузі України, а саме: підготовка фінансово- економічного обґрунтування до проекту Закону України «Про Національні архівні інформаційні ресурси, управління документацією та архівами»; оприлюднення науково-довідкового апарату на веб-сайтах державних архівів областей, організація роботи над БД «Український мартиролог ХХ століття»; про переведення приміщень державних архівів областей з комунальної в державну власність; про пошук приміщень для розміщення архівних відділів районних державних адміністрації та додаткових – для державних архівів областей.
Прийнято рішення у місячний термін підготувати зведені бюджетні запити з урахуванням потреб архівних відділів районних державних адміністрацій та державних архівів областей, при складанні користуватися формами, затвердженими Міністерством фінансів України, закладати до бюджетних запитів потреби у поточному фінансуванні архівів та один-два пріоритетних напрями, що потрібно профінансувати наступними роками. На основі зведених бюджетних запитів буде готуватися фінансово-економічне обґрунтування до проекту Закону України «Про Національні архівні інформаційні ресурси, управління документацією та архівами».
Учасники наради, розглянувши питання про переведення приміщень державних архівів областей з комунальної в державну власність; про пошук приміщень для розміщення архівних відділів районних державних адміністрації та додаткових – для державних архівів областей, погодилися на необхідності вжиття всіх можливих заходів щодо приведення права власності на будівлі архівів відповідно до норм чинного законодавства та ще більшому посиленні зусиль, спрямованих на пошук приміщень для архівних відділів райдержадміністрацій нових (укрупнених) районів.
ДО УВАГИ КОРИСТУВАЧІВ ТА ВІДВІДУВАЧІВ!
23.03.2021
Відповідно до підпункту 5 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 104), рішення Постійної комісії з питань техногенно- екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської обласної Державної адміністрації від 22.03.2021 (протокол № 05), наказу директора Державного архіву Одеської області від 22 березня 2021 року № 21 «Про призупинення роботи читального залу Державного архіву Одеської області по вулиці Пироговська, 29», Державний архів Одеської області тимчасово, на період з 23 березня до 09 квітня 2021 року, закриває читальний зал для відвідувачів за адресою вул. Пироговська, 29. Прийом заяв та запитів від юридичних та фізичних осіб щодо надання архівних довідок здійснюватиметься виключно в дистанційному режимі засобами електронної пошти: archive@odessa.gov.ua
«Про затвердження Порядку відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Державний архів Одеської області та їх Розміру».
24.03.2021
На виконання вимог статті 9 Закону України від 11 вересня 2003 року № 1160-IV «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» повідомляємо про оприлюднення на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області http:// archive.odessa.gov.ua проєкту наказу Державного архіву Одеської області «Про затвердження Порядку відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Державний архів Одеської області та їх Розміру».
Зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту приймаються в письмовому або електронному вигляді на адресу Державного архіву Одеської області: поштову: 65026, м. Одеса, вул. Жуковського, 18; електронну: E-mail: archive@od.gov.ua. Приймаються протягом одного місяця від дня оприлюднення проєкту регуляторного акту до 24.04.2021 року.
Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Державного архіву Одеської області «Про затвердження цін на платні послуги, що надаються Державним архівом Одеської області на договірних засадах».
24.03.2021
На виконання вимог статті 9 Закону України від 11 вересня 2003 року № 1160-IV «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» повідомляємо про оприлюднення на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області http:// archive.odessa.gov.ua проєкту наказу Державного архіву Одеської області «Про затвердження цін на платні послуги, що надаються Державним архівом Одеської області на договірних засадах».
Зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту приймаються в письмовому або електронному вигляді на адресу Державного архіву Одеської області: поштову: 65026, м. Одеса, вул. Жуковського, 18; електронну: E-mail: archive@odessa.gov.ua . Приймаються протягом одного місяця від дня оприлюднення проєкту регуляторного акту до 24.04.2021 року.
ЗАСІДАННЯ ЕКСПЕРТНО-ПЕРЕВІРНОЇ КОМІСІЇ У ДИСТАНЦІЙНОМУ РЕЖИМІ
25.03.2021
25 березня 2021 року відбулося чергове дистанційне засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області на якому розглядались документи установ, а саме: положення про архівні підрозділи та експертні комісії, номенклатури справ, описи справ постійного зберігання та з особового складу, акти про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ.
Засідання колегії Одеської обласної державної адміністрації
30.03.2021
30 березня 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук взяв участь у засідання колегії Одеської обласної державної адміністрації яка відбулася у режимі відеоконференції.
Засідання колегії Одеської ОДА провів голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький, участь в якій взяли голова Одеської обласної ради Григорій Діденко, Одеській міський голова Геннадій Труханов, заступники та радники голови ОДА, керівники структурних підрозділів ОДА, голова Одеської райдержадміністрації Юрій Крук, голова Одеської районної ради Віталій Барвіненко, керівники територіальних органів центральних органів виконавчої влади, а також в режимі онлайн – посадові особи органів місцевого самоврядування (голови РДА, територіальних громад та міст обласного значення).
У ході засідання колегії розглянуто актуальні питання, що стосуються основних напрямків та перспектив розвитку регіону, зокрема:
– Виконання обласного та місцевих бюджетів Одеської області за 2020 рік. Доповідач, директор Департаменту фінансів ОДА Марина Зінченко, надала змістовну та комплексну характеристику ситуації у бюджетній сфері в умовах карантинних обмежень, вкрай негативних наслідків посухи та змін у законодавстві (в рамках проходження адміністративно-територіальної реформи). Основними проблемними питаннями при цьому залишаються: переважання «тіньових» принципів у зайнятості населення, нарахуванні заробітної платні та у сфері земельних відносин, низька ефективність управління об’єктами комунальної власності, недостатня економічна спроможність багатьох з новостворених територіальних громад тощо.
– Ситуація в агропромисловому комплексі області та перспективи його подальшого розвитку. Доповідач, заступник голови Одеської ОДА Олег Муратов, надав всебічну характеристику розвитку регіонального АПК, зазначивши основні негативні наслідки несприятливих погодних умов минулого року – загибель посівів сільськогосподарських культур (близько 500 тис. га), матеріальні збитки (понад 6,6 млрд. грн), зниження урожайності культур на площах, що збереглися, та скорочення поголів’я всіх видів худоби та птиці, що обумовлено, зокрема, зменшенням вирощення кормових культур. Основні напрямки, що потребують постійної уваги регіональної та місцевої влади у середньостроковій перспективі – це відновлення зрошення та систем меліорації; налагодження відповідної взаємодії з банківськими установами (програми кредитування виробників сільськогосподарської продукції); належне функціонування малих та середніх підприємств сфери виноробства; «детінізація» зайнятості, заробітної плати та земельних відносин; збільшення обсягів вирощування кормових культур для забезпечення належного розвитку тваринництва та птахівництва.
–Розробка програм соціально-економічного розвитку регіону. Доповідач, директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА Дмитро Радулов, зосередив увагу на необхідності розробки відповідних програм на рівні кожної територіальної громади та реалізації в їх рамках основних принципів, що закладені, зокрема, в Законі України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України» (від 23.03.2000 № 1602-III) та Постанові Кабінету Міністрів України «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проектів Бюджетної декларації та державного бюджету» (від 26.04.2003 № 621). Основними питаннями у зазначеній сфері є всебічний розвиток АПК, розбудова логістичної інфраструктури, втілення принципів енергоефективності, ефективне використання бюджетних коштів, належне забезпечення населення заробітною платою та пенсійними виплатами тощо. Розробка та реалізація місцевих програм мають відповідати принципам та положенням «Програми соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області на 2021 рік» та «Державної Стратегії регіонального розвитку на 2021–2027 роки» (затверджена Постановою КМУ від 05.08.2020 № 695). В ході обговорення зазначених проблемних питань голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький наголосив на необхідності:
– тісної співпраці усіх структурних підрозділів ОДА з профільними міністерствами задля всебічного та ефективного залучення коштів державного бюджету до розвитку Одеської області;
– постійної уваги до оптимізації професійної підготовки кадрів, збільшенні кількості робочих місць та підвищення обсягів надходжень ПДФО (основи валового регіонального продукту);
– всебічної «детінізації» (працевлаштування, заробітна плата, земельні відносини тощо), що потребує не тільки діяльності державних органів, а й проведення роз’яснювальної роботи на усіх рівнях;
– комплексного й ефективного залучення сучасних технологій (включаючи широку цифровізацію) та забезпечення наукового супроводу економічної діяльності;
– активної та ефективної реалізації відповідних заходів, спрямованих на поліпшення екологічних умов розвитку – на місцевому та регіональному рівнях (окремо беручи до уваги положення Указу Президента України від 23.03.2021 № 111/2021);
– неухильного дотримання санітарно-епідеміологічних норм (в умовах поширення корона вірусної інфекції) та переважання принципу персональної відповідальності.
За результатами засідання було затверджено проєкти відповідних розпоряджень, спрямованих на реалізацію зазначених пріоритетних принципів та підходів до подальшого соціально-економічного розвитку регіону, основою яких є недопущення зниження рівня життя та забезпечення соціальних потреб мешканців Одеської області на фоні розповсюдження COVID-19.
Державний архів Одеської області продовжує забезпечувати віддалений доступ до архівної інформації
31.03.2021
З метою забезпечення дистанційного доступу до інформації архівних документів, що зберігаються в архіві, Державний архів Одеської області 31 березня 2021 року в розділі «Абеткова картотека християн, народжених в Одесі» розмістив 9501 карток за 1899 рік.
Квітень
Апаратна нарада в Одеської обласної державної адміністрації
06.04.2021
6 квітня 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук взяв участь у апаратній нараді Одеської обласної державної адміністрації.
Апаратну нараду Одеської ОДА провів голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький, участь в якій взяли голова Одеської обласної ради Григорій Діденко, заступники та радники голови ОДА, керівники структурних підрозділів ОДА.
В ході наради обговорено широкий ряд актуальних робочих питань, що постійно знаходяться у центрі уваги як регіональної, так й центральної державної влади, зокрема:
– Про хід підготовки до відзначення в Одеській області Дня Державного Прапора України та 30-ї річниці Незалежності України. Доповідач, директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини ОДА Олена Олійник та начальника управління капітального будівництва ОДА Віктор Лунгула. Вони доповіли про хід проведення ремонтно-реставрацiйних робіт Одеського академічного українського музично-драматичного театру iм. В. Василька та підготовку його до відкриття; про планування проведення в Літньому театрі Міського саду у травні етно-фестивалю «Одеса-Травень-Фолк-Фест» та Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині»; VII-го Міжнародного музичного фестивалю «Odessa Classics» у червні; у серпні – Одеського міжнародного кінофестивалю, Вишиванкового фестивалю та урочистих церемоній підняття й розгортання Державного Прапора України на території Центрального аеропорту Одеси, на Воронцовському маяку та Потьомкiнськими сходами, а також проведення військово-морського параду.
– Про основні положення проекту Закону України «Про місцеві державні адміністрації». Доповідач, виконуючий обов’язки керівника апарату Одеської ОДА Микола Бiшляга, детально поінформував про основні положення проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про мiсцевi державні адмiнiстрацiї»(від 30.10.2020 № 4298) та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні.
Даним законопроектом передбачено створення правових передумов та основ для функціонування місцевих державних адміністрацій префектурного типу до внесення відповідних змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) та приведення законодавства про місцеві державні адміністрації у відповідність із сучасними викликами, що постають перед посадовими особами ОДА та РДА під час виконання конституційних повноважень у межах відповідних районів та областей, а також реалізація конституційних положень щодо функціонування системи забезпечення законності під час здійснення органами та посадовими особами місцевого самоврядування своєї діяльності з метою збалансування системи стримування і противаг у частині дотримання Конституції України та законів України усіма суб’єктами публічної влади в державі.
Участь Державного архіву Одеської області в обласному семінарі-практикумі
07.04.2021
7 лютого 2021 року фахівці Державного архіву Одеської області прийняли участь в обласному семінарі-практикумі «Національно-патріотичне виховання учнівської молоді засобами краєзнавства: інноваційні форми та методи навчання». У заході взяли участь спеціалісти Одеського обласного гуманітарного центру позашкільної освіти та виховання, науковці, керівники краєзнавчих гуртків, вчителі історії.
Головний спеціаліст відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Людмила Лісунець, виступила з доповіддю «Документи Державного архіву Одеської області як джерело вивчення історії Одеської області», у якій акцентувала увагу на інформаційний потенціал архівних фондів з історії соціально-економічного розвитку регіону і необхідності залучення архівних джерел у краєзнавчих пошуках.
Учасники конференції поділилися своїми напрацюваннями і досягненнями у вивченні краєзнавства, наголосили на ролі краєзнавства як одного із ключових елементів факторів патріотичного виховання.
Науково-практична конференція «Від оборони до визволення: імена, події, факти»
08.04.2021
8 квітня 2021 року Одеська національна наукова бібліотека у співпраці з Одеським історико-краєзнавчим музеєм проведено краєзнавчу науково- практичну конференцію «Від оборони до визволення: імена, події, факти» на відзначення 77-ї річниці визволення Одеси від нацистських окупантів та 100- ї річниці від дня народження Ніни Онілової (1921-1942), учасниці оборонних боїв на території Півдня України у роки Другої світової війни, в заході від Державного архіву Одеської області взяла участь головний спеціаліст відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Людмила Лісунець. Співорганізатором виступив Департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.
У своїх доповідях учасники заходу зробили спробу переосмислити події Другої світової війни, зруйнувати радянські міфи; обговорили питання життя простих людей у складні воєнні часи, що сприяло взаємообміну знаннями, поглибленню наукових досліджень та відокремленню певних зрізів і малодосліджених проблем історичної науки.
Людмила Лісунець виступила з доповіддю «Еgо-документи особових фондів Державного архіву Одеської області як джерело вивчення Другої світової війни» в якій представила джерелознавчий аналіз мемуарів і листування І. Боринського, О. Вайнштейна М. Рузанкіна, Р. Шувалова та розкрила їх евристичні можливості в дослідженні проблем війни.
На сайті оновлено виставку « До річниці визволення Одеси від фашистських загарбників »
10.04.2021
На сайті Державного архіву Одеської області оновлено виставку « До річниці визволення Одеси від фашистських загарбників »
ДО 77-ї РІЧНИЦІ ВИЗВОЛЕННЯ ОДЕСИ ВІД НАЦИСТСЬКИХ ОКУПАНТІВ
10.04.2021
10 квітня – урочиста і пам’ятна дата для Одеси, день, коли 77 років тому місто було звільнене від нацистських окупантів.
Цього дня одесити вшановують визволителів та висловлюють їм глибоку вдячність за честь та відвагу, патріотизм та мужність.
В церемонії покладання квітів до пам’ятника Невідомому Матросу і до стели Крила Перемоги на площі 10 Квітня з нагоди Дня визволення Одеси від нацистських окупантів взяли участь керівники області та міста, депутати, представники різних родів військ Збройних Сил України, представники силових відомств, архівісти Державного архіву Одеської області.
Вшанувати загиблих, вклонитися ветеранам, чий подвиг назавжди залишиться в людській пам’яті, зібралися сотні одеситів та гостей міста.
08-09.04.2021 року підвищили кваліфікацію державні службовці Одеської області за спеціальною короткостроковою програмою «Інститут керівника державної служби в державному органі»
11.04.2021
Згідно з планом-графіком підвищення кваліфікації державних службовців обласної та районних державних адміністрації Одеської області в період з 08 по 09 квітня директор Державного архіву Одеської області Петро Лукянчук взяв участь в спеціальній короткостроковій програмі за темою «Інститут керівника державної служби в державному органі», для державних службовців Одеської області, які обіймають посади категорії «Б» та здійснюють повноваження керівників державної служби.
З урахуванням карантинних вимог заняття проводилися дистанційно в режимі реального часу з використанням програми Google Meet.
В рамках навчання проведено низку заняття у відео форматі за наступною тематикою:
– «Управління стратегічними змінами та лідерство»;
– «Формування команди та організаційної культури в органах публічної влади»;
– «Роль керівника державної служби в управлінні державним органом»;
– «Професійні компетентності як механізм управління талантами в державній службі»;
– «Відповідальність державних службовців за порушення норм законодавства України: службові розслідування, дисциплінарні провадження»;
– «Гендерній підхід в управлінні людськими ресурсами»;
– «Комунікації: взаємодія зі ЗМІ та соціальними медіа».
Навчально-тематичний план навчання було складено з урахуванням рекомендацій управління з питань персоналу апарату Одеської обласної державної адміністрації.
Крім викладачів ОРІДУ НАДУ при Президентові України з метою практичного спрямування до проведення занять долучилися представники органів влади, а саме: начальник управління з питань персоналу апарату Одеської обласної державної адміністрації – Тетяна Бурлаченко, представники керівництва Міжрегіонального управління Національного агентства з питань державної служби України в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці крим та м.Севастополі – Володимир Мельник та Оксана Янас.
Організатором і модератором навчання була Наталія Привалова, завідувач сектору відділу підвищення кваліфікації, кандидат наук з державного управління, доцент.
Апаратна нарада Державного архіву Одеської області
12.04.2021
12 березня 2021 року, відповідно до плану роботи, відбулося засідання апаратної наради Державного архіву Одеської області, участь в якій взяли заступники директора, керівники структурних підрозділів Держархіву області.
Директор Петро Лук’янчук, провів апаратну нараду, в ході якої обговорено ряд робочих питань, зокрема:
– про роботу Держархіву, аналіз роботи за I квартал 2021 року;
– про результати роботи експертно – перевірної комісії за I квартал 2021 року;
– про підготовку заходів Державного архіву з нагоди відзначення Міжнародного дня пам’яті та примирення, 76-ї річниці Перемоги у Європі та 76-ї річниці Перемоги у Другій світовій війни;
– про підготовку заходів Державного архіву пов’язаних з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи;
– про роботу науково-методичної ради архіву.
Зі співдоповідями виступили заступник директора Сергій Осіпенко та заступник директора – начальник відділу використання документів національного архівного фонду, інформації, публікації та зовнішніх зв’язків Сергій Крачков.
За результатами наради директор Петро Лук’янчук наголосив на необхідності докладання активних зусиль до вирішення зазначених питань.
Апаратна нарада в Одеської обласної державної адміністрації
13.04.2021
13 квітня 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук взяв участь у щотижневій апаратній нараді Одеської обласної державної адміністрації.
Апаратну нараду Одеської ОДА провів голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький, участь в якій взяли голова Одеської обласної ради Григорій Діденко, заступники та радники голови ОДА, керівники структурних підрозділів ОДА, голова Одеської райдержадміністрації Юрій Крук, депутати Одеської обласної ради.
Відповідно до порядку денного наради було обговорено ряд поточних робочих питань соціально-економічного характеру.
Про стан підготовки до оздоровлення та відпочинку в рамках оздоровчої кампанії 2021 року дітей, що потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Зі співдоповідями виступили, директор Департаменту соціальної та сімейної політики ОДА Лілія Коваленко та директор Департаменту освіти і науки ОДА Олександр Лончак, які проінформували, що у 2021 році заплановано охопити відпочинком понад 70 тисяч здобувачів освіти. Сама ж організація відпочинку здійснюватиметься на базі закладів загальної середньої та позашкільної освіти шляхом організації роботи таборів з денним перебуванням, літніх шкіл та спортивних таборів. В пріоритеті залишиться організація збалансованого та вітамінізованого харчування дітей, на що планується збільшення витрат на 10%. В цілому, на даний час повністю передбачили виділення коштів на забезпечення відпочинку учнів 74 територіальних громади.
Директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА Дмитро Радулов, доповів про виконання розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації Сергія Гриневецького, «Про ефективне використання коштів комунальними установами, закладами, підприємствами, координацію діяльності яких покладено на структурні підрозділи обласної державної адміністрації та погодження очікуваної вартості».
Основні питання, що були обговорені – дотримання принципу ефективного та раціонального витрачання бюджетних коштів, обґрунтування технічних та якісних характеристик предметів закупівлі, розмір бюджетного призначення та очікуваної вартості предмета закупівлі.
17 квітня – Всеукраїнський День довкілля
17.04.2021
День навколишнього середовища відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року згідно указу Президента України «Про День довкілля».
Головна мета свята – привернути увагу громадськості до екологічних проблем держави, спонукати якомога більше людей до активних дій, аби не допустити, щоб навантаження на природні екосистеми сягнуло своєї критичної межі.
17 квітня 2021 року працівники Державного архіву Одеської області в рамках проведення щорічної акції “За чисте довкілля” провели толоку. Проведені роботи по впорядкуванню прилеглих територій корпусів Держархіву по вулиці Жуковського, 18 та Пироговського, 29 : прибирання сухостою та сміття. облаштування клумб, обрізка кущів, ремонт огорожі та доріжок. День довкілля, Всеукраїнська акція з благоустрою “За чисте довкілля” та День благоустрою територій населених пунктів.
Апаратна нарада Державного архіву Одеської області
19.04.2021
19 квітня 2021 року директор Держархіву області Петро Лук’янчук провів щотижневу апаратну нараду з заступниками директора та керівниками структурних підрозділів Держархіву області, на якій розглянули питання виконавської дисципліни та заходи щодо її посилення за І квартал 2021 року.
