Хроніка подій: 2009 рік
Січень
9 січня 2009 р.
Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків завершено укладання компютерної бази даних за метричними книгами Одеської Грецької Свято-Троїцької церкви за 1907, 1909, 1910, 1911-1915 роки з метою підготовки для видання. 6 тому покажчика «Греки Одессы. 1907-1920.».
13 січня 2009 р.
У прямому єфірі вийшла телепередача за участю заступника директора архіву Л.Г.Білоусової у програмі Одеської обласної державної телерадіокомпанії “38-й канал” “Панорама області” (33 хв., тема – “Державні архівні установи областів на службі суспільства”)
14 січня 2009 р.
На державне зберігання надійшов особистий фонд Сергія Зеноновича Лущика – одеського краєзнавця, бібліографа та колекціонера. Сергій Зинонович Лущик народився в Одесі у 1925 році, за професією інженер – судномеханік, один з організаторів та активних представників наукової секції книги Одеського будинку вчених. Входив у бюро секції з першого засідання у листопаді 1966 року. Почесний член секції з квітня 1987 року. Член правління Всеросійської асоціації бібліографів. Ініціатор та організатор зберігання і упорядкування архіву секції, який Сергій Зенонович формував у 1980-2000 роки. Серед документів, які було передано на державне зберігання, є архів наукової секції Одеського будинку вчених за 1966-2000 роки. Документи відображають діяльність секції та її членів: стенограми засідань наукової секції, листування та матеріали до підготовки видань секції: брошур, каталогів виставок, запрошень на деякі засідання; матеріали про участь членів секції у всесоюзних конференціях; матеріали особових архівів членів секції; списки членів секції за 1967-1975 роки; фото членів та гостей секції і різних подій, пов’язаних з її діяльністю. Також були передані до Державного архіву бібліографічні видання, які були подаровані секції. Враховуючи склад документів, їх культурну та наукову цінність, а також вагому роль в інтелектуальному житі Одеси, матеріали, які були передані С.З. Лущиком, достойно поповнять Національний архівний фонд України у стінах Державного архіву Одеської області.
15 січня 2009 р.
Відділом формування НАФ та діловодства розпочата робота по укладанню бази даних, щодо перевірки наявності, стану та руху документів НАФ, що зберігають установи, організації і підприємства – джерела формування Державного архіву області.
На розгляд засідання ЕПК представлено номенклатури справ таких організацій:
– Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області;
– Територіальне управління „Держгірпромнагляд”;
– Одеська державна академія будівництва та архітектури;
– Фінансове управління у Київському районі.
19 січня 2009 р.
Вийшло з друку видання серії “Праці Державного архіву Одеської області” :Ніточко І.І. Афганістан. Чорнобиль. Випробування трагедією. Березівський район. // Праці Державного архіву Одеської області. – Т. XXIV. – Одеса: Астропринт, 2008. – 192 с.
20 січня 2009 р.
Розпочалася практика студентів Одеського професійно-технічного училища зв’язку та машинобудування № 31 за фахом «Оператор комп’ютерного набору». Студентами проводиться розробка нових баз даних.
21 січня 2009 р.
Відділом зберігання та обліку документів НАФ на державне зберігання прийнято документи Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені В. Василька (Р-7292) – 155 справ за 1973- 1987 роки: матеріали про обговорення сценаріїв п’єс, макетів спектаклів, ескізів костюмів., програми, анотації та афіші концертів і спектаклів театральних сезонів, матеріали про гастролі театру по районах Одеської області (Комінтернівському, Роздільнянському, Білгород–Дністровському, Савранському та Миколаївському).
22 січня 2009 р.
Головним спеціалістом Майбородою Л.В. надана методична допомога в складанні описів справ на документи особового складу та актів про виділення до знищення справ, що не підлягають зберіганню таким установам, як:
– Морський будівельний комплекс товариство з обмеженою відповідальністю
– ЗАТ Судноплавна компанія „Укрферрі”
– Товариство з обмеженою відповідальністю „Гран-кафе”
• На розгляд засідання ЕПК представлені номенклатури справ: – Одеської державної академії холоду; – описи справ на документи постійного зберігання приватних нотаріусів Одеського міського нотаріального округу.
23 січня 2009 р.
Відбулась апаратна нарада і Державного архіву області. Розглянуто низку питань – щодо надання платних послуг, підготовки до проведення колегії Держархіву та підготовки матеріалів до чергового випуску інформаційного бюлетеню”Одеські архіви”та інші.
• На виконання листа Одеської облдержадміністрації від 10.12.2008 № 03-38-7939 почалося проведення щорічна оцінка виконання державними службовцями Державного архіву області посадових обов’язків.
26 січня 2009 р.
В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) науковий співробітник Державної інспекції по охороні пам’яток культури в Миколаївській області Неполюк Надія Юріївна за темою «Історичні відомості з історії населених пунктів сучасної Миколаївської області»; 2) Біттнер Стівен Вінсент, доктор історичних наук і професор історичного факультету Державного університету Сонома, США, за темою «Історія Бессарабського виноробства та виноградарства (XVIII – XIX ст.)».
27 січня 2009 р.
Відділом зберігання та обліку документів НАФ на державне зберігання прийнято документи Відкритого акціонерного товариства „Пресмаш” (Р-7395) – 325 справ за 1975-1994 роки, серед яких – накази та розпорядження генерального директора з основної діяльності, планово-звітна документація з основної діяльності, по підготовці кадрів, по впровадженням винаходів і рацпропозицій та нових технологій, штатні розклади.
• У читальному залі архіву (вул.. Пироговська, 29) веде дослідницьку роботу Дубров Б.І. по історії підпільно-партизанського руху на Березівщині.
28 січня 2009 р.
Проведено засідання колегії Державного архіву Одеської області з розглядом таких питань: Про планування і звітність у 2008 році та стан упорядкування документів ДАОО; порядок надання платних послуг.
29 січня 2009 р.
Відбулось чергове засідання Експертно-перевірної комісії (ЕПК) Державного архіву області. Розглянуті питання щодо погодження та схвалення номенклатур справ, описів та актів.
• Начальник відділу формування НАФ та діловодства Ратушна Т.В. взяла участь в роботі засідання Експертної комісії Обласної державної податкової адміністрації в Одеській області з розглядом питань щодо схвалення зведеної номенклатури справ на 2009 рік
• Поповнився на 89 документів особистий фонд першого керівника Березівського району, депутата 4-х скликань І.І.Ніточко – це спогади учасників бойових дій в республіці Афганістан, копії посвідчень до медалей „Захиснику Вітчизни”, „Медаль пошани” від Центрального комітету Демократичної Організації Молоді Афганістану, „Воїнська слава”; фотографії, копії Грамоти воїну-інтернаціоналісту та Грамоти до Дня будівельника, копії посвідчення до ордену „Воїн-патріот інтернаціоналіст”; передвиборча програма і автобіографія Їжаковського Івана Івановича, нотатки рядового В. Товкуса в газеті; біографія Бєлікова Андрія Євгеновича, мешканця Березівського району, загиблого під час бойових дій в республіці Афганістан.
Лютень
2 лютого 2009 р.
Начальником відділу науково-довідкового апарату Онопрієнко В.Ф. надана консультаційна допомога Голові Одесько – Грузинського національного культурного товариства “Сакартвело” А. Якобішвилі, щодо документів фонду особового походження професора В.М. Петрієва (Петріашвілі).
3 лютого 2009 р.
Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків закінчено опрацювання метричних книг Грецько – Троїцької церкви м. Одеси за 1907-1920 роки для підготовки до опублікування 6 тому іменного покажчика «Греки Одессы. 1907 – 1920».
4 лютого 2009 р.
Продовжується експонування документів Державного архіву Одеської області на виставці в пам’ять 75-річчя Голодомору 1932-1933 рр. в Україні, що відбувається в Одеському історико-краєзнавчому музеї.
• Почалася практика студентів Одеського професійно-технічного училища зв’язку і машинобудування № 31. Студенти виконують роботи по створенню електронної бази даних на осіб іудейського віросповідання, що народилися в м. Одесі в 1918 р., бази даних по каталожному рубрикатору дорадянського періоду, систематизації іменної картотеки репресованих, у архівосховищах складають постелажну картотеку.
• Відділом формування НАФ та діловодства прийнято на державне зберігання від Головного управління культури та туризму облдержадміністрації „Звіти районних державних адміністрацій з виконання комплексу заходів у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні”, друковане видання Комінтернівської райдержадміністрації „Пам’яті невинно убієнних в голодомор 1932-1933 років”
• Архівістом 1 категорії Успенською Г.Б. надана практична допомога Одеському державному екологічному університету в підготовці документів НАФ для передачі на державне зберігання за 1971-1982 роки.
6 лютого 2009 р.
У приміщенні Державного архіву Одеської області відкрито виставку документів на тему: «Афганістан. Випробування трагедією. До 20-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан».
• У районній бібліотеці м. Березівка Одеської області, проведено презентацію книги Ніточко І.І. “Афганістан. Чорнобиль. Випробування трагедією. Березівський район.” з виставками архівних документів.
7 лютого 2009 р.
У загальноосвітній школі с. Раухівка Березівського району Одеської області, проведено презентацію книги Ніточко І.І. “Афганістан. Чорнобиль. Випробування трагедією. Березівський район.” з виставками архівних документів.
9 лютого 2009 р.
У загальнооосвітній школі № 61 м.Одеси, директором Державного архіву І.І. Ніточко, проведено презентацію своєї книги “Афганістан. Чорнобиль. Випробування трагедією. Березівський район.”
10 лютого 2009 р.
На державному телерадіоканалі (“38-й канал”)у прямому эфірі вийшла телепередача за участю директора Держархіву Одеської області І.І.Ніточко, автора видання “Афганістан. Чорнобиль. Випробування трагедією. Березівський район.” .
• На засіданні наукової секції книги Одеського будинку вчених, заст. начальника відділу інформації Желясков С.А. виступив з докладом на тему: «Матеріали до генеалогії родини письменників Євгена Петровича Катаєва та Валентина Петровича Катаєва за документами Державного архіву Одеської Області».
12 лютого 2009 р.
Директором Держархіву Одеської області І.І.Ніточко та начальником організаційного відділу Нестеренком В.Ю. в Арцизькій райдержадміністрації проведено:
– виїзний прийом громадян по запитам соціально-правового характера;
– презентацію книги Ніточко І.І. “Афганістан. Чорнобиль. Випробування трагедією. Березівський район.” з виставками архівних документів
13 лютого 2009 р.
У с. Мариновому Березівського району Одеської області, Директором Державного архіву Одеської області, проведено презентацію своєї книги Ніточко І.І. “Афганістан. Чорнобиль. Випробування трагедією. Березівський район.” з виставкою архівних документів
17 лютого 2009 р.
Спільно з Одеським історико-краєзнавчим музеєм відкрита постійнодіюча виставка архівних документів і фотоматеріалів на тему: „Одещина за доби революцій та війн в Україні 1917-1921 рр.”.
18 лютого 2009 р.
Відбулося засідання розширенної робочої групи по підготовці II частини Обласного тому “Національної книги пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Одеська область”.Оновлено і розширено склад групи. У роботі прийняли участь науковці кафедри історії України Одеського національного університета ім. І.І. Мечникова В.Г.Кушнір (декан історичного факультету), В.М.Хмарський (зав. кафедри), Є.П.Петровський, О.О.Синявська, М.Ш.Кашкаєв, журналіст О.Ф.Зіньковський та спеціалісти Державного архіву : Л.Г.Білоусова (заст. директора), О.В.Мартиненко, М.Г.Батуріна, А.Є.Бух. Визначено терміни опрацювання спогадів очевидців Голодомору та заплановано видання книги на листопад 2009 року.
