Хроніка подій: 2014 рік
Державний архів Одеської обасті: міжнародні контакти, 2006-2013
У 2006-2013 рр. до Державного архіву Одеської області особисто звернулися 546 іноземних дослідників з 31 країни світу. Протягом цього періоду за статистикою (відвідувач / рік) у читальних залах архіву працювали громадяни таких держав: Азербайджан, Казахстан, Мексика, Перу, Сербія, Узбекистан, Японія (1); Латвія, Нідерланди, Норвегія, Угорщина (2); Аргентина, Бразилія (3); Канада, Швеція (4); Австрія, Естонія, Італія (5); Бельгія, Швейцарія (6); Румунія (8); Білорусь, Греція (11); Великобританія (13); Ізраїль (16); Польща (20); Франція (26); США (43); Німеччина (60); Молдова (66); Росія (211). У 2012 році було зафіксовано найбільшу кількість відвідувачів – 127 громадян з 17 держав. Докладніше – у оновленому розділі веб-сайту міжнародні контакти
Січень
30 січня 2014 року відбулося чергове засідання Експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області, на якому було розглянуто:
1. Звіт про роботу Експертно-перевірної комісії за 2013 рік. За звітний період на засіданнях Експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області були розглянуті такі питання: про передачу документів Астрономічної обсерваторії, про представлення описів документів по реконструкції Одеського національного театру опери та балету, про схвалення описів документів особового походження члена Національної спілки художників України В.С.Потеряйка, про передачу на державне зберігання документів театрознавця Л.Л.Котової, про передачу документів особового походження доктора філологічних наук, професора ОНУ імені І.І.Мечникова Б.О.Шайкевича, про проблеми роботи з установами – джерелами комплектування НАФ, про передачу до архіву документів щодо місць, пов’язаних з геноцидом єврейського народу, про виконання доручення Державної архівної служби України щодо відокремлених підрозділів юридичних осіб, про затвердження описів справ особового походження бібліофіла, літератора, одеського краєзнавця М.Р.Бєльського, про роботу служб діловодства, архівних підрозділів та Експертних комісій установ – джерел комплектування НАФ.
Представлено описи: справ управлінської документації (55 описів на 9311 од.зб.); справ з особового складу (5594 од.зб.).
Розглянуто: опис відеодокументів (1 опис на 5 обл. од.); опис фонодокументів (1 опис на 45 обл.од.); номенклатури справ (56 на 47719 статей); інструкції з діловодства (30 од.); положення про служби діловодства (2 од.); положення про Експертну комісію (42 од.); положення про архівні підрозділи (27 од.); описи справ відділів РАЦС районних та міських управлінь юстиції Одеської області (130 описів на 4288 справ).
Вирішено: визнати роботу Експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області задовільною.
2. План роботи Експертно-перевірної комісії ДАОО на 2014 рік. В плані представлені організаційні заходи: проведення розширених виїзних засідань ЕПК; розгляд питань щодо якості роботи працівників, які здійснюють упорядкування документів на договірних засадах; розгляд питань, за участю представників юридичних осіб-джерел формування НАФ; заслуховування інформації голів ЕК юридичних осіб-джерел формування НАФ щодо якості оформлення документів і формування справ, стану упорядкування, обліку та зберігання документів; розгляд питань про стан роботи з проведення експертизи цінності документів, які зберігаються в архіві.
Внесені питання щодо методичної допомоги архівним підрозділам у розробленні та впровадженні інструкцій з діловодства, положень про служби діловодства, ЕК, архівних підрозділів, методичних посібників з профільних питань; розгляд пропозицій ЕК юридичних осіб щодо визначення строків зберігання документів, не передбачених діючим переліком.
Заплановано провести розгляд списків джерел формування НАФ, описів справ постійного зберігання, з особового складу, номенклатур справ, інструкцій, положень, актів про вилучення для знищення, переліків та інше. Планується проведення семінарів-нарад з працівниками служб діловодства, експертних комісій та архівних підрозділів юридичних осіб з питань якості упорядкування, обліку та зберігання документів.
Вирішено: план роботи Експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області прийняти; за необхідністю, протягом року вносити пропозиції про включення до плану розгляд актуальних питань, не передбачених планом.
3. Про затвердження описів, актів, номенклатур та ін.
Лютого
Надання науково-методичної допомоги архівним установам Одещини
7 лютого 2014 року cпеціалісти відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Державного архіву Одеської області надали науково-методичну допомогу архівним підрозділам установ Одеської області у складанні: зведеної номенклатури справ – Службі у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації (куратор І.В.Моторна); описів справ постійного зберігання за 2010-2011 роки та описів справ з особового складу за 2009-2011 роки – Одеському національному політехнічному університету (куратор Г.Б.Успенська); зведеної номенклатури справ, інструкції з діловодства, положення про експертну комісію та положення про архівний підрозділ – Головному управлінню ветеринарної медицини в Одеській області (куратор О.М.Бабко).
Нові надходження документів до Державного архіву Одеської області
12 лютого 2014 року на зберігання до Державного архіву Одеської області надійшли документи Одеського виробничого хіміко-фармацевтичного підприємства «Біостимулятор»: документи постійного зберігання за 1988 – 2003 роки в кількості 208 справ (накази з основної діяльності, річні статистичні звіти з основної діяльності, баланси робочого часу, штатні розписи, колективні договори); документи з особового складу за 1946 – 2012 роки в кількості 1670 справ (накази з особового складу, розрахункові відомості по нарахуванню заробітної плати, картки звільнених).
До 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану
15 лютого 2014 року. Співробітники Державного архіву Одеської області взяли участь в урочистих заходах, присвячених вшануванню пам’яті воїнів, які виконували свій інтернаціональний обов’язок на території інших держав. В цей день виповнилася 25 річниця остаточного виведення обмеженого контингенту радянських військ з території Афганістану. За період з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989 року понад 620 тисяч радянських громадян з честю виконували там свій обов’язок. Війна назавжди змінила життя багатьох наших співвітчизників, більш трьох тисяч синів України повернулися до дому у цинкових гробах… Багато що змінилося за чверть сторіччя, однак події тих років назавжди залишаться у наших серцях: ми пам’ятаємо про загиблих, та приклоняємось перед мужністю воїнів-інтернаціоналістів. Вшановуючи героїв, пропонуємо переглянути сторінки унікального видання – праці директора Державного архіву Одеської області І.І.Ніточко «Афганістан. Чорнобиль. Випробування трагедією», до якої увійшли спогади безпосередніх учасників афганської війни.
19 лютого 2014 року. В Державному архіві Одеської області продовжується робота по оцифруванню та оприлюдненню електронних версій наукових та довідкових видань на офіційному веб-сайті архіву. Публікація видань Держархіву надає можливість відвідувачам ознайомитися з книгами (значна більшість яких вже стала бібліографічними раритетами) безпосередньо в режимі он-лайн у веб-блоці Друковані видання та публікації Держархіву
24 лютого 2014 року на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області розпочато публікацію електронних версій довідкових видань дорадянського часу в оновленому веб-блоці Бібліотека Держархіву
26 лютого 2014 року побачило світ нове видання – збірка віршів директора Державного архіву Одеської області Івана Івановича Ніточко Калейдоскоп Березівщини (Одеса: Прес-кур’єр, 2014. – 424 с.)
Це друге поетичне надбання автора, яким він захотів поділитися з читачами. Іван Іванович пише вірші багато років, представляючи їх на розгляд близьким і рідним. Але останнім часом автор вирішив вибрати зі своєї творчості найкраще і подарувати землякам – мешканцям Березівського краю.
Нова збірка містить кілька розділів, в яких Іван Іванович передає свої думки і переживання на різні теми. Найромантичнішим розділом є перший – «Кохання чудові миті», в якому автор не перестає освідчуватися своїй дружині. Про найкращих друзів і близьких поет згадує у розділі «Рідним, друзям і колегам». Читачі можуть познайомитися з думками автора про найважчі події його життя і країни в цілому у розділі «Про наболіле».
І звичайно ж, автор не забув свій рідний край – Березівщину, її природу, села, самобутність. Цьому присвячено два розділи «Рідний край» і «Барви природи». Настанови майбутнім поколінням вміщено у розділі «Творити добро». Тут автор на прикладі власного життя вчить відрізняти добро від зла, правильно вибирати життєвий шлях, любити свою землю, пробачати і поважати людей.
Закінчується збірка розділом, що складається з маленьких чотиривіршів на буденні і політичні теми.