Відповідно до порядку денного наради, начальник відділу звернення громадян, діловодства та контроль за виконання документів органів влади Алла Єрмакова проінформувала, що з метою посилення виконавської дисципліни проводиться моніторинг стану виконання розпорядчих документів Держархіву області, вивчено стан організації виконання розпорядчих документів. У ході проведеної роботи оцінено рівень виконавської дисципліни, виявлено проблемні моменти, які перешкоджають нормальному функціонуванню та надано методично- практичну допомогу щодо усунення та удосконалення системи контролю, що сприяють поліпшенню внутрішньої організації роботи і підвищують рівень виконавської дисципліни.
На апаратній нараді головний спеціаліст сектору з питань персоналу та кадрової роботи Зоя Скальська, проінформувала про подачу електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Електронні декларації державними службовцями подані своєчасно та без порушень.
Надходження до Держархіву документів дорадянського періоду за 1902 –1920 роки
20.04.2021
На постійне зберігання до Державного архіву Одеської області, за договором дарування, надійшли документи, що були придбані Анатолієм Хромовим на аукціонній платформі «Violity» для проведення експертизи їх цінності, з метою подальшого внесення їх до Національного архівного фонду.
Предметом дарування стали документи, що стосуються студента Новоросійського університету Гапонова Євфімія Антоновича за 1912, 1916 роки, які приєднані до його особових справ у фонді 45 «Новоросійський університет» (опис 5 справа 2853) та фонді 42 «Канцелярія попечителя Одеського учбового округу» (опис 35 справа 3144).
Також до архіву надійшли документи, що стосуються історії навчальних закладів Одеси ХІХ – початку ХХ ст., зокрема розвитку жіночої освіти, а саме: атестат та свідоцтво про закінчення Одеського міського дівочого училища за 1917 рік, посвідчення про закінчення Одеської жіночої гімназії (засновник Н.А. Кальнінг) за 1920 рік та титульний аркуш зошита учениці Балаш Лідії Георгіївни. Ці документи започаткували нову колекцію документів навчальних закладів міста Одеси.
Колектив Державного архіву Одеської області висловлює велику подяку Голові Державної архівної служби України Анатолію Хромову за цей подарунок, за його щире опікування поповненням Національного архівного фонду цінними документами.
Апаратна нарада в Одеської обласної державної адміністрації
20.04.2021
В обласній державній адміністрації під головуванням Сергія Гриневецького відбулася апаратна нарада у якій взяли участь голова Одеської обласної ради Григорій Діденко, заступники та радники голови ОДА, керівники структурних підрозділів ОДА, голова Одеської райдержадміністрації Юрій Крук.
Відповідно до порядку денного наради спершу обговорили підсумки проходження опалювального сезону 2020 – 2021 років у населених пунктах Одеської області. З даного питання доповів директор Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Антон Шалигайло, який зосередив увагу на актуальному проблемному питанні щодо заборгованості за спожиті комунальні послуги.
Про хід підготовки до відзначення в Одеській області 25-ї річниці Конституції України з зазначенням переліку запланованих урочистих заходів доповіла директор Департаменту культури, національностей, релігії та охорони об’єктів культурної спадщини ОДА Олена Олійник.
Про залучення цільових коштів для соціально-економічного розвитку Одеської області (субвенцій та державних програм) поінформувала директор Департаменту фінансів ОДА Марина Зінченко, зазначивши, що на даний час діють 65 державних бюджетних програм, переважно соціально-економічної та культурної спрямованості, які мають бути реалізовані в Одеській області.
Про заходи з підвищення рівня цифрових навичок та цифрової грамотності державних службовців доповіла заступник голови ОДА з питань цифрового розвитку Анастасія Бондар, зазначивши, що цей процес (з залученням платформи «Дія. Цифрова освіта»») є складовою загальної системи навчання, функціонування якої регламентовано «Положенням про систему професійного навчання державних службовців, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад».
В ході наради Сергій Гриневецький, наголосив на необхідності активізації зусиль за такими напрямками як впровадження енергоефективних та енергозберігаючих технологій; тісний та сталий зв’язок керівників структурних підрозділів ОДА з профільними міністерствами у реалізації державних бюджетних програм та забезпечення ефективного надходження коштів до обласного бюджету.
Підвищення кваліфікації державних службовців Одеської області
22.04.2021
Одеській регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України в режимі реального часу з використанням програми Googl meet, провів заняття з підвищення кваліфікації державних службовців обласної та районних державних адміністрацій Одеської області за спеціальною короткостроковою програмою «Основи професійного спілкування державною мовою».
22 квітня 2021 року директор Державного архіву Одеської області взяв участь згідно з планом-графіком в спеціальній короткостроковій програмі за темою «Основи професійного спілкування державною мовою».
З урахуванням карантинних вимог заняття проводилися дистанційно в режимі реального часу з використанням програми Googl meet.
В рамках навчання проведено низку заняття у відео форматі за наступною тематикою:
– «Зміни в українському правописі. Граматичні форми власних назв. Графічні норми та правила»
– «Особливості уживання числівника в ділових паперах. Власні назви в документах. Велика літера в документах. Правопис та відмінювання прізвищ, імен по батькові в документах. Географічні назви в ділових паперах»
– «Мовні норми у фаховій діяльності державних службовців»
– «Діловий етикет та етична поведінка державного службовця. Чорна риторика в процесі переконання та як їй протидіяти»
Навчально-тематичний план навчання було складено з урахуванням рекомендацій управління з питань персоналу апарату Одеської обласної державної адміністрації.
До 35-ї річниці Чорнобильської трагедії Державний архів Одеської області оновив онлайн – виставку «Чорнобильська трагедія»
23.04.2021
26 квітня 2021 року виповнюється 35 років з моменту страшної техногенної катастрофи й величезної екологічної трагедії світового масштабу на Чорнобильській АЕС. За унікальністю структури поширення одна з найстрашніших катастроф в історії людства, у результаті якої було порушено традиційний уклад життя багатьох населених пунктів, тисячі людей зазнали негативного впливу на здоров’я.
Інформаційні матеріали пов’язаних з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи.
23.04.2021
Державний архів Одеської області на виконання заходів пов’язаних з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.02.2021, №170-р, висвітлює архівні матеріали Чорнобильської зони
Інформаційні матеріали пов’язаних з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи
Нові надходження до Держархіву документів особового походження Смирнова Володимира Олександровича
26.04.2021
До Державного архіву Одеської області, надійшли документи фонду Смирнова Володимира Олександровича, кандидата фізико – математичних наук, астронома, члена міжнародної організації COSPAR та European Geosciences Union.
Фонд особового походження Смирнова Володимира Олександровича, кандидата фізико – математичних наук, астронома, члена міжнародної організації COSPAR та European Geosciences Union (фонд Р-8241) поповнився документами його творчої та наукової діяльності, друкованими виданнями, що містять його статті з різної тематики, колекційними документами викладача музичної літератури школи імені П.С. Столярського В.П. Швеця. Прийняті матеріали за 1962 – 2012 роки в кількості 76 справ та 154 документи.
26 квітня – день Чорнобильської трагедії
26.04.2021
З нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, архівісти Державного архіву Одеської області взяли участь разом з керівниками області та міста, депутатами, представниками різних родів військ Збройних Сил України, представниками силових відомств в церемонії покладання квітів до пам’ятника «Одеситам – чорнобильцям» на розі вулиці Малої Арнаутської та Олександрівського проспекту.
26 квітня 1986 року відбулася світова трагедія, найбільша техногенна та екологічна катастрофа сучасності – аварія на Чорнобильській АЕС. Ця подія запам’яталася людям як страшна трагедія і біль.
Сьогодні на Одещині мешкає понад шість з половиною тисяч постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи – учасників ліквідації аварії, потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, родин померлих ліквідаторів.
У цей день вшановуємо героїзм пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Подвиг цих людей назавжди залишиться у пам’яті українського народу.
З глибокою шаною схиляємо ми голови перед вами, шановні ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС, за ваш подвиг і героїзм, за те, що захистили не лише українську землю, а й людство від смертельної небезпеки.
Присутні вшанували пам’ять померлих хвилиною мовчання та покладанням квітів.
ЗАСІДАННЯ ЕКСПЕРТНО-ПЕРЕВІРНОЇ КОМІСІЇ
29.04.2021
29 квітня 2021 року відбулося чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області на якому розглядались документи установ, а саме положення про архівні підрозділи та експертні комісії, номенклатури справ, описи справ постійного зберігання та з особового складу, акти про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ.
Діяльність новостворених архівних відділів: нормативна база та основні принципи роботи
29.04.2021
29 квітня 2021 року з метою організації та удосконалення роботи архівних відділів районних державних адміністрацій Державним архівом Одеської області проведено Zoom-семінар із керівниками та спеціалістами архівних відділів районних державних адміністрацій на тему: «Діяльність новостворених архівних відділів: нормативна база та основні принципи роботи».В ході семінару обговорювались питання: створення архівного відділу як юридичної особи публічного права, розроблення та затвердження положення про архівний відділ, розроблення та затвердження положення про експертну комісію архівного відділу районної державної адміністрації, укладання списків джерел формування НАФ в архівному відділі райдержадміністрації нового (укрупненого) району та інші.
В семінарі взяли участь заступник директора Сергій Осіпенко, заступник директора – начальник відділу використання документів Національного архівного фонду, інформації, публікації та зовнішніх зв’язків Сергій Крачков, начальник відділу зберігання, обліку та фізичної схоронності документів Національного архівного фонду Світлана Виногловська, начальник відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Галина Успенська, начальник відділу фінансово-економічного та матеріально-технічного забезпечення Алла Машкова та спеціалісти районних архівних відділів Одеської області.
ВІДБУЛОСЯ РОЗШИРЕНЕ ЗАСІДАННЯ КОЛЕГІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
29.04.2021
29 квітня 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук взяв участь у розширеному засіданні колегії Одеської обласної державної адміністрації.
Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький провів розширене засідання колегії Одеської облдержадміністрації, участь в якій взяли голова Одеської обласної ради Григорій Діденко, Одеській міський голова Геннадій Труханов, заступники та радники голови ОДА, керівники структурних підрозділів ОДА, голови райдержадміністрацій, районних рад, територіальних громад та міст Одеської області, голови постійних депутатських комісій Одеської обласної ради, керівники територіальних органів центральних органів виконавчої влади. Також у якості почесних гостей у засіданні взяли участь Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко та заступник Голови Державної аудиторської служби України Юлія Солянік.
Засідання колегії своїм виступом відкрив Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко, який висвітлив хід реалізації комплексу заходів з протидії поширенню коронавірусної інфекції – перш за все, вакцинації. Головний санітарний лікар наголосив, що усі доступні вакцини є безпечними та ефективними, а задля широкого залучення населення до вакцинації необхідно проводити широку інформаційно-роз’яснювальну та комунікаційну роботу. Також Віктор Ляшко торкнувся актуальної проблеми спільного фінансування та забезпечення матеріально-технічної бази основних медичних закладів (лікарень) – як з боку держави, так й за рахунок місцевих бюджетів.
На завершення виступу Головний санітарний лікар України закликав до спільної та плідної командної співпраці – незалежно від політичних позицій, релігійних переконань та національної належності.
Відповідно до порядку денного засідання колегії було розглянуто декілька актуальних питань – переважно фінансового та економічного напрямку.
Про виконання місцевих бюджетів Одеської області за І-й квартал 2021 року доповіла директор Департаменту фінансів ОДА Марина Зінченко, яка надала змістовну та комплексну аналітично-статистичну характеристику ситуації. Марина Зінченко наголосила на проблемних питаннях, що є предметом постійного обговорення на нарадах різного рівня в Одеській ОДА: переважання «тіньових» принципів у зайнятості населення, заробітній платі, земельних відносинах та оподаткуванні іншого нерухомого майна; недостатня економічна спроможність багатьох з новостворених територіальних громад; нераціональне використання коштів місцевих бюджетів, що призводить до штучного дефіциту; недостатнє фінансування з місцевих бюджетів сфер охорони здоров’я та піклування про дітей (зокрема, харчування у навчальних закладах, оздоровлення та відпочинок); низька фінансово-бюджетна дисципліна. Окремо Марина Зінченко звернула увагу керівників територіальних громад на широкі можливості наповнення місцевих бюджетів за рахунок туристичного збору, екологічного податку та збору на паркування автомобілів.
Про фінансово-бюджетну дисципліну органів державної влади та місцевого самоврядування доповіла начальник Південного офісу Державної аудиторської служби України Наталія Стоянова, яка надала узагальнену аналітичну інформацію по регіону за результатами моніторингу, перевірок, аудиту діяльності державних установ та територіальних громад різного рівня.
Погашенню заборгованості з заробітної плати підприємствами Одеської області була присвячена доповідь директора Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА Дмитра Радулова, який в черговий раз надав комплексну статистику з цього питання та наголосив на необхідності постійної та ефективної співпраці профільних структурних підрозділів ОДА з керівництвом місцевої влади (територіальних громад).
Про поточний стан та перспективи співпраці райдержадміністрацій та територіальних органів центральних органів виконавчої влади доповів заступник голови Одеської ОДА Олег Муратов, який надав аналітичні висновки щодо оцінки ефективності діяльності, стабільності кадрової ситуації та активності комунікації з засобами масової інформації та громадськістю 24-х територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, що функціонують в Одеській області.
Про профілактичні заходи для забезпечення громадського порядку на період Великоденних та травневих свят присутніх поінформував начальник Головного управлінні Національної поліції в Одеській області Олег Бех.
Травень
До Дня пам’яті та примирення і 76-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, Державним архівом Одеської області підготовлено онлайн – виставку.
07.05.2021
8 та 9 травня в Україні відзначають День пам’яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Ці дні присвячені пам’яті та вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму. Вшановують воїнів, «жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни». Друга світова війна – найбільш кривава та жорстока сторінка в історії людства. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства.
Ми пам’ятаємо, яким страшним лихом для українців була Друга світова війна. Пам’ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями Об’єднані Нації. Не забуваємо: той, на чиєму боці справедливість, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам’ять робить нас сильнішими. Вона – запорука того, що в майбутньому подібна трагедія не повториться.
З нагоди відзначення Дня пам’яті та примирення і 76-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, Державним архівом Одеської області представлено онлайн – виставку
Участь керівництва Держархіву в урочистих заходах до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
09.05.2021
9 квітня 2021 року. Директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук і заступник директора Держархіву Сергій Осіпенко взяли участь в урочистостях з нагоди 76-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Заходи відбулись в Одесі на Алеї Слави та біля монументу «Крила Перемоги» на площі Десятого квітня, за участю ветеранів, керівництва Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, Одеської міської ради, представників депутатського корпусу, військових, духовенства, широкого загалу громадськості, городян і гостей Міста-Героя Одеси.
140 років з дня народження Олександра Олександровича Богомольця (12 (24) травня 1881 — 19 липня 1946 р.)
12.05.2021
Нинішній рік виявився щедрим на ювілейні дати, коли ми вшановуємо тих, чиї імена стали гордістю нашої країни. Серед діячів науки такою видатною постаттю був патофізіолог, дійсний член (з 1929) і президент (з 1930) ВУАН (з лютого 1936 р. до січня 1937 р. — АН УСРР, з січня 1937 р. — АН УРСР), академік (з 1932) і віце-президент (з 1942) АН СРСР, дійсний член Академії медичних наук СРСР (з 1944), Герой Соціалістичної Праці, Лауреат Державної премії СРСР Олександр Олександрович Богомолець (24 травня 1881 — 19 липня 1946). Державний архів Одеської області створив онлайн виставку, яка доступна за посиланням
Телеміст між Інститутом Національної Пам’яті Польщі та Державними архівами Одеської та Хмельницької областей
14.05.2021
15 травня 2021 року Україна відзначатиме День Європи в Україні та 16 травня 2021 року – День пам’яті жертв політичних репресій.
У рамках співпраці з Інститутом Національної Пам’яті Польщі – Комісією розслідування злочинів проти польського народу та з питань науково-видавничої роботи, організації виставкової діяльності, цифровізації архівних документів, 14 травня 2021 року відбувся телеміст, в он-лайн режимі на базі платформи ZOOM.
В ході заходу відбулась дискусія на теми ,,Україна-Польща: віхи співпраці в історичному просторі”; ,,Репресовані безневинно” (з фондів Державних архівів Хмельницької, Вінницької, Одеської областей); ,,В пошуках істини: співпраця Державних архівів Вінницької, Одеської та Хмельницької областей з Інститутом Національної Пам’яті Польщі”.
У дискусії прийняли участь: кандидат історичних наук, начальник відділу інформаційних технологій Державного архіву Хмельницької області Юрій ОЛІЙНИК; кандидат історичних наук, доцент, головний науковий співробітник відділу інформаційних технологій Державного архіву Хмельницької області Віталій ГАЛАТИР; заступник директора Інституту Національної Пам’яті Польщі – Комісії з розслідування злочинів проти польського народу Маріуш КВАСНЯК; кандидат наук з державного управління, директор Державного архіву Одеської області Петро ЛУК’ЯНЧУК; директор Державного архіву Хмельницької області Катерина БУРДУВАЛІС
Вшанування пам’яті жертв політичних репресій
16.05.2021
У рамках співпраці з Інститутом Національної Пам’яті Польщі – Комісією розслідування злочинів проти польського народу та з питань науково-видавничої роботи, організації виставкової діяльності, цифровізації архівних документів, 14 травня 2021 року відбувся телеміст, в он-лайн режимі на базі платформи ZOOM.
2 червня 1937 було прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якого 5 серпня 1937 вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масових репресій. Вже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 млн. людей було відправлено в табори.
Згідно з розсекречених архівів і документів СБУ, в Україні з 1935 по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 млн. 800 тис. людей. У 1936 році заарештували 15717 осіб, у 1937-му – 159537, в 1938-м 106096, в 1939-м 11744. Близько 16,5 тис. чоловік було розстріляно в 1937-му.
З метою вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, Державний архів Одеської області розмістив Міжнародну виставку «Наказ № 00485. 1937-1938»
До уваги користувачів та відвідувачів читального залу!
17.05.2021
Відповідно до наказу директора Державного архіву Одеської області від 17 травня 2021 року № 34 «Про призупинення роботи читального залу Державного архіву Одеської області по вулиці Пироговська, 29», читальний зал в адміністративній будівлі № 2 по вулиці Пироговська, 29, з 17 травня 2021 року призупиняє роботу з обслуговуванням користувачів, в зв’язку з необхідністю проведення поточного ремонту. Про поновлення роботи буде проінформовано додатково.
Державний архів Одеської області вітає з Днем Вишиванки та приєднується до відзначення!
20.05.2021
Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня.
Ідеєю свята є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення. Українська вишиванка – один із яскравих символів української культури. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути вишиванку, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість.
Колектив держархіву області, засвідчує свою приналежність до української культурної традиції і демонструє її красу й унікальність.
Підвищення кваліфікації державних службовців Одеської області
20.05.2021
З 18-20 травня Одеський регіональний інститут державного управління НАДУ при Президентові України провів семінар за спеціальною короткостроковою програмою «Організація діяльності державних службовців», в якому взяв участь заступник директора Державного архіву Одеської області Сергій Осіпенко.
З урахуванням карантинних вимог заняття проводилися дистанційно в режимі реального часу з використанням програми Googl meet в режимі реального часу.
Програмою навчання передбачено проведення занять у відео форматі за актуальними темами, серед яких:
– «Відповідальність державних службовців за порушення норм законодавства»;
– «Правовий статус державного службовця та деякі аспекти проходження державної служби»;
– «Формування команди та організаційна культура в органах публічної влади»;
– «Основні принципи організації роботи державних службовців: посадові обов’язки, планування роботи, професійне навчання і стимулювання діяльності»
Навчання має практичне спрямування, а учасники обмінюються кращим досвідом та отримують вичерпні відповіді на численні запитання щодо проходження державної служби.
Робочий візит до Одеської області голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова.
21 травня відбулася робоча нарада голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова, голови Одеської обласної державної адміністрації Сергія Гриневецького та директора Державного архіву Одеської області Петра Лук’янчука. Головним питанням було переміщення Державного архіву Одеської області до будівлі, котра б відповідала усім вимогам для збереження понад 1 мільйон справ з аварійної будівлі Бродської синагоги, яка до того ж у 2016 році відповідно до рішення Одеської облради була повернута у власність єврейській релігійній общині.
Окрім цього обговорювались питання районних архівних відділів під час проведення територіально-адміністративної реформи. Розглядали питання про доцільність передачі приміщень в районах для централізованого зберігання архівних документів на місцях. Також обговорювали питання роботи архівних установ в умовах карантинних обмежень та програму створення страхового фонду документації (СФД) в Одеській області.
Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов підчас робочої поїздки до Одеси, зустрівся з колективом Державного архіву Одеської області. Найперше Анатолій Володимирович розповів про роботу Укрдержархіву у вирішенні питання підчас проведення адміністративно територіальної реформи, зупинився на змінах в архівному законодавстві – на тих, які вже внесені до відповідних актів, та тих, що перебувають на обговоренні та розгляді. Пан Анатолій відзначив роль одеських архівістів в ініціюванні й підготовці проектів деяких змін та закликав і далі надавати пропозиції для вдосконалення архівної справи. Пан Хромов наголосив, що він відкритий для спілкування з колегами, зокрема за допомоги соціальних мереж.
21 травня 2021 року Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов взяв участь в Інтелект форумі у рамках проведення ОдесаБібліо Саміт, що проходить у приміщенні Одеської національної наукової бібліотеки, в місті Одеса.