22 лютого 2009 р.
Головний спеціаліст відділу інформації Деречіна В.П. прийняла участь у Всеукраїнських зборах голів профспілок, яка відбулася у місті Києві 22-23 лютого.
25 лютого 2009 р.
Відбулася зустріч архівістів Державного архіву Одеської області з архівістами Управління Служби безпеки України в Одеській області. Метою зустрічі було ознайомлення з роботою новоствореного в СБУ інформаційно-довідкового центру «Електронний архів», обмін досвідом , науково-довідковою літературою, налагодження механізму подальшої спільної роботи по інформаційному наповненню «Електронного архіву» документами УСБУ та ДАОО по історії політичних репресій, голодоморів, визвольного та дисидентського рухів в Україні.
26 лютого 2009 р.
Відбулось засідання ЕПК Державного архіву Одеської області: розглянуті та затверджені описи справ 12 приватних нотаріальних контор області , Одеської обласної організації профспілок робітників державних установ, описи справ на документи з особового складу акціонерного банку „Експрес-банк”, номенклатура справ АКИД „УкрСиббанк” , Регіонального відділення Фонду держмайна України по Одеський області та інш.
• Протягом тижня начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. надана допомога в проведені експертизи цінності документів постійного зберігання Одеському територіальному відділення Антимонопольного комітету України, Одеський національній юридичній академії.
Березень
2 березня 2009 р.
Відбулося засідання колегії Державного архіву Одеської області, на якому розглянуто питання: 1. Про роботу науково-методичної ради: організацію та проведення методичних занять по підвищенню кваліфікації архівістів. 2. Про результати проведення щорічної оцінки виконання державними службовцями покладених на них обов’язків і завдань за 2008 рік. 3. Про результати роботи відділу інформації зі зверненнями громадян за 2008 – початок 2009 року. 4. Про роботу діловодної служби та архіву Служби у справах неповнолітніх.
4 березня 2009 р.
Відділом зберігання та обліку документів НАФ прийнято на державне зберігання документи Одеського державного екологічного університету за 1971-1982 роки – матеріали учбової частини; факультетів: гідрологічного; заочного; метеорологічного; деканату по роботі з іноземними студентами; кафедр: автоматизації; агрометеорології; аерології; водяних досліджень; гідрології і гідрометрії; гідро прогнозів і моделювання; іноземних мов; фізики і хімії; рослинництва і ґрунтознавства; відділів: виробничої практики; кадрів; науково-дослідницької групи; бібліотеки; бухгалтерії; профкому.
5 березня 2009 р.
Начальником відділу зберігання та обліку документів НАФ О.О.Солончук підготовлено анотований перелік унікальних документів НАФ – креслення Одеського міського театру (нині Одеського національного академічного театру опери і балету), які входять до складу фонду колекції № 895 „Архітектурні об’єкти м. Одеси і інших міст Причорномор’я„ (кінець ХVIII – початок ХХ ст.). Креслення входили до складу представленого членам Одеської міської управи проекту театру віденських архітекторів Ф. Фельнера і Г. Гельмера (1882 р.).
11 березня 2009 р.
Одеський історико-краєзнавчий музею подарував Держархіву журнал „Вісник Одеського історико-краєзнавчого музею” № 6, 2008 р. Випуск містить статті про розвиток і сучасний стан музейної справи на Одещині, матеріали, пов’язані з історією та культурою регіону, дослідження з генеалогії.
• В ДАОО проведена перевірка наявності стану документів у фондах особового походження: „Тройницький Олександр Григорович – редактор газети „Одесский вестник” 1807-1871 рр., „Адальберт Сцибор-Марахоцький – поміщик Подільської губернії, виходець з Польщі” 1740-1918 рр.. для виявлення унікальних документів і таких, що потребують ремонту.
• В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) головний бібліограф ОДНБ ім. М. Горького Рікун Інна Емілівна і завідуюча відділом ОДНБ ім. М. Горького Бур`ян Лариса Миколаївна за темою «Історія фізико-математичних наук в м. Одесі, персоналії одеських вчених», “Історія ОДНБ ім. М. Горького (1829 – 2000 рр.)”; 2) директор Центральної міської системи бібліотек для дітей Лазарева Галина Яківна за темою «Кіра Муратова. Невидане (1974 – 1975 рр..)».
12 березня 2009 р.
Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. прочитані лекції в Одеському регіональному інституті державного управління НАДУ при Президенті України за темою: „Приймання, реєстрація і розгляд документів. Організація контролю за виконанням документів. Складання номенклатур та формування справ в діловодстві” (категорія слухачів начальники та заступники начальників медичних центрів безпеки дорожнього руху).
• Архівістом 1 категорії Бончевою В.М. надана методична допомога, з виїздом на місце, з питань підготовки документів Одеського державного аграрного університету за 1978-1987 роки (1023 од. зберігання) для передачі на державне зберігання.
18 березня 2009 р.
Заступником начальника відділу С.В. Виногловською надана методична допомога з питань обліку документів завідуючій трудовим архівом Арцизького району з питань обліку документів.
• Архівістами ДАОО були виявлені у фонді “Реальне вчилища Св. Павла” фотографії учнів, на яких зображені заняття спортом: вправи на жердинах і брусах; стрибки у довжину, вгору та через козла. На всі фотографії заведені каталожні картки.
• Головним спеціалістом В.К. Січкаренко підготовлена стаття до інформаційного бюлетеню Одеського архіву „Прихильник єднання між слов’янами О.І. Мураневич”.
19 березня 2009 р.
Начальник відділу формування НАФ та діловодства Ратушна Т.В. взяла участь у засіданні експертної комісії Національної юридичної академії, на якому. були розглянуті питання: „Підготовка і передання справ до архіву академії. Формування справ. Складання та оформлення описів справ у діловодстві установи”.
• Головним спеціалістом відділу Майбородою Л.В. здійснена комплексна перевірка стану діловодства та архівної справи філії Одеського обласного управління ВАТ „Державний ощадбанк України”. Під час перевірки надано методичну допомогу в складанні номенклатури справ, реєстрації документів та формування справ.
24 березня 2009 р.
В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: докторант історичного факультету Донецького національного університету, кандидат історичних наук, доцент Міхеєва Оксана Костянтинівна за темою „Правоохоронні органи УРСР в роки непу: історичні аспекти формування та діяльності (20-ті роки XX ст.)”; 2) аспірант історичного факультету ОНУ ім. І.І. Мечникова Чанцов Ілля Миколайович за темою: „Одеські учасники французької кампанії по будівництву Суецького каналу”.
25 березня 2009 р.
На сайті Одеської облдержадміністрації розміщено інтернет-виставку “До 75-річчя подій, повязаних з проголошенням Карпатської України”.
26 березня 2009 р. Вийшла у прямому єфірі телепередача “Актуальне інтерв’ю за участю директора архіву І.І.Ніточко у програмі Одеської обласної державної телерадіокомпанії “38-й канал” “Панорама області”.
• В Одеському муніципальному музеї особистих колекцій О.Б.Блещунова відкрито виставку, присвячену 200-річчю з дня народження М.В.Гоголя. В експозиції представлені документи Державного архіву Одеської області.
27 березня 2009 р.
Відділом інформації, використання документів та зовнішніх зв’язків підготовлено та передано до Одеського історико-краєзнавчого музею архівні матеріали по історії УНР та повстанського руху проти радянської влади до виставки “Одещина за доби революцій та війн в Україні. 1917 – 1921 рр.” Відкриття експозиції заплановано на квітень 2009 р.
30 березня 2009 р.
Директор Держархіву І.І.Ніточко виступив на апаратній нараді Одеської облдержадміністрації з інформацією про стан роботи Державного архіву Одеської області з запитами та зверненнями громадян.
Квітень
1 квітня 2009 р.
Начальник відділу О.О.Солончук виступила на колегії ДАОО з доповіддю про проведену роботу відділом за 2008 р.
• Розпочато перевірку фонду Р-1520 „Одеський окружний суд” для виявлення унікальних документів і таких, що потребують ремонту. У ході перевірки була виявлена необлікована фотографія випускників інженерів-механіків Одеського політехнічного інституту за 1930 рік, яку взято на облік та внесено до фонду Р-126 «Одеський політехнічний інститут».
2 квітня 2009 р.
Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Успенською Г.Б. здійснено тематичну перевірку стану архівної справи ВАТ „Машинобудівельний завод „Червона Гвардія». Надано методичну допомогу в складанні номенклатури справ та забезпечення зберігання документів.
• Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. здійснено контрольну перевірку Всеукраїнського державного багатопрофільного видавництва „Маяк”. Надано методичну допомогу в проведення експертизи цінності документів та передачі документів НАФ на державне зберігання.
6 квітня 2009 р.
В Одеській облдержадміністрації відкрито виставку документів Державного архіву Одеської області, присвячену 64-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні
8 квітня 2009 р.
Розпочато роботу по перевірянню наявності і стану розсекречених документів ДАОО для приєднання їх до справ загального зберігання.
• Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. здійснено тематичну перевірку Одеського художнього музею. Надано методичну допомогу в проведення експертизи цінності документів та передачі документів НАФ на державне зберігання .
9 квітня 2009 р.
Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В. М. надана методична та практична допомога Одеській державній академії холоду з питань підготовки документів для передачі на державне зберігання.
• Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. надана методична допомога Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань упорядкування документів постійного зберігання та Територіальному управлінню з питань упорядкування документів з особового складу.
12 квітня 2009 р.
На телеканалі «100 %» вийшла в ефір телепередача «Про роботу архівних установ Одеської області» за участю директора Державного архіву Івана Івановича Ніточко.
15 квітня 2009 р.
Начальником відділу зберігання та обліку документів НАФ О.О. Солончук надана методична допомога начальнику архівного відділу Комінтернівської райдержадміністрації Т.І. Моряк з питань складання реєстру описів та заповнення аркушів фондів.
• Заступником начальника відділу зберігання та обліку документів НАФ С.В. Виногловською проведено семінар-практикум з архівістом Комунального підприємства „Ізмаїльський архів” М.М. Абрамченкоза темою „Облік документів в архіві” .
• Провідним спеціалістом відділу зберігання та обліку документів А.А. Маковецькою продовжується робота по складанню іменної бази даних на осіб, які пройшли фільтраційні табори по фонду „Архів Служби безпеки України в Одеській області”.
16 квітня 2009 р.
Архівістом і категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В. М. надана методична та практична допомога Одеському державному аграрному університету з питань підготовки та передачі на державне зберігання документів за1978-1987 роки.
• Провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В.О. здійснено тематичну перевірку Управління внутрішньої політики Одеської облдержадміністрації та надано методичну допомогу в реєстрації документів та формуванні справ у діловодстві.
• Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. проведено семінар в Товаристві з обмеженою відповідальністю „Формаг групп” з питань проведення експертизи цінности документів.
21 квітня 2009 р.
В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) директор Центру етнології інституту культурної спадщини Академії Наук Молдови, доктор історичних наук, професор Степанов В’ячеслав Петрович за темою: «Етнологічні процеси в середовищі українців Одещини та Бессарабії (1939 – 1946 рр.)»; 2) мистецтвознавець регіонального музею в Швеції Сандстром Марія за темою: «Генеалогічне дослідження родини Окерберг і Сандстром (друга половина XX ст.)».
22 квітня 2009 р.
Відділом зберігання та обліку документів НАФ прийнято на державне зберігання від Одеського державного аграрного університету (фонд Р-4727 „Одеський сільськогосподарський інститут”) 1019 справ за 1978-1988 роки. До фонду надійшли документи управлінської документації: накази та розпорядження по інституту, річні плани та звіти факультетів та провідних кафедр, протоколи засідань наукової ради і кафедр, звіти з науково-дослідницької роботи за господарчо-договірними темами.