Березень
4-6 березня 2014 року заступник начальника відділу інформації Державного архіву Одеської області С.А.Желясков взяв участь у роботі обласного семінару керівників краєзнавчих гуртків та об’єднань «Методика проведення краєзнавчих досліджень з питань вивчення історії Одещини», яких відбувся в Одеському обласному гуманітарному центрі позашкільної освіти та виховання та в Одеській національній науковій бібліотеці імені М.Горького.
Співробітник Держархіву зробив доповідь на тему: «Методика архівних досліджень з історії населених пунктів Одещини».
На семінарі також відбулося урочисте нагородження С.А.Желяскова двома подяками Одеського обласного гуманітарного центру позашкільної освіти та виховання: за вагому допомогу у проведенні обласної конференції юних туристів-краєзнавців «Скарбнички мого краю – Одещини»; за вагомий професійний внесок та проведення обласного семінару «Методика проведення краєзнавчих досліджень з питань вивчення історії Одещини».
Нові надходження документів до Державного архіву Одеської області
12 березня 2014 року Державний архів Одеської області прийняв на державне зберігання додаткові документи особового походження Шайкевича Бориса Олександровича, доктора філологічних наук, професора ОНУ імені І.І.Мечнікова, в кількості 23 неописаних од. зб. (71 документ за 1941 – 1979 роки), серед яких: біографічні документи, записні книжки, листи; документи, що відображають громадську і політичну діяльність фондоутворювача (в тому числі – публікації про космополітизм); книги Б.О.Шайкевича та друковані видання, зібрані Б.О.Шайкевичем, музейні предмети.
14 березня 2013 року Державний архів Одеської області прийняв на державне зберігання від Департаменту фінансів Одеської обласної державної адміністрації документи постійного зберігання ліквідованого Головного фінансового управління Одеської обласної державної адміністрації за 2001 – 2002 та 2004 – 2005 роки в кількості 282 справ: накази з основної діяльності; документи з організації та проведення засідань колегії Головного управління; зведені бюджети по мережі, штатах і контингентах установ; обласний бюджет; бюджет міста Одеси; лімітні довідки; плани асигнувань; кошториси доходів і видатків; штатні розписи; розписи асигнувань загального фонду держбюджету; зведені річні звіти про виконання кошторису доходів та видатків на утримання органів державної влади та про виконання плану по мережі, штатах і контингентах установ, що фінансуються з місцевих бюджетів.
Нові видання за участю співробітників Держархіву: збірка наукових праць «Одіссос», Випуск V
17 березня 2014 року. Видано друком черговий п’ятий випуск збірки наукових праць «Одіссос», до якої увійшли матеріали V Міжнародної наукової конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Одеські читання – 2013», яка відбулася 1-2 березня 2013 року на історичному факультеті Одеського національного університету імені І.І.Мечникова. Традиційно, участь у підготовці та роботі Міжнародної конференції «Одеські читання» взяли співробітники Державного архіву Одеської області – головний науковий співробітник О.Ю.Штепко (секретар Організаційного комітету) та провідний спеціаліст С.Є.Березін (координатор Оргкомітету, технічний редактор збірки «Одіссос»). На сторінках збірки «Одіссос. Актуальні проблеми історії, археології та етнології. Матеріали V-ї міжнародної наукової конференції «Одеські читання – 2013» (Одеса, 2014. – Х + 398 с.) опубліковано статтю головного наукового співробітника Держархіву О.Ю.Штепко «Діяльність румунської адміністрації на острові Зміїному (1878-1944)». Загалом, до збірки увійшли понад 160 досліджень з проблем археології; етнології; історії стародавнього світу та середніх віків; середньовічної, нової та новітньої історії України; нової та новітньої історії країн Європи та Північної Америки, історії країн Азії, Африки та Латинської Америки; історії міжнародних відносин; історії Росії – СРСР; історії історичної науки та спеціальних історичних дисциплін.
Надання науково-методичної допомоги архівним установам
20 березня 2014 року спеціалісти відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Державного архіву Одеської області провели комплексну перевірку діловодної служби, роботи Експертної комісії та архівного підрозділу Одеського державного екологічного університету (куратор І.В.Моторна), під час якої було надано науково-методичну допомогу по формуванню справ, складанню зведених описів справ постійного зберігання та справ з особового складу.
Нагадаємо, що Інженерний гідрометеорологічний інститут було засновано у м. Харкові в 1932 р. С початком Великої Вітчизняної війни навчальний заклад знаходився в евакуації в м. Ашхабад; в 1944 р. він був перебазований до нашого міста та отримав нову назву – Одеський гідрометеорологічний інститут (з 2001 р. – Одеський державний екологічний університет). Цей вищий навчальний заклад входить до списку №1 установ – джерел формування Національного архівного фонду України: у Державному архіві Одеської області зберігаються документи його діяльності (фонд Р-6281).
24 березня 2014 року спеціалісти відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Державного архіву Одеської області провели тематичну перевірку роботи архівного підрозділу ПАТ «Одеське виробниче об’єднання «Холодмаш» (куратор О.М.Бабко), під час якої було надано науково-методичну допомогу по формуванню зведених описів справ постійного зберігання та справ з особового складу.
Нагадаємо, що виробниче об’єднання «Холодмаш» – одне з найстаріших підприємств, що займається проектуванням та виготовленням промислового холодильного обладнання. Його історія розпочинається у 1932 р., коли в м. Одесі було засновано насосно-компресорний завод «Красногвардеец». В серпні 1941 р. завод холодильного машинобудування був евакуйований до м. Саратов; у квітні 1944 р. він продовжив свою роботу в звільненій від фашистських загарбників Одесі, за три роки відновивши довоєнні обсяги виробництва. У 1972 р. на базі заводу та спеціального конструкторсько-технологічного бюро холодильного машинобудування було створено виробниче об’єднання «Одесхолодмаш», яке у 1982 р. отримало високу урядову нагороду – орден «Знак Почёта».
ПАТ «Одеське виробниче об’єднання «Холодмаш» входить до списку №1 установ – джерел формування Національного архівного фонду України: у Державному архіві Одеської області зберігаються його документи (Ф. Р-4973) та документи з історії та діяльності заводу «Красногвардеец» за 1932-1934 рр. (Ф. Р-2454).
27 березня 2014 року відбулося чергове засідання Експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області, на якому було розглянуто 4 питання, три з яких пов’язані з підготовкою науково-довідкового видання «Державний архів Одеської області. Фонди дорадянського періоду. Путівник» та роботою з оприлюднення інформації про фонди архіву у розділі «Електронний архів» на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області:
1. Про уточнення назв фондів дорадянського періоду, втрачених за часів Великої Вітчизняної війни (доповідач – провідний спеціаліст С.Є.Березін). В березні 2014 року було проведено уточнення даних про фонди дорадянського часу, що були втрачені за часів Великої Вітчизняної війни (загалом – 79 назв фондів). Експертно-перевірна комісія Держархіву вирішила: внести зміни до облікової документації фондів дорадянського періоду, втрачених за часів Великої Вітчизняної війни, що стосується граматичних виправлень, перекладацьких помилок, уточнення територіально-адміністративної підпорядкованості населених пунктів; загальний порядок подання інформації у назвах особових фондів (з урахуванням методичних правил та рекомендацій) розглянути на наступному засіданні ЕПК.
2. Про уточнення назв фондів приватних нотаріусів дорадянського періоду (доповідач – провідний спеціаліст С.Є.Березін). В березні 2014 року було проведено уточнення даних по фондах приватних нотаріусів дорадянського часу (загалом – 40 назв фондів). Експертно-перевірна комісія Держархіву вирішила: внести уточнення до облікової документації фондів дорадянського періоду приватних нотаріусів по територіально-адміністративній підпорядкованості населених пунктів; порядок подання інформації у назвах фондів вивчити більш детально (за інформацією, вказаною в документах даних фондів) та розглянути дане питання на наступному засіданні ЕПК.
3. Про зміну назв фондів, що надійшли з відділів державної реєстрації актів цивільного стану районних управлінь юстиції (доповідач – заступник директора Державного архіву Одеської області Л.Г.Білоусова). На розгляд Експертно-перевірної комісії було представлено список фондів, що надійшли до Держархіву з відділів державної реєстрації актів цивільного стану районних управлінь юстиції у 2007-2011 рр. та пропозиції щодо змін та уніфікації назв вказаних фондів. Експертно-перевірна комісія Держархіву вирішила: членам ЕПК ознайомитися з документами для надання пропозицій, питання розглянути на наступному засіданні ЕПК.
4. Про затвердження описів, актів, номенклатур та ін.