21.05.2021
Під час панельної дискусії «Креативні індустрії України у позитивному перетворенні світу» у своєму виступі очільник Укрдержархіву наголосив на важливості архівів у розвитку та підтримці креативних індустрій, а також поінформував про перше громадське обговорення нового архівного проєкту Закону України «Про Національні архівні інформаційні ресурси, управління документацією та архівами».
«Цей законопроект змінить категорійний апарат роботи архівів, лібералізує доступ до архівів, впроваджує в роботу українських архівів найкращі європейські практики і вводить нове поняття – національних архівних інформаційних ресурсів, які дозволять державним архівам зберегти для нащадків не тільки офіційний документ органів влади або великих підприємств, але й інформаційні бази та дані, вебсайти, соціальні сторінки, комп`ютерні ігри і все, що є важливим, щоб наші нащадки зрозуміли як жили ми в цей час» – зазначив Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов.
До роботи в ОдесаБібліоСаміт долучилися керівні та провідні фахівці бібліотек, інших закладів культури, науки, освіти, активістів профільних громадських організацій і благодійних фондів, науковців, викладачів та студентів, видавців, авторів та журналістів.
Концепція Інтелект форуму поєднала Всеукраїнську виставку-форум «Українська книга на Одещині» та ОдесаБібліоСаміт.
21 травня 2021 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбулося урочисте відкриття Інтелект-форуму-2021 та ХХІІ Всеукраїнської виставки-форуму “Українська книга на Одещині”
21.05.2021
В урочистому відкритті Інтелект-форуму та ХХІІ Всеукраїнської виставки-форуму “Українська книга на Одещині” взяв участь Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов, голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький, директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук, заступник голови Одеської обласної ради Олег Радковський, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, заслужений працівник культури України Олександр Афонін, генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Ірина Бірюкова.
Святкову, піднесену атмосферу Форуму створили інструментальні та вокальні колективи: Духовий оркестр Одеського муніципального театру духової музики імені О. Саліка (художній керівник та дириген Михайло Дзевік) та ансамбль солістів “Ренесанс” Одеської обласної філармонії (художній керівник і диригент Галина Захарова).
У виставці-форумі взяли участь близько 60 видавництв із різних регіонів України.
П’ята Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми історії та археології: регіональний та глобальний вимір»
24.05.2021
20 травня 2021 року головний науковий співробітник Державного архіву Одеської області Юлія Грозна взяла участь в П’ятій Всеукраїнській науково- практичній конференції «Актуальні проблеми історії та археології: регіональний та глобальний вимір», організована Херсонським державним університетом кафедрою історії, археології та методики викладання.
Мета конференції – обговорення актуальних питань історії регіонів України, особливостей їх етнічного, соціокультурного розвитку та визначення перспектив нових досліджень.
Юлія Грозна виступила з доповіддю «… Показания следствием не были проверены. постановили: расстрелять» на засіданні секції «Регіональні дослідження Голодомору-геноциду». У доповіді за матеріалами лише одної архівно-слідчої справи фонду справ громадян, репресованих комуністичної владою у 20-50-х роках минулого століття (ф. 8065, оп.2, спр. 13), розглянула конкретний випадок системного свавілля та абсолютної недбалості слідчого апарату НКВС в Одесі у 1938 році, внаслідок чого громадянин був зроблений «польським агентом» та вбитий за рішенням «трійки».
На конференції виступили понад 20 дослідників. З урахуванням карантинних вимог конференція проводилась дистанційно в режимі реального часу на платформі Zoom
Участь у сесії «Нова реальність – нові обрії: цифровізація інформаційних ресурсів та сервісів як відповідь викликам коронавірусної доби» ОдесаБібліоСаміт
24.05.2021
22 травня 2021 року головний спеціаліст відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Людмила Лісунець взяла участь у сесії «Нова реальність – нові обрії: цифровізація інформаційних ресурсів та сервісів як відповідь викликам коронавірусної доби», яка проводилась на базі Одеської національної наукової бібліотеки в рамках ОдесаБібліоСаміт.
ОдесаБібліоСаміт – це програма професійного спілкування для працівників бібліотек, музеїв, архівів, центрів культурних послуг. Метою є обговорення актуальних проблем професійної діяльності, обмін досвідом роботи, створення, розвиток і впровадження у роботу інноваційних практик інформаційної, бібліотечної, просвітницької, соціокультурної діяльності.
Учасники заходу обговорили актуальні питання інформатизації бібліотечної, архівної і музейної справи, перспективи їх розвитку з використанням сучасних інформаційних технологій; обмінялися досвідом з оцифрування та оприлюднення документів. Людмила Лісунець виступила з доповіддю «Інформатизація архівної справи на прикладі Державного архіву Одеської області: підсумки та перспективи», в якій розкрила напрацювання Держархіву в питанні надання користувачам віддаленого доступу до документів та окреслила подальші перспективи інформатизації архівної справи.
ЗАСІДАННЯ ЕКСПЕРТНО-ПЕРЕВІРНОЇ КОМІСІЇ
27.05.2021
27 травня 2021 року відбулося чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області на якому розглядались документи установ, а саме положення про архівні підрозділи та експертні комісії, номенклатури справ, описи справ постійного зберігання та з особового складу, акти про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ.
Червень
Про державну реєстрацію нормативно-правових актів
01.06.2021
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації», наказу Державного архіву Одеської області від 28 квітня 2021 року № 31, зареєстрованого у Південному Міжрегіональному управлінні міністерства юстиції (м. Одеса) від 05.05.2021 за № 235/03-08 та опублікованого у газеті «Одеські вісті» 19.05.2021, з 01 червня 2021 року вводиться в дію Порядок відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Державний архів Одеської області та їх Розмір.
Відповідно до статті 35 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.1998 № 639 (із змінами), наказу Державного архіву Одеської області від 28.04.2021 № 32, зареєстрованим у Південному Міжрегіональному управлінні міністерства юстиції (м. Одеса) від 05.05.2021 за № 236/03-08 та опублікованим у газеті «Одеські вісті» 19.05.2021, затверджено ціни на платні послуги, що надаються Державним архівом Одеської області на договірних засадах, які вводяться в дію з 01 червня 2021 року.
(Наказ директора Державного архіву Одеської області 28.04.2021 р. № 31)
(Наказ директора Державного архіву Одеської області 28.04.2021 р. № 32)
Міжнародний день архівів
09.06.2021
9 червня щорічно відзначається Міжнародний день архівів. Вітаємо всіх, хто причетний до архівної справи з Міжнародним днем архівів! Ваша справа є благородною та гідною пошани, адже Ви долучаєтесь до збереження історичної спадщини народу і країни. Ви покликані забезпечити взаємодію архіву і суспільства, для якого архів виступає джерелом інформації, роль якого важко переоцінити. Будучи свого роду інформаційними центрами, архіви забезпечують доступ до ретроспективної документної інформації, сприяють у вирішенні завдань соціально-економічного розвитку країни, ефективного державного управління, а також забезпечують наукове пізнання минулого.
Але архіви — це не тільки серйозний інформаційний ресурс культурної та історичної спадщини. У житті кожної окремої людини архіви часом грають не меншу роль. Адже там зберігаються індивідуальні відомості про кожного з нас. Архіви містять надзвичайно важливу генеалогічну інформацію, завдяки якій ми маємо змогу отримувати дані, які не можливо отримати жодним іншим шляхом. Ми можемо вивчати історію власної родини, пізнавати невідомі віхи в житті наших пращурів. Шановні колеги-архівісти щиро бажаємо подальших успіхів у повсякденній праці на благо України у поповненні, зберіганні та використанні документів Національного архівного фонду!
Колектив Державного архіву Одеської області.
ІІІ Міжнародний круглий стіл «Інформатизація архівної справи: архівні інформаційні ресурси у динамічному розвитку цифрового середовища та задоволенні потреб користувачів»
10.06.2021
10 червня 2021 року головний науковий співробітник відділу використання документів НАФ, інформації, публікацій та зовнішніх зв’язків Карина Цолінка прийняли участь у роботі круглого столу в режимі вебконференції, який відбувся на базі Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова, за підтримки Державної архівної служби України.
У заході взяли участь: керівники Державної архівної служби України, керівники центральних державних архівів України, громадськості діячі, представники наукової спільноти. До участі у заході запрошені: директор Білоруського державного архіву науково-технічної документації Олександр Запартика місто Мінськ, Республіка Білорусь, завідувачка відділом інформаційно-пошукових систем та автоматизованих архівних технологій Білоруського державного архіву науково-технічної документації Ольга Тетернік місто Мінськ, Республіка Білорусь та Артур Горак професор Інституту історії Університету Марії Кюрі – Склодовської місто Люблін Польща.
Під час роботи круглого столу, обговорювалися актуальні питання залучення та використання сучасних цифрових технологій в архівній справі. Учасники поділилися своїми напрацюваннями і розповідали про власний досвід впровадження цифрових ресурсів. Питання цифровізації є одним з актуальних для сьогодення. Учасники круглого столу презентували своє бачення подальшого розвитку цифрових технологій для забезпечення інформаційних проблем суспільства.
До 25 – річчя від дня ухвалення Конституції України
16.06.2021
Державний архів Одеської області на виконання заходів з відзначення 25-ї річниці Конституції України, затверджених розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 23.04.2021, №410/од-2021, розмістив інформаційні матеріали Українського інституту національної пам’яті до 25 – річчя від дня ухвалення Конституції України
Інформаційні матеріали до 25-річчя від дня ухвалення Конституції України
Вакцинація працівників Державного архіву Одеської області
18.06.2021
Відповідно до Плану імунізації населення від COVID-19, затвердженого оперативним штабом Міністерства охорони здоров’я України з вакцинокерованих інфекцій, співробітники Державного архіву Одеської області вакцинувалися в одному із центрів вакцинації на базі Одеського обласного центру громадського здоров’я.
Привітання з Днем державної служби!
23.06.2021
Шановні державні службовці!
Щиро вітаємо Вас з професійним святом – Днем державної служби! Професія державного службовця – важлива, клопітка та відповідальна праця людей, які виконують її за покликанням, демонструючи справжню відданість справі та бажання служити людям. Бажаємо Вам здоров’я, мудрості, витримки у всіх життєвих випробуваннях, добра і добробуту, заслуженої шани і вдячності людей! Нехай кожен день вашого життя буде щасливий і радісний, а родинне тепло і затишок допомагають у виконанні почесного і відповідального професійного обов’язку.
ЗАСІДАННЯ ЕКСПЕРТНО-ПЕРЕВІРНОЇ КОМІСІЇ
24.06.2021
24 червня 2021 року відбулося чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області, на якому розглядалися питання: включення до списку юридичних осіб – джерел формування НАФ, які передають документи до архіву, Державного підприємства «Одеський авіаційний завод»; виявлення у фонді № 37 «Херсонська духовна консисторія» документів, що не стосуються даного фонду, а також схвалення/погодження документів установ, а саме положень про архівні підрозділи та експертні комісії, номенклатури справ, описів справ постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу), акти про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ.
До 25-ї річниці Конституції України
26.06.2021
З нагоди відзначення 25-ї річниці Конституції України Державний архів Одеської області створив онлайн виставку, яка доступна за посиланням.
Вітаємо з Днем Конституції України.
28.06.2021
Шановні колеги!
Вітаємо з Днем Конституції України.
Основний закон, який є символом української державності, став основою системи політичних, економічних та соціальних відносин, затвердив принципи конституційного ладу, закріпив права, свободи та обов’язки громадян.
Спираючись на норми Конституції України, ми будуємо нашу суверенну правову державу, яка забезпечує мирне життя та стабільність. Мир і безпека, освіта та здоров’я нації, гідний рівень життя визнані нашими пріоритетами. Ми впевненні, що завдяки єдності та мудрості людей ми можемо досягти високих цілей.
У це свято бажаємо міцного здоров’я, добробуту, щастя та оптимізму!
До уваги користувачів та відвідувачів читального залу!
29.06.2021
Відповідно до наказу директора Державного архіву Одеської області від 29 червня 2021 року № 46 «Про відновлення роботи читального залу Державного архіву Одеської області по вулиці Пироговська, 29», читальний зал в адміністративній будівлі № 2 по вулиці Пироговська, 29, з 29 червня 2021 року відновлює роботу з обслуговуванням користувачів.
Доступ відвідувачів до читального залу буде проводитися за обов’язковим попереднім записом засобами електронної пошти: archive@od.gov.ua
В Україні стартував культурно-освітній марафон «Наша незалежність»
Архіви Одещини запрошуються до участі у Всеукраїнському марафоні.
За ініціативою Міністерства розвитку громад та територій України до Плану заходів з підготовки та відзначення 30-ї річниці незалежності України, розробленого на виконання Указу Президента України від 21 жовтня 2020 року №459 «Про відзначення 30-ї річниці незалежності України», включено пропозицію «Проведення Всеукраїнського культурно-освітнього марафону «Наша незалежність», що має на меті забезпечити поширення історичних фактів та матеріалів, які відіграли знакову роль у становлення незалежної України.
Охоплення Марафоном уciєї території України дасть змогу забезпечити відродження історичних фактів окремих регіонів. Публікувати матеріали пропонують під єдиними хештегами #Наша_незалежність #Марафон_30 до серпня 2021 року. За результатами Марафону буде визначено ряд найкращих публікацій та забезпечено їх відзначення на одному із заходів, проведених у межах святкування 30-ї річниці незалежності України.
Концепція заходу передбачає збір та оприлюднення історичних матеріалів (фото, відео, документи, інформація з газет, історії очевидців тощо), що є знаковими для становлення української незалежності та визначними у певному регіоні.
Долучитися до марафону можна, публікуючи відповідну інформацію на офіційних веб-сайтах та сторінках у соціальних мережах архівів під єдиними хештегами #Наша_незалежність та #Марафон_30.
Матеріали для публікації на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області з відповідним супровідним листом можна надсилати до серпня поточного року на електронну адресу державного архіву: archive@od.gov.ua (із обов’язковим зазначенням контактної особи).
Липень
Робочий візит Міністра освіти і науки України
08 липня з робочим візитом в Одесі побував Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет. Низку нагальних питань було обговорено в ході зустрічі з очільником Одеської обласної державної адміністрації Сергієм Гриневецьким. Високопосадовці розглянули питання щодо стану справ розвитку регіону у сфері освіти, перспективні плани на майбутнє та про результати впровадження інновацій.
Ключове питання зустрічі стосувалося передачі будівлі по вулиці Троїцькій, яка постраждала внаслідок пожежі 04 грудня 2019 року.
Сергій Гриневецький наголосив: «На сьогодні Одеською міською радою прийнято відповідне рішення, підготовлено та направлено пакет документів до Міністерства освіти і науки України. Наразі необхідно прийняти відповідне розпорядження Кабінету Міністрів України і в решті решт передати будівлю у комунальну власність міста, щоб створити Державний архів Одеської області».
Міністр освіти і науки України С. Шкарлет запевнив присутніх що тримає на особистому контролі питання передачі та подальших перспектив об’єкту. Наразі тривають переговори з керівництвом Національної академії наук України з метою остаточного і невідкладного вирішення цього проблемного питання.
13 липня 2021 року відбулася комінукаційна відеоконференція
13 липня 2021 року відбулася комінукаційна відеоконференція за участю представників Державної архівної служби України та обласних архівів України, в рамках якої обговорювалися актуальні питання інформаційно-комінукативної політики і діджиталізації у сфері архівної справи.Відеоконференція проводилася в режимі реального часу з використанням сервісу Zoom.
З вступним словом виступив голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов, який наголосив на необхідності оновлення формату діяльності архівних установ в частині інформування населення про державні архівні установи та сервіси архівів, напрацювання та унікальні матеріали фондів тощо.
З презентацією «Архіви стають ближчими» виступила співдоповідач відеоконференції Леся Хемраєва, яка надала усім учасникам заходу дієві рекомендації щодо створення сучасного інформаційного продукту, який зацікавить суспільство і приверне увагу користувачів соцмереж до діяльності архівних установ.
В конференції взяли участь представники Державного архіву Одеської області, які подякували керівництву Державної архівної служби України за ініціативу у проведенні заходу, висвітленні нагальних питань, наданні практичних рекомендацій та виказали сподівання щодо подальшої плідної співпраці.
ЗАСІДАННЯ НАУКОВО-МЕТОДИЧНОЇ РАДИ
14 липня 2021 року відбулося чергове засідання науково-методичної ради Державного архіву Одеської області.
Під час засідання було розглянуто низку питань, а саме:
1. Про стан підготовки «Анотованого реєстру описів радянського періоду та доби Незалежності України». Спеціальний довідник» (доповідач Світлана Виногловська).
2. Про внесення коригувань до «Анотованого реєстру фондів політичних партій та громадських об’єднань Архіву Одеського обкому Компартії України 1905-1991 рр. Спеціальний довідник» відповідно до рекомендацій Державної архівної служби України (доповідач Олена Мартиненко).
3. Про затвердження тематико-експозиційного плану виставки до Дня Державного прапора України та 30-ї річниці Незалежності України (доповідач Олена Мартиненко).
4. Про рекомендацію статті «Особове зібрання Б. Сушинського в Державному архіві Одеської області: історія фонду та документальний склад» до друку (доповідач Валерія Сугак).
Окрім того, члени ради обговорили питання роботи держархіву в сфері діджиталізації, забезпечення віддаленого доступу до документів Національного архівного фонду, популяризації архівної справи.
14 липня під головуванням в.о. директора Державного архіву Одеської області Сергія Осіпенка проведено робочу нараду з керівниками структурних підрозділів архіву.
Під час наради обговорено низку нагальних питань стосовно підготовки до відзначення 30-річчя Незалежності України, а також завдань, поставлених керівництвом Державної архівної служби України. Під час наради також йшлося про необхідність оновлення нормативних документів обласного архіву, перспективних планів діяльності та поточної роботи.
Особливу увагу приділено питанням осучаснення взаємодії підрозділів в частині електронного супроводу та комунікації. Також наголошено про необхідність організації навчання та надання методичної допомоги працівникам діловодних служб органів публічної влади Одеської області.
Плідна співпраця науковців з Державним архівом Одеської області дає гарні результати.
Нещодавно світ побачила книга відомого в Україні історика і письменника Олександра Бабіча «Одесса 1941-1944 Пережить оккупацию».
Дослідна робота з підготовки матеріалів для книги тривала 7 років. За цей час автору вдалося віднайти та опрацювати чимало архівних документів, серед яких розпорядчі документи органів влади, листи, фото-документи, карти, статті з преси часів окупації Одеси у роки Другої світової війни.
Цінність книги полягає у тому, що більшість зазначених документів ніколи раніше не публікувалися.
Авторський екземпляр з відповідним підписом про вдячність колективу Державного архіву Одеської області Олександр Бабіч передав керівництву держархіву, засвідчивши глибоку повагу і сподіваннями щодо подальшої плідної наукової і пошукової роботи.
Про автора
Олександр Бабіч – історик, письменник, сценарист, гід, засновник і керівник краєзнавчого проєкту «Тудой-Сюдой» в місті Одеса.
Великий відрізок свого життя О. Бабіч присвятив історії України і рідної Одеси.
У складі пошукової групи «Пам’ять і слава» розшукував і займався перезахороненнями воїні, загиблих під час війни 1939-1945 років.
Працює як з матеріалами архівів, так і на місцях дислокації підпільних загонів і груп в одеських катакомбах.
Автор шести книг і більше сотні статей.
21 липня під головуванням в.о. директора Державного архіву Одеської області Сергія Осіпенка проведено апаратну нараду за участю представників директорату і керівників структурних підрозділів.
Відповідно до затвердженого порядку денного під час наради було обговорено низку актуальних питання діяльності держархіву. Особлива увага приділялася аналізу роботи за перше півріччя 2021 року.
Очільники структурних підрозділів звітували про виконання планових завдань у розрізі окремих показників.
Змістовним був виступ начальника відділу звернення громадян, документообігу та контролю за виконанням документів органів влади Алли Єрмакової, на думку якої значно зросла ефективність роботи завдяки введенню в дію «електронної приймальні». Наразі фіксується значне збільшення показників розглянутих справ зацікавлених осіб, які подають відповідні запити дистанційно на офіційному сайті Держархіву. Така послуга є платною та існує з початку поточного року, а бажаючих отримати архівні довідки стає все більше.
Конструктивним був виступ і начальника відділу використання документів Національного архівного фонду, інформації, публікацій та зовнішніх зав’язків – заступника директора держархіву Сергія Крачкова. Високопосадовець надав порівняльну характеристику щодо запитів попереднього періоду та зазначив, що зростання потреб у наданні консультацій та роз’яснень потребує розширення телефонної мережі.
У своєму виступі начальник відділу зберігання, обліку та фізичної схоронності документів Національного архівного фонду Світлана Виногловська окреслила статистичні данні оцифрування і реставрації архівних документів та зазначила проблемне питання, яке потребують невідкладного вирішення, а саме: придбання додаткового обладнання для оцифрування архівних матеріалів.
У засіданні брала участь досвідчений архівіст – начальник відділу науково-довідкового апарату Олена Мартиненко, яка у своєму виступі доповіла присутнім про чималу роботу підрозділу у частині опрацювання описів фонду, виставкову та видавничу діяльність.
Представник відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства звітувала про проведення планових перевірок установ, які є фондоутворювачами.
