1. Home
  2. /
  3. Новини, Прес-центр
  4. /
  5. Архів новин за попередні...
  6. /
  7. Хроніка подій: 2014 рік
  8. /
  9. Участь співробітника Держархіву С.Є.Березіна...

Участь співробітника Держархіву С.Є.Березіна в Міжнародній конференції у м. Бережани


12 грудня 2014 року. Видано друком черговий, другий випуск збірки наукових праць «Актуальні проблеми вірменознавства» (Одеса, 2014. – 212 с.), на сторінках якої опубліковано статтю головного наукового співробітника Державного архіву Одеської області С.Є.Березіна «Біографія Євгена Георгійовича Кагарова (1882-1942): архівні пошуки на історіографічну тему». На підґрунті документальних джерел з архівних зібрань України та Російської Федерації, уточнено та доповнено існуючу в літературі інформацію про національність та конфесіональну приналежність, соціальне походження та сімейні стосунки, інші маловідомі факти життя видатного вітчизняного вченого та педагога, наукова та викладацька діяльність якого розпочалася саме в Одесі.

До збірки, видання якої здійснено Спілкою вірмен України, увійшли матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Вірмени в соціокультурній еволюції українських земель», яка відбулася в рамках урочистих заходів з відзначення 250-річчя спорудження Вірменської церкви Святого Григорія у місті Бережани Тернопільської області 26-27 вересня 2014 року.

Примірник збірки подарував бібліотеці Державного архіву Одеської області відповідальний за випуск, голова комітету історико-культурної спадщини Спілки вірмен України Д.А.Давтян.

 ДОКЛАДНІШЕ ПРО ЗАХІД:


26-27 вересня 2014 р. Співробітник Державного архіву Одеської області С.Є.Березін взяв участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Вірмени в соціокультурній еволюції українських земель», яка відбулася в рамках урочистих заходів з відзначення 250-річчя спорудження Вірменської церкви Святого Григорія у місті Бережани Тернопільської області. Організаторами заходів виступили Спілка вірмен України та Державний історико-архітектурний заповідник у м. Бережани.

         Програма заходів розпочалася з багатолюдного молебну у приміщенні Вірменської церкви Святого Григорія. Святкове богослужіння на вірменській та українській мовах відбулося за участі владики Української єпархії Вірменської Апостольської церкви архієпископа Григриса Буніатьяна та декана Бережанського деканату Української Греко-католицької церкви отця Михайла Бугая, які у своїх зверненнях до прихожан церкви, мешканців та гостей міста наголосили на необхідності збереження взаємної поваги та мирної співпраці між представниками різних національностей і конфесій, наглядним прикладом чого є багатовіковий досвід добросусідських стосунків між вірменською та українською громадами у Бережанах.

         Після завершення богослужіння, у конференц-залі Бережанського аграрно-технічного інституту відбулося урочисте відкриття Міжнародної науково-практичної конференції «Вірмени в соціокультурній еволюції українських земель». З привітаннями до учасників конференції виступили священики Вірменської Апостольської церкви та Української Греко-католицької церкви, представники Тернопільської обласної державної адміністрації, керівництво міста Бережани та Бережанського району, дирекція Державного історико-архітектурного заповідника у місті Бережани, керівництво Спілки вірмен України, представники національних громад.

         В роботі конференції взяли участь тридцять науковців з Вірменії, Польщі, Російської Федерації та з різних міст України – Бережан, Збаража, Івано-Франківська, Кам’янець-Подільського, Кіровограда, Києва, Кременця, Львова, Миколаєва, Полтави, Тернополя та Черкас. Одесу на конференції представляли співробітник Державного архіву Одеської області С.Є.Березін та друзі архіву, наші постійні дослідники – голова комісії з питань історико-культурної спадщини Спілки вірмен України Д.А.Давтян та кандидат історичних наук, доцент Південноукраїнського педагогічного університету імені К.Д.Ушинського А.В.Красножон.

         Співробітник Державного архіву Одеської області С.Є.Березін виступив на конференції з доповіддю «Біографія Є.Г.Кагарова: архівні пошуки на історіографічну тематику». Доповідь присвячено пошуку нової інформації про життєвий шлях та творчу діяльність видатного вітчизняного науковця та педагога, всесвітньовідомого спеціаліста у галузі античної історії, класичної філології та етнографії.

         Євген Георгійович Кагаров (1882-1942) народився у місті Тифлісі (Тбілісі) у родині Єгора (Георгія) Івановича Кагарова – вірмена за національністю. Після закінчення Тифліської гімназії (1901), майбутній науковець переїхав до Одеси, де навчався на історико-філологічному факультеті Новоросійського університету під керівництвом професора Е.Р. фон Штерна, разом з ним приймав участь у археологічних розкопках найдавнішого античного поселення на території Північного Причорномор’я на острові Березань. Після отримання диплому, Є.Г.Кагаров був залишений при кафедрі класичної філології «для підготовки до професорського звання», та саме тут згодом отримав приват-доцентуру (1911). Наступного року він перейшов на кафедру класичної філології Харківського університету, де працював у якості приват-доцента (1912), екстраординарного (1914), ординарного професора (1919); в подальшому – викладав у Ленінградському університеті (1925) та працював на посаді наукового співробітника в Інституті антропології та етнографії АН СРСР (1926).

         Ці віхи біографії Є.Г.Кагарова добре відомі – адже, вони відображені у декількох біобібліографічних публікаціях та енциклопедичних виданнях. Однак, всебічне вивчення цієї визначної постаті потребує залучення широкого кола історичних джерел, насамперед – архівних документів. В результаті наукового пошуку, автор доповіді залучив матеріали з фондів Державного архіву Одеської області, Одеського археологічного музею НАН України, Інституту рукопису Національної бібліотеки України (Київ), Російської національної бібліотеки (Санкт-Петербург). Зазначені матеріали дозволяють в значній мірі уточнити та навіть доповнити існуючу в історіографії інформацію про життя та творчість Євгена Георгійовича Кагарова.

         Доповідь співробітника Державного архіву Одеської області С.Є.Березіна опубліковано у збірці тез Міжнародної науково-практичної конференції «Вірмени в соціокультурній еволюції українських земель» (Бережани, 2014. – С. 11-13). Матеріали міжнародної конференції (повні тексти статей) будуть опубліковані в цьому році на сторінках чергового випуску наукового видання «Вестник армяноведения».

         До програми відзначення 250-річчя Вірменської церкви Святого Григорія у місті Бережани увійшла низка заходів, до яких були залучені учасники конференції: оглядова екскурсія містом, відкриття виставки художніх творів, перегляд кінострічок на історичну тематику, літературно-містецький вечір, презентація нових книжок та кольорового буклету «Вірменська церква Святого Григорія у Бережанах», виданого за підтримки Тернопільської вірменської релігійної громади.

         Примірники буклету та тез конференції були надані Оргкомітетом до бібліотеки Державного архіву Одеської області.