27 березня 2014 року Державний архів Одеської області та Одеська Філія Грецького Фонду Культури провели спільну акцію – презентацію нового видання, сьомої книги з серії «Греки Одессы. Именной указатель по метрическим книгам Одесской Греческой Свято-Троицкой церкви». Книга є перевиданням 1-ої частини шеститомного спільного наукового проекту Державного архіву Одеської області та Одеської Філії Грецького Фонду Культури «Греки Одеси. Іменний покажчик по метричних книгах Одеської Грецької Свято-Троїцької церкви. 1799-1920». Видання присвячено 220-річчю заснування Одеси, 200-річчю грецького патріотичного товариства «Філікі Етерія» та 20-річчю Одеської Філії Грецького Фонду Культури. Захід став частиною програми святкування Національного свята Греції 25 березня – Дня Відродження. Презентація відбулася у приміщенні Одеської Філії Грецького Фонду Культури.
Відкрита лекція заступника начальника відділу інформації С.А.Желяскова
28 березня 2014 року заступник начальника відділу інформації, використання документів та зовнішніх зв’язків Державного архіву Одеської області Степан Андрійович Желясков виступив з відкритою лекцією на тему «Які таємниці зберігають архіви: як працювати з архівними документами», яка відбулася у рамках циклу заходів Всеукраїнського центру болгарської культури (м. Одеса) під назвою «Зустрічі з цікавими людьми».
Квітень
4 квітня 2014 року видано друком черговий, XVIII випуск Інформаційного бюлетеню Державного архіву Одеської області: Одеські архіви. Інформаційний бюлетень Державного архіву Одеської області. – Випуск XVIІІ (№ 1-4, січень-грудень 2013 р.). – Одеса: Прес-кур’єр, 2014. – 76 с. До випуску увійшли такі матеріали:мережа архівних установ Одеської області станом на 01.01.2014 р.; перелік державних архівних установ і трудових архівів Одеської області; звіт про роботу Державного архіву Одеської області, архівних відділів райдержадміністрацій та міських рад, міських архівів, трудових архівів Одеської області за 2013 рік; звіт про виконання розвитку архівної справи в Одеській області за 2013 рік; організація роботи трудових архівів в Одеській області станом на 01.01.2014 р. Нагадаємо, що серію видань «Одеські архіви» було започатковано у 2007 році. З повним архівом номерів Інформаційного бюлетеню Державного архіву Одеської області можна ознайомитися у розділі Друковані видання та публікації
10 квітня 2014 року, до 70-ї річниці визволення Одеси від фашистських загарбників, на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області розміщено оновлену тематичну виставку он-лайн
11 квітня 2014 року Державний архів Одеської області прийняв на державне зберігання від Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України в Одеської області документи постійного зберігання ліквідованого Головного управління Державної техногенної безпеки в Одеській області за 2011-2013 роки в кількості 34 справ: накази Державної інспекції техногенної безпеки України, що стосуються утворення організаційних структур, діяльності та скорочення штатів Головного управління Держтехногенбезпеки в Одеській області; розпорядження обласної державної адміністрації, обласної ради та звітні документи до них; накази з основної діяльності; положення про Головне управління Держтехногенбезпеки та про структурні підрозділи, районні відділи та сектори; плани роботи управління; звернення громадян, депутатські запити та відповіді до них; кошториси, лімітні довідки, плани асигнувань; річні фінансові звіти та баланси; щоквартальні звіти дослідно-випробувальної лабораторії до Українського науково-дослідного інституту Цивільного захисту про проведену роботу.
15 квітня 2014 року. Видано друком статтю головного наукового співробітника Державного архіву Одеської області О.Ю.Штепко «Військова історія острову Зміїний: залучення острівного простору у світові війни». Дослідження опубліковано на сторінках збірки «Чорноморська минувшина. Записки Відділу історії козацтва на Півдні України Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України НАН України» (Вип. 8. – Одеса, 2014. – С. 93-102). У статті розглядаються відомі випадки застосування географічного та оперативного простору острова Зміїного у військових подіях Першої та Другої Світових війн, проводиться їх інтерпретація та аналіз. На підґрунті широкого комплексу письмових джерел різного походження, автор дослідження зробила спробу реконструкції ходу історичних подій та окреслила основні риси процесу освоєння острову, які були притаманні цьому періоду часу та формували особливості використання острівного простору в першій половині ХХ сторіччя.
18 квітня 2014 року Державний архів Одеської області прийняв на державне зберігання документи колекції «Меценати Одеси», які стосуються побудови пам’ятника І.Е.Бабелю в м. Одесі за 1999 – 2012 роки в кількості 9 справ. До складу колекції увійшли наступні документи: листування між членами правління Всесвітнього Клубу Одеситів (ВКО), яким належала ідея про створення пам’ятника, та міською владою; листування між членами ВКО та меценатами; періодичні одеські видання, де було зазначено про цю важливу подію; брошури проекту; запрошення на відкриття; списки благодійників; фотографії пам’ятника; законодавчі документи; відомості про скульптора. Ці документи надають можливість у майбутньому дослідити процес створення пам’ятника, а також ставлення органів місцевого самоврядування до подібних проектів.
25 квітня 2014 року. За більш ніж два десятиріччя, які відділяють нас від існування Радянського Союзу, багато що зазнало докорінних змін, насамперед – відношення до подій тих часів. Вони вже стали невід’ємною частиною історії, але й досі викликають сумні спогади та завдають нестерпного болю тисячам й тисячам людей. Мабуть, немає жодного з мільйонів колишніх громадян СРСР, хто б не знав та не пам’ятав цього слова, що навіки стало синонімом трагедії: Чорнобиль. Пам’ятаючи про події того часу, пропонуємо переглянути оновлену тематичну виставку он-лайн документів і матеріалів Державного архіву Одеської області “Чорнобильська трагедія”
24 квітня 2014 року відбулося чергове засідання Експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області, на якому були розглянуті такі питання:
1. Про роботу архіву Одеського національного морського університету
Історія Одеського національного морського університету починається з червня 1930 року – з моменту створення (на базі факультету суднобудування Одеського політехнічного інституту), Одеського інституту інженерів водного транспорту. В 1945 році заклад було перейменовано в Одеський інститут інженерів морського флоту. Постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 1994 року, інститут отримав назву Одеський державний морський університет. Указом Президента України від 26 лютого 2002 року та наказом Міністерства науки та освіти України від 18 березня 2002 року, університету було надано новий статус – Одеський національний морський університет. За 84 роки своєї діяльності, цей вищий навчальний заклад підготував понад 45 тисяч вітчизняних та закордонних фахівців.
В Державному архіві Одеської області зберігаються документи Одеського національного морського університету з 1933 року (Ф. Р-5397). Документи Національного архівного фонду здані до Державного архіву Одеської області по 1985 рік; документи з особового складу упорядковані по 2001 рік. В даний час проводиться упорядкування документів постійного строку зберігання за 1986-1990 роки: всі документи за цей період підшито, оформлено обкладинки справ; також проведено упорядкування звітів науково-дослідних тем за 1986 рік. Спеціалісти Державного архіву Одеської області надають науково-методичну допомогу у складанні описів справ.
2. Про створення фонду «Колекція науково-технічної документації по реставраціям Одеського національного академічного театру опери та балету (1892-2007)»
Театральна Одеса веде свою історію практично з моменту заснування міста. Одеса отримала право будувати театр в 1804 році, та вже за п’ять років потому його було зведено. Автором проекту був італієць Франческо Фраполлі, значні зміни та доповнення додав не менш відомий французький архітектор – Тома де Томон, який на той час вже спроектував низку будівель в Санкт-Петербурзі. Урочисте відкриття першого міського театру в Одесі відбулося 10 лютого 1810 року (назву «оперний» він отримав значно пізніше – у ХХ сторіччі).
У 1873 році будівлю було повністю знищено пожежею, після чого одеський муніципалітет оголосив конкурс на проект нового театру. Будівництво було доручено віденським архітекторам Фердинанду Фельнеру та Герману Гельмеру (авторам проектів театрів у Відні, Будапешті та інших містах Європи); значні доповнення до проекту додали місцеві архітектори Фелікс Гонсіоровський, Олександр Бернардацці та Юрій Дмитренко.
Зведення нового театру в Одесі відбувалося протягом 11 років, на його будівництво було витрачено значні кошти – півтора мільйони рублів. Це була перша в Новоросійському краї будівля з паровим опаленням та електричним освітленням, яка відповідала найсучаснішому рівню технічного оснащення. Будівельні роботи було завершено у термін, зазначений в контракті – 15 вересня 1887 року; урочисте відкриття нового театру відбулося 1 жовтня 1887 року.
За часів царату, одеський театр був приватним закладом, діяльністю якого керували антрепренери. Після остаточного встановлення радянської влади у місті, в 1920 році театр перейшов до державної власності; в 1926 році він отримав статус «академічний». 15 березня 1925 року в Одеському театрі знову сталася значна пожежа, після якої, наступного року театр отримав нову систему протипожежної безпеки.