Під час засідання виступила заступник начальника відділу науково-дослідного апарату Наталія Привалова, яка поінформувала присутніх про завдання Державної архівної служби України в частині популяризації діяльності архівних установ України, реалізації інформаційно-комунікаційної політики і діджиталізації у сфері архівної справи. Про це йшлося під час відео-наради під головуванням очільника Державної архівної служби України Анатолія Хромова 13 липня поточного року.
В цілому нарада пройшла конструктивно, було прийнято низку управлінських рішень щодо подальшого покращення діяльності Державного архіву Одеської області.
Розвиток архівної галузі в Україні
Про моніторинг діяльності та реформування архівних установ України… Про виклики сьогодення… Про реалізацію державної політики в сфері архівної справи і діловодства та про новий проєкт Закону України «Про Національні архівні інформаційні ресурси, управління документацією та архівами» у виступі Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова на медіа-каналі ТК «Галичина».
Обласна комплексна програма «Культура Одещини – 2020-2022 роки» в дії.
З метою виконання завдань, пов’язаних із реалізацією державної політики в галузі культури, Одеською обласною радою в грудні 2019 року було затверджено обласну комплексну програму «Культура Одещини – 2020- 2022 роки». Ініціатором та розробником програми є Департамент культури, національностей, релігії та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.
Розробка та реалізація зазначеної програми є важливим чинником і вимогою часу, що продиктовано процесами реформування національної системи культури, необхідністю створення нової моделі базової мережі закладів, інших вимог сьогодення; збирання, збереження, використання і поширення інформації про матеріальні та духовні цінності у сфері культури тощо.
Програмою передбачено додаткове фінансування для вирішення низки проблемних питань, які заважають повноцінній трансформації культурної сфери відповідно до сучасних вимог та запиту населення.
Обласною комплексною програмою «Культура Одещини – 2020-2022 роки» визначено основні напрями діяльності та заходи, серед яких «Розвиток та популяризація архівної справи «Архів – захист історичної пам’яті Одещини». З метою створення належних умов для забезпечення архівування, збереження архівних документів та створення належних умов для використання архівних фондів в рамках програми нещодавно Державний архів Одеської області отримав в користування 1000 архівних коробів.
Звісно, потреби Держархіву значно більші, але і невелика фінансова допомога сприяє вдосконаленню і покращенню результатів діяльності архівних установ України, бо, як зазначено у проєкті Стратегії розвитку архівної справи на період до 2025 року, що широко обговорюється на загальнодержавному рівні: розвиток архівної справи зумовлений «…необхідністю кардинальних змін, спрямованих на підвищення якості і конкурентоспроможності архівної галузі в нових економічних і соціокультурних умовах, поширення позитивного іміджу архівних установ…».
Державна архівна служба України провела нараду з директорами державних архівів областей і м. Києва.
27 липня 2021 року відбулась нарада за підсумками роботи архівних установ України в першому півріччі 2021 року під головуванням заступника голови Державної архівної служби України Лариси Левченко.
До порядку денного наради Державної архівної служби України були включені питання:
– Принципові аспекти підготовки довідника «Український дипломатичний архів».
– Цифровізація основних напрямів роботи державних архівних установ, оцифрування та удоступнення на вебсайтах державних архівів довідкового апарату та документів Національного архівного фонду, окремі питання співробітництва з FamilySearch International (США).
– Особливості організації роботи архівних установ в умовах змін адміністративно-територіального поділу та реалізації реформи децентралізації влади.
Учасники наради мали нагоду поділитися власним досвідом співпраці у напрямку оцифрування довідкового апарату та архівних документів, а також обговорили проблемні питання організації роботи архівних установ районного рівня, трудових архівів, архівних відділів міських рад.
В нараді взяв участь керівний склад Державного архіву Одеської області, директора державних архівів областей і м. Києва.
Стажування реставраторів державних архівів України
29.07.2021
29 липня 2021 року фахівці Державного архіву Одеської області взяли участь у стажуванні реставраторів на базі Державного центру збереження документів Національного архівного фонду, які проводилися профільними спеціалістами Державної архівної служби України.
Відповідно до Програми стажування реставраторів державних архівів України, затвердженої Головою Державної архівної служби України Анатолієм Хромовим, на базі Державного центру збереження документів Національного архівного фонду відбулося стажування для фахівців Державного архіву Одеської області, Державного архіву Львівської області, Державного архіву Херсонської області та Державного архіву Тернопільської області.
Під час стажування учасники ознайомилися з теоретичними засадами консерваційно-реставраційного та брошурувально-палітурного оброблення документів із паперовими носіями, створення страхового фонду на документи Національного архівного фонду, а також відновлення інформації зі згасаючого тексту. Після теоретичної частини була надана можливість застосувати набуті знання на практиці.
Надходження нових архівних документів на зберігання
30.07.2021
До Державного архіву Одеської області надійшли документи фонду Одеського головного фінансового управління Одеської обласної державної адміністрації за 2005- 2008 роки.
На зберігання до Державного архіву Одеської області у зв’язку із закінченням строків зберігання в установі, надійшли документи Одеського головного фінансового управління (фонд Р-5881) в кількості 645 справ за період 2005- 2008 роки. До складу архівних документів увійшли: накази з основної діяльності, положення про управління, протоколи засідань колегії, зведені бюджети, лімітні довідки, кошториси доходів та видатків, плани асигнувань, штатні розписи, зведені річні звіти по фінансуванню та про виконання обласного та місцевого бюджету.
Серпень
До 80-ої річниці з початку Героїчної оборони Одеси від фашистських загарбників підготовлено тематичну онлайн – виставку
73 героїчних дні… стільки тривала Одеська оборонна операція, за якою десятки тисяч загиблих, три роки окупації та факти героїзму і фатальних помилок.
Одеса з перших же днів війни виявилася прифронтовим містом. В кінці липня 1941 року фронт вже впритул наблизився до міста. 5 серпня надійшов наказ: «Одесу не здавати й обороняти до останньої можливості!»
Цей день і прийнято вважати початком оборони Одеси.
5 серпня 2021 року на виконання розпорядження від 19.02.2021 № 157/од-2021 Одеської обласної державної адміністрації щодо відзначення пам’ятних дат і ювілеїв, пов’язаних з м. Одеса та Одеською областю, Державний архів Одеської області на офіційному веб-сайті розмістив тематичну онлайн – виставку
Участь керівництва Держархіву в урочистих заходах з нагоди відзначення 80-ої річниці з дня початку героїчної оборони Одеси від нацистських окупантів у роки Другої світової війни.
5 серпня 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук прийняв участь в урочистостях з нагоди 80-ої річниці з дня початку героїчної оборони Одеси від нацистських окупантів у роки Другої світової війни.
Заходи відбулись в Одесі на Алеї Слави біля пам’ятника «Невідомому матросу» в Центральному парку культури і відпочинку ім. Т.Г. Шевченка, за участю ветеранів, керівництва Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, Одеської міської ради, представників депутатського корпусу, військових, духовенства, широкого загалу громадськості, городян і гостей Міста-Героя Одеси.
З нагоди відзначення 30-ї річниці незалежності України Державним архівом Одеської області розміщено виставку.
9 серпня 2021 року у приміщенні Одеської обласної державної адміністрації за адресою проспект Шевченка, 4, місто Одеса, розміщено виставку архівних документів присвячених відзначенню 30-ї річниці незалежності України.
День Незалежності України – найголовніше свято держави. У 2021 році цей день є особливо знаковим, адже у червні відзначали 25-річний ювілей української Конституції, а в серпні – 30-у річницю незалежності.
На виставці експонуються цифрові копії архівних документів Національного архівного фонду України, що є знаковими та визначними для становлення незалежності України та знаходяться на зберіганні в Державному архіві Одеської області.
Довідково:
Експонуватися виставка буде з 9 серпня по 28 серпня 2021 року.
Участь спеціаліста Державного архіву Одеської області у семінарі «Організація діловодства в службах у справах дітей територіальних громад»
12 серпня 2021 року головний спеціаліст відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Державного архіву Одеської області Людмила Лісунець, в рамках навчання з підвищення кваліфікації фахівців служб у справах дітей територіальних громад, взяла участь у черговому семінарі з питань організації діловодства та документування управлінської діяльності.
Під час семінару слухачі курсу отримали змогу систематизувати і узагальнити матеріал попередньої лекції та застосувати набуті знання на практиці. Працюючи в групах учасники навчання виконували завдання з коригування та виправлення помилок в проектах наказів та листів, що слугували дидактичним матеріалом, а конструктивний діалог надав можливість слухачам отримати вичерпну відповідь на кожне поставлене питання.
Щотижнева апаратна нарада 16.08.2021
16 серпня відбулася щотижнева апаратна нарада під головуванням директора Державного архіву Одеської області Петра Лук’янчука за участю керівників структурних підрозділів.
На початку засідання очільник Держархіву привітав колег з надходженням до фонду Держархіву Одеської області 46 документів за 1935-1936 роки про діяльність Одеського заводу «Кінап», які були викуплені та доповнять Національний архів фонду України завдяки зусиллям керівника Державної архівної служби України Анатолія Хромова.
Відповідно до затвердженого порядку денного в рамках робочої наради було обговорено низку актуальних питань діяльності Держархіву, а саме:
– звіт про виявлення документів (метричних книг, ревізьких казок, сповідних розписів, кліркових відомостей) у фондах музеїв і бібліотек, які перебувають у зоні комплектування державного архіву представила начальник відділу формування Національного архівного фонду, організації координації архівної справи та діловодства Галина Успенська;
– про перегляд документів з метою виявлення унікальних документів Націонаьного архівного фонду у І півріччі 2021 року доповідала начальник відділу збереження, обліку та фізичної схоронності документів Національного архівного фонду Світлана Виногловська.
Про стан підготовки до проведення 18 серпня регіональної наради-семінару «Діджиталізація та комунікація в діяльності органів публічної влади: документообіг та архівна справа» за участю керівництва Одеської обласної державної адміністрації, представників центральних та регіональних органів публічної влади доповіла заступник начальника науково-довідкового апарату Наталія Привалова.
В рамках наради службовцям було дано низку протокольних доручень щодо реалізації поточних завдань.
18 серпня за ініціативи Державного архіву Одеської області відбулася регіональна нарада-семінар «Діджиталізація та комунікація в діяльності органів публічної влади: документообіг та архівна справа».
Нарада проводилася за участю керівництва Одеської обласної державної адміністрації, представників центральних та регіональних органів публічної влади у дистанційному форматі з використанням сервісу Google Meet.
Комунікативний захід об’єднав спільними нагальними питанням як представників органів виконавчої влади, так і посадових осіб місцевого самоврядування. Всього у нараді взяли участь 87 представників органів публічної влади Одещини.
Відкрили нараду-семінар з вітальними словами до учасників заходу заступник голови Одеської облдержадміністрації Анастасія Бондар та директор Одеського обласного архіву Одеської області, кандидат наук з державного управління Петро Лук’янчук.
А.О. Бондар у своєму зверненні до учасників коротко окреслила основні завдання щодо реалізації державної політики у сфері цифровізації та цифрової економіки через впровадження цифрових інновацій і електронного урядування. Саме такий підхід у діяльності усіх органів публічної влади стане запорукою створення в державі електронної демократії та розвитку інформаційного суспільства.
П.Х Лук’янчук у своїй промові зосередив увагу учасників наради на необхідності переходу органів публічної влади на сучасні формати діяльності, а саме: надання електронних та адміністративних послуг в частині документообігу і архівної справи зокрема.
В рамках регіональної наради-семінару виступив заступник керівника проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» (TAPAS), керівник напрямку електронних послуг, один з розробників Єдиного порталу державних послуг ДІЯ – Данило Молчанов, який у своїй доповіді розкрив тему цифрових технологій епохи діджиталізації та поінформував учасників наради про формування та реалізацію державної політики у сфері відкритих даних та розвитку національних електронних інформаційних ресурсів.
Про інформаційну безпеку в діяльності органів публічної влади учасникам заходу розповів заступник директора Департаменту інформації та цифрових рішень Одеської міської ради – начальник служби інформаційної безпеки Володимир Попов.
Працівники Держархіву Наталія Привалова, Світлана Виногловська та Галина Успенська у своїх виступах поінформували учасників наради про перспективи та нові інструменти комунікаційної діяльності Держархіву Одеської області. Модератором і організатором регіональної наради-семінару була заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Державного архіву Одеської області, кандидат наук з державного управління Наталія Привалова.
Під час заходу учасники мали можливість спілкуватися з доповідачами і отримали вичерпні відповіді на питання заявлені програмою комунікативного заходу. Підбиваючи підсумки регіональної наради-семінару Петро Лук’янчук зауважив про готовність Держархіву виступити консолідуючим центром, який з вересня поточного року проводитиме методичну і роз’яснювальну роботу для посадових осіб органів публічної влади в частині ведення документообігу, архівної справи та інших актуальних питань.
Також очільник Державного архіву Одеської області привітав учасників заходу з 30-ою річнице Незалежності України і подякувати всім за плідну співпрацю та зацікавленість у питаннях впровадження нових форм взаємодії і реалізації державної політики на сучасному етапі.
19 серпня 2021 року директор Державного архіву Одеської області, кандидат наук з державного управління Петро Лук’янчук взяв участь у профспілковому дискурсу «30 років незалежності України. Будуємо соціальну і правову державу разом», організованому Федерацією профспілок України у формі відеоконференції.
В рамках дискурсу було проведено три панельні дискусії за темами:
- «Здобуття незалежності України: становлення і розвиток профспілкового руху»;
- «Захист трудових прав та соціальних гарантій працівників – Європейський вибір»;
- «Соціальний діалог – партнерство в ім’я інтересів працівників,
- роботодавців і влади».
У відеоконференції взяли участь відомі політики, видатні профспілкові і громадські діячі, науковці та представники органів публічної влади з різних регіонів України.
У своєму виступі Петро Хомич Лук’янчук зосередив увагу учасників зібрання на важливості вивчення кращого міжнародного та вітчизняного досвіду діяльності профспілок та інтеграцію започаткування дієвих механізмів у вирішенні питань захисту трудових прав та соціальних гарантій працівників в Україні.
Обговорення нагальних питань викликало жвавий інтерес учасників відеоконференції. В рамках дискурсу відбувся конструктивний діалог.
23 СЕРПНЯ — ДЕНЬ ДЕРЖАВНОГО ПРАПОРА УКРАЇНИ
Щороку напередодні Дня незалежності ми вшановуємо одну із головних національних святинь — Державний Прапор України.
Як державне свято цей день був заснований Указом Президента України в 2004 році. Під час історичних звершень синьо-жовтий стяг ставав символом боротьби за національні права наших співгромадян.
Протягом ХХ ст. синьо-жовтий прапор пройшов шлях народного визнання та юридичного оформлення. Важливі події українського державотворення, боротьби за свободу країни відбувалися під національним стягом.
З любов’ю до України, з повагою до минулого нашого народу ми шануємо символ вільної, демократичної України, сильної й незалежної держави – синьо-жовтий стяг.
Під нашим прапором ми мусимо жити і працювати так, щоб нащадки пишалися перемогами та успіхами своїх батьків та дідів, щоб світ знав могутню, процвітаючу державу – Україну.
Прийміть щирі вітання з нагоди Дня Державного Прапора України! Нехай символ України — Державний прапор — осяює наш шлях та надихає до нових успіхів у добрих справах задля розвитку України!
Колектив державного архіву Одеської області
З нагоди відзначення 30-ї річниці Незалежності України Державний архів Одеської області підготував онлайн виставку архівних документів.
З ДНЕМ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ!
24 серпня українське суспільство урочисто відзначає 30-річницю незалежності нашої держави!
Ухваленням Верховною Радою України 24 серпня 1991 року Акту проголошення незалежності України було законодавчо закріплене створення самостійної держави Україна.
Ця доленосна дата пам’ятна й дорога для всіх нас, вона започаткувала нову епоху в житті українського народу, відкрила можливості для реалізації вікових демократичних прагнень до національного відродження, духовної свободи, економічного зростання, культурного піднесення.
Громадяни і влада отримали нагоду втілити в реальність прагнення і боротьбу багатьох поколінь.
З нагоди 30-ої річниці Незалежності бажаємо сили, правди, миру й злагоди! Нехай кожен прийдешній день буде наповнений радісними подіями! Натхнення всім українцям, щастя й гармонії! Тепла та нових досягнень! Любіть Україну всім серцем! Любіть її простори, її мову, її вітер, її трави…
З Днем незалежності!
Державний архів Одеської області !
Про важливе з журналістами
Керівництво Державного архіву Одеської області регулярно проводить зустрічі з представниками різних медіа-груп Одещини з метою висвітлення важливої інформації. От і цього разу на запрошення телерадіокомпанії «Суспільне – Одеса» з журналістами зустрілися директор Держархіву Петро Лук’янчук та заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Наталія Привалова. Говорили про надбання України за 30 років незалежності, про події, що передували глобальним змінам у становленні демократичності в державі, про розвиток України в різних сферах діяльності та про видатних діячів що кермували у період незалежності в Одеському регіоні.
До зустрічі в студії також долучилася заступник начальника управління – начальник відділу культури, національностей та релігій управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації Ярослава Різникова.
Діалог держаних службовців і журналістів дозволив повернутися в історію важливих змін для майбутнього України.
Участь керівництва Держархіву в урочистих заходах з нагоди Дня Незалежності України
24 серпня 2021 року Директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук і заступник директора Держархіву Сергій Осіпенко взяли участь в урочистостях з нагоди 30-ї річниці відновлення Незалежності України, заходи відбулись в Одесі у пам’ятника Т.Г. Шевченку в однойменному парку. за участю керівництва Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, Одеської міської ради, дипломатів, представників депутатського корпусу, військових, духовенства, широкого загалу громадськості.
Вітаємо Україну з 30-річчям Незалежності !!!
Запрошуємо і Вас до перегляду нашого відеоматеріалу.
Марафон триває, тож долучайтесь. #_Наша_незалежність#Марафон_30
З 10 серпня триває Всеукраїнський культурно-освітній марафон «Наша Незалежність».
У рамках відзначення 30-ої річниці незалежності нашої держави до марафону долучаються всі регіони України. Одещина першою прийняла естафету від Міністерства розвитку громад та територій України.
Перший відеоматеріал марафону підготовлено Державним архівом Одеської області в творчому тандемі з Одеським національним академічним театром опери та балету і журналістами Одещини.
Вітаємо Вас з прийдешнім святом, дорогі жителі нашої славної Одещини!
Нам приємно констатувати, що підготовлений контент після розміщення на каналі YouTube за два дні переглянуло більше 1000 зацікавлених користувачів інтернет мережі.
ЗАСІДАННЯ ЕКСПЕРТНО-ПЕРЕВІРНОЇ КОМІСІЇ
26 серпня 2021 року відбулося чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області на якому розглядалися питання:перейменування фонду Р-8263 «Шайкевич Борис Олександрович (1912-2005), доктор філологічних наук, професор Одеського Національного університету ім. І.І.Мечникова, театральний критик»та схвалення (погодження) документів установ, а саме положення про архівні підрозділи та експертні комісії, номенклатури справ, описи справ постійного зберігання та з особового складу, акти про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ.
В ході засідання виступали працівники відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Держархіву Галина Успенська, Ольга Бабко, Людмила Лісунець та Костянтин Коршунов.
Вересень
В рамках святкування Дня міста в Одесі перебуває делегація почесних гостей з Грецької республіки з числа журналістів Державної Грецької телерадіокомпанії «ЕРТ». 31 серпня 2021 року делегація завітала до Державного архіву Одеської області. Очолив делегацію міжнародний журналіст пан Нікос Менгреліс, який реалізовує на найпотужнішому медіа-каналі Греції проєкт з вивчення і висвітлення діяльності видатних греків у всьому світі.
У числі делегації також були представники Одеської Філії Грецького Фонду Культури разом з директором паном Софронісом Парадісопулосом.
Почесних гостей зустрів директор Держархіву Петро Лук’янчук, який у своєму привітальному слові зауважив про великий вклад греків у розвиток Одеси, адже протягом ХІХ століття греки 6 разів ставали очільниками міста Одеси, що в цілому складає 33 роки. Це було результатом не стільки кількості греків в Одесі, скільки економічним і суспільним впливом греків у місті. «Авторитет деякий видатних керівників був настільки великим, що їх імена увійшли в історію розвитку Південної Пальміри яскравим прикладом» – зазначив П. Лукянчук.
Директор архіву підкреслив, що Греція як і Україна у 2021 році відзначила ювілейну дату своєї незалежності.
Цьогоріч виповнюється 200-річний ювілей з початку повстання греків проти турків-османів. Тож,25 березня Греція відзначала 200 років незалежності. А нещодавно, 24 серпня Україна відзначила 30-річчя відновлення своєї незалежності.
Директор представив почесним гостям оригінальні документи, які підтверджують чималу діяльність греків на посадах Одеський міських голів.
Найбільший вклад за роки своєї діяльності зробив впливовий представник грецької спільноти в Одесі Григорій Григорович Маразлі, який обирався міським головою в трьох каденціях і працював очільником міста багато років поспіль в період з 1878 по 1895 роки.
Журналістів зацікавили матеріали, які підтверджують діяльність Григорія Маразлі як благодійника і мецената.
По завершенні роботи журналісти і представники Грецького Фонду Культури подякували керівництву і працівникам Держархіву за теплий прийом і надану можливість вивчати унікальні документи для подальшого висвітлення на медіа-каналах Греції та залишили щирі відгуки вдячності у Книзі почесних гостей.