• Начальником відділу зберігання та обліку документів НАФ О.О. Солончук надані роз’яснення начальникам архівних відділів Білгород-Дністровської, Іванівської, Миколаївської та Ренійської райдержадміністрацій та завідуючому Білгород-Дністровським міським архівом щодо підготовки інформації про наявніст метричних книг, які зберігаються у відповідних архівних відділах.
23 квітня 2009 р.
Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. надана методична та практична допомога Одеському історико-краєзнавчому музею (з виїздом на місце) з питань підготовки та передачі на державне зберігання документів за 1968-1999 роки.
• Завершена робота по упорядкуванню документів НАФ та представлені на розгляд ЕПК Державного архіву області описи справ Державної податкової інспекції у м. Іллічівську та Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси. На постійне зберігання відібрані: накази, розпорядження з основної діяльності, протоколи нарад, інформації „Про суми нарахованих податків і зборів до бюджетів”, зведені звіти „Про відшкодування ПДВ”, звіти „Про результати оперативного контролю по декларуванню валютних цінностей, доходів та майна, що належить резидентам України та знаходяться за її межами” та ін.
29 квітня 2009 р.
Директором Державного архіву Одеської області Ніточко І.І., начальником відділу організації і координації архівної справи та кадрових питань Ксендзик О.І., начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. та начальником відділу зберігання та обліку документів НАФ Солончук О.О. на базі Миколаївської райдержадміністрації проведено виїзний семінар-нараду для відповідальних за архів та діловодство секретарів сільських і селищних рад та інших установ-фондоутворювачів Миколаївського району. На семінарі розглядалися наступні питання: 1. Основні положення роботи архівних установ. 2. Вимоги до складання номенклатур справ та формування документів у справи. 3. Порядок проведення експертизи цінності документів та оформлення їх результатів. 4. Складання і оформлення річних розділів зведених описів справ установи та закінчених описів справ фонду в цілому. 5. Нормативні вимоги до зберігання документів НАФ.
Травень
6 травня 2009 р.
Заступник директора Державного архіву Одеської області Білоусова Лілія Григорівна дала інтерв’ю журналістами ТРК «Град» і ТРК «АРТ» для програми «Сфера» про документи архіву з історії Холокосту, долю поховань німецьких, румунських, італійських та угорських солдат періоду німецько-румунської окупації 1941 – 1944 років на території Одеської області.
• Директором Державного архіву області Ніточко І.І. проведено прес-конференцію. Були присутні такі засоби масової інформації: ОДТРК, телеканал ”Град”, “Глас”, “Новая Одесса”, газета “Юг”, “Odessa Daily” та ін. Було висвітлено наступні питання: 1. Кількість відвідувачів та теми досліджень. 2. Робота читального залу. 3.Генеалогічні дослідження. 4. Бази даних, розроблені працівниками архіву. 5. Робота районних архівних установ та створення трудових архівів. 6. Нові надходження документів до архіву та поповнення фондів. 7. Стан будівлі Державного архіву області. Для представників засобів масової інформації м. Одеси головним спеціалістом відділу зберігання та обліку документів Корецькою О.А. було проведено екскурсію у приміщенні архівосховища Державного архіву Одеської області. Відвідувачі дізналися про склад та кількість документів дорадянського та радянського періодів, познайомилися зі змістом документів найбільш цікавих фондів дорадянського періоду: ф.37 “Херсонська духовна консисторія”, ф.39 “Одеський рабинат”, ф.59 “Одеський будівельний комітет”, ф.6 “Піклувальний комітет про іноземних поселенців південного краю Росії”, ф.45 “Новоросійський університет” та ін. Дізналися про особливості роботи відділу зберігання та обліку документів, обов’язки зберігачів фондів, порядок видачі справ з архівосховища, правила зберігання документів. Також познайомилися з роботою реставраційної майстерні та пароформалінової камери. Дізналися, які справи відбираються для оброблення, про 3 стадії пошкодження справ грибком, у якій кількості реставруються документи, про методи реставрації. Відвідувачам було показано, як виглядають вражені грибком справи до реставрації і після неї та сам процес реставрації справ.
• На державне зберігання прийнято документи двох відомчих організацій: 1) Виробничого енергетичного об’єднання „Одесаенерго” (Р-4938) – 344 справи за 1986-1994 роки, серед яких – матеріали канцелярії; відділів: планово-економічного, виробничо-технічного, кап будівництва, енергонагляду, бухгалтерії та кадрів. 2) Одеський технологічний інститут холодильної промисловості (Р-4730) – 481 справа за 1985-1987 роки, серед яких – накази та рішення Міністерства освіти; матеріали учбової частини; науково-дослідницького сектору; факультетів: автоматики в холодильному машинобудування; криогенної техніки; теплофізичний; кондиціонування повітря; холодильної техніки; кафедр: економіки промисловості, організація і планування виробництва; вищої математики; фізики; загальної хімії та інші матеріали.
• В читальному залі (вул. Пироговська, 29) працювала завідуюча науково-методичною лабораторією історії, правознавства Одеського Інституту удосконалення вчителів Левчишина О.М. за темою: “Формування вищої школи в Україні в умовах соціально-економічних змін (1996-2007 рр.)”.
8 травня 2009 р.
Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. надана методична та практична допомога Одеському художньому музею ((з виїздом на місце) з питань підготовки та передачі на державне зберігання документів за 1978-1988 роки (106 од. зберігання).
• Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. надана методична допомога в проведення експертизи цінності документів та затвердження описів справ на документи постійного зберігання та з особового складу Акціонерному банку «Південий», Одеській філії «Український Промисловий банк», а також Одеському обласному управлінню лісового господарства з питань складання зведеної номенклатури справ та положення про Експертну комісію.
12 травня 2009 р.
В читальному залі Державного архіву Одеської області працював доктор математичних наук Варшавського політехнічного університету Літевська Катаніна з метою генеалогічного дослідження родини Раєвських.
13 травня 2009 р.
На державне зберігання прийнято від Управління культури і туризму Одеської обласної державної адміністрації документи колекції „Звіти районних державних адміністрацій щодо виконання комплексу заходів у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні” у кількості 68 справ.
• Проведено перевірку наявності стану документів у фондах Р-4754 „Одеське губернське управління кримінального розшуку”, Р-5880 „Чорноморський Басейновий комітет профспілки робітників морського і річного флоту” з метою виявлення унікальних документів і таких, що потребують реставрації.
15 травня 2009 р.
Заступник директора ДАОО Л.Г.Білоусова прийняла участь у роботі круглого столу, який пройшов в Одеському історико-краєзнавчому музеї (директор В.В.Солодова) за участю Віденської Дипломатичної Академії, Австрія (професор, віце-президент Інституту парламентаризму Мелані Суллі, професор Мішель Кулен), Центру “Альянс – Франсез” в Одесі (директор Фаб’єн Мейра), Одеського політехнічного університету (куратор проекту С.В.Корольова), Єврейського музею “Шорашим” (директор М.М.Рашковецький), Всесвітнього клубу одеситів” (директор Л.М.Рукман), професор Опольського уныверситету (Польща) Тадеуш Чесельський та ін. Темою обговорення було започаткування культурологічного міжнародного проекту по дослідженню україно-австрійських культурних, економічних, дипломатичних зв’язків. Від архіву було запропоновано проект по виявленню архівних документів за темою “Австрійськопіддані одесити”. Учасники круглого столу ознайомилися з екпозицією матеріалів про відомого австрійського етнолога одеського походження Євгенію Гольдштерн, представленою Віденською Дипломатичною Академією.
18 травня 2009 р.
Заступником директора ДАОО Алєксєєвої В.Ю. проведена тематична перевірка архівного відділу Кодимської райдержадміністрації. Надана методична допомога з питань забезпечення збереження документів та їх обліку.
• Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. та начальником відділу організації і координації архівної справи та кадрових питань Ксендзик О.І. проведена тематична перевірка архівного відділу Балтьскоъ райдержадміністрації. Надана методична допомога по складанню списків – джерел комплектування Балтського районного архіву, в проведенні експертизи цінності документів постійного зберігання Миронівській та Оленівській сільським радам (з виїздом на місце).
• Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. проведена комплексна перевірка Одеського музею Західного та східного мистецтв. Надана методична допомога в реєстрації документів та формуванні справ у діловодстві.
19 травня 2009 р.
В газеті «Юг» № 32 (15693) від 16 травня 2009 р. опублікована стаття Наталії Бржестовської «Хранить вечно» з інтерв’ю директора Держархіву Іваном Івановичем Ніточко. У статті піднімаються наступні актуальні питання: закінчення укріплення фундаменту будівлі архіву протягом наступного місяця та подальша реконструкція після надходження нових коштів з державного бюджету; проблема зберігання документів у сховищах з підвищеною вологістю, боротьба з враженістю справ грибком та істотний внесок реставраторів у відновлення таких справ; відвідування архіву як громадянами м. Одеси і України, так і громадянами інших країн (Росія, Молдова, Польща, Ізраїль, США, Німеччина та ін.), найбільш запитувані громадянами теми звернень; активна співпраця архіву зі Службою безпеки України.
• Столом довідок Державного архіву Одеської області з січня по березень 2009 року виконано 1344 запити соцыально-правового та тематичного характеру, з них з позитивним результатом 745 запитів, також надано близько 750 консультацій громадянам про місце зберігання документів.
20 травня 2009 р.
В Одеському історико-краєзнавчому музеї відкрито виставку „Українська повстанська Армія. Історія нескорених”, підготовлену спільно Управлінням служби безпеки України в Одеській області та Державним архівом Одеської області. В експозиції представлені такі документи з фонду держархіву Р-8065 „Архів СБУ в Одеській області”, як слідчі справи на репресованих та реабілітованих членів УПА Рудницького Матвія Яковича, Рудницького Віктора Станіславовича, Музичко Андрія Васильовича, Айвайля Зигурда Адольфович, Дорохольського Лева Миколайовича, Бубела Петра Івановича, Парфеняка Петра Олексійовича, а також матеріали з 46-томного видання бібліотеки архіву „Літопис УПА”: спогади вояків УПА і учасників збройного підпілля Львівщини та Любачівщини; реєстр осіб, пов’язаних з визвольною боротьбою на території Львівщини, Дрогобиччини; діяльність ОУН(б) і Запілля УПА на Волині й південному Поліссі; видання Головного командування УПА; боротьба проти УПА і національного підпілля: інформаційні документи ЦК КП(б)У, обкомів партії; боротьба проти повстанського руху, проти допитів заарештованих радянськими органами державної безпеки керівників ОУН і УПА; життя і боротьба генерала Тараса Чупринки.
21 травня 2009 р.
Директор Державного архіву Одеської області Ніточко І.І. та співробітники відділу інформації відвідали X ювілейну Всеукраїнську виставку-форум «Українська книга на Одещині», яка проходила 21-23 травня 2009 р. в Одеській державній ордена Дружби народів наукової бібліотеці ім. М. Горького, на якій були представлені і видання архіву. Видавництва Одеської області представили наукову, довідково-енциклопедичну, навчальну, дитячу, художню книгу, видання, присвячені історії та культури України, фольклору українського народу, питанням економіки, педагогіки, літературознавства, мистецтва, філософії та релігії, книги патріотично-громадянської тематики, картографічні видання, мультимедійні навчально-ігрові програми для дітей, поштові листівки тощо. Серед праць Державного архіву Одеської області видавництвом «Астропринт» були представлені «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років. Одеська область. Частина I», «Голодомор в Україні: Одеська область. 1921 – 1923, 1932 – 1933, 1946 – 1947 рр. Дослідження, спогади, документи» та книга Ніточко І.І «Правда про Голодомор на Одещині. Березівський район». Серед головних культурних подій виставки: круглий стіл «Видавнича справа України в умовах світової кризи», семінар для бібліотечних фахівців «Особливості опису стародруків», презентація нових творів Одеської обласної організації Національної спілки письменників України, зустрічі з видавцями, автограф-сесії, літературно-музичні вечори за участю художників, народних артистів України, конкурс на кращу книгу виставки-форуму.