У 1955 році було проведено значну роботу з укріплення фундаменту театру; в 1965-1967 роках – відбулася реставрація та навіть часткова реконструкцію будівлі. В 1996 році було розпочато нову масштабну реконструкцію, яка відбувалася протягом одинадцяти років.
Будівля Одеського національного академічного театру опери та балету належить до всесвітньої культурної спадщини. Враховуючи, що науково-технічна документація по реставрації цієї будівлі має виняткову культурну цінність, Експертно-перевірна комісія Державного архіву Одеської області вирішила: створити новий фонд у вигляді колекції науково-технічної документації по реставраціям Одеського національного академічного театру опери та балету, до складу якої увійдуть документи за 1892–2007 роки.
3. Про затвердження описів, актів, номенклатур та ін.
Травнь
6 травня 2014 року, з нагоди святкування Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр., на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області розміщено оновлену тематичну виставку он-лайн “Герої Радянського Союзу Одещини”.
Державний архів Одеської області, за свою 90-річну історію, став одним з найкрупніших зібрань історичних джерел не тільки в Україні, але й на всій території колишнього Радянського Союзу. У багатьох документах знайшли своє відображення події Великої Вітчизняної війни: у архіві зберігаються матеріали про героїчну оборону Одеси, життя за часів окупації, визволення Одещини від фашистських загарбників. Ці сторінки історії були написані кров’ю мільйонів людей. Ми пам’ятаємо імена тих, хто боровся з нападниками на передовій та у тилу ворога, ми свято шануємо пам’ять загиблих на фронтах та безвинно закатованих на тимчасово окупованих територіях. Тому одним із важливих напрямків діяльності архіву є пошук, дослідження та публікація документальних джерел, що мають відношення до цього періоду нашої історії. Частиною цієї роботи є складання електронної бази даних про наявні у архіві документи про життя та діяльність учасників Великої Вітчизняної війни, що були удостоєні за свій героїзм та мужність особливих відзнак, у тому числі – й високого звання Героя Радянського Союзу. Біографії цих людей завжди будуть привертати до себе увагу, – адже, здійснювати героїчні вчинки і жертвувати своїм життям заради Батьківщини здатні лише одиниці.
13 травня 2014 року Державний архів Одеської області прийняв на державне зберігання документи фонду «Колекція науково – технічної документації з реставрацій Одеського національного академічного театру опери та балету (1892 – 2007)», які відображають історію будівлі театру дорадянського періоду, часів тимчасової фашистської окупації, радянського періоду та періоду незалежності України, зокрема історію реконструкції та реставрацій будівлі театру за 1892 – 2007 роки в кількості 675 справ. До складу колекції увійшли наступні документи: проектні пропозиції та наукові звіти з реконструкції та реставрації будівлі театру, архітектурно – реставраційні завдання, описи будівлі театру, акти технічного стану будівлі, архітектурно – обмірювальні креслення, загальні зведення, результати обстеження будівлі театру, науково – реставраційні обґрунтування, історичні креслення, по поверхові плани фасадів і фрагменти фасадів, обмірювально-реставраційні креслення, розрізи, архітектурні деталі, інтер’єри, принципові схеми перекриттів і інших конструктивних вузлів, фотодокументи, малюнки, ескізи, креслення обладнання сцени, електротехнічного обладнання, комунікаційних мереж тощо.
21 травня 2014 року Державний архів Одеської області прийняв на державне зберігання документи комісії з питань поновлення прав реабілітованих при Одеській обласній раді народних депутатів за 1991-2013 роки в кількості 103 справ: довідки правоохоронних органів про реабілітацію громадян, репресованих з політичних мотивів; списки репресованих з політичних мотивів та реабілітованих громадян; списки осіб, вивезених на примусові роботи німецько-румунськими окупантами із інших областей України та інших держав, які на даний час проживають на території Одеської області; списки громадян, вивезених на примусові роботи в Німеччину з Одеської області в період тимчасової окупації 1941-1945 рр.; списки осіб німецької національності, розстріляних в 30-х – 40-х роках минулого сторіччя в м. Одесі та реабілітованих посмертно; протоколи засідань комісії; річні звіти про роботу комісії.
23 травня 2014 року. Спеціалісти відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Державного архіву Одеської області провели комплексну перевірку служби діловодства, архівного підрозділу та роботи експертної комісії Державної служби з лікарських засобів в Одеській області (куратор Т.В.Ратушна). Основною діяльністю служби є державний контроль у сфері обігу лікарських засобів та медичної продукції в Одеській області. При службі функціонує лабораторія з контролю якості лікарських засобів. Під час перевірки було надано науково-методичну допомогу по забезпеченню обліку справ в структурних підрозділах та передавання їх до архіву служби. У Державному архіві Одеської області зберігаються документи Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в Одеській області(фонд 8242) за 1997-2010 роки.
27 травня 2014 року. На офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області оновлено розділ «Архівні установи» у якому розміщено: посилання на веб-ресурси центральних та місцевих державних архівних установ України; повний перелік веб-сторінок міських архівів, архівних відділів міських рад та архівних відділів районних державних адміністрацій Одещини; інформацію про склад фондів міських архівів, архівних відділів міських рад і райдержадміністрацій та трудових архівів Одещини; контактну інформацію галузевих та відомчих архівів Одеської області з документами постійного та тимчасового зберігання.
Червень
4 червня 2014 року співробітниками відділу науково-довідкового апарату Державного архіву Одеської області завершено описування особових фондів:
– голови Березівської районної державної адміністрації, депутата чотирьох скликань Одеської обласної ради, депутата Березівської районної ради, директора Державного архіву Одеської області І.І.Ніточко (Р-8233). Фонд має у складі оп. № 1- 129 справ (1197 документів); оп. № 2 відеодокументів (3 од. зб., 3 од. обл.; 2008-2012 рр.); оп. № 3 документів на цифрових носіях (23 од. зб., 50 од. об.; 2002-2011 рр.); оп. № 4 аудіодокументів (2 од. зб., 82 од.об; 2008-2009 рр.). Всього фонд має у складі оп. № 1- 239 справ (1976 документів, 1927-2014 рр.), перелік музейних предметів (25 предметів). Виконавець – нач. відділу В.Ф.Онопрієнко. Фонд передано на нумерацію.
– письменника, редактора журналу «Фонтан» В.І. Хаіта (Р-8217). Сформовано 73 справи, просистематизовано 188 документів (1970-2010 рр.). Всього фонд має у складі оп. № 1- 345 справ (1886 документів, 1960-2010 рр.); оп. № 2 – 21 справа, 116 документів (1997-2007 рр., журнал «Фонтан»), перелік музейних предметів (2 предмети). Виконавець – нач. відділу В.Ф.Онопрієнко. Фонд передано на нумерацію.
– історика, громадського діяча, публіциста, професора, академіка Балканської Академії Наук, учасника Великої Вітчизняної війни М.Д. Дихана (Р-8237). Фонд має у складі оп. № 1 – 132 справи (1178 документів, 1925-2007 рр.). Виконавець – головний науковий співробітник О.Ю.Штепко. Фонд передано на нумерацію.
– капітана I рангу запасу ВМС України, капітана далекого плавання, військового моряка-підводника, громадського діяча, історика О.О. Калиниченко (Р-8240). Фонд має у складі оп. № 1 – 95 справ (1215 документів, 1966-2013 рр.) та перелік музейних предметів (1 предмет). Виконавець – головний науковий співробітник О.Ю. Штепко. Фонд передано на нумерацію.
Всього за січень-травень сформовано 429 справ фондів особового походження, просистематизовано 3779 документів на паперовій основі, на цифрових носіях – 28 од. зб., 135 од. обл. Після затвердження на засіданні ЕПК Держархіву описи будуть надані в читальні зали для користування.
Впровадження автоматизованих інформаційно-пошукових систем. Завершено створення електронних баз даних:
1. Особи іудейського віросповідання, що побралися шлюбом в м. Одесі в 1914 р. (жінки, за Ф. 39, оп.5 – Одеський рабинат, 2294 пошукові адреси);
2. Особи іудейського віросповідання, що побралися шлюбом в м. Одесі в 1915 р. (жінки, за Ф. 39, оп.5 – Одеський рабинат, 1406 пошукових адрес).
Всього створено 3700 пошукових адрес.