Директор Держархіву Петро Лук’янчук виказав сподівання щодо подальшої плідної спільної роботи.
В рамкам відзначення Дня міста Одеси, 01 вересня 2021 року, заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Державного архіву Одеської області Наталія Привалова взяла участь загальноміському заході, під час якого було презентовано унікальний Одеський календар.
Дев’ятнадцять років поспіль традиційно у переддень свята Одеський літературний музеї приймає поважних гостей для презентації чергового випуску Одеського календаря. Як і зараз, так і завжди такі зустрічі об’єднують патріотів рідного міста – представників сучасної одеської інтелігенції, серед яких посадові особи органів публічної влади, депутати різних рівнів, меценати, благодійники, науковці, історики і громадські діячі.
Унікальність календаря в тому, що він кожного року датований з 1 вересня і завершується 31 серпня наступного року і кожного разу присвячується висвітленню історичних фактів, пов’язаних з окремою вулицею Одеси. От і зараз календар на 2021-2022 рік присвячений одній з найстаріших вулиць – Базарній.
Автори календаря та інші дослідники і краєзнавці Одещини у промовах подякували музеям і Державному архіву за багаторічну плідну співпрацю і допомогу у підготовці історичних матеріалів для різних видань.
У своєму виступі Наталія Привалова від імені керівництва Держархіву привітала присутніх з прийдешнім святом і засвідчила учасників зібрання у готовності фахівців-архівістів і у подальшому допомагати у важливих справах щодо вивчення історії рідного міста.
Про архівні справи з журналістами
Журналісти різних медіа-каналів Одещини цікавляться життям Держархіву, здобутками і актуальними питаннями, що потребують вирішення. А все тому, що основне завдання архівних установ полягає у всебічному забезпеченні потреб суспільства і держави, реалізації законних прав та інтересів громадян, а саме: доступу і використання ретроспективної інформації.
Тож, до Державного архіву Одеської області завітала знімальна група телерадіокомпанії «Суспільне – Одеса».
Питання, відповіді, екскурсія у «святая святих»– архівні сховища і відверті бесіди про болюче… Наразі в Держархіві Одещини найважливішим залишається питання приміщення для накопичення і збереження у відповідних умовах великої кількості документів НАФ. Це актуальне питання, яким опікується директор Державного архіву Петро Лук’янчук та на особистому контролі тримає очільник Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.
Основним завданням архівів у всі часи було і залишається – збереження історичних документальних надбань для наступних поколінь, а для цього необхідні відповідні умови.
Під головуванням директора Державного архіву Одеської області Петра Лук’янчука за участю керівників структурних підрозділів 06 вересня 2021 року відбулася чергова апаратна нарада.
Відповідно до порядку денного в рамках наради розглянуто низку актуальних питань.
Про створення страхового фонду на документи Національного архівного фонду доповідала начальник відділу зберігання, обліку та фізичної схоронності документів Національного архіву Світлана Виногловська.
Актуальне питання підготовки Держархіву до роботи в осінньо-зимовий період 2021-2022 р.р. висвітлювала начальник відділу фінансово-економічного та матеріально-технічного забезпечення – головний бухгалтер Алла Машкова.
Чималу зацікавленість викликала доповідь начальника відділу формування НАФ, організації та координації архівної справи та діловодства Галини Успенської, яка розповіла про комплектування фондів Державного архіву документами особового походження та фото документами.
Про проведення 15 вересня поточного року міжрегіональної наради-семінару «Реалізація державної політики у сфері архівної справи і діловодства в умовах адміністративно-територіальної реформи в Україні» доповідала заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Наталія Привалова.
За результатами апаратної наради очільником Держархіву надано низку протокольних доручень.
Про нагальні питання діяльності Держархіву з представниками телерадіокомпанії «Суспільне-Одеса»
Традиційно керівництво Державного архіву Одеської області обговорює актуальні питання державної політики у сфері архівної справи з представниками різних медіа-структур Одещини, в тому числі з журналістами телерадіокомпаній, яких, до слова, в Одесі 38 каналів.
От і зараз про нагальне…, про болюче…, про нове приміщення… журналісти телерадіокомпанії «Суспільне-Одеса» спілкувалися з директором Держархіву Петром Лук’янчуком.
Високопосадовець дав відповіді на питання медійників та зосередив їх увагу на тому, що керівництво Одеської обласної державної адміністрації та обласної ради неодноразово обговорювали це питання з головою Державної архівної служби України Анатолієм Хромовим.
Журналісти різних телекомпаній бували у сховищах обласного архіву і багато разів за останні 2 роки висвітлювали у спецрепортажах проблему відсутності належних умов для зберігання і накопичення документів.
У своєму інтерв’ю Петро Лук’янчук зауважив, що будь-яка стратегічна програма розвитку та розбудови архівної справи в Україні повинна опиратися на вивчення і узагальнення кращого вітчизняного і зарубіжного досвіду, але перш за все потрібно на загальнодержавному рівні вирішити ключові проблеми, що потребують невідкладного розв’язання.
7 вересня 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук взяв участь у селекторній нараді з головами районних державних адміністрацій, районних рад, міськими, селищними та сільськими головами Одеської області, яку проводив голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.
В ході роботи селекторної наради було розглянуто низку нагальних питань сьогодення.
Про взаємодію Головного управління ПДС в Одеській області з територіальними громадами області з питань адміністрування місцевих податків і зборів доповідала начальник Головного управління Державної податкової служби в Одеській області Юлія Шадевська. Розглянули проблеми додержання законодавства про оплату праці та порушення у сфері податкового боргу. Також піднімалося питання про одноразове добровільне декларування.
За результатами обговорення доручено райдержадміністраціям налагодити співпрацю між територіальними громадами та органами ДФС щодо легалізації виплати заробітної плати та проведення нормативно-грошової оцінки земель.
Відповідно до порядку денного директор департаменту соціальної та сімейної політики облдержадміністрації Тетяна Дементьєва доповідала про забезпечення житлом за рахунок коштів субвенції з державного бюджету деяких категорій громадян. Після обговорення виступу доручено: громадам – створити місцеві комісії для розгляду заяв на призначення грошової компенсації; райдержадміністраціям – забезпечити використання субвенції 2021 року у повному обсязі.
Про епідеміологічну ситуацію з поширення гострої респіраторної хвороби COVID-9, короновірусом SARS-CoV-2 на території Одеської області доповідала директор Департаменту охорони здоров’я Наталія Захар’єва. Наразі в Одеському регіоні підвищується рівень захворюваності в порівнянні з літнім періодом, водночас темпи вакцинації населення зросли у 8 разів.
В рамках обговорення доповіді торкнулись питання розвитку телемедичних технологій, які саме в період пандемії є актуальним та безпечним методом надання високоспеціалізованої якісної медичної допомоги. Враховуючи це та завдяки зусиллям керівництва, Одещина – серед лідерів в інформаційно-медичних технологіях.
До 225-ї річниці від Дня народження Франческо Карло Боффо
8 вересня відзначається 225-ть років з Дня народження Франческо Карло Боффо – всесвітньо відомого архітектора.
Державний архів Одеської області «До 225-ї річниці від Дня народження Франческо Карло Боффо» підготував онлайн виставку архівних документів.
Виставка доступна за посиланням.
14 вересня 2021 року директор Державного архіву Одеської областіПетро Лук’янчук дистанційно взяв участь у селекторній нараді з головами районних державних адміністрацій, районних рад, міськими, селищними та сільськими головами. Нараду проводив голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький.
Одне з важливих питання обговорили на нараді – підсумок моніторингу діяльності голів територіальних громад області (як експериментального проєкту). Низку показників, за якими проводилася оцінка, запозичено із моніторингу, за яким оцінюється робота голів облдержадміністрацій, адже територіальні громади є невіддільною частиною регіону. Зокрема, оцінювались рівень охоплення дітей дошкільною освітою, кількість укладених декларацій з сімейними лікарями, охоплення соціальних закладів високошвидкісним інтернетом, забезпеченість ЦНАП тощо. Тобто за основу взяті показники, які напряму впливають на соціально-економічний розвиток громади. Доповів з цього питання директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської ОДА Дмитро Радулов.
Перебіг вакцинальної кампанії знаходиться на постійному щоденному контролі в обласній та районних державних адміністраціях Одеської області. Особливо це стосується вакцинації працівників закладів середньої освіти, від рівня якого залежить навчальний процес. Про динаміку показників щеплень в Одеському районі доповідали очільники райдержадміністрацій. Наразі зі всіма громадами області проводиться значна роботу щодо прискорення вакцинації освітян. Багато залежить від вчасного й неупередженого інформування населення. Інформуванню громадськості щодо діяльності органів влади було присвячено друге питання селекторної наради, з яким виступила начальник управління комунікацій та інформаційно політики Одеської облдержадміністрації Анжеліка Легеза. Для удосконалення цього напрямку роботи прийнято рішення провести низку методичних семінарів та навчань.
14 вересня 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук взяв участь у черговій апаратній нараді під головуванням очільника Одеської обласної державної адміністрації Сергія Гриневецького.
Ключовим питанням наради було обговорення стану роботи із залучення цільових коштів шляхом субвенцій з державного бюджету та коштів, передбачених для реалізації державних програм. З цього питання доповідала директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Марина Зінченко. Існує 65 загальнодержавних програм, які можливо залучити на розвиток області. Крім того, для проведення заходів залучаються кошти із додаткових джерел. Зокрема, вже сформовано 10 проєктів ДФРР, 9 з яких в рамках Проєкту Президента «Велике будівництво» будуть завершені вже в поточному році.
Також Марина Зінченко звернула увагу керівників профільних структурних підрозділів облдержадміністрації на вимоги чинного бюджетного законодавства щодо необхідності використання виділених коштів державних субвенцій протягом поточного бюджетного року (не пізніше 15-го грудня), початком закінчення якого є вересень. За результатами виступу та обговорення цього актуального питання голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький наголосив на необхідності більш тісної та злагодженої співпраці кожного підрозділу ОДА з профільними міністерствами. Також Сергій Гриневецький надав відповідні доручення керівниками структурних підрозділів щодо активізації зусиль із залучення коштів по 18-ти бюджетних програмах, по яких розпочато відпрацювання з міністерствами, та по 15-ти інших – для можливого відпрацювання.
Також в рамках апаратної наради заслухали інформацію про стан роботи урядової «гарячої лінії». Цей механізм дозволяє оперативно розв’язувати проблемні питання, які порушуються у зверненнях громадян, а також удосконалювати роботу органів виконавчої влади з урахуванням громадської думки.
Міжрегіональна нарада-семінар «Реалізація державної політики у сфері архівної справи і діловодства в умовах адміністративно-територіальної реформи в Україні»
За ініціативи Держархіву Одеської області 15 вересня 2021 року проведено міжрегіональну нараду-семінар «Реалізація державної політики у сфері архівної справи і діловодства в умовах адміністративно-територіальної реформи в Україні» за участю посадових осіб органів публічної влади Миколаївської, Одеської, Херсонської та Хмельницької областей. Захід проводився у дистанційному форматі з використання сервісу Google meet, що дозволило охопити чималу кількість зацікавлених осіб з різних областей України. Серед учасників наради – директори, заступники директорів та керівники структурних підрозділів державних архівів чотирьох областей; керівники апаратів та керівники структурних підрозділів райдержадміністрацій, до обов’язків яких віднесено забезпечення організації і ведення документообігу та архівної справи, представники органів місцевого самоврядування, директори трудових архівів – всього 87 осіб.
Відкрив міжрегіональний захід Директор державного архіву Одеської області, кандидат наук з державного управління Петро Лук’янчук, який у своєму звернення до учасників наголосив на необхідності пошуку і використання нових сучасних форм комунікації між органами публічної влади, які будуть дієвими та корисними для реалізації державної політики та основних завдань органів публічної влади, з урахуванням викликів сьогодення. Йдеться про необхідність збільшення об’ємів надання послуг органами влади в умовах пандемії COVID-19. Очільник Держархіву звернув увагу учасників наради на необхідності вакцинації, що в свою чергу дасть можливість органам влади працювати якісно і безперебійно.
Під час міжрегіональної наради-семінару було обговорено низку нагальних питань в рамках доповідей основних спікерів. Так, про державну регіональну політику у сфері архівної справи і діловодства в умовах адміністративно-територіальної реформи в Україні доповідав директор Держархіву Одеської області Петро Лук’янчук.
Жвавий інтерес викликала доповідь директора Держархіву Херсонської області Ірини Лопушинської, яка поділилася досвідом вирішення проблемних питань в рамках виступу «Про стан розвитку архівної справи у Херсонській області в умовах децентралізації».
Непересічним був виступ очільниці Держархіву Миколаївської області Наталії Колесник, яка розповіла про практичну складову функціонування державних архівних установ Миколаївщини в умовах реформи децентралізації, окреслила проблемні питання та запропонувала шляхи їх вирішення в умовах обмеженого фінансування.
«Огляд на краще забезпечення збереженості документів Національного архівного фонду та стану діловодства в установах, підприємствах, організаціях різних форм власності», – саме за такою темою виступала директорка Державного архіву Хмельницької області Катерина Бурдуваліс, яка розповіла про гарні напрацювання та поділилася досвідом роботи архівних установ Хмельниччини.
Гарним доповненням у роботі міжрегіонального заходу був виступ заступника начальника Міжрегіонального управління Національного агентства з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополі Оксани Янас, яка зосередила увагу держаних службовців на підготовці до щорічного оцінювання та надала рекомендації для успішного проходження цього важливого етапу.
За результатами комунікаційного заходу учасникам було надано методичні матеріали для самостійного опрацювання.
Модератором міжрегіонального заходу була заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Держархіву Одеської області, кандидат наук з державного управління Наталія Привалова.
По завершені наради-семінару учасники виказали сподівання, що перший досвід комунікації у запропонованому міжрегіональному форматі буде мати продовження, подякували організаторам за зручний, абсолютно новий, але дієвий формат обговорення актуальних питань, високий професіоналізм у підготовці та проведенні заходу, а спікерам – за змістовність, практичні рекомендації та досвід, яким поділилися керівники різних регіонів України.
Апартна нарада Держархіву 20.09.2021
Під головуванням директора Державного архіву Одеської області Петра Лук’янчука та за участю керівників структурних підрозділів 20 вересня проведено апаратну нараду, під час якої розглянуто низку актуальних питань.
На початку наради директор зосередив увагу присутніх на посиленні карантинних заходів в Держархіві у зв’язку з погіршенням статистичних даних в регіоні щодо захворюваності на COVID-19.
Також Петро Лук’янчук закликав всіх працівників Держархіву заощаджувати енергоресурси з метою економії бюджетних коштів на оплату комунальних послуг установи.
Про організацію та забезпечення функціонування веб-сайту державного архіву доповідав заступник директора – начальник відділу використання документів Національного архівного фонду, інформації, публікацій та зовнішніх зав’язків Держархіву Сергій Крачков, який охарактеризував стан справ та роботу з офіційним сайтом.
Співдоповідач з цього питання – заступник начальника відділу науково- довідкового апарату Наталія Привалова доповіла про результати моніторингу всіх інформаційних майданчиків Держархіву та дала дієві рекомендації щодо подальшої діяльності офіційного сайту в оновленому форматі із започаткуванням нових рубрик. Це дозволить більш оперативно інформувати громадськість через анонси, звітність і дайджести. Також було охарактеризовано роботу інформаційного каналу YouTube nа сторінок у Фейсбук та Інстаграм.
Про виконання регіональної програми здійснення контролю за наявністю, станом рухом документів Національного архівного фонду на 2020-2024 роки доповідала начальник відділу зберігання, обліку та фізичної схоронності документів Національного архівного фонду Світлана Виногловська.
Зацікавлення у всіх присутніх викликала доповідь начальника відділу фінансово-економічного та матеріального забезпечення – головного бухгалтера Алли Машкової, яка поінформувала про основні напрямки запиту Державного архіву Одеської області на 2020-2024 роки.
Традиційно, по завершені наради начальник відділу звернень громадян, документообігу та контролю за виконанням документів органів влади Алла Єрмакова доповіла про стан роботи з документами у державному архіві.
За результатами апаратної наради керівники структурних підрозділів отримали низку протокольних доручень.
Щотижнева апаратна нарада Одеської облдержадміністрації 21.09.2021
Директор Держархіву Одеської області Петро Лук’янчук 21 вересня 2021 року взяв участь у черговій апаратній нараді під головуванням очільника облдержадміністрації Сергія Гриневецького.
Під час наради заслухали доповідь начальника управління державної інспекції з енергетичного нагляду в Одеській області, щодо роботи управління за 8 місяців поточного року.
Також, важливою була інформація щодо співпраці з іноземними делегаціями, а саме про надання інформації, що представляє певний ступінь конфіденційності. Важливо забезпечити охорону та нерозголошення інформації з обмеженим доступом, заволодіння якою може бути небезпечним для держави.
Актуальним залишається питання вакцинації, зокрема, працівників закладів освіти регіону. Про статистичні дані захворюваності на COVID-19 та про необхідність вакцинації наголосив голова облдержадміністрації.
22 вересня відбувся навчальний семінар
З метою підвищення рівня професійної компетентності посадовців 22 вересня 2021 року Державним архівом Одеської області організовано та проведено навчальний семінар за темою «Організація діловодства в установі та складення зведеної номенклатури справ».
Навчальний захід проводився в дистанційному форматі з використанням сервісу Google meet, що дозволило охопити чималу кількість зацікавлених.Всього взяли участь у навчанні 67 державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування та працівників трудових архівів Одещини.
Під час навчання начальник відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Держархіву Галина Успенська розповіла учасникам про організація діловодства в установі та складання зведеної номенклатури справ.
Після завершення семінару учасники у запропонованій анкеті подякували організаторам навчання, високо оцінили якість організації вебінару й актуальність наданої інформації, а головне – всі виявили бажання продовжувати співпрацю у заданому форматі та окреслили чималий спектр тем для подальшої навчальної роботи.
Організувала навчання координатор комунікаційних заходів Державного архіву Одеської області заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Наталія Привалова, на думку якої така діяльність у майбутньому об’єднає завдяки спільним інтересам не тільки представників органів влади та трудових архівів, а й працівників інших установ і організацій різних форм власності.
Інформаційні матеріали до Дня пам’яті трагедії Бабиного Яру
29–30 вересня виповниться 80 років, відколи у Бабиному Яру в Києві були вбиті перші жертви нацистської політики винищення – майже 100 тисяч людей – євреїв, ромів, полонених червоноармійців, пацієнтів психіатричної лікарні, цивільних заручників, українських націоналістів і радянських партизанів, в’язнів Сирецького концтабору.
З метою вшанування пам’яті жертв злочинів, скоєних нацистами під час окупації міста Києва в роки Другої світової війни, та у зв’язку з 80-ми роковинами від початку трагічних подій у Бабиному Яру – масового вбивства євреїв, українців, ромів та осіб інших національностей Президент України 15 грудня 2020 року підписав Указ № 567 “Про заходи у зв’язку з 80-ми роковинами трагедії Бабиного Яру та додаткові заходи щодо подальшого розвитку Національного історико – меморіального заповідника «Бабин Яр»”.
На виконання Плану заходів, пов’язаних із 80-ми роковинами трагедії Бабиного Яру, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 1010-р, Державний архів Одеської області розмістив інформаційні матеріали Українського інституту національної пам’яті, які доступні за посиланням.
Чергове поповнення фондів Держархіву
Сучасні реалії підтверджують підвищення рівня зацікавленості суспільства в цілому і науковців зокрема до питань архівної діяльності та детального вивчення історії становлення України в різні часи. Тому, поповнення фондів державних архівів України є цінними і мають велике значення.
Державному архіву Одеської області передано на постійне зберігання в дар від Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова 30 документів за 1936 рік, які сформовані у дві справи. Ці документи належать фонду Р-1941 «Одеський механічний кіноапаратурний завод», а саме: «Листування з парторганізаціями» за 1936 рік та «Листування про допризовників» за 1936 рік.
Держархів висловлює вдячність за плідну співпрацю усім небайдужим та зацікавленим у збереженні Національного архівного фонду, як вагомого інформаційного ресурсу та частини національного надбання українського народу.
Проведено чергове щеплення працівників Держархіву
За оперативними даними 10-й тиждень поспіль в Україні зростає кількість осіб, які захворіли на COVID-19.
Станом на 27 вересня в Україні від COVID-19 щеплено понад 6,7 мільйона людей, з них понад 5,4 мільйона отримали дві дози.
Очільник Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук проводить чималу роз’яснювальну роботу з працівниками Держархіву та учасниками всіх комунікативних заходів, а це посадовці Одеської та інших областей України,щодо необхідності щеплення від коронавірусної інфекції.
28 вересня в приміщенні Держархіву проведено чергове щеплення посадовців.
Тільки свідомим ставленням до особистого здоров’я та здоров’я громадського ми зможемо зупинити хворобу та дати можливість працювати і навчатися громадянам держави.
29 вересня 2021 року відзначається 155-річчя від дня народження Михайла Сергійовича Грушевського.
Михайло Сергійович Грушевський увійшов в історію України як державний діяч, науковець, літературознавець, історик, соціолог, публіцист, письменник.
Життя і діяльність М. Грушевського – це ціла епоха в інтелектуальному, науковому, національно-культурному і державному розвитку незалежної України. З нагоди відзначення 155-річчя від дня народження М. Грушевського Державний архів Одеської області створив онлайн виставку, яка доступна за посиланням.