22 травня 2009 р.
Заступник начальника відділу використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків Желясков С.А. дав інтерв’ю на каналі «СТБ» у телепрограмі «У пошуках істини» про шпигуна англійської розвідки Сіднея Рейлі (Зігмунда Розенблюма) – одесит за походженням.
26 травня 2009 р.
Вийшла в ефір ТРК “АРТ” і “ГРАД” телепаредача (10 сюжетів) про унікальну знахідку, яку було здійснено у читальному залі ДАОО краєзнавцем Олександром Петровичем Чилієм: актовий запис у метричній книзі Одеського Преображенського собору про смерть 3 січня 1825 року “відставного капітана Запорізького кінного полку Ісидора Білого чи Старого” у віці 153-х років “натуральною смертю” (ДАОО, фонд 37, опис 3, справа 288, аркуш 72): інтерв’ю з О.П.Чилієм та заступником директора архіву Л.Г.Білоусовою про документи ДАОО, що підтверджують факти довголіття – актові записи метричних книг 19 століття про смерть у віці, 100, 103, 105, 107, 110, 115, 120 та 130 років.
26 травня 2009 р.
На засіданні колегії Державного архіву Одеської області були обговоренні наступні питання: про стан зберігання та обліку документів НАФ в архівному відділі Кодимської райдержадміністрації (доповідач – Алексєєва В.Ю, заступник директора Державного архіву області); про проведення семінару – наради 29 травня 2009 року в Миколаївському районі (доповідач – Ксендзик О.І., начальник відділу організації і координації архівної справи та кадрових питань); про введення списку № 1, упорядкування та формування документів в архівному відділі Балтської райдержадміністрації (доповідач – Ратушна Т.В., начальник відділу формування НАФ та діловодства); про стан виконання завдань, визначених актами законодавства та дорученнями Кабінету Міністрів (витяг з протоколу № 27 засідання Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2009 року); про виконання листа від 27 квітня 2009 року № 02/01-01-2539 тимчасово виконуючого обов’язки заступника голови-керівника апарату обласної державної адміністрації Белюка С.О. щодо використання державної мови в органах влади (інформує: Скальська З.О., головний спеціаліст-керівник кадрової служби).
27 травня 2009 р.
На державне зберігання прийнято фонд особового походження Бельського Мирона Романовича (Р-8193) – бібліографа, літератора, одеського краєзнавця та колекціонера. Мирон Романович народився 9 січня 1927 року в м. Одеса. Батько був музикантом, мати – домогосподаркою. В 1957 році закінчив Одеський Політехнічний інститут, отримав призначення на завод пресів, де працював до виходу на пенсію на посаді начальника ливарного цеху. У 70-х роках захопився книгами. З 1979 р. по 2004 р. був головою Одеського міського клубу любителів мініатюрних книг. Приймав участь у роботі з’їзду книголюбів СРСР та України, був членом товариства бібліофілів Росії. Автор біля 500 публікацій у періодиці Америки, Ізраїля та більш 40 міст колишнього Радянського Союзу, близько 15 книг та каталогів різних виставок. Серед прийнятих документів – бібліографічні матеріали, рукописи статей з історії мініатюрної книги в Росії та СРСР, журнали та газети з публікаціями у 42-х містах колишнього Союзу та зарубіжжя по історії друкарської справи в Одесі, життя та діяльності євреїв у дорадянський Одесі; листування з відомими письменниками, з директорами редакцій та видавництв.
• Заступником начальника відділу С.В. Виногловською проведено учбові заняття для працівників відділу з питань проведення перевірки наявності та стану документів та оформлення результатів перевірки.
Червень
2 червня 2009 р.
В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) кореспондент «Odessa Daily» Сібірь Юлія Василівна за темою: «Перша жінка-штурман на Чорному морі. Берта Рапопорт (1928 – 1944 рр.)»; 2) старший науковий співробітник Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Ворона Віталій Викторович за темою: «Випускники Київської духовної академії та семінарії і їх подальша доля (1898 – 1939 рр.)».
3 червня 2009 р.
Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Одеській області у тимчасове користування були видані приватизаційні справи по Відкритому акціонерному товариству „Одеський механічний завод”.
• Бібліотека Державного архіву Одеської області поповнилась новими виданнями:
В.А.Смирнов „Реквием ХХ века”, частина 3, Одеса, 2005 р. та частина 4, Одеса, 2007 р. Книги містять розповіді про непросту долю окремих представників одеської інтелігенції та репресованих;
„Державний архів Херсонської області. Фонди періоду до 1917 року”. Анотований реєстр описів, Херсон, 2006 р. Видання належить до архівних зібрань України „Спеціальні довідники” та надруковане до відзначення 85-ї річниці створення Державного архіву Херсонської області;
„Державний архів Івано-Франківської області. Фонди періоду до 1939 року”. Путівник, т. 1, Київ, 2008 р. Видання належить до архівних зібрань України „Путівник”. Містить історичну довідку про діяльність архіву, анотації фондів, кількість справ та інше;
„Памятники искусства Советского Союза. Украина и Молдавия”. Довідник-путівник, Москва, 1982 р. Книга містить історичні нариси про розвиток архітектури і мистецтва на території України та Молдови, ілюстрації видатних пам’яток архітектури з поясненнями. –
„200 років господарського судочинства в Україні. Сучасність і майбутнє”, Одеса, 2009 р. Видання містить матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, яка відбулася у місті Одесі протягом 4-5 грудня 2008 року;
„Офіційний вісник Президента України”, № 6-10 (березень-квітень), Київ, 2009 р.; –
„Відомості Верховної Ради України”, № 10-14 (березень-квітень), Київ, 2009 р.
• Заступником начальника відділу Виногловською С.В. надана методична допомога працівникам відділу організації та координації архівної справи Держархіву області з питань обліку документів.
5 червня 2009 р.
Директором Державного архіву Одеської області Ніточко І.І., заступниками директора Білоусовою Л.Г. і Алєксєєвою В.Ю., начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. здійснено тематичну перевірку роботи Районного архіву Біляївської райдержадміністрації. Надана практична допомога начальнику РАВ Вініченко Н.Б. з питань складання списку №1 – джерел формування Національного архівного фонду,забезпечення зберігання документів та їх обліку, виконання запитів соціально-правового характеру. Відзначено, що відсутність трудового архіву (штатної одиниці та приміщення) та фактичне виконання начальником РАВ Вінніченко Н.Б. не тільки своїх прямих обовязків, а й функцій працівника трудового архіву приводить до значного перевантаження у роботі з документами Національного архівного фонду та негативно впливає на забезпечення зберігання документів НАФ.
• Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. проведена комплексна перевірка Одеського літературного музею, надана методична допомога в складані номенклатури та формуванні справ в діловодстві.
9 червня 2009 р.
В читальному залі Державного архіву Одеської області працюють: 1) студентка 4-го курсу румуно-німецької філології ОНУ ім. І. І. Мечникова Мудра Вікторія Вікторівна за темою: «Мусульманське паломництво до Мекки через Одесу в XIX столітті. Значення м. Одеси в мусульманському паломництві»; 2) лаборант Одеського археологічного музею НАНУ Колесниченко Анжеліка Миколаївна за темо: «Формування колекцій Одеського археологічного музею з часу заснування Одеського міського музею (1825 р. – 50-ті роки XX ст.».
10 червня 2009 р.
Відомий одеський краєзнавець Сергій Зенонович Лущик продовжує передавати на державне зберігання документи, якими поповнює свій особовий фонд. Надійшли матеріали, пов’язані з професією фондоутворювача – інженера-судномеханіка, такі як колекція технічних матеріалів по морському днопоглибленню в управліннях морських шляхів за 1948-1981 рр..
• Управління служби безпеки України в Одеській області подарувало бібліотеці Державного архіву Одеської області видання Центру досліджень визвольного руху, Служби безпеки України, Українського інституту національної пам’яті „Українська Повстанська армія: історія нескорених”. В книзі висвітлені питання про витоки збройного повстанського руху, про розгортання повстанської боротьби, про територіальну і функціональну структура УПА, про формування старшинських кадрів, про щоденне життя і свята повстанців та інше. Використані матеріали архіву Центру досліджень визвольного руху та Галузевого державного архіву Служби безпеки України.
• В читальному залі архіву працювали дослідники: кандидат історичних наук Лисак В.Ф. за темою „Повсякденне життя українського селянства у 50-60-х рр. ХХ ст.”; старший науковий співробітник Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Ворона В.В. за темою „Випускники Київської Духовної Академії та Семінарії і їх подальша доля (1898-1939)”.
13 червня 2009 р.
У газеті “Чорноморські новини” (№ 63-64 від 13 червня 2009 р.) опублікована стаття журналіста Валентина Щегленка “Правда і любов Івана Ніточка” – інтерв’ю з директором Держархіву області І.І.Ніточко про його трудовий шлях та творчі досягнення.
15 червня 2009 р.
Директора Державного архіва Одеської області Івана Івановича Ніточко було нагороджено Почесною відзнакою Одеської міської ради з нагоди його 60-річного ювілею.
16 червня 2009 р.
В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) фармацевт Хорст Фод, житель м. Рейнгардсхаген (Німеччина), за темою «Генеалогічне дослідження родини Фод, німецьких колоністів в Бессарабії»; 2) жителька м. Кельн (Німеччина) Гайт Іда Адольфывна, пенсіонерка, за темою «Генеалогічне дослідження родини Циммер».
17 червня 2009 р.
У газеті «Степовий маяк» (№ 49 від 17 червня 2009 р.) опублікована стаття начальника архівного відділу Березівської райдержадміністрації Патраманської Т.П. про нове виданная директора Державного архіву Одеської області І.І.Ніточко «Освіта: Документи. Факти. Спогади: Березівський район».
• Бібліотека Державного архіву Одеської області поповнилася новими виданнями: –
– Л.Л. Тумаринсон, Б.М. Розенфельд „Летопись жизни и творчества В.И. Сафонова”, Москва, 2009 р. Книга подарована архіву укладачами Л.Л.Тумарисоном та Б.М. Розенфельдом. Видання висвітлює життєвий та творчий шлях відомого російського музиканта Василя Ілліча Сафонова (1852-1918);
– „Чехи в Галичині”, бібліографічний довідник, Львів, 1998 р. Видання підготовлено членами товариства „Чеська бесіда” та міститькороткі біографії чехів, які постыйно або тимчасово проживали та території Галичини та здійснили помітний внесок у розвиток культури, науки, мистецтва та інших галузей Галичини;
– С.З Лущик «Летопись библиофильского содружества», Одеса, 2007 р. Видання присвячене 40-річчю Наукової секції книги Одеського Будинку вчених;
– „Картографічні матеріали у складі звітів про науково-дослідні роботи (за фондами ЦДНТА України)”, довідник, Харків, 2008 р.
– Журнали: „Офіційний вісник Президента України”, № 11-14 (квітень-травень), Київ, 2009 р.; „Відомості Верховної Ради України”, № 15-20 (квітень-травень), київ, 2009 р.; „Збірник урядових нормативних актів України”, № 1-8 (лютий-травень), Київ, 2009 р.
18 червня 2009 р.
Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. надана практична допомога Державному підприємству „ЧорноморНДІпроект” в підготовці до передавання на державне зберігання документів постійного зберігання за 1965-1989 роки.
• Провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В.О. проведена комплексна перевірка та надана методична допомога Одеському технічному коледжу, з питань реєстрації документів відповідно до номенклатури справ, формуванні справ постійного та тимчасового зберігання.
22 червня 2009 р.
п. Віорел Акім, старший науковий співробітник Інституту історії ім. Ніколае Іорга (м. Бухарест, Румунія), подарував Державному архіву Одеської області двотомне видання: «Documente Privind Deportarea Tiganilor in Transnistria» (Ed. by Viorel Achim. – Vol. I. – Bucharest, 2004. – p. 353; Vol. II. – Bucharest, 2004. – p. 565) («Документи про депортацію циган в Трансністрію»). При написанні книги, автором і укладачем якої є Віорел Акім, були використані документи архівів Румунії, України (Державні архіви Одеської і Миколаївської області) та США (музей Холокосту у м. Вашингтоні). Видання є особливо цінним для тих, хто цікавиться історією тимчасової німецько-румунської окупації Півдня України.
23 червня 2009 р.
В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) викладач Кагульського державного університету Нікульча Ігор Яковвич за темою «Румунська адміністрація в Трансністрії (1941 – 1944 рр.)»; 2) провідний науковий співробітник ДНДУ МВС України, доцент Чисніков Володимир Миколайович за темою «Сискна поліція в Україні за часів Російської імперії: історико-правове дослідження (1880 – 1917 рр.)».
• Прийняті на державне зберігання документи Одеського державного історико-краєзнавчого музею за 1968 – 1999 роки, серед яких матеріали: накази та розпорядження Міністерства культури України, Управління культури Одеської облради з основної діяльності музею; довідки і листування з організаціями, музеями про передачу, обмін експонатами; річні плани і звіти; історичні довідки з різних сторінок історії Одеси за різні періоди; експозиції відділу „Історії „Філікі Етерії””; проектні, наукові пропозиції з реконструкції та реставрації будівель, що є пам’ятниками історії і культури та інші. Для проведення святкування 90-ї річниці ЛКСМ України, яке буде проходити в Українському драматичному театрі ім. Василька 26 червня 2009 року видані у тимчасове користування два прапори: Одеського обкому партії на честь 60-я комсомолу України та Одеської обласної комсомольської організації. Планується урочиста частина та внесення прапорів, після чого відбудеться концерт.
• Заступником директора Алєксєєвою В.Ю. і заступником начальника відділу С.В. Виногловською 17 і 19 червня проведено учбові заняття для завідуючих районними архівними відділами та трудовими архівами Ізмаїльського, Саратського, Кодимського, Біляївського та Котовського районів з питань обліку документів. Були освітлені питання з основних вимог до облікових документів, системи облікових документів, обліку надходжень та вибуття документів та інші. Керівництво Державного архіву Одеської області висловлює заступнику правління правозахисного історико-просвітнього і благодійного товариства «Одеській меморіал» Володимиру Олександровичу Смирнову глибоку подяку за великий вклад в розвиток архівної справи, збереження и передачу на державне зберігання безцінних для історії документів, які являються складовою частиною Національного архівного фонду України.
24 червня 2009 р.
Відбулася колегія Державного архіву Одеської області, на якій розглянуто питання: про стан роботи із зверненнями громадян (звіт за 1 півріччя 2009 р.); про стан підготовки 2 частини Національної Книги пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Одеській області; про стан зберігання, упорядкування документів та ведення поточного діловодства в Одеському технічному коледжі та про проведення семінару начальників районних архівних відділів щодо якості проведення перевірок у підвідомчих організаціях.
25 червня 2009 р.
Директором Держархіву Одеської області І.І.Ніточко в Березівській райдержадміністрації проведено:
– виїзний прийом громадян по запитам соціально-правового характера;
– презентацію книги Ніточко І.І. «Освіта: Документи. Факти. Спогади: Березівський район».
30 червня 2009 р.
У Державному архіві Одеської області почалася практика студентів 4 курсу історичного факультету Одеського національного університету І.І.Мечникова. Протягом місяця 80 майбутніх істориків одержать досвід роботи з архівними документами. Студенти залучаються до таких видів робіт як створення тематичного каталогу за справами громадян, репресованих у сталінські часи та реабілітованих у 50-х – 70-х роках; описування справ студентів Новоросійського університету та облік їх фотографій; виконання запитів громадян; укладання “Путівника Державного архіву Одеської області” та ін.
Липень
1 липня 2009 р.
Заступник Державного архіву Одеської області Л.Г.Білоусова прийняла участь у зустрічі грецької громади с. Олександрівки (Арнаутівки) і м.Іллічівська з Генеральним Консулом Греції в Одесі п.Йєрасімусом Даварісом. Зустріч відбулася в історичному місці с.Олександрівки – церкві Успіння Божої Матері, де о. Михаїл відправив молитву та організував роботу круглого столу.
• Під час зустрічі автори книги “Греки під Одесою. Історія с. Олександрівка з найдавніших часів по початок ХХ ст.” д.і.н. І.В.Сапожников та к.і.н. Л.Г.Білоусова наголосили на своєчасності відродження історичних традицій села і започаткування проекту “Усна історія с.Олександрівки” – збору та публікації свідчень старожилів села про минуле першого грецького війського поселення під Одесою і матеріалів сучасного періоду, їх публікацію та заснування архівного фонду.
• Державним підприємством „Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр” передано на державне зберігання документи за 1945 рік до фонду Р-6504 „Одеській обласний радіоцентр”, серед яких – матеріали роботи комісії по стану справ радіоцентру.
• На державне зберігання прийнято документи фонду Р-8002 „Одеський обласний комітет з охорони природи” за 1989 – 1998 роки, серед яких матеріали – керівництва; відділу охорони водних ресурсів і атмосферного повітря; сектору охорони і раціонального використання земель, лісів, корисних копалин, рослинних ресурсів, тваринного світу і заповідних територій; відділу регулювання природокористування; сектору екологічної експертизи, науково-технічного прогресу та інші.
• У читальному залі Державного архіву Одеської області працювала, директор комунальної установи „Центр бібліотечної системи для дітей” Лазарева Г.Я, яка проводила дослідницьку роботу про творчу діяльнісь Кири Муратової.
2 липня 2009 р.
Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. надана методична допомога в проведені експертизи цінності документів НАФ та формування справ відповідно до номенклатури Державної установи „Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова.
• Продовжується робота по розшуку документів Національного архівного фонду ВАТ „Одеській завод „Продмаш” за 1979-1995 роки.
• Архівістом 1-ї категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В.М. надана методична допомога по упорядкуванню документів НАФ і передачі їх на державне зберігання Прокуратурою в Одеській області.
3 липня 2009 р.
Заст. директора архіву Л. Г. Білоусова, заст. начальника відділу інформації С. А. Желясков і провідний спеціаліст відділу інформації Г. М. Паніван прийняли участь у телепередачі про проведення архівної практики студентів у ДАОО (ТРК «АРТ», «ГРАД»).
6 липня 2009 р.
Заст. директора архіву Л. Г. Білоусова дала інтерв’ю ТРК «ГРАД» про документи архіву, що відтворюють діяльність Товариства покровительства (співчуття) тваринам, що діяло в Одесі з 1863 по 1920 рр. (6 сюжетів у ТРК «АРТ» і «ГРАД»).
6 липня 2009 р.
В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) аспіранти Бирлендеану Тетяна Іванівна і Бирлендеану Валеріу Іон (Республіка Молдова, м. Кишинів) за темами дисертацій «Середня освіта в Новоросії і Бессарабії в XIX столітті» і «Еволюція системної освіти в Бессарабії (1812 – 1917 рр.)» відповідно; 2) аспірантка Гарвардського університету Гетерінгтон Филиппа за темою дисертації «Жінки в Одесі, XIX століття».
7 липня 2009 р.
Директором Державного архіву Одеської області в присутності засобів масового інформації (ТРК Град, ТРК +, АТВ, 100%, GTV, Обласне радіо та інш.) проведено прес-конференцію. Розглядалися наступні питання: 1. Діяльність та штатна чисельність архіву. 2. Приміщення архіву та проведення ремонтних робіт. 3. Бібліотека Держархіву. 4. Визначні проекти та праці Держархіву. 5. Робота параформалінової камери. Боротьба з грибками. 6. Про роботу дослідників, які працюють в читальному залі. 7. Позавідомча охорона Держархіву. 8. Електронна база даних. 9. Проведення практики студентів Одеського Національного університету ім. І.І. Мечникова. 10. Надходження на зберігання до Держархіву особистих фондів.
8 липня 2009 р.
Продовжується практика студентів історичного факультету Одеського державного університету ім. Мечнікова в Державному архіві Одеської області (вул. Пирогівська, 29). Студентів було ознайомлено з роботою відділу зберігання та обліку документів НАФ, з основними вимогами до забезпечення збереженості документів НАФ в Державних архівах України та складом фондів в будівлі архіву № 2. Також студенти каталогізували справи фонду Р-8065 „Архів СБУ”. Всього було оброблено 420 припинених кримінальних справ (справ репресованих). По справах складена іменна картотека зі слідуючими відомостями про репресованих: національність, соціальне походження, професія, належність до партій та інших суспільних організацій, яке було висунуто обвинувачення.
9 липня 2009 р.
Провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В.О. надана методична та практична допомога по розміщенню документів в архівосховищі та видавання справ у тимчасове користування за межі архіву Одеському економічнуо університету.
• Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Успенською Г.Б. надана методична та практична допомога в підготовці документів НАФ Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області за 1991-2002 роки для передачі їх на державне зберігання
14 липня 2009 р. В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) помічник голови селищної ради «Мемориальный городок» Карпенко Ігор Анатолійович за темою «Знищення жителів м. Одеси в період Великої Вітчизняної війни. Холокост»; 2) професор русистики та кінознавства Оксфордського університету в м. Майамі Чернецький Віталій Олександрович за темою «Історія кіновиробництва і кінопрокату в Україні у суспільно-культурному контексті».
15 липня 2009 р.
В читальному залі почали дослідницьку роботу: 1) професор Джорджтаунського університету (США, м. Вашінгтон) Чарльз Кінг за темою «Історія Одеси після 1914 року. Велика Вітчизняна війна та період румуно-німецької окупації»; 2) Ілона Массальська (Польща, м. Варшава) за темою: «Генеалогія родини Коган».
16 липня 2009 р.
Начальником відділом формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. проведена тематична перевірка Комунальної установи „Одеська обласна клінічна лікарня”. В ході перевірки у головного лікаря КУ ООКЛ Калинчука С.В. обговорювалися питання створення єдиного архіву (управлінської, медичної документації та документів з особового складу) та створення електронної бази даних документів.
• Провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В.О. надана методична та практична допомога у веденні наглядових справ та створенні картотеки обліку роботи з установами – джерелами комплектування Тарутинського РАВ.
20 липня 2009 р.
Директора Державного архіву області Ніточко І.І. обрали головою Громадської експертної групи при Управлінні державної служби Головдержслужби України в Одеській області. За результатами перевірки 14 липня 2009 року архівних установ Тарутинського району директор Державного архіву Одеської області І.І. Ніточко оголошує ПОДЯКУ Познякову Андрію Антоновичу – директору комунальної установи „Трудовий архів” Тарутинської районної ради за високі показники у роботі, зразкове виконання посадових обов’язків та відданість архівній справі.
21 липня 2009 р.
У Державному архіві Одеської області стартував телепроект телерадіокомпанії «ГРАД» «Молоді історики: репортаж з архіву» (робоча назва). 40 студентів 4 курсу історичного факультету Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова мають показати результати архівної практики та роботи з архівними документами (керівники практики заст. директора архіву к. і. н. Л. Г. Білоусова і доцент кафедри історії України к. і. н. О. А. Синявська). Тематика студентських досліджень – це історія рідних міст і сіл, діяльність генерал-губернаторів та градоначальників, побутові традиції багатонаціональної Одещини, історії видатних особистостей, топоніміка Одеси тощо.