16 червня 2014 року. Видано друком чергове наукове дослідження завідуючого лабораторією з фізичної схоронності документів та страхового фонду Державного архіву Одеської області к.і.н. А.В.Хромова – «Станіслав Тимофійович Василевський – Одеський поліцмейстер (1824-1831 рр.), Наказний отаман Дунайського козацького війська (1836-1846 рр.)».Публікація вийшла на сторінках нового випуску науково-практичного журналу «Архіви України», у розділі «Огляди джерел та документальні нариси»: Хромов А.В. Станіслав Тимофійович Василевський – Одеський поліцмейстер (1824 – 1831 рр.), Наказний отаман Дунайського козацького війська (1836 – 1846 рр.) // Архіви України. – Вип.3 (291). – Київ,2014. – С.253-257.
27 червня 2014 року. З нагоди святкування 18-ї річниці з дня прийняття 28 червня 1996 року Головного Закону нашої Держави – Конституції України , на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області розміщено оновлену тематичну виставку документів он-лайн. Перейти до перегляду виставки
Липень
12 липня 2014 року виповнюється 120 років із дня народження Ісака Еммануїловича Бабеля (1894-1940) – всесвітньовідомого російськомовного письменника єврейського походження, життєвий шлях та творча діяльність якого були невід’ємно пов’язані з Одесою, та назавжди залишилися яскравою сторінкою в історії нашого міста. Вшановуючи пам’ять нашого земляка, співробітники Державного архіву Одеської області підготували тематичну виставку он-лайн.
11 липня 2014 року. Завідуючий лабораторією з фізичної схоронності документів та страхового фонду Державного архіву Одеської області к.і.н. А.В.Хромов взяв участь у телепередачі, присвяченій маловідомим сторінкам біографії видатного письменника, нашого земляка Ісака Еммануїловича Бабеля (1894-1940), 120-ту річницю з дня народження якого ми відзначаємо 12 липня цього року. А.В.Хромов розповів журналістам про унікальні документи з історії сім’ї Бабеля, які знаходяться у метричних книгах з фонду «Одеський міський рабинат» та у інших фондах Держархіву. Телепередача вийшла в ефір ТРК «Круг» 11 липня 2014 року.
28 липня 2014 року. У приміщенні Державного архіву Одеської області відбувся історико-архівний семінар, присвячений 100-й річниці з дня початку Першої Світової війни (1914-1918 рр.). Присутнім на семінарі архівістам та краєзнавцям про наявні матеріали за темою у фондах Держархіву доповіла головний науковий співробітник відділу інформації, використання документів та зовнішніх зв’язків С.М.Герасимова. Під час обговорення доповіді було розглянуто широке коло актуальних питань пошуку, дослідження та оприлюднення документальних матеріалів, які знаходяться на зберіганні у фондах Держархіву. Після завершення семінару, присутні ознайомилися з тематичною виставкою документів з фондів Держархіву (електронну версію цієї виставки найближчим часом буде розміщено на офіційному веб-сайті Держархіву).
Протягом липня 2014 року Державний архів Одеської області прийняв на державне зберігання документи окружних виборчих комісій з виборів Президента України 2014 року від територіальних виборчих округів № 135, № 136, № 137, № 138 (Київський, Малиновський, Приморський, Суворовський райони міста Одеси) загальною кількістю 66 справ: постанови Центральної виборчої комісії про утворення окружних виборчих комісій та постанови про внесення змін до складу виборчих комісій; постанови окружних виборчих комісій про утворення дільничних виборчих комісій; постанови та протокольні рішення окружних виборчих комісій, подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, подання про заміну членів дільничних виборчих комісій, подання про реєстрацію офіційних спостерігачів; протоколи засідань окружних виборчих комісій, протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в межах територіальних виборчих округів; протоколи та уточнені протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів; штатні розписи, лімітні довідки, кошториси видатків на проведення виборів, плани асигнувань, фінансові звіти окружних виборчих комісій про надходження та використання коштів Державного бюджету України на підготовку та проведення виборів тощо.
Також на зберігання до Державного архіву Одеської області надійшли документи Одеської міської виборчої комісії по виборах міського голови 2014 року в кількості 23 справ: постанова міської виборчої комісії про формування складу районних виборчих комісій; постанови та протокольні рішення міської виборчої комісії, документи кандидатів на посаду міського голови (заяви, копії особистих документів, автобіографії, декларації); подання щодо включення до складу та про заміну кандидатур районних виборчих комісій, подання щодо реєстрації довіреними особами кандидатів на посаду міського голови, подання щодо кандидатур для реєстрації офіційними спостерігачами від кандидата на посаду міського голови; протоколи засідань Одеської міської виборчої комісії, протоколи територіальних виборчих комісій про підсумки голосування в межах виборчого округу та про результати місцевих виборів, протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів тощо.
Серпень
12 серпня 2014 року. Видано друком черговий том серії «Документы по истории и культуре евреев в региональных архівах Украины: Путеводитель. – Т. 2. Николаевская, Одесская, Херсонская области» (К., 2014. – 776 с.). Видання підготовлено у рамках міжнародного проекту «Документи з історії та культури євреїв в архівах Росії, України та Білорусі». У роботі над розділом «Державний архів Одеської області» (С. 184-477) – виявленні документів та їхньому попередньому описуванні, – взяли участь одеські архівісти: В.Ю.Алєксєєва, Л.Г.Білоусова, С.Є.Березін, С.М.Герасимова, І.В.Моторна, Г.М.Паніван. Науковий редактор-укладач видання – Є.І.Меламед. Путівник розрахований на спеціалістів – істориків та архівістів, краєзнавців та усіх, хто цікавиться історією та культурою євреїв.
19 серпня 2014 року, з нагоди святкування 23-ї річниці проголошення Незалежності України, на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області розміщено оновлену тематичну виставку он-лайн документів і матеріалів з фондів Центральних державних архівів України та Державного архіву Одеської області.
20 серпня 2014 року. У рамках проекту «Визначні постаті нашої історії», Державний архів Одеської області розпочинає ретроспективну публікацію унікальних документів і матеріалів, які раніше вже були оприлюднені (в форматі виставок он-лайн) на попередній версії офіційного веб-сайту архіву. Пропонуємо вашій увазі опубліковану в 2013 році он-лайн виставку, присвячену 150-й річниці з дня народження всесвітньовідомого природознавця, громадського діяча, організатора науки та педагога – Володимира Івановича Вернадського (1863-1945). Переглянути виставку он-лайн
21 серпня 2014 року заступник голови – керівник апарату Одеської обласної державної адміністрації В.І.Кулаков представив колективу Державного архіву Одеської області В.В.Левчука, призначеного розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації І.П.Палиці № 238/к-2014 від 20 серпня 2014 р. на посаду директора Державного архіву Одеської області.
27 серпня 2014 року співробітник Державного архіву Одеської області С.Є.Березін взяв участь у роботі Комісії з визначення соціального значення видань місцевих авторів Одеської обласної державної адміністрації.
29 серпня 2014 року на зберігання до Державного архіву Одеської області надійшли документи колекції передвиборчої документації з виборів Президента України, народних депутатів України, голів і депутатів міських рад, проведення референдумів за 2014 рік в кількості 3 справ, серед яких: передвиборна програма кандидатів на пост Президента України, агітаційні матеріали (газети, прапорці, календарі, блокноти, флаєри) кандидатів на посаду Президента України та кандидатів на пост мера міста Одеси.
Вересень
1 вересня 2014 року, у рамках проекту «Визначні постаті нашої історії», Державний архів Одеської області продовжує ретроспективну публікацію унікальних документів і матеріалів, які раніше вже були оприлюднені (в форматі виставок он-лайн) на попередній версії офіційного веб-сайту архіву. Пропонуємо вашій увазі опубліковану в 2012 році он-лайн виставку, присвячену 170-й річниці з дня народження всесвітньовідомого композитора та громадського діяча – Миколи Віталійовича Лисенка (1842-1912). Перейти до перегляду виставки он-лайн
2 вересня 2014 року, в день святкування 220-річчя нашого міста, Державний архів Одеської області пропонує ознайомитися з картографічними матеріалами, хронологічні межі яких охоплюють період XVIII – XIX сторіч. Адже, саме в цих історичних джерелах знайшли своє візуальне відображення основні етапи територіального розвитку Одеси у перші десятиріччя її розбудови. Запропоновані вашій увазі матеріали, разом з іншими унікальними документами, експонувалися на Міжнародній виставці «Одеса наприкінці XVIII – на початку ХХ сторіч», яка відбулася у приміщенні Одеського історико-краєзнавчого музею в 2013 році (електронний каталог виставки розміщено на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області). Переглянути виставку он-лайн
3 вересня 2014 року Співробітники відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Державного архіву Одеської області провели комплексну перевірку стану зберігання, упорядкування документів та ведення поточного діловодства в Одеському національному політехнічному університеті.