Поважні гості в Держархіві
В рамках візиту в місто Одесу 28 вересня 2021 року делегація у складі працівників Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті побувала в Державному архіву Одеської області.
Під час робочої зустрічі з поважними гостями директор Держархіву Петро Лук’янчук розповів про діяльність і основні здобутки Держархіву, відповів на численні питання про кадрове та технічне забезпечення, взаємодію з органами публічної влади різного рівня, плідну співпрацю з науковцями та істориками, краєзнавцями і фахівцями-архівістами різних країн.
Говорили про перспективи, нові проєкти та додаткове фінансування в рамках обласної програми розвитку архівної справи.
Торкнулися також проблемного питання, що потребує вирішення на загальнодержавному рівні та стосується забезпечення Державного архіву Одеської області приміщенням для належного збереження, наповнення і використання документів.
В ході зустрічі директор ГДА УІНП Ігор Кулик запропонував розглянути можливість участі Держархіву Одеської області в черговому міжнародному проєкті.
На прохання поважних гостей була організована екскурсія у архівне сховище, де знаходяться документи 300 річної давнини.
По завершенні зустрічі сторони обмінялися подарунками, а гості залишили вдячні дописи з побажаннями подальшої співпраці у «Гостьовій книзі».
ЗАСІДАННЯ ЕКСПЕРТНО-ПЕРЕВІРНОЇ КОМІСІЇ
30 вересня 2021 року відбулося чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області, на якому розглядалися питання: включення до списку юридичних осіб – джерел формування Національного архівного фонду, які передають документи до архіву, (список джерел комплектування) Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області та схвалення (погодження) документів установ (положень про архівні підрозділи та експертні комісії, номенклатур справ, описів справ постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу), актів про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ).
27 січня 2022 року відбудеться засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області
Жовтень
Особисте: ДО УВАГИ КОРИСТУВАЧІВ!
Адміністрація
Відповідно до наказу Державного архіву Одеської області від 24.09.2021 вересня 2021 року № 55 «Про роботу читальних залів та каталогу Державного архіву Одеської області» з 01 жовтня2021 року до читальних залів та каталогу державного архіву відвідувачі допускатимуться за умови наявності в них негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення відвідування закладу; документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації; або однієї дози дводозної вакцини, або однієї дози однодозної вакцини, або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
6 жовтня відбувся навчальний семінар
З метою підвищення рівня професійної компетентності посадовців 06 жовтня 2021 року Державним архівом Одеської області організовано та проведено навчальний семінар за темою «Створення оптимальних умов зберігання архівних документів»
Навчальний захід проводився в дистанційному форматі з використанням сервісу Google meet, що дозволило охопити чималу кількість зацікавлених. Всього взяли участь у навчанні 80 державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування та працівників трудових архівів Одещини.
На початку семінару до учасників з вітальним словом виступив директор Держархіву Петро Лук’янчук та зосередив увагу присутніх на посиленні карантинних заходів у зв’язку з погіршенням статистичних даних в регіоні щодо захворюваності на COVID-19.
Відповідно до програми семінару, начальник відділу зберігання, обліку та фізичної схоронності документів Національного архівного фонду Держархіву Світлана Виногловська розповіла учасникам про складові створення оптимальних умов для зберігання документів НАФ; про вимоги до будівель і приміщень архівів, сховищ та до засобів і режимів зберігання документів; експлуатацію архівних будівель, доступу до приміщень і на територію державного архіву; про розміщення документів в архіві.
Під час навчання начальник відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Держархіву Галина Успенська розповіла учасникам про укладання списків джерел формування НАФ.
Організувала навчання координатор комунікаційних заходів Державного архіву Одеської області заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Наталія Привалова.
Прийнято участь у обласному семінарі-практикуму керівників музеїв при дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних закладах освіти
07 жовтня 2021 р. Державний архів Одеської області долучився до обласного семінару-практикуму керівників музеїв при дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних закладах освіти на тему «Музеї історичного профілю закладів освіти – важлива складова громадянського виховання дітей та молоді». Захід був організований Одеським обласним гуманітарним центром позашкільної освіти та виховання.
В семінарі-практикумі взяли участь керівники музеїв навчальних закладів, краєзнавці, представники наукових установ. Учасники обмінялися досвідом з використання речових та документальних музейних пам’яток в туристсько-музейних проектах, підготовці екскурсоводів музеїв закладів освіти, а також ознайомили присутніх із документальними зібраннями з історії Одещини.
Головний спеціаліст відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Людмила Лісунець виступила з доповіддю «Документи Державного архіву Одеської області як джерело вивчення історії Одещини».
До Дня українського козацтва
14 жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці, День Українського козацтва та День захисників і захисниць України.
Українське козацтво – складне і багатогранне суспільне явище, яке відіграло важливу роль в історії України та її народу. Саме завдяки козацтву в середині XVII століття була створена суверенна українська держава, яка продовжила державотворчу традицію українського народу. Унікальність України полягає в тому, що це був єдиний край, де козацтво створило свою державу, організовану на козацьких засадах.
У другій половині XVII – першій половині XVIII століть Українське козацтво не лише виступало як національні збройні сили, а й було головним чинником збереження української державності. Завдяки впливові козацтва на українську культуру, збереженню козацьких традицій українці і в подальшому, у часи бездержавності, зберегли прагнення до волі і незалежності, а образ козака став уособленням ідеалу чоловіка-воїна, захисника вітчизни. Це значною мірою сприяло відновленню української державності у XX столітті, під час Української революції 1917 – 1921 років.
Протягом усього часу до здобуття Україною незалежності у 1991 році Український народ зберігав козацькі традиції. Після проголошення незалежності України козацький рух охопив широкі кола громадян. Сьогодні козацькі організації та їх об’єднання роблять вагомий внесок у зміцнення державності, відродження та розвиток історичних, патріотичних, господарських та культурних традицій Українського народу.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2021 р. № 1189-р «Про заходи з відзначення у 2021 році Дня захисників і захисниць України» Державний архів Одеської області підготував он-лайн виставку архівних документів «До Дня українського козацтва», яка доступна за посиланням.
УЧАСТЬ В ЦЕРЕМОНІЇ ПОКЛАДАННЯ КВІТІВ З НАГОДИ ДНЯ ЗАХИСНИКІВ ТА ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ КЕРІВНИЦТВА І СПІВРОБІТНИКІВ ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Сьогодні, 14 жовтня, в Україні відзначають День захисників та захисниць. З нагоди свята в Одесі відбулась церемонія покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку, участь в якій взяв директор Петро Лук’янчук і співробітники Державного архіву Одеської області.
Церемонія покладання квітів відбулась в за участі керівництва Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, Одеської міської ради, депутатів, військовослужбовців, представників волонтерських і громадських організацій, мешканців міста.
Дорогі захисники і захисниці нашої України!
14 жовтня в Україні відзначають важливе державне свято – День захисників і захисниць України. В країні в цей день згадують усіх, хто боровся за незалежність і суверенітет держави. День Захисника і захисниці України є справжнім святом самовідданості і благородства, що так органічно поєдналося з іншими святами, які також відзначають 14 жовтня – Покрови Пресвятої Богородиці і Днем українського козацтва. І нині Пресвята Богородиця оберігає українських чоловіків та жінок, які, так само, як наші пращури, стоять на захисті рідної землі.
Справжній вік української армії сягає багато століть, адже її бойові традиції формувалися у важких кривавих війнах і конфліктах протягом всієї української історії. Тому сьогодні ми складаємо глибоку шану всім, хто боронив та боронить честь рідної землі, свободу і незалежність Батьківщини, мужньо стоїть на захисті нашої держави. З нагоди свята вітаємо усіх, хто має високе звання захисника та захисниці України! Зичимо сердечні вітання ветеранам, учасникам війни, військовослужбовцям, воїнам, батькам та матерям та бажаємо міцного здоров’я, добра, щастя, злагоди Вам та Вашим родинам!
Мирного неба над усіма нами! Нехай Пресвята Богородиця береже всіх нас під своїм Покровом і чимскоріше дарує мир та спокій нашій землі!
Зі святом вас!
Колектив Держархіву!
Надходження нових архівних документів на зберігання.
На зберігання до Державного архіву Одеської області у зв’язку із закінченням строків зберігання в установі, надійшли документи Одеського політехнічного інституту за 1985-1987 роки (фонд Р-126) в кількості 512 справ за період 1985-1987 роки. До складу архівних документів освітньої та наукової діяльності увійшли: накази з основної діяльності, протоколи засідань кафедр та рад факультетів, річні плани роботи, документи по науково-дослідним роботам, документи заяв на винаходи, річні звіти по основним напрямкам діяльності.
ЗВЕРНЕННЯ ГОЛОВИ ОДЕСЬКОЇ ОДА СЕРГІЯ ГРИНЕВЕЦЬКОГО
Шановні мешканці Одеської області! Вкотре звертаюсь до Вас щодо ситуації, пов’язаної із пандемією на ковід! Статистика свідчіть про різке зростання числа хворих. За добу реєструють більше 1600 випадків і що найгірше – щодня збільшується кількість смертей! Влада робить все можливе аби забезпечити лікарні киснем і ліками. Реальний варіант повернення до нормального життя – це тільки вакцинація! Сьогодні в Одеській області вакциновано лише 42% жителів регіону! Я – серед тих, хто вакцинувався! Необхідно усвідомити, що вакцинацію введено як альтернативу локдаунам, через які закриваються установи і підприємства, а відповідно – втрачають роботу люди. То ж вакцинувавшись Ви зможете жити і працювати далі без карантинних обмежень! Закликаю не зволікати і йти на щеплення у найближчий пункт вакцинації.
Чергове надходження до Держархіву документів особового походження.
До Державного архіву Одеської області надійшли документи сімейного фонду родини Лісенків за 1967 – 2007 роки в кількості 17 справ та 94 документів.
Сімейний фонд особового походження родини Лісенків (фонд Р-8300) – архітекторів, діячів української науки та культури, поповнився документами творчої та наукової діяльності Вадима Андрійовича Лісенко. До складу архівних документів увійшли: програми та експертні висновки по дослідженню об’єктів архітектури, листування, документи до біографії, особисті записи з історії родини Лісенків, малюнки, фотографії.
Особисте: Увага!!!
27.10.2021 черговий навчальний семінар!
З метою підвищення рівня професійної компетентності посадовців органів публічної влади та трудових архівів Одеської області 27 жовтня 2021 року Державний архів проводить онлайн навчання за темою «Організація діловодства та архівного зберігання документів в установах, що забезпечують режимно-секретну діяльність».
Для участі у навчанні необхідно зареєструватися. Реєстрація проводиться у електронному форматі до 25 жовтня поточного року включно за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/14IQFmcz3YROtZBr95KvHXD2zgusb4hFNTxf4zJENFSI/edit
Також, всі охочі взяти участь у навчанні можуть звернутися до архівних відділів райдержадміністрацій Одеської області для реєстрації.
21-22 жовтня 2021 року з метою підвищення рівня професійної компетентності посадовців Державним архівом Одеської області проведено семінар за темою «Формування та упорядкування документів».
Начальник відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Галина Успенська провела дистанційно семінар за темою: «Формування та упорядкування документів» для спеціалістів Одеської обласної державної адміністрації, районних державних адміністрації Одеської області, Одеської обласної прокуратури та районних прокуратур Одеської області.
Захід проходив на базі відділу підвищення кваліфікації кадрів Одеського регіонального інституту державного управління.
Відповідно до програми семінару, розглядались питання науково-технічного опрацювання документів і складення описів справ постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу), актів про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду. Учасники семінару акцентували увагу на порядку передачі справ від структурних підрозділів до архівного підрозділу установи.
25 жовтня відбулася апаратна нарада Держархіву
З метою злагодженої роботи, вивчення, обговорення та координації нагальних питань діяльності Державного архіву Одеської області 25 жовтня під головуванням директора Петра Лук’янчука та за участю керівників структурних підрозділів відбулася чергова апаратна нарада.
Під час наради обговорено важливі питання.
На початку наради очільник Держархіву окреслив завдання на найближчий час та наголосив на безумовному виконанні карантинних вимог у всіх корпусах установи.
Відповідно до порядку денного наради доповідали: – начальник відділу зберігання, обліку та фізичної схоронності документів Національного архівного фонду Світлана Виногловська «Про стан роботи з підготовки для передавання справ з кадрових питань (особового складу) до Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради»;- заступник начальника відділу фінансово-економічного та матеріально-технічного забезпечення Тетяна Космина «Про стан фінансової діяльності Державного архіву Одеської області (аналіз фінансової діяльності і звітності з фінансових питань за 9 місяців 2021 року)».
Традиційно поінформувала про стан роботи з документами у державному архіві начальник відділу звернень громадян, документообігу та контролю за виконанням документів органів влади Алла Єрмакова.
Про проведення навчальних семінарів відповідно до Плану-графіка комунікаційних заходів та навчальних семінарів Навчально-методичного центру Державного архіву Одеської області на ІІ півріччя 2021 року поінформувала координатор комунікаційних заходів Держархіву заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Наталія Привалова.
За результатами апаратної наради було надано протокольні доручення для удосконалення подальшої роботи Держархіву.
27 жовтня відбувся черговий навчальний семінар
Відповідно до затвердженого плану-графіка Державний архів Одеської області у поточному році проводить низку навчальних семінарів для представників органів публічної влади та трудових архівів Одеської області. Черговий навчальний семінар за темою «Організація діловодства та архівного зберігання документів в установах, що забезпечують режимно-секретну діяльність» проведено 27 жовтня поточного року у дистанційному форматі. У навчанні взяли участь 62 представники Одещини.
Відкрила роботу навчального семінару заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Державного архіву Одеської області, кандидат наук з державного управління, координатор комунікаційних заходів і постійний модератор навчальних семінарів Наталія Привалова.
На початку семінару до учасників навчання з вітальним словом звернувся директор Державного архіву Одеської області, кандидат наук з державного управління Петро Лук’янчук, який привітав учасників вебінару з Всесвітнім днем аудиовізуальної спадщини (ЮНЕСКО) підкреслив роль архівних установ у збереженні аудиовізуальної спадщини. Також очільник Держархіву звернув увагу слухачів на складну епідемічну ситуацію щодо захворюваності на COVID-19 в Одеській області, побажав плідної роботи в рамках семінару, оптимізму і високого професіоналізму у виконанні посадових обов’язків.
Враховуючи зацікавленість і потребу слухачів семінару за результатами попереднього опитуваннядо програми навчання були включені наступні питання:
– Організація діловодства та архівного зберігання документів в установах, що забезпечують режимно-секретну діяльність;
– Особливості роботи органів публічної влади в період карантину;
– Щорічне оцінювання державних службовців.
З метою практичного спрямування та надання роз’яснень щодо роботи органів публічної влади в період карантину та щорічного оцінювання державних службовців в рамках навчального семінару виступили начальник Міжрегіонального управління НАДС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополь Володимир Мельник та головний спеціаліст – юрисконсульт Міжрегіонального управління Ілона Шафікова.
З основною доповіддю щодо організація діловодства та архівного зберігання документів в установах, що забезпечують режимно-секретну діяльність виступив заступник директора – начальник відділу використання документів Національного архівного фонду, інформації, публікацій та зовнішніх зав’язків Держархіву Сергій Крачков.
На численні додаткові питання по роботі з архівними документами та щодо організації документообігу в установах відповідали керівники структурних підрозділів Держархіву Галина Успенська та Світлана Виногловська.
По завершенні навчального семінару учасники подякували організаторам і доповідачам за змістовні виступи та корисні рекомендації.
Всім учасникам навчання надано методичні матеріали для додаткового самостійного опрацювання.
ЗАСІДАННЯ ЕКСПЕРТНО-ПЕРЕВІРНОЇ КОМІСІЇ
28 жовтня 2021 року відбулося чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області, на якому розглядалися питання: включення до списку юридичних осіб – джерел формування Національного архівного фонду, які передають документи до архіву, (список джерел комплектування) ПАТ Акціонерний банк «Південний» та схвалення (погодження) документів установ (положень про архівні підрозділи та експертні комісії, номенклатур справ, описів справ постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу), актів про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ).
77-а річниця звільнення України від нацистських окупантів
27 жовтня 2021 року відзначають 77-у річницю звільнення України від нацистських окупантів.
На згадку про загиблих у роки Другої світової війни в Одесі відбулася церемонія покладання квітів до пам’ятника Невідомому матросу на Алеї Слави в парку Т.Г. Шевченка, участь в якій взяв директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук.
Церемонія покладання квітів відбулась за участі керівництва Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, Одеської міської ради, депутатів, представників структурних підрозділів облдержадміністрації, військовослужбовців різних родів військ Збройних Сил України, духовенства, громадськості.
Листопад
01.12.2021 відбудеться останній у поточному році навчальний семінар!
Увага!!!
01.12.2021 відбудеться останній у поточному році навчальний семінар!
(реєстрація)
З метою підвищення рівня професійної компетентності посадовців органів публічної влади та трудових архівів Одеської області 01 грудня 2021 року Державний архів проводить онлайн навчання за темою «Ділові папери як засіб писемної комунікації. Формування справ та проведення експертизи цінності документів».
Для участі у навчанні необхідно зареєструватися. Реєстрація проводиться у електронному форматі до 30 листопада включно за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/1wrUrWArslJ8IIvzYe6LbTLTFwMquSN71EZAUrqH_Oak/edit
В рамках семінару будуть розглянуті питання щодо:
- вимог державного стандарту оформлення документів;
- нововведень в нормативних документах;
- формування справ та проведення експертизи цінності документів.
Координатор навчальних і комунікаційних заходів Державного архіву Одеської
області Привалова Наталія Володимирівна (067-48-25-067).
08 листопада відбулася апаратна нарада Державного архіву Одеський області.
08 листопада під головуванням в.о. директора Державного архіву Одеської області Сергія Осіпенка проведено апаратну нараду за участю керівників структурних підрозділів Держархіву. На початку наради в.о. директора Сергій Осіпенко зосередив увагу присутніх на важливості виконання розпорядження Голови Одеської обласної державної адміністрації від 03.11.2021 №10/аг-2021 щодо посилення карантинних заходів, у зв’язку з погіршенням статистичних даних в регіоні щодо захворюваності на COVID-19.
Відповідно до затвердженого порядку денного під час наради було обговорено низку актуальних питань діяльності Держархіву, зокрема щодо організації внутрішнього контролю у державному архіві; стану проведення річної інвентаризації; перерозподілу та використання залишків коштів за програмою «Культура Одещини 2019-2022 роки»; своєчасного та повного розгляду звернень громадян. В цілому нарада пройшла конструктивно, було прийнято низку управлінських рішень щодо подальшого покращення діяльності Державного архіву Одеської
області.
До 495-річчя міста Балта Одеської області
У 2021 році балтяни святкують 495 років рідному місту Балта. Це невелике місто з цікавою історією, що сягає своїм корінням в глибоку сиву давнину. Перші достовірні згадки про існування на цій території невеликого містечка відносяться до 30-х років 17 століття. В той час за вказівкою князя Любомирського (представник одного з найбагатших родів у Речі Посполитій) було засновано селище, назване Палієвим (Палієвим Озером). У 1738 році почалося будівництво князем Юзефом (Йосипом) Любомирським польської фортеці на лівому березі річки Кодими, названою потім на честь його Юзефґрод (Юзефград).
Згідно з адміністративним поділом Речі Посполитої, місто відносилося до Брацлавського воєводства. На противагу польському місту турки вирішили будувати на правому боці Кодими фортецю і місто. Саме це місто було названо Балта – сокира в перекладі. Турецький уряд сприяв заселенню цього регіону. На перших порах жителі так званої «ханської слободи» звільнялися від податків, згодом платили десяту частку своїх доходів. Населення слободи складали українці, молдавани, євреї, росіяни і вірмени. На кінець 17 початок 18 століть до цих місць переселилися і російські старовіри (старообрядці). У цей же час місто (обидві його історичні частини – Балта і Юзефгрод) потерпало від постійних російсько-турецьких і російсько-польських воєн, озброєних повстань і розбійницьких набігів. Звідси з 1768 року почалася п’ята за рахунком російсько-турецька війна. У цьому ж році місто піддалося нападу і розграбуванню загонами гайдамаків на чолі із Максимом Залізняком. Торгове значення міста у 18 столітті було великим, оскільки Балта розміщувалася на торговій дорозі, що вела з Поділля, Волині, Київщини до берегів Чорного моря. Туди, до турецьких міст, таких як Очаків і Хаджибей, тягнулися обози з товарами, перш за все з хлібом. Тоді дорога, котра вела на південь, отримала назву Балтської.
Нею користувалися і ногайські татари, що часто відвідували вже тоді знамениті продажем української і ногайської худоби балтський ярмарок, і польські магнати, що мали свої торгові представництва в Хаджібеї, росіяни, українці, єврейські і вірменські купці. Відродження Юзефгрода почалося в 1770-і роки, коли син князя Станіслава Любомирського Олександр отримав від батька в своє розпорядження частину маєтків. У 1776 році він сприяв перебудові фортеці; цього року місто отримало магдебурзьке право – особливі правові норми самоврядування.