22 липня 2009 р.
Відділом зберігання та обліку документів НАФ проведена перевірка наявності і фізичного стану документів у фондах: Р-30 „Мангеймський волосний військовий комісаріат с. Мангейм Одеського повіту” 1920-1921 рр., Р-29 „Мангеймський волосний комітет незалежних селян с. Мангейм Одеського повіту” 1920-1923 рр. для виявлення особо цінних документів і таких, що потребують ремонту.
• У читальному залі архіву працюють:1) краєзнавець Іджиловій Д.М. за темою: «Історія с. Вільне (Ісерлія) Тарутинського району; 2) дослідниця з Молдови Частіній А.П. за темою:с. Липецьке Тираспольського повіту для генеалогічного дослідження родичів; 3) аспірантка Одеського політехнічного університету Кіндрачук Н.М. для роботі над дисертацією „Боротьба Народного Руху України за незалежність України 1989-1991 рр.”
24 липня 2009 р.
Начальником відділом формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. надана методична допомога Одеській обласній державній телерадіокомпанії в проведення експертизи цінності аудіо-відео-документів, складання описів та передачі їх на державне зберігання
• Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Успенською Г.Б. надана методична та практична допомога в складані номенклатури справ та упорядкування документів постійного зберігання та з особового складу Одеської обласної організації Українського товариства охорони природи.
28 липня 2009 р.
Співробітники Державного архіву відвідали презентацію 18-ої книги одеського письменника Аркадія Хасіна «Ангелы живут на земле: повесть, рассказы и очерк», яка присвячена темі боротьбі з фашизмом і оповідає про нелегке життя одеситів в роки Великої Вітчизняної Війни. Головна мета книги – донести, що людина навіть у найбільш нелюдяні часи повинна залишатися людиною. Презентація книги проходила 28 липня 2009 р. в урочистій залі Всесвітнього клубу одеситів
29 липня 2009 р.
Начальником відділу зберігання та обліку документів НАФ О.О.Солончук у фонді № Р-8065 „Архів СБУ” виявлено: брошура-оповідання Івана Хрисанфовича Подвязкіна „Як я їздив до Маньчжурії” (спогади про російсько-японську війну 1904-1905 років” та рукопис політичного діяча Бесарабії Миколи Васильовича Машкауцана „Політичне життя Румунії та політичні партії в період з 1918 року до 1941 року”. Вищевказані документи внесені до електронної бази даних на видання, які зберігаються у фондах архіву.
30 липня 2009 р.
В великій читальній залі Одеської державної наукової бібліотеці імені М. Горького 30 липня 2009 р. проведено презентацію науково-публіцистичного видання «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні» (К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2008 (3 тис. прим.)). Серед почесних гостей презентації були директор Державного архіву Іван Іванович Ніточко, заступник директора Державного архіву Лілія Григорівна Білоусова, декан історичного факультету ОНУ ім. І.І. Мечникова В’ячеслав Григорович Кушнір та інші з виступами щодо підведення підсумків спільної роботи над проектом та продовження подальшої співпраці. В презентації прийняли участь співробітники відділу інформації, а саме члени робочої групи при редакційній колегії проекту в Одеській області. На презентації були представлені матеріали 19 книг проекту, в яких висвітлюються процеси Голодомору 1932 – 1933 років в шістнадцяти областях України. Під час презентації проводилась виставка інших видань із бібліотечних фондів на тему Голодомору 1932 – 1933 років в Україні, – «Вічна пам’ять на вічній землі», – а також виставка стендів з фотомонтажем, які мовою документів розкривають ідеологічні передумови та методи здійснення геноциду, називають його організаторів і виконавців. Учасникам цієї події була надана можливість ознайомитись з трудами кожної області України та іншими працями за тематикою Голодомору 1932 – 1933 років в Україні.
Серпень
5 серпня 2009 р.
Відділом зберігання та обліку документів НАФ проведена перевірка наявності і фізичного стану документів у фондах: Р-83 „Одеський обласний відділ комунального господарства” за 1923-1935, 1944-1963 рр., Р-85 „Одеський міський відділ комунального господарства” за 1922-1932 рр. для виявлення особо цінних документів і таких, що потребують ремонту.
6 серпня 2009 р.
Відділом формування НАФ та діловодства складено та розіслано ознайомчий лист установам, організаціями, підприємствам – джерел комплектування документами Національного архівного фонду та іншим установ, організаціями і підприємств що не знаходяться у зоні комплектування Державного архіву Одеської області з питань упорядкування документів постійного зберігання та з особового складу. Текст листа додається. Доводимо до Вашого відома, що останнім часом з’явилось чимало приватних установ („ Раф + Департамент утилізації”, „Ваш архівіст”), які пропонують послуги по упорядкуванню документів, знищенню справ та документів тимчасового зберігання. Пропонуючи свої послуги, вони посилаються на затвердження документів в Державному архіві Одеської області, оскільки документи, не погоджені Експертно-перевірною комісією Держархіву (ЕПК), не є дійсними. Практика показує, що документи, надані цими приватними установами на розгляд ЕПК Держархіву, часто не відповідають реально виконаним роботам, а технічна обробка справ потребує серйозних доопрацювань, в деяких випадках і повної переробки. Контроль цієї роботи є однією з функцій ЕПК Держархіву області. Своєчасне повідомлення з Вашої сторони про виконання робіт з упорядкування документів працівниками вищезазначених установ („Раф + Департамент утилізації”, „Ваш архівіст” та ін.), допоможе запобігти неякісному виконанню робіт та зберегти кошти Вашої установи. За методичною допомогу з питань упорядкування документів та погодження описів справ, актів про вилучення до знищення документів тимчасового зберігання просимо звертатися до Державного архіву Одеської області за адресою: вул. Пироговська, 29, каб. № 3, відділ формування НАФ та діловодства, телефони для довідок: 7189-576, 7189-549. Директор Державного арх.іву І.І. Ніточко
11 серпня 2009 р.
В дар Державному архіву Одеської області була передана книга «Одесские истории жизни Троцкого», яка структурно складається з двох розділів: стаття Наталії Панасенко «Троцкий в Одессе» і фрагмент з книги Лева Троцького «Моя жизнь», присвячений одеському періоду.
12 серпня 2009 р.
Начальник відділу зберігання та обліку документів НАФ О.О. Солончук надала консультації: начальнику архівного відділу Красно-Окнянської райдержадмінстрації з заповнення аркушів фондів; начальнику архівного відділу Миколаївської райдержадміністрації з визначення фондової належності земельних справ за довоєнні роки.
• Бібліотекою Держархіву Одеської області взято на облік нові надходження: 1. Воробей Р.Б. Формування та становлення системи місцевих органів державної влади та управління в Україні у другій половині ХІХ – на початку ХХ століття. /Монографія. – Чернігів: „Чернігівські обереги”, 2009. – 353с.; 2. Лозицький В.С. Бунтівник. Життя і смерть Миколи Хвильового. Історико-біографічно-публіцистичний нарис. – К.: Генеза, 2009. – 120с.
13 серпня 2009 р.
Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В.М. надана практична допомога ВАТ „Олімп-круг” в підготовці документів постійного зберігання за 1973-1996 роки до передачі на державне зберігання. Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. надана методична допомога начальнику АВ Котовської районної державної адміністрації Войтенко О.М., з питань складання списку № 1 юридичних осіб – джерел формування НАФ, які передають документи до АВ та список № 3 юридичних осіб, в діяльності якіх не утворюються документи НАФ.
14 серпня 2009 р.
В Одеській облдержадміністрації відкрито виставку документів Державного архіву Одеської області до Дня Незалежності України.
17 серпня 2009 р.
В дар Державному архіву Одеської області була передана книга Генрієти Гётте «Отвергнутые родиной» (видавництво м. Гётте-Кёльн), присвячена історії переселення в Росію і життю на новій батьківщині колоністів родин Гётте, Антоні і Квадрициус з Німеччини, а також Гехлер і Шевальє з Швейцарії на фоні історичних подій, які відбувалися у Європі в XIX – XX ст. Видання забезпечено ілюстраціями (101 документ і 154 фотографій).
18 серпня 2009 р.
В читальному залі Державного архіву Одеської області працюють: 1) професор Російського державного гуманітарного університету Фельдман Давид Маркович за темою: «Літературний процес в Росії кінця XIX – початку XX ст.»; 2) професор Російського державного гуманітарного університету Киянська Оксана Іванівна за темою: «Громадський рух в Росії кінця XIX – початку XX ст.».
19 серпня 2009 р.
З метою комплексної перевірки роботи архівного відділу Фрунзівської райдержадміністрації були відряджені до смт Фрунзівка начальник відділу організації і координації архівної справи О.І. Ксендзик, начальник відділу зберігання та обліку документів НАФ О.О.Солончук, начальник відділу формування НАФ Т.В. Ратушна. Були перевірені напрямки роботи архівного відділу з питань діловодства, звернень громадян, формування НАФ, зберігання та ведення облікових документів НАФ. Надано документи для роботи у читальному залі (вул.. Пироговська, 29) члену Тираспольсько-Дубосарської єпархіальної комісії С.А. Базілевській для дослідження теми „Репресовані священики Придністров’я”.
20 серпня 2009 р.
Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. проведено комплексну перевірку та надано рекомендації щодо усунення виявлених недоліків в формування справ та упорядкування документів Національного архівного фонду Територіальнуо управлінню державної судової адміністрації в Одеській області.
• Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В.М. надана практична допомога Одеському державному медичному університету в підготовці документів постійного зберігання за 1978-1989 роки до передачі на державне зберігання.
25 серпня 2009 р.
Директор Державного архіву Одеської області І.І. Ніточко виступив на апаратній нараді облдержадміністрації з доповіддю про діяльність трудових архівів районів та міст обласного значення, звернувши особливу увагу на проблеми створення вищезазначених установ в Балтському та Біляївському районах. Після чого головою облдержадміністрації було надано доручення голові Біляївської райдержадміністрації Андріященко М.А. протягом місяця вирішити питання створення трудового архіву для централізованого тимчасового зберігання документів з особового складу.
• В дар Державному архіву Одеської області була передана книга Давида Давтяна «История храма Св. Григория Просветителя Армянской апостольской церкви в Одессе», в якій розглядається маловідома сторінка одеської історії – інформація про вірменську церкву, її будівництво, біографічні дані священиків. В своїй роботі автор порушує питання про проблеми національної освіти і благодійність вірменської общини, приводить архівні документи, які ярко засвідчують про тяжке положення вірменської церкви в Одесі за часів радянської влади.
26 серпня 2009 р.
Розпочалась практика студентів Південноукраїнського Державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського. Студентам були прочитані лекції за темами: „Історія архівної справи”, Історія, склад і зміст фондів Державного архіву Одеської області”, „Формування документів НАФ”, „Основні вимоги до зберігання документів НАФ та облік документів НАФ”. Також була проведена екскурсія до архівосховищ в будівлі № 2 архіву по вулиці Пироговського, 29.
26–27 серпня 2009 р.
в Державному архіві Одеської області знімали документальний фільм режисер Амстердамської кіностудії Йоханнес Босха та звуковий редактор Амстердамської кіностудії Девід Ван Ейндховен про життя молодого Лева Троцького (Бронштейна). Були використані архівні матеріали Державного архіву про навчання Троцького в Одеському училищі Святого Павла, про його революційну діяльність у Миколаєві, арешт, перебування в Одеській тюрмі та приватне листування Троцького з Олександрою Соколовською. Дослідниця ДАОО та автор книги про Лева Троцького Наталія Панасенко ознайомила голандських кінодокументалістів з результатами свого дослідження та пам’ятними місцями, пов’язаними з життям Троцького в Одесі. Прем’єра фільму відбудеться в Голандії в кінці 2009 року.