4 вересня 2014 року Співробітники відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Державного архіву Одеської області провели тематичну перевірку діловодної служби Управління з майнових відносин Одеської обласної ради.
3 вересня 2014 року на зберігання до Державного архіву Одеської області надійшли документи особового походження Волоха Бориса Шмульєвича, кандидата медичних наук, капітана медичної служби, за 1941 – 1945 роки в кількості 4 справ, серед яких: копія особової справи Б.Ш.Волоха; дисертація на здобуття ступеню кандидата медичних наук «Материалы по изучению потерь гражданского населения от воздушных бомбардировок и артиллерийских обстрелов в период обороны Одессы» з фотографіями до неї; додаток до дисертації: список загиблих людей в місті Одесі в 1941 році; карта міста Одеси з позначками жертв бомбардування під час облоги міста Одеси у 1941 році.
2-4 вересня 2014 року. Співробітники Державного архіву Одеської області – начальник відділу інформації, використання документів та зовнішніх зв’язків О.В.Мартиненко, начальник відділу фінансово-економічного та матеріально-технічного забезпечення А.Ю.Салфетенко, головний науковий співробітник відділу інформації, використання документів та зовнішніх зв’язків С.М.Герасимова та провідний спеціаліст відділу формування Національного архівного фонду К.С.Петропавловський, – взяли участь в урочистих заходах, присвячених святкуванню 200-ї річниці заснування товариства „Філікі Етерія” в Одесі та 20-річчя філії Грецького Фонду Культури. 4 вересня 2014 р. відбулася «Зустріч друзів» Одеської філії ГФК в Золотій залі Одеського літературного музею.
8 вересня 2014 року. Співробітники відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Державного архіву Одеської області провели тематичну перевірку архівного підрозділу Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» та контрольну перевірку стану зберігання, упорядкування документів та ведення поточного діловодства в Національному науковому центрі «Інститут виноградарства та виноробства імені В.Є.Таїрова».
8 вересня 2014 року. Шановні відвідувачі! На офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області розміщено нові форми бланків, що подаються до Столів довідок. Нагадуємо, що форми бланків, графік прийому у Столах довідок, інформація про порядок виконання запитів та інші корисні матеріали знаходяться у таких розділах веб-сайту: Відвідувачам, Звернення громадян
9 вересня 2014 року. В 2014 році відзначається 25-річчя створення громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову» – одного із перших офіційно зареєстрованих в Радянському Союзі об’єднань демократично налаштованих громадян, представники якого зробили значущий внесок в хід корінних суспільних перетворень на території УРСР, головним результатом яких стало отримання нашою державою Незалежності.
Державний архів Одеської області пропонує вашій увазі нову тематичну он-лайн виставку «До 25-ї річниці створення громадсько-політичної організації “Народний Рух України за перебудову”», яку складають матеріали з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г.С.Пшеничного, Центрального державного архіву громадських об’єднань України та документи Державного архіву Одеської області з особового фонду «Михайленко Ганна Василівна – громадський діяч, член Гельсінської групи, колишня політув’язнена» (Ф. 8172) та фонду «Колекція передвиборчої документації по виборах Президента України 2004 року, народних депутатів України, голів та депутатів міських рад, проведення референдумів» (Ф. 8203). Переглянути виставку он-лайн
15 вересня 2014 року. Співробітники відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Державного архіву Одеської області провели комплексну перевірку роботи служби діловодства, експертної комісії та архівного підрозділу Одеського художнього музею.
16 вересня 2014 року. На офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області продовжується робота над проектом «Електронний архів»: у розділі «Фонди дорадянського періоду» розміщено довідкову інформацію про 79 фондів, втрачених під час Великої Вітчизняної війни. Перейти до розділу
19 вересня 2014 року. В березні 2015 року Державний архів Одеської області святкуватиме Ювілей – адже, саме 95 років тому в нашому місті було створено першу централізовану архівну установу – «Одеський історичний архів». Його діяльність починалася з 22 фондів; на сьогодні Державний архів Одеської області є одним з найбільших архівів на території України, у 13107 фондах якого зберігається 2078365 справ. Одним з важливих напрямків роботи Державного архіву Одеської області є видавнича діяльність. На офіційному веб-сайті архіву у розділі «Друковані видання та публікації» розміщено значну частину електронних версій монографій, довідників, путівників та наукових праць за попередні роки. Пропонуємо вашій увазі дві нових електронних версії друкованих видань архіву, які вже стали бібліографічними раритетами: виданий до 70-ї річчя архіву буклет «Государственный архив Одесской области – путеводитель по истории края» (1990) та видання до 75-річчя – буклет «Одесские раритеты» (1995). Буклети розміщено у розділі «Монографії, довідники, путівники, збірки»; електронні версії видань подано у форматі .pdf
22 вересня 2014 року. З нагоди святкування Дня Партизанської слави Державний архів Одеської області пропонує вашій увазі оновлену тематичну виставку он-лайн.
22 вересня 2014 року відбулось засідання ініціативної групи з підготовки установчих зборів з формування нового складу Громадської ради при Державному архіві Одеської області.
Докладніше — у розділі Громадська рада при Державному архіві Одеської області
16, 17, 23 вересня 2014 року. Начальник відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Г.Б.Успенська увійшла до складу робочої групи Одеської обласної державної адміністрації, сформованої для проведення комплексних перевірок райдержадміністрацій області.
Робочу групу створено на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 19 травня 2010 року №27554/2/1-10 до листа Президента України від 14 травня 2010 року №1-1/919, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 травня 2011 року №522 «Про затвердження Методики проведення оцінки ефективності здійснення органами виконавчої влади контролю за виконанням завдань, визначених законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем’єр-міністра України», розпорядження виконуючого обов’язки голови обласної державної адміністрації від 22 жовтня 2010 року №1013/А-2010 «Про затвердження Порядку проведення перевірки стану виконавської дисципліни у структурних підрозділах Одеської обласної державної адміністрації, районних державних адміністраціях області», з метою посилення контролю та перевірки стану виконання актів і доручень Президента України, Кабінету Міністрів України, розпоряджень і доручень голови Одеської обласної державної адміністрації.
Начальник відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Г.Б.Успенська взяла участь у перевірках Біляївської (16 вересня), Білгород-Дністровської (17 вересня) та Ананьївської (23 вересня) районних державних адміністрацій, зокрема архівних відділів зазначених РДА.
25-26 вересня 2014 року. Головний науковий співробітник Державного архіву Одеської області С.М.Герасимова взяла участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції «Бібліотека ХХІ століття у новому соціокультурному вимірі». Захід відбувся у рамках програми урочистостей з нагоди 185-річчя Одеської національної наукової бібліотеки імені М.Горького. Під час роботи конференції, було розглянуто актуальні питання створення сучасних електронних баз даних за допомогою нових інформаційних технологій, визначено нові форми і методи взаємодії з користувачем, проаналізовано минуле українського книговидання, висвітлено сучасний стан та визначено перспективи його розвитку у майбутньому.
26-27 вересня 2014 року. Співробітник Державного архіву Одеської області С.Є.Березін взяв участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Вірмени в соціокультурній еволюції українських земель», яка відбулася в рамках урочистих заходів з відзначення 250-річчя спорудження Вірменської церкви Святого Григорія у місті Бережани Тернопільської області. Організаторами заходів виступили Спілка вірмен України та Державний історико-архітектурний заповідник у м. Бережани. ДОКЛАДНІШЕ ПРО ЗАХІД
28 версеня 2014 р. директор Державного архіву Одеської області В.В.Левчук взяв участь у телепередачі “Газетный дождь“, яка вийшла у ефір телекомпанії “А1”.
Жовтень
1 жовтня 2014 року. 24 роки тому, 14 грудня 1990 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла рішення про встановлення Дня людей похилого віку, який відзначається в усьому світі щорічно, починаючи з 1 жовтня 1991 року. Після отримання Незалежності, наша держава також підтримала цю ініціативу; та 26 вересня 1997 року було прийнято відповідну постанову Кабінету Міністрів України. Вшановуючи людей похилого віку, ми завжди пам’ятаємо про трудові досягнення попередніх поколінь. Збереження інформації про визначні події та постаті нашої історії є одним з головних напрямків роботи Державного архіву Одеської області. Пропонуємо вашій увазі виставку он-лайн документів з фондів Державного архіву Одеської області, присвячену життю та діяльності Надії Олександрівни Пучковської (1908-2001) – всесвітньовідомого вітчизняного офтальмолога, професора, академіка АМН СРСР, заслуженого діяча науки УРСР, Героя Соціалістичної Праці, директора Одеського науково-дослідницького інституту очних хвороб і тканинної терапії імені академіка В.П.Філатова.