У 1791 році, згідно з Ясським мирним договором, турецьке містечко Балта відходить до Російської імперії, а в 1793 році Юзефград
(незабаром перейменований на Єленськ) та інші землі Любомирських були продані і також увійшли до складу російської держави. Балта входила до складу Єкатеринославського наміснитцтва, а Єленськ — Вознесенського. У 1797 році Єленськ і Балта були офіційно об’єднані в одне місто — Балту, яка стала центром повіту Подільської губернії.
У місті регулярно проходило 6 ярмарків, товарообіг яких швидко зростав: перший – 20 квітня, у день святого Георгія; другий – 29 червня, на свято Петра і Павла; третій – 6 серпня. На Преображення; четвертий – 1 січня на Василя Великого, і найвідоміший – Троїцький ярмарок (на Трійцю). Торгували пшеницею, худобою, салом, шерстю, шкірою тощо. Троїцький ярмарок знаменитий був, у першу чергу, торгом коней.
У 1865 р. стала до ладу залізниця Одеса-Балта – перша залізниця в підросійській Україні, що пов’язала південно-західні сільськогосподарські
райони з Одеським портом. Балта стає одним з найбільших торгових центрів півдня України.
Під час національно-визвольних змагань України місто постійно переходило з рук в руки. Місто Балта побувала під окупацією і більшовиків, і денікінців. У квітні 1918 місто визнало владу Гетьмана Павла Скоропадського, проте серед австро-німецького гарнізону Балти спалахнуло
повстання. Лише 1921 остаточно встановився комуністичний режим. Заочно у серпні 1920 Балтський повіт російські більшовики включили до складу новоствореної Одеської губернії. У 19 столітті Балта була центром повіту, тому тут звели в’язницю, лікарню, дві гімназії (для хлопчиків і дівчаток), громадське зібрання – все, що потрібно було для повітового центру.
Одним з найстаріших місць Балти є площа, розташована навпроти пожежної частини (нині – сквер). Вона була заснована на початку 18 століття князем Юзефом Любомирським, який на високому березі річки Кодими побудував замок.
Після його смерті князь Станіслав Любомирський облаштував ц площу і побудував біля неї костел (в 70-ті роки минулого століття костел
використовувався як автобусна станція) і палац (нині – фасадний корпус педучилища). Головною пам’яткою Балти слід вважати Успенський собор – храм із височезною дзвіницею, яку видно із усіх куточків Балти, та і з околиць також. Збудовано цей храм було на зламі 19-20 століть. Освятили собор у 1915 році. А у 1931 році закрили. В часи німецької окупації храм було відкрито для богослужіння і відреставровано.
Цікаво, що 1925-1928 рр. Балта була столицею Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки, яка увійшла до складу УРСР. Коли після Першої світової війни Молдавія опинилася під Румунією, Сталін прийняв рішення створити «власну» Молдавію і відвід для цього територію України на березі Дністра – нині це Придністров’я. Назвали таке нове утворення Молдавською Автономною Радянською Соціалістичною Республікою, а столицею, у 1924 році зробили Балту. Тільки у 1929 році столицею МАРСР став Тирасполь, а Балта – повернулась у УРСР.
З червня 1940 р. Балтский район відноситься до Одеської області. У березні 1944 року війська 2-го Українського фронту зайняли Балту. Після закінчення війни почалося повернення міста до мирного життя: відновлені пошкоджені і зруйновані житлові будівлі, знову запрацювали промислові підприємства, школи, лікарні. 04 лютого 2016 року Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про віднесення міста Балта Балтського району Одеської області до категорії міст обласного значення». У 2015-му році, на мапі України з’явилася Балтська громада: 16 колишніх сільських рад добровільно створили велику, самодостатню, дружню родину. Згодом приєдналися ще 4. Наразі кількість старостатів у громаді складає вже 20, і це – 34 населених пункти разом з містом. Площа громади складає 1045,358 кв. км. Загальна кількість населення на 01 січня 2021 року – 34 117 осіб, 18 242 з яких проживають у м.Балті. Місто Балта – серце Балтської громади, осередок реформ і якісних перетворень.
Балті без п’яти років – півтисячоліття… Це чудове місто на Одещині поєднує в собі історичні багатонаціональні традиції, культури і мови з сучасними підходами у розвитку економіки, високим патріотизмом і любов’ю до рідного краю. Балта – це історія і сучасність поєднані у тандемі талановитих, відданих і працелюбних людей. У Державному архіві Одеської області зберігаються цікаві історичні документи різних часів.
ДАОО України. Ф. 1, Оп. 193, Спр. 131, Арк. 1-1 зв., 5-5 зв., 6-6 зв., 7-7 зв.
ДАОО України. Ф. 445, Оп. 1, Спр. 795, Арк. 5, 8-8 зв., 13-13 зв., 19-19 зв., 30
ДАОО України. Ф. Р-3829, Оп. 1, Спр. 141, Арк. 77-77 зв.
ДАОО України. Ф. Р-2106, Оп. 1, Спр. 88, Арк. 7, 17, 19, 25
Балти ДАОО України. Ф. Р-99, Оп. 4, Спр. 4, Арк. 48
Вивчення міжнародного досвіду – важливий чинник розвитку архівної справи в Україні.
Відповідно до затвердженого плану-графіка Держаний архів Одеської області продовжує проводити низку навчальних семінарів.
З метою вивчення міжнародного досвіду роботи та обговорення основних завдань державної політики у сфері архівної справи та діловодства, за сприяння Консульства Грузії в Одесі, Держархівом Одеської області 10 листопада організовано та проведено у дистанційному форматі черговий навчальний семінар за міжнародною участю «Історія і відкрите суспільство: міжнародний досвід архівної справи».
У комунікаційному заході взяли участь представники Державної архівної служби України, Національного архіву Міністерства Юстиції Грузії, керівники і співробітники державних архівів Одеської, Полтавської та Хмельницької областей, посадові особи органів публічної влади та трудових архівів Одещини – всього 63 особи.
Відкрила роботу навчального семінару заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Державного архіву Одеської області, кандидат наук з державного управління, організатор комунікаційних заходів і постійний модератор навчальних семінарів Наталія Привалова.
Традиційно, на початку вебінару з вітальним словом до учасників звернувся очільник Державного архіву Одеської області, кандидат наук з державного управління Петро Лук’янчук, який підкреслив роль архівних установ України у розвитку архівної справи та всебічному забезпеченні потреб суспільства і держави щодо зберігання і використання ретроспективних документів. Також директор подякував керівництву Державної архівної служби України, як центру, у визначенні векторних напрямків діяльності, за плідну співпрацю. «Ми усвідомлюємо, що в умовах широкомасштабних економічних реформ, які відбуваються в Україні, необхідно забезпечити збереження Національного архівного фонду, як вагомого інформаційного ресурсу та частини національного надбання українського народу. При цьому необхідно працювати по-новому і бути відкритими і ближчими до людей» – зазначив директор Держархіву.
З вітальною промовою також виступила перший заступник Голови Державної архівної служби України, кандидат історичних наук Тетяна Ємельянова, яка окреслила основні завдання і «сучасні пріоритети архівної галузі, що зосереджені на чотирьох ключових темах: відкритість, стійкість, вплив та розвиток цифрового потенціалу».
З основною доповіддю «Діяльність і досвід роботи Національного архіву Грузії» виступили представники Національного архіву Міністерства Юстиції Грузії Генеральний директор Теона Іашвілі та радник з міжнародних питань Наталія Лант.
До обговорення нагальних питань діяльності архівних установ України долучилися директор Державного архіву Полтавської області, Заслужений працівник культури України Валентина Гудим, з доповіддю про стан доступу і відкритості до архівних джерел в Полтавській області, та директор Державного архіву Хмельницької області Катерина Бурдуваліс, яка доповіла про процес адміністративно-територіальної реформи щодо питань організації архівної справи у Хмельницькій області.
Практичну частину навчального семінару продовжила начальник відділу зберігання, обліку та фізичної схоронності документів Національного архівного фонду Державного архіву Одеської області Світлана Виногловська, яка дала роз’яснення щодо системи облікових документів архіву та відповіла на запитання учасників семінару.
На завершенні семінару Петро Лук’янчук подякував працівникам Консульства Грузії в Одесі і особисто пану Консулу Торніке Берекашвілі за сприяння в організації семінару, представникам Національного архіву Міністерства Юстиції Грузії та всім спікерам за плідну роботу, важливу інформацію і змістовні виступи, а звертаючись до слухачів навчального семінару – наголосив: «Забезпечити виконання важливих завдань у сфері архівної роботи з урахуванням сучасних вимог може тільки високопрофесійний кадровий склад архівних установ. Тому Держархів Одеської області і надалі проводитиме значну роботу щодо професійного розвитку і підвищення рівня професійної компетентності службовців Одещини».
Учасники комунікаційного заходу подякували керівництву Держархіву за організацію і проведення міжнародного заходу на високому професійному рівні, а Генеральний директор Національного архіву Міністерства Юстиції Грузії Теона Іашвілі запросила представників державних архівів України до участі у міжнародних конференціях, що будуть проводитися наступного року та запевнила у бажанні співпрацювати і у подальшому з реалізації спільних міжнародних проєктів.
Апаратна нарада в Одеській обласній державній адміністрації.
16 листопада 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук взяв участь у черговій апаратній нараді під головуванням очільника Одеської обласної державної адміністрації Сергія Гриневецького.
Під час наради заслухали доповідь директора Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Павла Булановича, щодо здійснення стратегічної екологічної оцінки документів державного планування.
Відповідно до порядку денного наради обговорили комплекс заходів із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій під час проходження осінньо-зимового періоду на території Одеської області. З даного питання доповів директор Департаменту з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами облдержадміністрації Сергій Готко.
Про актуальні питання діяльності КП «Централізована закупівельна організація Одеської обласної ради» проінформував директор КП «Централізована закупівельна організація Одеської обласної ради» Віктор Івановський.
В ході наради було розглянуто та обговорено поточну епідеміологічну ситуацію з поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 на території Одеської області.
Державний архів Одеської області з метою інформування та більшого
охоплення державних службовців, розмістив на офіційному сайті посилання у
вигляді банеру на офіційний сайт Національного агентства України з питань
державної служби задля володіння актуальною інформацією щодо ходу
реалізації реформи державної служби. На сторінці зібрані актуальні питання
щодо реформи системи оплати праці державних службовців та відповіді на них.
Селекторна нарада Одеської обласної державної адміністрації
16 листопада 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук дистанційно взяв участь у селекторній нараді з головами районних державних адміністрацій, районних рад, міськими, селищними та сільськими головами. Нараду проводив голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.
Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький провів чергову селекторну робочу нараду в режимі онлайн з головами райдержадміністрацій, районних рад, територіальних громад та міст обласного значення.
Одним з актуальних питань, які були розглянуті та обговорені на черговій селекторній робочій нараді Одеської облдержадміністрації – здійснення комплексу заходів для проходження опалювального сезону осінньо-зимового періоду на території Одеської області. Доповів з цього питання директор Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності облдержадміністрації Антон Шалигайло.
Друге питання селекторної наради, з яким виступив директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Олександр Лончак – стан використання освітньої субвенції та залишків освітньої субвенції.
Актуальним залишається питання вакцинації, зокрема, працівників закладів освіти регіону. Про статистичні дані захворюваності на COVID-19 та про необхідність вакцинації наголосив голова облдержадміністрації.
21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи
21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи на честь початку доленосних для України подій – Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року, які залишили незабутній слід в історії України. Цей день – символ боротьби і перемоги, символ єднання українського народу заради спільних прагнень. На долю українців випало чимало втрат й розчарувань, і ми пам’ятаємо подвиги героїв, які завжди будуть для нас невичерпним джерелом патріотизму та любові до Батьківщини. В цей день ми віддаємо шану громадянському подвигу людей, які проявляючи мужність, патріотизм, стійкість, виступили на захист демократичних цінностей, відстояли національні інтереси і майбутнє України.
З метою відзначення державного свята Державним архівом Одеської області підготовлена онлайн виставка архівних документів, що відображають події двох революцій. Джерельна база експозиції представлена документами фондів «Колекція «Одещина в АТО: спогади, свідчення, фотографії» (Ф. 8302), «Колекція передвиборчої документації по виборах Президента України, народних депутатів України, голів та депутатів місцевих рад, проведення референдумів» (Ф. 8203), та матеріалами фонду особового походження фотохудожника Л.С. Сидорського (Ф. 8165).
Надходження нових архівних документів на зберігання.
На зберігання до Державного архіву Одеської області у зв’язку із закінченням строків зберігання в установі, надійшли документи Одеської обласної ради за 2006-2010 роки (фонд 8239) в кількості 1000 справ. До складу архівних документів органів місцевого самоврядування увійшли: протоколи пленарних засідань, постійних комісій, рішення обласної ради, листування, матеріали щорічної премії обласної ради, кошториси доходів та видатків, річні статистичні звіти.
Апаратна нарада Державного архіву Одеської області
Директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук провів 22 листопада чергову апаратну робочу нараду за участю керівників структурних підрозділів Держархіву.
На апаратній нараді було розглянуто питання організації роботи щодо приймання та узагальнення річних звітів від архівних установ області за 2021 рік та плану розвитку архівної справи на 2022 рік відповідно до наказу Державної архівної служби України від 23.10.2021 №133(зі змінами).
Доповів з цього питання заступник директора-начальник відділу використання НАФ, інформації, публікації та зовнішніх зв’язків Сергій Крачков: «При складенні планів заповнюються відповідні графи. До плану складається стисла пояснювальна записка, в якій формулюються головні завдання архіву на планований рік. Пояснення до розділів плану подаються з посиланням на індекси відповідних пунктів плану. Плани, підписані укладачем та затверджені директором Держархіву, надсилаються до Укрдержархіву до 05 січня 2022 року». З метою своєчасної підготовки планово-звітної документації було запропоновано підготувати та направити відповідні листи до архівних установ області щодо надання до Держархіву до 01.12.2021 інформації, за визначеним Наказом-133 формами – визначив основну суть питання Сергій Крачков.
Про проведення навчальних онлайн семінарів відповідно до Плану-графіка комунікаційних заходів та семінарів – навчань із працівниками підприємств, установ, організацій з питань архівної справи та діловодства, поінформувала координатор комунікаційних заходів Держархіву заступник начальника відділу науково-довідкового апарату Наталія Привалова: «З метою підвищення ефективності проведення навчальних онлайн семінарів зі працівниками підприємств, установ, організацій з питань архівної справи та діловодства, проводиться відповідна робота у формі анкетування та опитування через електронні аплікаційні форми, що дозволяє виявити їх потреби та оперативно реагувати на запити. Напрацьовується досвід відео фіксації та розміщення відеозаписів комунікативних заходів на каналі YouTube, що дозволяє зацікавленим повертатися до переглядів навчальних семінарів та досконало вивчити професійні рекомендації спікерів» – наголосила Наталія Привалова.
Відповідно до порядку денного наради поінформувала про стан роботи з документами у державному архіві начальник відділу звернень громадян, документообігу та контролю за виконанням документів органів влади Алла Єрмакова.
За результатами апаратної наради було надано протокольні доручення керівникам структурних підрозділів Держархіву для удосконалення подальшої роботи Державного архіву Одеської області.
Селекторна нарада Одеської обласної державної адміністрації
23 листопада 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук дистанційно взяв участь у селекторній нараді з головами районних державних адміністрацій, районних рад, міськими, селищними та сільськими головами. Нараду проводив голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.
Відповідно до порядку денного наради розглянули та обговорили стан використання коштів державного фонду регіонального розвитку та капіталізованих субвенцій з державного бюджету. З даного питання доповіла директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Марина Зінченко.
Про результати проведення моніторингу діяльності сільських, селищних, міських голів територіальних громад області (як експериментального проєкту) за ІІІ квартал 2021 року, доповів директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування облдержадміністрації Дмитро Радулов.
Про запровадження типового алгоритму дій по виявленню та ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ проінформував директор Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Павло Буланович.
ЗАСІДАННЯ ЕКСПЕРТНО-ПЕРЕВІРНОЇ КОМІСІЇ
25 листопада 2021 року відбулося чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області, на якому розглядалися питання схвалення (погодження) документів установ (положень про архівні підрозділи та експертні комісії, номенклатур справ, описів справ постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу), актів про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ).
Вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років
Україна в 1932-1933 роках пережила страшну трагедію – Голодомор, який забрав мільйони людських життів.
У четверту суботу листопада в Україні на підставі Указів Президента Л. Кучми № 1310/98 та Президента В. Ющенка № 431/2007 відзначається День пам’яті жертв Голодомору.
Вшановуючи тих, хто загинув у страшні часи Голодомору, Державний архів Одеської області розмістив онлайн виставку архівних документів «Голодомор 1932-1933 роки. Збережи пам’ять! Збережи правду!», яка доступна за посиланням.
В розділі «Виставки он-лайн» розміщено матеріали Українського інституту національної пам’яті «До 88-х роковин Голодомору 1932-1933 років», які доступні за посиланням
Підписання договору про співробітництво з корпорацією FamilySearch Internetional (США).
26 листопада 2021 року Державним архівом Одеської області та корпорацією FamilySearch Internetional (США) підписано договір про співробітництво за участю голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова. Від FamilySearch учать у заході взяв офіційний представник корпорації в Україні Олександр Січкаренко.
Заступник директора Державного архіву Одеської області Сергій Крачков підписав договір про співробітництво з корпорацією FamilySearch Internetional (США), метою якого є оцифрування документів Національного архівного фонду України та створення фонду користування на ці документи задля збереження історичної пам’яті.
З нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів в Одесі пройшов меморіальний захід.
Для України 1932 – 1933 рік став часом національної катастрофи. Наслідком злочину геноциду, крім фізичного вбивства мільйонів людей, стало руйнування традиційного устрою життя. Пережитий масовий голод, на довгі десятиліття, порушив природний генетичний фонд українців, призвів до морально-психологічних змін у свідомості нації.
Наш обов’язок – завжди нести в серцях пам’ять про ті страшні події. Ми також повинні зробити все для того, щоб не допустити такої трагедії в майбутньому.
Працівники Державного архіву Одеської області взяли участь у меморіальному заході по вшануванню пам’яті мільйонів безвинно постраждалих від тоталітарного режиму, в рамках якого відбулася церемонія покладання квітів до Пам’ятного знаку жертвам Голодомору 1932-1933 років, на якій були присутні керівники Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, Одеської міської ради, військовослужбовці, представники духовенства, установ, організацій та громадськості.
Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Грудень
30-та річниця Всеукраїнського референдуму
1 грудня 1991 року український народ на Всеукраїнському референдумі закріпив історичне рішення – Акт проголошення незалежності України. На референдум було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Текст Акту, ухваленого позачерговою сесією Верховної Ради УРСР 24 серпня 1991 року, яким проголошувалося створення самостійної держави – України, було наведено у виборчому бюлетені.
Понад 90 відсотків громадян, які взяли участь у референдумі, підтвердили рішення парламенту. Не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості громадян.
Результат референдуму мав величезне значення – саме Всеукраїнський референдум наділив прийнятий Верховною Радою Акт проголошення незалежності України тією юридичною силою, яка дозволила ствердити: Радянський Союз як об’єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу з’явилася нова незалежна держава – Україна. Державний архів Одеської області розмістив онлайн виставку архівних документів «До 30-ї річниці Всеукраїнського референдуму», яка доступна за посиланням.
Засідання колегії Одеської обласної державної адміністрації
30 листопада 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук дистанційно взяв участь у засіданні колегії Одеської обласної державної адміністрації.
Під головуванням очільника Одеської обласної державної адміністрації Сергія Гриневецького, проведено засідання колегії обласної державної адміністрації у роботі якої взяли участь члени колегії, голова Одеської обласної ради Григорій Діденко, голова Одеської міськради Геннадій Труханов, керівники структурних підрозділів Одеської обласної державної адміністрації, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та територіальних громад.
Відповідно до порядку денного наради розглянули та обговорили підсумки виконання місцевих бюджетів Одеської області за 9 місяців 2021 року. З даного питання доповіла директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Марина Зінченко.
Одним із питань порядку денного стало обговорення підвищення рівня заробітної плати та легалізації зайнятості населення у територіальних громадах області. За словами доповідача – директора Департаменту економічної політики та стратегічного планування облдержадміністрації Дмитра Радулова, середньомісячна заробітна плата штатних працівників на підприємствах Одеської області за період січень-вересень 2021 року становить 11 979 грн. Серед регіонів України Одещина займає 11 місце.
За результатами обговорення, голова Одеської обласної державної адміністрації доручив районним державним адміністраціям, структурним підрозділам обласної державної адміністрації та рекомендував долучитися до виконання територіальним громадам області систематично проводити роботу з керівниками, представниками власників або органів управління підприємств, установ та організацій, що мають заборгованість з виплати заробітної плати та податків до бюджету, також проводити роботу з керівниками суб’єктів господарювання щодо підвищення рівня заробітної плати працівникам підприємств, організацій, установ до рівня не нижче середньогалузевого по області.
УРЯД ВНІС ЗМІНИ ДО КАРАНТИННОЇ ПОСТАНОВИ
24 листопада Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови №1236, посиливши карантинні правила, зокрема для невакцинованих громадян.
Про відповідне рішення повідомив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
“У першу чергу нові правила торкнуться регіонів, які перебувають на жовтому рівні епіднебезпеки. Тепер відвідувати громадські заклади на жовтому рівні можна буде лише тим людям, які отримали принаймні одне щеплення проти COVID-19 або мають негативний тест чи сертифікат про одужання. Ця ж норма поширюється і на співробітників. Посилення правил для невакцинованих потрібне, щоб зменшити навантаження на лікарів та медичну систему, адже до стаціонарів у більшості потрапляють саме ті пацієнти, які не отримали повного курсу щеплення”, – заявив Віктор Ляшко.