• Відбулось засідання експертно-перевірної комісії ( ЕПК) Державного архіву Одеської області з розглядом питань щодо схвалення та погодження описів та номенклатур справ. Також на засіданнi ЕПК була заслухана доповідна записка провідного спеціаліста Двірницької Ю.І. щодо включення в Список № 1- джерел комплектування РАВ Управління ветеринарної медицини в районах області. Завершена робота по упорядкуванню документів постійного зберігання Прокуратурою Одеської області за 1984-2006 (куратор Бончева В.М.) та надана методична допомога, з виїздом на місці, в підготовці документів для передачі на державне зберігання.
31 серпня 2009 р.
В дар Державному архіву Одеської області була передана книга Олени Бачинської «Козацтво в «після козацьку добу» української історії (кінець XVIII – XIX ст.)», в якій на основі документальних джерел розповідається про історію, долю, збереження традицій українського козацтва після ліквідації автономної Гетьманщини (1764 р.) та зруйнування Запорозької Січі (1775 р.) наприкінці XVIII – XIX ст.
Вересень
1 вересня 2009 р.
Вийшла з друку книга начальника відділу НДА Державного архіву Онопрієнко Валентини Федорівни «Истинный рай – на шабской земле…»: Документальная история швейцарский колонистов в Бессарабии». У книзі висвітлюються основні етапи становлення і розвитку колонії Шабо, заснованої у 1822 р. швейцарськими виноградарями і виноробами під сучасним м. Білгородом-Дністровським – єдиної швейцарської колонії з франкомовним населенням на території Російської імперії, центру розвитку виноградарства і виноробства на півдні України. Робота написана на основі архівних документів, що зберігаються у Державному архіві Одеської області.
3 вересня 2009 р.
Державний архів Одеської області відвідала делегація представників Греції: мер міста Левкада (о. Левада) Васіліос Фецис, заст. мера з питань культури пані Є.Нікодімо, Генеральний Консул Греції в Одесі пан Єрасімос Даваріс та голова Одеської філії Грецького Фонду Культури пан Софроніс Парадісопулос. Метою відвідування було знайомство з документами Національного архівного фонду, які стосуються історії грецької громади в Україні та греко-українських відносин. Приводом для візиту став цікавий історичний факт: у 1796 році першим бургомістром Одеського міського магістрату від грецького товариства був обраний уродженець о. Левкада Теодор (Федор) Флогаїтіс. Делегація висловила подяку керівництву архіву за видавництво ряду книг по історії грецьких товариств Одещини та надала пропозиції щодо подальшого співробітництва і культурного обміну.
4 вересня 2009 р.
До святкування Дня міста Одеси, в будинку Одеської філії Грецького Фонду Культури відбулася презентація нового видання, присвяченого 15-річчю Одеської філії Грецького Фонду Культури (2009 р.) та 90-річчю Державного архіву Одеської області (2010 р.) – книги «Греки Одеси. 1907-1920 р. Частина 6. Іменний покажчик по метричних книгах Одеської Грецької Свято-Троїцької церкви» – Праці Державного архіву Одеської області. – Том. XXVII. – Одеса: ТОВ “РА “АRT VISION”. – 2009. – 344 с.
Це спільний видавничий проект Одеської філії Грецького Фонду Культури і Державного архіву Одеської області, що реалізується з 2000 року. Він задуманий як 6-томне археографічне видання на допомогу тим, хто займається історією грецьких громад і, зокрема, генеалогічними дослідженнями.
Публікація стала можливою завдяки особистій участі голови Грецького Фонду Культури пана Софроніса Парадісопулоса і співробітника фонду пані Галини Андріївни Ізувіти. Велику зацікавленість у проекті виявляли і фінансово його підтримали колишні Генеральні консули Греції в Одесі пані Іфігенія Кондолеондос (том 2) і пан Алексіос-Павлос Стефану (Том 3).
У Державному архіві Одеської області зберігається більше 13 тисяч фондів, що включають майже 2,5 млн. справ. Документи відображають історію м.Одеси і півдня України (колишнього Новоросійського краю) з кінця XVIII століття по теперішній час. Історія грецьких громад представлена в них досить повно і різноманітно: заселення, підприємництво, діяльність благодійних, просвітніх і культурних суспільств, участь в управлінні та ін.
Ми вибрали для публікації метричні книги Грецької церкви – унікальне історичне джерело. Це 116 книг за 1799-1920 роки (16 – втрачені в роки Великої Вітчизняної війни), що дають найбільш повну інформацію про одеську грецьку громаду в особах. Дані 108 книг уже внесені до компъютерної бази – зареєстровано більше 100 тисяч імен парафіян. Над проектом працювало 8 архівістів – к.і.н Лілія Білоусова (автор ідеї і керівник проекту), к.і.н. Галина Малинова, Владислав Харковенко, Тетяна Волкова, Олена Мартиненко, Ганна Паніван, Марина Батуріна і Анна Бух.
«Греки Одеси» – це не просто перелік імен. Саме з метричних книг ми можемо отримати уяву, як саме формувалася одеська громада. Греки прибували в Одесу з різних кінців світу, привносячи традиції багатьох народів і країн, де вони рятувалися від турецького ярма або мали торговельні і підприємницькі інтереси. Грецька громада – це маленька „Європа” на півдні Російської імперії. Так, відомими аглійськопідданими одеситами були Апостолі, Ксіда, Россолімо, Амбатьєлло, Трояно, французькопідданими – Баклі і Поммер, данськопідданими – Камбанеллі, австрійскопідданими – Економос і Козанегро, італійськопідданими – Пасто. Уродженцями турецьких міст Константинополя показали себе Папа-Нікола і Марко, Смірни – Іоаніді. Острівну Грецію представляли родини Власопуло (о. Санторіні), Беллі (о. Метіліно), Памолого (о. Сіру), Маврокефало, Джероламо, Арсені, Дракулі (Іонічні острови). З Кефалонії прибули Інглезі, Валіонаті, Камбафекрі, Трояно. Помітне місце в грецькій громаді Одеси займали вихідці з острова Хіоса – Раллі, Яні, Родоканакі, Маврокордато, Петрококіно, Хіоні та інші. В Одесу, нове, молоде і перспективне морське місто, переселялися і греки з інших міст Росії, де їм здавна надавали привілеї для розвитку підприємництва і торгівлі. З Ніжина прибули Кумбарі, Бібі, Стаматакі, Мела, Магдаліно, з Керчь-Єніколя – Краяні, з Сухум-Кальчина – Метакса, з Сімферополя – Ніколі, з Балаклави – Мавромустакі, з Маріуполя – Халпаккі та ін.
В Одесі проживало багато греків-військових, що приймали участь у російсько-турецьких війнах на боці Росії і виявили бажання залишитися назавжди на новій Батьківщині. Найбільш відомими були підполковники Прокопеус і Карузо, волонтер Грецького Легіону імператора Миколи 1 Канакарі Немео, син обер-офіцера Одеського Грецького батальйону Анастасій Дунда, штабс-офіцер Дуро, син підполковника Афанасій Буга. І всіх їх об’єднувала заснована у 1795 році Одеська Грецька Свято-Троїцька церква, що стала релігійним і духовним осередком одеських греків, які належали до різних соціальних прошарків, займали різні посади. Її парафіянами, відомими не тільки в Одесі, а й у середземноморському регіоні, були дворянські родини Інглезі, Сакеларі, Маразлі, Біциллі, титулярні радники Коронеллі, Калеоні, губернські секретарі Біязі та Лівані, колезький радник Каррутерс, Грецький генеральний консул Павло Цицині, потомственні почесні громадяни Одеси Амвросіо, Россолімо, Кріона Папа-Нікола, Маразлі, одеські купці Ксіда, Вуцино, Скарлато, Мімі, Каравья, одеських міщани Кроміда, Кокіні, Магніто та ін. Кілька поколінь священнослужителів працювали на ниві духовної освіти – історія Грецької церкви нерозривно пов’язана з такими іменами як Родеус, Родостат, Ненно, Павліді, Евтосі, Аргіриді, Пефані.
Видання має і прикладне значення, оскільки допомагає багатьом грекам України і Молдови установити громадянство й одержати право виїзду на свою історичну Батьківщину. Проект «Греки Одеси” близький до завершення. У 2010 році планується випустити додатковий том за 8-ма метричними книгами, які донедавна вважалися втраченими. На презентації були представлені також унікальні документи Державного архіву області з історії грецької громади Одеси.
Серед присутніх на урочистих заходах були Генеральний Консул Греції в Одесі пан Єрасимос Даваріс, представники одеських, олександрівських та малобуялицьких грецьких родин, історія яких веде свій початок з XIX століття – Бенетато, Хіоні, Стоянови, Ставріяні, Каванда та ін., автор книги “Национальность – грек: виновен !” Ірина Голобородько-Лінардато, керівник проекту “Малобуялыкские греки» Микола Калмакан, представник товариства «Одеський Меморіал» Микола Данилов та ін. Як виявила Єлизавета Кузьмінська-Поліхроніді, заступник голови ради Одеської громади греків, у місті проживає більше 50 сімей, предки яких зазначені у „Греках Одеси”. Архівісти запропонували громаді, що налічує понад 2 тис. членів, започаткувати у Державному архіві області свій документальний фонд.
7 вересня 2009 р.
Головний науковий співробітник відділу інформації та використання документів та зовнішніх зв’язків С.Є.Березін взяв участь у роботі Другої міжнародної наукової конференції «Історія археологічних досліджень у Північно-Західному Причорномор’ї», присвяченій 170-річчю від дня заснування Одеського товариства історії та старожитностей. Місцем проведення конференції став історичний факультет Одеського національного університету імені І.І.Мечникова. У роботі прийняли участь науковці з міст України та Російської Федерації: Одеси, Миколаїва, Севастополя, Сімферополя, Єкатеринбурга та Санкт-Петербурга. Тематика наукового симпозіуму відобразила широке коло актуальних питань сучасної науки, дослідження багатьох з яких було розпочато діячами одного з найстаріших вітчизняних наукових центрів. На першому робочому засіданні виступив головний науковий співробітник відділу інформації та використання документів та зовнішніх зв’язків ДАОО С.Є. Березін з підготовленою у співавторстві з кандидатом історичних наук, доцентом кафедри історії стародавнього світу та середніх віків ОНУ імені І.І.Мечникова Т.О.Ізбаш-Гоцкан, доповіддю «Архівні фонди Одеського товариства історії та старожитностей (за матеріалами Державного архіву Одеської області та Інституту рукопису Національної бібліотеки імені В.І.Вернадського)». При обговоренні доповіді було слушно зазначено, що документи товариства є безцінним джерелом інформації не тільки з наукової та просвітницької діяльності товариства, але ж й з історії вітчизняної науки другої треті XІХ – початку ХХ століть, та вимагають подальшої дослідницької розробки.
9 вересня 2009 р.
Прийнято на державне зберігання документи Державної інспекції охорони Чорного моря за 1988 – 2004 роки, серед яких документи: керівництва інспекції; адміністративно-господарської групи; організації контролю за охороною морського середовища; відділу аналітичного контролю; відділу обліку і контролю; організації роботи з громадськістю; відділу кадрів; бухгалтерії.
• Закінчилася заліком практика студентів Південноукраїнського Державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського. Під час практики студенти працювали з метричними книгами Ананьївського, Арцизького, Березівського районів по складанню біографічної картотеки, переглядали справами фонду 45 „Новоросійський університет” продовжуючи роботу по складанню іменної картотеки студентів.
10 вересня 2009 р.