Перейти до перегляду виставки он-лайн
14 жовтня 2014 року. Завідуючий лабораторією з фізичної схоронності документів та страхового фонду Державного архіву Одеської області, кандидат історичних наук А.В.Хромов взяв участь в заходах з нагоди Дня українського козацтва, які відбулися у приміщенні історичного факультету Одеського національного університету імені І.І.Мечникова. У рамках заходу, за участю одеських істориків, представників громадськості, козацьких товариств та студентів, відбулося урочисте відкриття аудиторії Відділу історії козацтва на Півдні України. Відділ був створений 27 січня 2000 року як філія Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України Національної Академії Наук України (завідувач відділу – доктор історичних наук, професор кафедри історії України О.А.Бачинська). Колектив Відділу розробляє тематику, пов’язану з історією козацтва на території Південної України в цілому й, зокрема, в чорноморському регіоні: створення козацьких формувань після зруйнування в 1775 р. Запорозької Січі – Усть-Дунайського Буджацького та Дунайського (Новоросійського) козацьких військ, організація Задунайської Січі, поява некрасівських і донських козаків у Придунайських землях XVIII ст. та їхні взаємовідносини з запорозьким козацтвом; відділ також досліджує історію відродження козацтва в Одесі на початку ХХ ст. Відділ видає власний часопис – збірку праць «Чорноморська минувшина», на сторінках якої неодноразово виходили в світ наукові статті співробітників Державного архіву Одеської області. Завідуючий лабораторією з фізичної схоронності документів та страхового фонду Державного архіву Одеської області, кандидат історичних наук А.В.Хромов був обраний членом Відділу історії козацтва на Півдні України Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України НАН України.
15 жовтня 2014 року. Директором Державного архіву Одеської області В.В.Левчуком проведено виїзний прийом громадян Ренійського району у приміщенні райдержадміністрації. Під час відрядження було проведено перевірку роботи архівного відділу Ренійської РДА. Захід відбувся відповідно до розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 31.03.2008 № 188/А-2008 «Про заходи щодо забезпечення виконання Указу Президента України від 7 лютого 2008 року №109/2008» та «Графіку проведення виїзних прийомів громадян керівниками структурних підрозділів Одеської обласної державної адміністрації на IV квартал 2014 року».
15 жовтня 2014 року завідуючий лабораторією з фізичної схоронності документів та страхового фонду Державного архіву Одеської області, кандидат історичних наук А.В.Хромов взяв участь у присвяченій Дню українського козацтва радіопередачі, яка пролунала в ефірі Одеського обласного державного радіо о 18:00. Співробітник архіву відповів на запитання кореспондента про місце і роль козацтва в історії Одеси, області, та й загалом – в історії Півдня України. Раніш невідомі факти з історії українського козацтва після зруйнування Запорозької Січі у 1775 році знайшли своє висвітлення у новій монографії А.В.Хромова – «Південноукраїнське козацтво XIX ст.: урядові задуми, проекти, втілення» (Одеса, 2014), головним підґрунтям якої стали саме численні архівні матеріали.
15 жовтня 2014 року відбулась презентація монографії завідуючого лабораторією з фізичної схоронності документів та страхового фонду Державного архіву Одеської області, к.і.н. А.В.Хромова «Південноукраїнське козацтво XIX ст.: урядові задуми, проекти, втілення».
Монографію видано у серії “Праці Державного архіву Одеської області” (Т.XXXIX. – Одеса, 2014). Презентація, в якій взяли участь архівісти, науковці та студенти, відбулася в лекційній аудиторії №1 Одеського національного медичного університету.
21 жовтня 2014 року. Видано друком черговий том серії «Праці Державного архіву Одеської області» – монографію доктора історичних наук, професора кафедри нової та новітньої історії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова Дмитра Павловича Урсу «Одесса в европейском научном и культурном пространстве (XIX – ХХ вв.): Документальные очерки»(Т. XL. – Одеса, 2014. – 272 с.).
26 жовтня 2014 року завідуючий лабораторією з фізичної схоронності документів та страхового фонду Державного архіву Одеської області, кандидат історичних наук А.В.Хромов взяв участь у записі телевізійної програми «Время Сергея Братчука». Випуск був присвячений українському козацтву – історії та сучасності, перспективам козакознавчих пошуків в архівах та впливам козацького світогляду на ментальність українців. Передача вийшла до ефіру на одеському телеканалі «Медиа Информ».
28 жовтня 2014 року, в День всенародного відзначення 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників, Державний архів Одеської області пропонує переглянути оновлену тематичну виставку он-лайн «Пам’ять Одещини», до якої увійшли архівні матеріали з фонду Р-8216 «Колекція фотографій пам’ятників міст та сіл Одещини» – фотографії пам’ятників воїнам-визволителям, воїнам-землякам, партизанам, підпільникам та жертвам Холокосту в містах та районних центрах Одеської області.
28 жовтня 2014 року. Провідний спеціаліст відділу використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків К.С.Петропавловський взяв участь у зйомках телевізійної програми «Мой дом Одесса», що проходили у приміщенні Державного архіву Одеської області 27 жовтня 2014 року. Співробітник розповів журналістам про характерні риси та особливості багаторічної історії одеського трамваю, головним джерелом інформації про яку є документи з фондів Державного архіву Одеської області. Телепередачу було присвячено сучасним проблемам розвитку трамвайної мережі у нашому місті, насамперед, перспективі подальшого функціонування трамвайного маршруту №5. Випуск програми «Мой дом Одесса» (№39) вийшов до ефіру на одеському телевізійному каналі «Первый городской» 28 жовтня 2014 року.
Листопад
1 листопада 2014 року. Головний науковий співробітник Державного архіву Одеської області С.Є.Березін взяв участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Седьмые Воронцовские чтения», яка вже традиційно відбулася в Одесі у приміщенні Воронцовського палацу. С.Є.Березін виступив з доповіддю на тему: «Документальные материалы периода Первой Мировой и Гражданской войн: из истории формирования фондов Государственного архива Одесской области». Матеріали конференції будуть опубліковані на сторінках чергового випуску збірки наукових праць «Воронцовский сборник»
10 листопада 2014 року. На офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області продовжується робота над проектом Електронний архів. У розділі Фонди дорадянського періоду розміщено нові науково-довідкові матеріали – переліки фондів, втрачених під час Великої Вітчизняної війни та фондів, переданих до інших архівних установ.
18 листопада 2014 року. У рамках заходів з вшанування пам’яті безвинно загиблих під час Голодомору 1932-1933 років, на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області розміщено тематичну виставку он-лайн документів і публікацій.
Роботу по пошуку та дослідженню документальних свідчень про страшну трагедію 1932-1933 років у Державному архіві Одеської області було розпочато понад два десятиріччя тому. Ще у 1985-1986 рр. в архіві було створено робочу групу з підготовки збірки документів з історії розвитку сільського господарства на Одещині в радянський період. Саме тоді у Державному архіві Одеської області та Партійному архіві Одеського обкому КПУ (згодом у 1992 р. фонди останнього увійшли до складу Держархіву) були вперше виявлені історичні джерела, що містили факти, які йшли у супереч з інформацією, що подавалася в офіційній радянській історіографії. В подальшому, з кінця 1980-х рр. в архіві розпочався процес розсекречування документів та розширення доступу громадськості до цієї інформації. У 1990-х рр. співробітники продовжили пошук свідчень про події 1932-1933 рр., провели декілька документальних виставок та підготували низку публікацій за цією темою у місцевих періодичних виданнях.
Важливим етапом науково-дослідницької роботи стала підготовка до видання книги під назвою «Голодомор в Україні: Одеська область (1921-1923, 1932-1933, 1946-1947 рр.): Спогади, документи, дослідження» (Одеса, 2005), яка на сьогодні вже стала бібліографічним раритетом. Протягом наступних двох років ця перша публікація була значно доповнена новими документами та науковими розробками. Результатом проведеної роботи стало видання нової книги – «Голодомори в Україні: Одеська область. 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947. Дослідження, спогади, документи» (Одеса, 2007), складовими частинами якої стали чотири розділи: «Статті», «Спогади очевидців», «Документи Державного архіву Одеської області» та новий розділ «Документи до Мартирологу жертв Голодомору 1932-1933 років на Одещині». Одночасно, в серії «Праці Державного архіву Одеської області» було видано книгу «Правда про Голодомор на Одещині. Березівський район» (Одеса, 2008). Своєрідним підсумком проведеної роботи стала публікація «одеського» тому загальноукраїнського видання «Національна книга Пам’яті жертв Голодомору 1932 -1933 років в Україні: Одеська область. – Частина 1» (Одеса, 2008).