Міністр наголосив, що локдаун для невакцинованих вже діє в Чехії, Словаччині та Австрії.
Віктор Ляшко додав, що нові правила наберуть чинності 6 грудня.
ОСНОВНІ ЗМІНИ ДО ПОСТАНОВИ №1236
Правила адаптивного карантину
У межах жовтого рівня буде заборонено:
– робота закладів освіти, в яких вакциновано принаймні однією дозою менше 100% співробітників;
– проведення масових заходів, за виключенням атестації здобувачів освіти;
– робота кінотеатрів, театрів та інших закладів культури;
– робота закладів громадського харчування, окрім замовлень на виніс та доставки;
– робота спортзалів, басейнів;
– діяльність закладів із розміщення, окрім готелів, санаторних і соціальних закладів;
– міжобласні та міжнародні перевезення.
Додані нові норми й для зеленого рівня. Зокрема, додалась заборона регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів у міському та внутрішньообласному громадському транспорті у кількості більшій, ніж сукупна кількість місць для сидіння та 50% місць для стояння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу.
Ця норма також буде чинна і на жовтому рівні. Тобто, якщо регіон перебуває на жовтому рівні, то громадський транспорт у конкретному населеному пункті має дотримуватись саме таких правил перевезень.
Окрім того, чинними для будь-яких рівнів епіднебезпеки залишаються такі норми:
– робота закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більш як 50% здобувачів освіти та співробітників;
– перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу
самовільно залишати місце самоізоляції чи обсервації.
Ці правила не скасовуються навіть за наявності COVID-документів.
Всі інші обмеження, передбачені жовтим рівнем, не будуть діяти, якщо всі працівники та відвідувачі матимуть один із документів:
– «жовтий» COVID-сертифікат або паперову довідку 063-О (чинні 30 днів);
– «зелений» COVID-сертифікат (чинний 365 днів);
– Міжнародне свідоцтво про вакцинацію (чинне 365 днів);
– іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (чинний 365 днів);
– негативний результат ПЛР або експрес-тесту на визначення антигена (чинний 72 години).
– сертифікат про одужання від COVID-19 (чинний 105 днів із дати встановлення діагнозу).
Тобто для роботи та відвідування закладів на жовтому рівні достатньо отримати хоча б одне щеплення та мати хоча б «жовтий» внутрішній COVID-сертифікат або тимчасову довідку 063-О, видану сімейним лікарем або лікарем, який проводив щеплення.
Термін дії “жовтого” сертифіката зменшили до 30 днів. Раніше він був чинним 120 днів. Нагадаємо, що мінімально можливі інтервали між дозами вакцин: Comirnaty/Pfizer-BioNTech – 21 день, Moderna – 28 днів, CoronaVac/Sinovac Biotech – 14 днів, Oxford/AstraZeneca – 28 днів.
НА ЧЕРВОНОМУ РІВНІ, ЗОКРЕМА, ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
– робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навинос;
– робота закладів освіти, в яких повністю вакциновано менше 100% співробітників;
– робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо;
– робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл;
– робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів,
– проведення масових заходів;
– робота закладів культури.
Важливо, що ці обмеження не будуть діяти у тих випадках, якщо 100% співробітників (організаторів) та відвідувачів (учасників) вказаних закладів (заходів) будуть повністю імунізовані та матимуть зелений COVID-сертифікат, негативний результат ПЛР-тестування чи експрес-тестування на антиген (дійсний 72 години) або сертифікат про одужання.
“Жовтий” COVID-сертифікат не буде чинним для роботи та відвідування громадських закладів на червоному рівні епіднебезпеки.
САМОІЗОЛЯЦІЯ
Особи, які прибули із Російської Федерації та перебували на її території більше семи днів протягом останніх двох тижнів, підлягають самоізоляції. Самоізоляція має тривати 14 діб. Строк самоізоляції розпочинається з моменту перетину державного кордону та не може бути припинений навіть за наявності негативного результату тестування на COVID-19. Раніше вказана норма стосувалась і тих громадян, які прибувають із Республіки Індія.
Додатково розробляються зміни до Постанови, які зобов’яжуть мандрівників, що повернулись із країн, де виявили штам “Омікрон” відбувати самоізоляцію.
РОБОТА ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ
Для роботи закладів освіти в умовах карантину співробітники мають бути вакциновані принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 для жовтого рівня епіднебезпеки та двома дозами – для червоного рівня.
У випадку, якщо співробітник має протипокази до проведення щеплення або нещодавно перехворів на COVID-19, то повинен надати відповідний медичний висновок або сертифікат про одужання.
Нагадаємо, що для дотримання карантинних вимог, співробітники громадських закладів мають перевіряти у відвідувачів усі COVID-сертифікати в спосіб зчитування QR-коду мобільним додатком “Дія”.
Після зчитування на смартфоні перевіряючого відображається статус COVID-сертифікату: чинний/нечинний. Без перевірки та зчитування COVID-сертифікат не вважається наданим та перевіреним.
Важливо, що для зчитування не потрібно додаткових додатків чи засобів – достатньо своєю “Дією” зчитати QR-код. Тобто представники закладів мають не просто запитувати про наявність сертифікатів чи перевіряти їх візуальну наявність – уповноважений працівник закладу має на вході до приміщення виміряти термометром температуру відвідувача та зчитати смартфоном QR-код його COVID-сертифікату.
У випадку відсутності у відвідувачів чи співробітників необхідних документів, власник закладу може понести відповідальність за статтею “Порушення правил щодо карантину людей” Кодексу України про адміністративні правопорушення. Йдеться про штраф від 34 до 170 тисяч гривень.
Робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на червоному рівні не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил.
Водночас, починаючи з помаранчевого (сигнального) рівня, місцева влада може ухвалювати додаткові заходи щодо посилення протиепідемічних правил у регіоні.
Проведено черговий навчальний семінар
Відповідно до плану-графіка комунікативних та навчально-методичних заходів Державного архіву Одеської області 01 грудня поточного року відбувся черговий навчальний дистанційний семінар «Ділові папери як засіб писемної комунікації. Формування справ та проведення експертизи цінності документів», в якому взяли участь 100 осіб з числа державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування та працівників трудових архівів Одеської області.
Відкрила і провела навчальний семінар організатор і керівних комунікативних заходів Держархіву, заступник начальника відділу науково-довідкового апарату, кандидат наук з державного управління Наталія Привалова.
З вступним словом до учасників вебінару звернувся очільник Державного архіву Одеської області, кандидат наук з державного управління Петро Лук’янчук, який зауважив про чималу зацікавленість посадовців у проведенні навчальних заходів та велику кількість посадовців бажаючих брати участь у навчальних заходах, організованих Держархівом. «Враховуючи велику зацікавленість у роз’яснювальній та консультаційній роботі щодо питань документообігу, архівної справи тощо, за результатами вивчення потреб органів влади Одещини, Державним архівом буде сформовано план-графік комунікативних та навчально-методичних семінарів на 2022 рік та робота буде продовжена» – зазначив Петро Лук’янчук.
Під час заходу було обговорено низку нагальних питань, а саме:
- «Вимоги державного стандарту щодо оформлення документів»;
- «Нововведення в нормативних документах»;
- «Формування справ та проведення експертизи цінності документів».
Спікерами із зазначених питань були працівники Держархіву.
Так, начальник відділу звернень громадян, документообігу та контролю за виконанням документів органів влади Державного архіву Одеської області Алла Єрмакова поінформувала учасників про нові вимоги відповідно до Національного стандарту ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації», який набрав чинності 1 вересня 2021 року.
Змістовною була доповідь професора кафедри української мови Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, доктора філологічних наук – Світлани Форманової, яка розповіла учасникам заходу про нову редакцію «Українського правопису» та вимоги щодо використання фемінативів в офіційних документах.
Начальник відділу формування Національного архівного фонду, організації і координації архівної справи та діловодства Галина Успенська зосередила увагу учасників заходу на формуванні справ та проведенні експертизи цінності документів.
По завершені навчання учасникам було надіслано для самостійного опрацювання методичні матеріали, які підготували доповідачі.
Учасники навчального семінару подякували керівництву Держархіву, модератору та спікерам за змістовну і корисну інформацію, яка буде корисною у подальшій роботі.
Традиційно, навчальний захід було записано, а відеозапис викладено на каналі YouTube.
Переглянути відеозапис можна за посиланням:
Апаратна нарада Державного архіву Одеської області
6 грудня директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук провів чергову апаратну робочу нараду за участю керівників структурних підрозділів Держархіву. Відповідно до затвердженого порядку денного під час наради було обговорено низку актуальних питань діяльності Держархіву, зокрема щодо стану справ з розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію (аналіз роботи за 2021 рік) та інформування в порядку контролю про стан роботи з документами у державному архіві – доповідала начальник відділу звернення громадян, документообігу та контролю за виконанням документів органів влади Алла Єрмакова.
За результатами апаратної наради директором було надано протокольні доручення керівникам структурних підрозділів Держархіву.
Чергове надходження до Держархіву документів особового походження.
До Державного архіву Одеської області надійшли документи особового фонду Авербуха Леоніда Григоровича за 1903 – 2015 роки в кількості 20 справ та 962 документів.
Фонд особового походження Авербуха Леоніда Григоровича (Р-8305) – заслуженого лікаря України, кандидата медичних наук, фтизіатра вищої категорії, літератора, члена Національної спілки журналістів України, почесного члена Всесвітнього клубу одеситів, поповнився біографічними документами та документами творчої та наукової діяльності.
До складу архівних документів увійшли: матеріали про родичів Леоніда Григоровича Авербуха, роботи з професійної та наукової діяльності, матеріали участі в наукових конференціях, статті різних авторів про його життя та діяльність, доповнення до колекції «ODESSICA PERSONALIA» («Одеські персоналії») на відомих осіб, пов’язаних з історією Одеси, фотографії.
13 грудня Держархів відвідала міжнародна делегація
В рамках реалізації проєкту увічнення пам’яті жертв Голокосту, війни і політичних репресій 13 грудня 2021 року Державний архів Одеської області з робочим візитом відвідала міжнародна делегація у складі т.в.о. Генерального консула Румунії в Одесі пана Тіберіу-Леоніда Шарпє та науковців Румунії, а саме: директора Центру вивчення історії євреїв Румунії, пана Адріана Чофлінке та професорки факультету політичних наук Університету «А.І. Куза» (м. Ясси) пані Діани Мергеріт.
З почесними гостями зустрілися представники Держархіву у складі директора – Петра Лук’янчука, першого заступника директора – Сергія Осипенка та заступника начальника відділу науково-довідкового апарату – Наталії Привалової.
Під час робочої зустрічі Петро Лук’янчук розповів гостям про історію, становлення, сучасні напрацювання та основні напрямки діяльності Держархіву.
Про наукову, міжнародну діяльність та вивчення міжнародного досвіду діяльності архівних установ в рамках комунікативних заходів Держархіву розповіла Наталія Привалова.
Пан Тіберіу-Леоніда Шарпє засвідчив представникам Держархіву глибоку вдячність і звернувся до керівництва Держархів з проханням щодо сприяння роботи румунських дослідників з документами періоду Другої світової війни та часів окупації.
Сторони дійшли згоди та виказали сподівання про подальшу плідну співпрацю з питань реалізації міжнародних проєктів.
Довідково
Генеральне консульство Румунії в Одесі – консульська установа, яка виконує свої функції в межах Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей та Автономної Республіки Крим.
Засідання колегії Одеської обласної державної адміністрації
14 грудня 2021 року директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук дистанційно взяв участь у засіданні колегії Одеської обласної державної адміністрації, яку провів голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.
В засіданні колегії обласної державної адміністрації взяли участь члени колегії, голова Одеської обласної ради, керівники структурних підрозділів Одеської обласної державної адміністрації, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та територіальних громад.
Відповідно до порядку денного наради розглянули та обговорили проєкт обласного бюджету Одеської області на 2022 рік. З даного питання доповіла директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Марина Зінченко.
Одним із питань порядку денного стало обговорення проєкту Програми Соціально-економічного розвитку Одеської області на 2022 рік. Проінформував директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування облдержадміністрації Дмитро Радулов.
Про стан розроблення та оновлення містобудівної документації на місцевому рівні протягом 2021 року, доповіла начальник Управління з питань містобудування та архітектури облдержадміністрації Надія Бєлєнко.
Увага!!!
24 грудня в Україні відзначається День працівників архівних установ. В рамках професійного свята, 20 грудня 2021 року Державним архівом Одеської області проводитиметься онлайн нарада «Роль архівних установ в Україні: актуальні питання сьогодення».
Зазначений комунікативний захід буде проведено дистанційно з використанням сервісу Google meet, початок о 14.00 год.
Запрошуємо до участі представників органів публічної влади і трудових архівів Одеської області.
Для участі у навчанні необхідно зареєструватися. Реєстрація проводиться у електронному форматі до 17 грудня поточного року включно за посиланням:
16 грудня в Держархіві відбулася міжнародна зустріч
З робочим візитом до Державного архіву Одеської області завітав Посол Румунії в Україні пан Алєксандру-Віктор Мікула, який займає посаду представника Румунії з особливими повноваженнями в питаннях боротьби з антисемітизмом. Супроводжували дипломата т.в.о. Генерального консула Румунії в Одесі Тіберіу-Леонід Шарпє, директор Центру вивчення історії євреїв Румунії Адріан Чофлінке, професорка факультету політичних наук Університету «А.І. Куза» Діана Мергеріт. У зустрічі також брала участь Другий секретар Представництва МЗС України в Одесі Ілона Пукаляк. Поважних гостей зустрів директор Державного архіву Одеської області Петро Лук’янчук, який розповів почесному гостю про діяльність і напрацювання Державного архіву та окреслив перспективи подальшої роботи в частині міжнародної співпраці.
Пан Посол засвідчив керівництву і працівникам Держархіву глибоку повагу та вдячність за сприяння у дослідницькій роботі румунських науковців, що вивчають архівні документи в рамках реалізації проєкту увічнення пам’яті жертв Голокосту, війни і політичних репресій. В рамках зустрічі обговорено питання подальшої співпраці між Держархівом та науковцями та архівістами Румунії, зокрема про можливість підписання двосторонніх угод за різними напрямками діяльності. Поважні гості ознайомились з виставкою архівних документів періоду Другої світової війни та виданнями підготовленими Державним архівом Одеської області.
Шановний пан Посол залишив вдячні відгуки у гостьовій книзі, подякував за теплий прийом та запевнив у продовжені і розвитку міжнародних стосунків на взаємовигідних умовах. Директор Державного архіву Одеської області засвідчив свою повагу гостям та подарував пану Послу копію Указу 1879 року про призначення Генеральним Консулом в Одесі Христіана Балаша, оригінал якого зберігається в Державному архіві Одеської області.
Інформація про Програму Президента України – надання допомоги “єПідтримка”
Президентом України оголошено Програму підтримки легального бізнесу, який постраждав від запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів під час пандемії COVID-19, шляхом стимулювання попиту серед громадян (далі – Програма).
Попередньо Програмою передбачатиметься надання державою підтримки в розмірі 1 000 гривень повнолітнім громадянам, що щеплені двома дозами вакцини проти COVID-19. За ці кошти громадяни зможуть придбати абонемент у спортзал чи фітнес-клуб, відвідати кінотеатр, театр, музей, концертний зал або купити квитки для мандрівок усередині країни – на внутрішні авіа- та залізничні рейси.
Обов’язковою вимогою є отримання 2 доз антиковідних вакцин (підтвердження у додатку Дія або офіційним документом про вакцинацію). Не зволікайте, генеруйте сертифікати зараз.
Взяти участь у Програмі на першому етапі можна буде через мобільний застосунок Дія. Громадянин, що бажає взяти участь у Програмі, обирає в Дії послугу «єПідтримка», проходить перевірку на відповідність встановленим критеріям, відкриває в онлайн-банку віртуальний рахунок та отримує на нього гроші. Віртуальні рахунки – безкоштовні, комісій за обслуговування не буде. Більшість операцій в Дії здійснюється автоматично. У подальшому планується запустити оффлайн-сервіс.
Така Програма дозволить здійснити підтримку сфер діяльності, які постраждали від карантину більше за інших, а саме: заклади культури, заклади фізкультурно-оздоровчого спрямування і внутрішні пасажирські перевезення. У подальшому планується збільшити перелік сфер діяльності.
До Програми можуть долучитися суб’єкти господарювання, які надають послуги у зазначених вище сферах. Поки ще тривають відповідні консультації з бізнесом, і остаточний перелік не сформовано. Проте, є певні вимоги до підприємств-учасників програми. Це – наявність платіжного терміналу або онлайн точки продажу, відповідність основної діяльності МСС-кодам, перелік яких буде визначено Постановою Кабінету Міністрів України. Будь-якої додаткової реєстрації підприємств і компаній для їхньої участі в програмі не потрібно.
Термін дії Програми становитиме 1 рік (з 19.12.2021 до 18.12.2022).
Передбачається, що обсяг коштів на цілі Програми у 2021 р. становитиме 8 млрд грн.
Наразі Урядом України, зокрема Мінекономіки, опрацьовується механізм нормативно-правового врегулювання реалізації Програми.
Регіональна нарада до Дня працівників архівних установ
24 грудня в Україні відзначається День працівників архівних установ України. На передодні професійного свята, 20 грудня 2021 року Державним архівом Одеської області проведено онлайн нараду «Роль архівних установ в Україні: актуальні питання сьогодення».
На початку наради із доповіддю виступив директор Державного архіву Одеської області, кандидат наук з державного управління Петро Лук’янчук, який доповів про підсумки діяльності Державного архіву Одеської області, архівних відділів районних державних адміністрацій та міських рад Одеської області у 2021 році та окреслив пріоритетні напрями діяльності Державного архіву та архівних установ Одеської області на 2022 рік.
У ході наради з вітальними промовами до працівників архівних установ області звернулися: начальник Міжрегіонального управління НАДС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополь Володимир Мельник; голова Одеської районної ради Віталій Барвіненко; голова Березівської районної ради Віталій Мосійчук; голова Роздільнянської райдержадміністрації Сергій Приходько; директор Грецького Фонду культури Софроніос Парадісопулос; професор європейської історії Державного університету Південного Коннектикуту, доктор наук Ніколаос Хріссідіс; заступник Балтського міського голови Тетяна Холіч; перший заступник Маяківського сільського голови Василь Усенко; начальник архівного відділу Білгород-Дністровської міської ради Олена Звягінцева.
Регіональна нарада проводилась дистанційно з використанням сервісу Google meet. В нараді взяли участь 93 особи з числа посадовців органів публічної влади, керівники архівних відділів райдержадміністрацій області, керівники архівних відділів міськрад, представники трудових архівів Одеської області.
ВАКЦИНОВАНИЙ – ЗНАЧИТЬ ЗАХИЩЕНИЙ!
Міністерство охорони здоров’я спільно з Червоним хрестом України розпочали всеукраїнську інформаційну кампанію з вакцинації.
Спортсмени і актори, громадські активісти та лідери думок, які відомі не тільки в Одесі та Одеській області, а й далеко за межами нашої країни, щепилися, щоб показати приклад іншим.
«Вакцинуючись від COVID-19, ми захищаємо не лише себе та своїх близьких, ми наближаємо той час, коли зможемо повернутися до звичного життя. Тисячі людей на жаль померли від ускладнень на ковід, ще сотні тисяч – особисто пересвідчилися, як важко подолати цю хворобу та який тривалий час потрібен для реабілітації. Тому я вкотре закликаю мешканців Одещини не зволікати з вакцинацією – адже на разі це єдиний спосіб уникнути важких ускладнень від ковіду та летальних випадків. Сумнівів немає – вакцини від коронавірусу рятують життя! То ж вибір за вами – вакцинація чи реанімація!?» – говорить голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.
Думки відомих одеситів, які зробили щеплення від COVID-19 та довели на власному прикладі, що вакцинація безпечна й ефективна – дивіться у відео.
Шановні працівники архівних установ!
Щиро вітаю Вас із професійним святом – Днем працівників архівних установ.
Збираючи документальні матеріали, Ви виконуєте важливу суспільно значущу справу, адже покликані берегти свідчення історичної пам’яті українського народу, єднати її нерозривним зв’язком із сьогоденням і майбуттям. Висловлюю Вам слова глибокої вдячності за працю й турботу про надійне збереження архівної спадщини.
Вашими зусиллями документальна скарбниця Одеського краю та України в цілому примножується, зміцнюючи нерозривний зв’язок попередніх і прийдешніх поколінь.
Переконаний, що ви й надалі збагачуватимете кращі традиції своєї професії, віддано та сумлінно служитимете обраній справі. Тож бажаю, аби Ваша важлива праця завжди була плідною та натхненною, дарувала Вам радість і задоволення.
Бажаю вам миру, міцного здоров’я, щастя, добра і нових успіхів у творчому пошуку. Нехай злагода і достаток панують у ваших родинах. Від щирого серця прийміть вітання з професійним святом, наступаючим Новим Роком та Різдвом Христовим!
З повагою,
Директор Державного архіву
Одеської області, кандидат наук
з державного управління
Петро ЛУК’ЯНЧУК