До річниці визволення Одеси від фашистських загарбників

do-dnya-vizvolennya_odessi_1944-2015

До 77-ї річниці визволення Одеси від фашистських загарбників (1944-2021)

виставка он-лайн документів і матеріалів з фондів Держархіву Одеської області

«Прибой рычал свою невнятицу у каменистого отвеса,

Как вдруг все слышат, сверху катится: “Одесса занята, Одесса”…»

– ці рядки з вірша Б.Л.Пастернака відгукнулись радістю у серцях мільйонів людей за тисячі кілометрів. 10 квітня 1944 р. бойові підрозділи 3-го Українського фронту звільнили наше місто від німецько-румунських військ та їхніх поплічників: закінчились 907 днів фашистської окупації. До виставки он-лайн увійшли документи і матеріали з фондів Державного архіву Одеської області, які експонувалися (у фотокопіях) у приміщенні Одеської обласної державної адміністрації в форматі пересувних виставок «Одеса, 1941-1945» та «Славетні дати пам’яті та шани» в 2011-2012 роках. 

Пропонуємо вашій увазі фрагмент монографії  «Весну принесли на знамёнах», а саме – розділ, присвячений історії Одеської операції, що була блискуче проведена радянськими військами у квітні 1944 року. До розповіді про героїчні події того часу додано фотографії з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України (текст та ілюстрації приведено за другим виданням книги: Одеса, 1984). Автор книги – Назим Мухамедзянович Якупов (1928-2009) – Герой Радянського Союзу, підполковник у відставці; доктор історичних наук, професор Одеського національного університету імені І.І.Мечникова; заслужений діяч науки УРСР (з інформацією про його життя та творчість можна ознайомитися на сторінках Меморіального сайту, присвяченого пам’яті видатного вітчизняного історика, педагога та громадського діяча).
У фондах «Державний архів Одеської області» (ф. Р-1142), «Одеський міськвиконком» (ф. Р-1234), «Документи і матеріали з історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. на території Одеської області: підпільно-партизанський рух на Одещині» (ф. П-92), «Одеська обласна комісія сприяння роботі Надзвичайної державної комісії з встановлення і розслідування злодіянь німецько-фашистських загарбників і їхніх спільників та заподіяного збитку громадянам, колгоспам, громадським організаціям, підприємствам і установам» (ф. Р-2238), а також у бібліотечному фонді архіву містяться документи і плакати, газети та фотографії того часу. 
У наступній частині виставки – альбом-фоторепортаж з урочистих заходів, що відбувалися в Одесі з нагоди 40-річчя звільнення міста від фашистських загарбників 10 квітня 1984 р.: мітинг, парад ветеранів, покладання квітів та створення нової алеї на території меморіального комплексу «411 берегова батарея»; почесний парад на Алеї Слави біля пам’ятника Невідомому Матросу; зустріч ветеранів війни та керівництва обкому та міському партії; урочисте відкриття вулиці «10 квітня»; засідання сесії міськвиконкому та нагородження ветеранів.
«Ворог зруйнував заводи, фабрики, школи, лікувальні та соціально-культурні заклади, житлові будинки та комунальні підприємства», – зазначалося у постанові №1 міськвиконкому від 11 квітня 1944 р., яка зобов’язувала усіх громадян у добовий термін повернутися до своїх робочих місць. Хоча війна ще не закінчилась, і радянські війська продовжували свій переможний наступ на захід, саме цієї весни в Одесі розпочалося нове, мирне життя…  ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ І МАТЕРІАЛІВ ДО ВИСТАВКИ  

Перейти до перегляду фондів окупаційного періоду: