1. Home
  2. /
  3. Виставки он-лайн
  4. /
  5. До Дня пам’яті та...

До Дня пам’яті та примирення і річниці Перемоги

виставка он-лайн

документів з фондів Державного архіву Одеської області


Державний архів Одеської області, за свою 100-річну історію, став одним з найкрупніших зібрань історичних джерел не тільки в Україні, але й на всій території колишнього Радянського Союзу. У багатьох документах знайшли своє відображення події Великої Вітчизняної війни: у архіві зберігаються матеріали про героїчну оборону Одеси, життя за часів окупації, визволення Одещини від фашистських загарбників. Ці сторінки історії були написані кров’ю мільйонів людей. Ми пам’ятаємо імена тих, хто боровся з нападниками на передовій та у тилу ворога, ми свято шануємо пам’ять загиблих на фронтах та безвинно закатованих на тимчасово окупованих територіях. Тому одним із важливих напрямків діяльності архіву є пошук, дослідження та публікація документальних джерел, що мають відношення до цього періоду нашої історії. Частиною цієї роботи є складання електронної бази даних про наявні у архіві документи про життя та діяльність учасників Другої світової війни, що були удостоєні за свій героїзм та мужність особливих відзнак, у тому числі – й високого звання Героя Радянського Союзу.

    Звання «Герой Радянського Союзу» було встановлене постановою Центрального Виконавчого Комітету СРСР від 16 квітня 1934 року, як найвищий ступінь відзнаки, що надається за особисті (або колективні) заслуги перед державою, обов’язково пов’язані із здійсненням героїчного подвигу. Це звання – унікальна нагорода (поняття «національний герой» також використовувалося й у інших країнах, але, саме у Радянському Союзі воно стало офіційним почесним званням). Героям надавалися орден Леніна, медаль «Золота Зірка» та особлива грамота Президії Верховної Ради Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Вперше це високе звання було надано 20 квітня 1934 року за врятування полярної експедиції та екіпажу криголаму «Челюскін» льотчикам М.В.Водоп’янову, І.В.Дороніну, М.П.Каманіну, С.О.Леваневському, А.В.Ляпідевському, В.С.Молокову і М.Т.Слєпньову. За наступні сім років Героями Радянського Союзу стали 626 осіб (серед них три жінки); п’ятеро були двічі удостоєні цього звання. Але переважна більшість нагород (11635, що складає майже 92 відсотка від загальної кількості) була надана у роки Великої Вітчизняної війни. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 липня 1941 року цього звання були удостоєні льотчики-винищувачі, молодші лейтенанти М.П.Жуков, С.І.Здоровцев та П.Т.Харітонов, які 27 червня 1941 року, під час повітряного бою під Ленінградом, застосували таранні удари проти бомбардувальників противника. У післявоєнні роки звання Героя Радянського Союзу присвоювалося досить рідко. Загалом, до 1991 року, цю вищу ступінь відзнаки отримали 12745 осіб. Двічі звання Героя Радянського Союзу були удостоєні 154 особи (103 Героя – у 1941-1945 роках). Три «Золоті Зірки» отримали маршал авіації О.І.Покришкін (1943 – двічі, 1944), маршал авіації І.Н.Кожедуб (1944 – двічі, 1945) та Маршал Радянського Союзу С.М.Будьонний (1958, 1963, 1968). Чотириразовими Героями Радянського Союзу стали Маршали Радянського Союзу Г.К.Жуков (1939, 1944, 1945, 1956) та Л.І.Брежнєв (1966, 1976, 1978, 1981). За національним складом, серед Героїв Радянського Союзу більш всього за кількістю було росіян, українців та євреїв; відносно ж загальної чисельності народу – серед осетинів.

     Були серед них й ті, чиї славетні імена навіки залишаться у історії нашого регіону та нашій пам’яті. Ця тема багато років детально вивчалася Одеським обласним гуманітарним центром позашкільної освіти і виховання; особистий внесок у вивчення зазначеного аспекту історії здійснили одеські краєзнавці. У 2001 році Центр, разом з управлінням охорони об‘єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, розпочав публікацію серії учбово-методичних посібників для співробітників установ та організацій освіти та культури, вчителів історії, завідуючих шкільними музеями, керівників позашкільних учбово-виховних закладів та громадських пошукових воєнно-історичних об’єднань, під загальною назвою «Книга Пам’яті». Серед видань цієї серії, у 2001-2003 роках було опубліковано три частини (Вип.: 5, 13, 18) посібника «Герої Одещини». До перших двох частин увійшла інформація про Героїв Радянського Союзу, уродженців Одеси та Одеської області (тих, хто повернувся з війни, та загиблих на фронтах), про Героїв, що загинули під час Великої Вітчизняної війни та були поховані на Одещині. До третій частини було внесено імена Героїв – одеситів, які мешкали тут в післявоєнні роки.

Пошук інформації про життя та діяльність Героїв Радянського Союзу – один із головних напрямків роботи співробітників Державного архіву Одеської області, де знаходяться різноманітні документальні матеріали, що мають відношення до подій періоду Великої Вітчизняної війни. Так, серед фондів колишнього «партійного архіву» – первинних організацій, районних, міського та обласного комітетів ВКП(б)У / КПУ, – особливу увагу привертає до себе фонд “Документи і матеріали з історії Великої Вітчизняної Війни 1941–1945 рр. на території Одеської області. Підпільно-партизанський рух на Одещині” (Ф. П-92). Сторінки цих архівних справ відображають героїчну історію руху опору на території Одещини, боротьби населення – українців та євреїв, росіян і молдован, болгар, греків, поляків та представників багатьох інших національностей – з фашистськими загарбниками. Серед документів – рішення партійних установ про створення підпілля, загальні звіти про партизанський рух на Одещині та особисті звіти керівників та учасників опору, списки членів організацій та груп; накази та постанови окупаційної влади, агітаційно-пропагандистські матеріали та інші безціні джерела. Упродовж чотирьох десятиріч фонд постійно поповнювався новими архівними матеріалами і на теперішній час налічує 387 одиниць зберігання.

 

Однією з найцікавіших справ у цьому фонді є унікальний альбом, який був зроблений Одеським обласним військовим комісаріатом у 1967 році (Ф. П-92, оп. 2, спр. 109). На його сторінках – фотографії та біографічні довідки про кожного з Героїв Радянського Союзу, що проживали у Одеській області на той час. Серед них ми бачимо рядових та сержантів, офіцерів та генералів; це наші земляки та уродженці населених пунктів з різних куточків держави. Хтось з них з дитинства мріяв про службу у армії, інші одягли військову форму у воєнні роки або, здавалось би, у мирний час (до альбому також увійшли відомості про Героїв Радянського Союзу, які отримали це звання під час радянсько-фінської війни 1939-1940 років та військової операції в Угорщині у 1956 році). Цей альбом – одна з цікавих пам’яток нашої історії.

До Дня пам’яті та примирення і 72-ї річниці Перемоги: фотоальбом