Електронні версії видань та документи з фондів Державного архіву Одеської області розміщено у тематичній виставці он-лайн «До роковин Голодомору 1932-1933 рр.»
21 листопада 2014 року. Співробітники Державного архіву Одеської області відвідали навчальні заклади сіл Сухий Лиман та Прилиманське Овідіопольського району, де відбулися заходи до роковин Голодомору 1932-1933 років. Директор Державного архіву В.В.Левчук виступив з інформацією про роль і місце архіву у справі збереження пам’яті про ці трагічні події в історії України. Навчальні заклади Овідіопольського району отримали від Державного архіву тематичні бібліотечки друкованих праць, присвячених подіям 1932-1933 років в Одеській області.
24 листопада 2014 року відбулось друге засідання ініціативної групи з підготовки установчих зборів з формування нового складу Громадської ради при Державному архіві Одеської області.
Докладніше про заходи – у розділі веб-сайту Громадська рада при Державному архіві Одеської області
27 листопада 2014 року. Директором Державного архіву Одеської області В.В.Левчуком проведено виїзний прийом громадян Фрунзівського району у приміщенні райдержадміністрації. Під час відрядження було проведено перевірку роботи архівного відділу Фрунзівської РДА. Захід відбувся відповідно до розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 31.03.2008 № 188/А-2008 «Про заходи щодо забезпечення виконання Указу Президента України від 7 лютого 2008 року №109/2008» та «Графіку проведення виїзних прийомів громадян керівниками структурних підрозділів Одеської обласної державної адміністрації на IV квартал 2014 року».
28 листопада 2014 року співробітник Державного архіву Одеської області, к.і.н. А.В.Хромов взяв участь у дискусії, яка відбулася в Одеській національній науковій бібліотеці імені М.Горького в рамках всеукраїнського проекту обговорення стратегії розвитку культури до 2025 року. “Культура-2025” – це простір для спільної роботи над реформами у сфері культури. Це платформа для громадянського суспільства та органів державної влади, де обговорюється і створюється Стратегія розвитку культури 2015-2025. Стратегія розвитку культури 2015-2025 покликана стати загальнодержавним документом. Його бачення виходить за межі повноважень самого лише Міністерства культури, а, натомість, становить нову платформу для міжміністерської співпраці на регіональному рівні: 7 стратегічних круглих столів у різних регіонах країни (Львів, Вінниця, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Харків, Одеса, Київ). В Одеському круглому столі взяли участь діячі культури, представники державних та приватних культурних, творчих, наукових установ та організацій, науковці та краєзнавці, преса.
28 листопада 2014 року відбулись установчі збори з формування Громадської ради при Державному архіві Одеської області.
Докладніше – у розділі Громадська рада при Державному архіві Одеської області
28 листопада 2014 року в приміщенні Державного архіву Одеської області відбувся науково-практичний семінар «Біженці Першої світової та Громадянської війни в Одесі: проблеми, чисельність, національний склад», у рамках якого було відкрито виставку архівних документів «Біженці не мають національності». Заходи були присвячені роковинам з початку Першої світової війни, яка призвела до трагедії сотень тисяч людей, представників різних народів. В цей період Одеса стала своєрідним коридором та місцем тимчасового притулку для біженців з різних куточків Європи і Азії.
До організаційного комітету увійшли представники Державного архіву Одеської області (головний науковий співробітник С.Є.Березін) та Спілки вірмен України (голова комітету з питань історико-культурної спадщини Д.А.Давтян). У роботі науково-практичного семінару взяли участь історики Одеського національного університету імені І.І.Мечникова, Одеського національного морського університету та співробітники Державного архіву Одеської області. Докладніше про семінар та виставку
Грудень
4 грудня 2014 року заступник начальника відділу інформації Державного архіву Одеської області С.А.Желясков взяв участь у презентації нового видання – збірки військово-історичних нарисів «Приказ адмирала» (Одесса, 2014). На сторінках видання опубліковано наукові статті та унікальні документи, в яких висвітлюються маловідомі питання участі Чорноморського флоту в успішних діях проти фашистських загарбників в 1941 році, які фактично зупинили плани ворога на швидку війну. Автори висловили подяку С.А.Желяскову за допомогу у пошуках документальних матеріалів для нарисів. Презентація відбулася у приміщенні головного корпусу Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска; захід висвітлювався представниками місцевих та регіональних засобів масової інформації. Докладніше про захід
5 грудня 2014 року. Заступником директора Державного архіву Одеської області О.І.Ксендзик проведено виїзний прийом громадян Савранського району, який відбувся у приміщенні райдержадміністрації. Під час відрядження також було проведено перевірку роботи архівного відділу Савранської РДА. Захід відбувся відповідно до розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 31.03.2008 № 188/А-2008 «Про заходи щодо забезпечення виконання Указу Президента України від 7 лютого 2008 року №109/2008» та «Графіку проведення виїзних прийомів громадян керівниками структурних підрозділів Одеської обласної державної адміністрації на IV квартал 2014 року».
9 грудня 2014 року видано друком збірку наукових праць «Софія Київська: Візантія. Русь. Україна» (Київ, 2014. – 760 с.), на сторінках якої опубліковано статтю заступника начальника відділу інформації Державного архіву Одеської області С.А.Желяскова «Роль Никодима Кондакова у формуванні фондів Музею витончених мистецтв Новоросійського університету» (у співавторстві з В.В.Левченко та Г.С.Левченко). Збірку видано Інститутом української археографії та джерелознавства імені М.С.Грушевського; випуск присвячено 170-річчю з дня народження Н.П.Кондакова (1844-1925). Докладніше про видання
12 грудня 2014 року. Видано друком черговий, другий випуск збірки наукових праць «Актуальні проблеми вірменознавства» (Одеса, 2014. – 212 с.), на сторінках якої опубліковано статтю головного наукового співробітника Державного архіву Одеської області С.Є.Березіна «Біографія Євгена Георгійовича Кагарова (1882-1942): архівні пошуки на історіографічну тему». На підґрунті документальних джерел з архівних зібрань України та Російської Федерації, уточнено та доповнено існуючу в літературі інформацію про національність та конфесіональну приналежність, соціальне походження та сімейні стосунки, інші маловідомі факти життя видатного вітчизняного вченого та педагога, наукова та викладацька діяльність якого розпочалася саме в Одесі. До збірки, видання якої здійснено Спілкою вірмен України, увійшли матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Вірмени в соціокультурній еволюції українських земель», яка відбулася в рамках урочистих заходів з відзначення 250-річчя спорудження Вірменської церкви Святого Григорія у місті Бережани Тернопільської області 26-27 вересня 2014 року. Докладніше про захід
Примірник збірки подарував бібліотеці Державного архіву Одеської області відповідальний за випуск, голова комітету історико-культурної спадщини Спілки вірмен України Д.А.Давтян.
22 грудня 2014 року заступник начальника відділу інформації Державного архіву Одеської області С.А.Желясков взяв участь у засіданні історико-топонімічної комісії виконкому Одеської міської ради, на якому розглядалися питання розміщення в Одесі пам’ятних знаків та меморіальних дощок на честь видатних діячів та визначних історичних подій.
23 грудня 2014 року на сторінках видання «Одеські вісті» опубліковано інтерв’ю директора Державного архіву Одеської області Володимира Левчука під назвою «Відповідальна професія» (автор – Анатолій Михайленко).
Переглянути інтерв’ю на веб-сайті газети “Одеські вісті” (українською)
Переглянути інтерв’ю на веб-сайті газети “Одеські вісті” (російською)
24 грудня 2014 року на сторінках інтернет-видання Odessit.ua опубліковано інтерв’ю заступника начальника відділу інформації С.А.Желяскова, в якому співробітник Державного архіву Одеської області розповів про історію старішого міського «комплексу кладовищ», яке існувало в Одесі до початку 1930-х років. На християнському, іудейському, караїмському та мусульманському кладовищах нараховувалось понад 200 тисяч поховань, серед яких були перші мешканці Одеси. Докладніше – на сторінці інтернет-видання
24 грудня 2014 року. Керівники Державного архіву Одеської області, директор В.В.Левчук та заступник директора Л.Г.Білоусова, взяли участь у зйомках спеціального випуску передачі «Тема дня», яка вийшла до ефіру на телевізійному каналі «Град». В студії йшлося про історію архівної справи на Одещині, річні здобутки одеських архівістів, напрямки та перспективи подальшого розвитку архівної галузі в наступному році.
24 грудня 2014 року відбулося розширене засідання колегії Державного архіву Одеської області, присвячене Дню працівників архівних установ України, за участю архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад, трудових архівів, представників наукових і громадських установ Одещини.