Телерадіокомпанією “ГРАД” знято сюжет про співробітництво архівістів та підводних археологів у пошуку інформації про історію корабельних аварій на Чорному морі. Археологи-підводники Сергій Грабовський і Євген Сукачов Євгенієм розповіли про свої знахідки біля берегів о. Березані і о. Зміїного. Старший науковий співробітник відділу інформації Марина Батуріна розповіла про методику пошуку архівних матеріалів про аварії суден на Чорному морі на прикладі запиту від громадянина Франції, який цікавився затопленням від ворожої міни 2 червня 1916 р пароплава «Меркурій», на борту якого знаходився батько французького філософа Валентина Фельдмана. Корабель, який прямував з Одеси до Херсону, загинув біля Одеси, навпроти берега с. Григорівки. Свою інформацію М.Батуріна ілюструвала документами з фондів «Російського товариства пароплавства і торгівлі», «Одеського портового управління», «Чорноморського морського пароплавства», які містять відомості про трагічні події на Чорному морі, про розвиток техніки безпеки на судах, причини аварії та кількість загиблих. Інформація про долю конкретних людей – пасажирів пароплава «Меркурій» знайдена також у метричній книзі Одеського міського рабинату, в якій зареєстровано 86 євреїв із зазначенням причини смерті – «утонул при гибели парохода Меркурий». За даними газети «Одесские новости» № 10293 від 1(14) січня 1917 року, на борту «Меркурія» в день загибелі знаходилось приблизно 600 пасажирів та членів команди, з яких близько 200 людей врятувалися. З архівних матеріалів Одеського портового управління стало відомо, що на борту пароплаву в цей день знаходилось приблизно на 100 пасажирів більше норми. Незаперечним фактом є те, що серед загиблих було багато осіб з відомих в Одесі родин, але й досі ми не знаємо загальну кількість людей, трагічно загиблих разом з пароплавом «Меркурій».
11 вересня 2009 р.
Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В.М. здійснено комплексну перевірку Одеського обласного гуманітарного центру позашкільної освіти та виховання та надана методична та практична допомога з питань складання номенклатури справ та упорядкування документів НАФ.
• Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. надана методична допомога начальнику Арцизського РАВ Небозі Л.В. з питань складання Списку юридичних осіб – джерел формування НАФ, які передають документи до архіву (список № 1) та Список юридичних осіб, в діяльності яких не утворюються документи НАФ, у зоні комплектування (список № 3).
15 вересня 2009 р. В читальному залі Державного архіву працюють: 1) президент Європейського інтерклубу «Дом Дерибаса» (м. Берлин) Маніович Олександр Йосипович за темою: «Творчість Бориса Едуардса»; 2) науковий співробітник університету ім. Генріха Гейне (Німеччина, м. Дюссельдорф), магістр історії Поман Торстен за темою: «Повсякденне життя німців на Україні в 20-х і 30-х роках XIX ст.».
16 вересня 2009 р.
На державне зберігання надійшов особовий фонд Калініченко Олександра Олександровича (Р-8240) – командира I рангу підводного човна. До складу документів, які надійшли матеріали біографічного, творчого, громадського та службового характеру за 1969-2009 рр.
• Прийнято документи Прокуратури Одеської області за 1984-2006 рр., серед яких матеріали загальної частини; контролю виконання і скарг; відділу загального нагляду; відділів по нагляду за розглядом у суді громадянських та карних справ; слідчого управління; відділу кадрів; фінансово-господарчого відділу та інші.
17 вересня 2009 р.
Спеціалістами Державного архіву Одеської області проведено семінар для керівників архівних установ районів, міст обласного значення та трудових районів. На зазначеному семінарі розглядалися наступні питання: 1. Про якість та вчасність виконання завдань ДКАУ, ДАОО, ОДА (заступник директора ДАОО Л.Г. Білоусова). 2. Проведення перевірянь роботи служб діловодства, експертних комісій, та архівних підрозділів установ, підприємств та організацій (начальник відділу формування НАФ та діловодства ДАОО Т.В. Ратушна). 3. Система обліку документів в архівних установах (заступник начальника відділу зберігання та обліку документів НАФ ДАОО С.В. Виногловська). 4. Робота із зверненнями громадян. Законодавча база (начальник відділу інформації, використання документів НАФ та зовнішніх зв’язків О.В. Мартиненко). У семінарі взяли участь 75 архівістів. Керівники архівних установ отримали для використання у подальшій роботі Правила роботи архівних підрозділів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій (із змінами), методичні рекомендації з Проведення перевірянь роботи служб діловодства, експертних комісій та архівних підрозділів підприємств, установ, організацій, диск з базою даних на фонди архівних установ Одеської області.
18 вересня 2009 р.
Провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В. О. розпочата робота з описання колекції плакатів та афіш за 1959-2008 роки з особового фонду одеського краєзнавця, бібліографа, колекціонера Лущіка Сергія Зеноновича.
• Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. надана методична допомога начальникам Миколаївського, Болградського РАВ та Котовського МА з питань складання Списку юридичних осіб – джерел формування НАФ, які передають документи до архіву (список № 1) та Списоку юридичних осіб, в діяльності яких не утворюються документи НАФ, у зоні комплектування (список № 3).
23 вересня 2009 р.
На державне зберігання надійшли документи Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області за 1991 – 2002 роки, серед яких матеріали постанови Ради Міністрів УРСР; директивні листи і вказівки що стосуються діяльності держінспекції; листування з Державною інспекцією з контролю за цінами при Міністерстві економіки України, Одеською облдержадміністрацією з основних питань діяльності держінспекції; плани роботи; інформація про результати роботи; бухгалтерські баланси; звіти по кадрам та інше.
• Від Архівного відділу Овідіопольської районної державної адміністрації до Держархіву Одеської області надійшли матеріали у фонд Р-5966 «Сільськогосподарська артіль (колгосп) ім. 20-ліття Пролетарської революції Кагановичського району м. Одеси» – книга протоколів загальних зборів членів колгоспу за 1948 р.; у фонд Р-4596 «Сільсьгосподарська артіль (колгосп) ім. Карла Лібкнехта Приморського району м. Одеси» – протоколи засідань правління і загальних зборів за 1948, 1949, 1960 – 1966 рр.; у фонд Р-4597 «Колгосп ім. 51-ої Перекопської дивізії Виконкому Кагановичського району м. Одеси» – книги протоколів загальних зборів членів колгоспу та протоколи засідань правління колгоспу за 1947 – 1951 рр.
24 вересня 2009 р.
Працівники архіву прийняли участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Наукова бібліотека: стратегія інноваційного розвитку», яка пройшла у Одеській державній науковій бібліотеці ім. М. Горького . Головною подією цього свята стало отримання Одеською державною науковою бібліотекою ім. М. Горького статусу національної. Конференція розпочалася з привітання директора ОДНБ ім. М. Горького, заслуженого працівника культури України Ботушанської Ольги Федорівни. Працювало три секції: «Наукова діяльність бібліотек», «Інформаційні ресурси бібліотек» і «Краєзнавство та історія бібліотек», на яких доповідали представники наукових бібліотек України, Франції, Румунії та інших країн. Під час роботи секцій експонувалися документальні виставки: «Книжкова скарбниця України: історія і сьогодення» та «Скарби книжкового мистецтва». По завершенню конференції (25 вересня) відбулося підбиття підсумків роботи конференції та урочистості з нагоди 180-річчя Одеської державної наукової бібліотеки ім. М. Горького, на яких серед присутніх високих гостей м. Одеси та Одеської області був і голова Одеської обласної державної адміністрації М. Д. Сердюк. Урочистості супроводжувались нагородою почесними грамотами та цінними подарунками адміністрації бібліотеки та її співробітників.
25 вересня 2009 р.
Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. надана методична та практична допомога, з питань підготовки документів до приймання на державне зберігання ВАТ „Одеські авіалінії” з 1988-1993 роки.
• Провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В. О. надана практична допомога у проведенні експертизи цінності документів НАФ в Одеській державній науковій бібліотеці ім. О.М. Горького за 1989-1999 роки.
29 вересня 2009 р.
В смт. Миколаївка відбулося виїзне засідання координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради, на якому директор Державного архіву області І.І. Ніточко доповідав про роботу Трудових архівів Одеської області.
30 вересня 2009 р.
У зв’язку з ліквідацією режимно-секретного органу Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області та Одеський економічний університет передали документи за 2008 рік на державне зберігання Державному архіву Одеської області.
• Заступником начальника відділу зберігання та обліку документів НАФ Виногловською С.В. надана методична допомога з питань обліку документів начальникам Овідіопольского, Арцизького районних архівних відділів та Ананьївського районного трудового архіву. Були освітлені питання з основних вимог до облікових документів, системи облікових документів, обліку надходжень та вибуття документів та інші. В читальний зал працює Метью Поллі, професор Мічиганського університету США за темою: „Національна політика в школах Одещини (1920-1930-ті роки)”.
Жовтень
1-2 жовтня 2009 р.
В Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова відбулася Міжнародна наукова конференція, присвячена 130-річчю з дня народження професора Петра Михайловича Біциллі (1879 – 1953). У роботі конференції прийняв участь головний науковий співробітник відділу інформації та використання документів та зовнішніх зв’язків Державного архіву С.Є.Березін, який виступив з доповіддю «Наукова і педагогічна діяльність П.М.Біціллі та антикознавчі традиції в Новоросійському університеті», підготовленою у співавторстві з кандидатом історичних наук, доцентом кафедри історії стародавнього світу та середніх віків ОНУ імені І.І.Мечникова Т.О.Ізбаш-Гоцкан.
1 жовтня 2009 р.
Було проведено засідання експертно-перевірочної комісії обласного архіву, на якому було визначено категорії архівних фондів, доку-менти яких надійшли на державне зберігання: – особовий фонд Р-8098 Лущика С.З., одеський краєзнавець, бібліо-граф та колекціонер – ІІ категорія; – особовий фонд Р-8240 Калініченко О.О., командир І рангу підвод-ного човна – ІІІ категорія; – Р-8207 «Державна інспекція охорони чорного моря» – ІІ категорія; – Р-8238 «Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській об-ласті» – ІІ категорія; – Р-8241 «Коледж вимірювальної техніки» – ІІ категорія; – Р-8216 «Колекція фотографій пам’ятників міст та сіл Одещини (ХVІІІ в. – 2006 р.) – І категорія. Також на засіданні ЕПК було прийнято рішення про виключення із «Списку юридичних осіб – джерел формування Національного Архівного Фонду України, які передають документи до архіву» ВАТ «Будгідравліка».
• Виставка “Менноніти на Півдні України” для учасників туру “Walter Unger Travel” (125 туристів з США, Канади та Німеччини, 6 екскурсій). Місце проведення – морський вокзал.
2 жовтня 2009 р.
Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. проведена комплексна перевірка Державного інституту „Укрпівденгіпроводгосп” та надана методична допомога в складані зведеної номенклатури справ та забезпечення збереженості документів.
• Архівістом 1 категорії Успенською Г.Б. надана практична допомога з упорядкування документів постійного зберігання Одеському обласному управлінню водного господарства за 2003-2008 роки.
6 жовтня 2009 р.
Вийшла у прямому ефірі телепередача “Актуальне інтерв’ю за участю директора архіву І.І.Ніточко у програмі Одеської обласної державної телерадіокомпанії “38-й канал” “Панорама області”.
7 жовтня 2009 р.
Директором Держархіву Одеської області І.І.Ніточко в Березівській райдержадміністрації проведено виставку-презентацію своїх книг: «Правда про Голодомор на Одещині. Березівський район», «Маринове. Березівський район.», «Окупація: Березівський район: 1941 – 1944 рр.», «Березівський район. Історія. Люди. Події», «Освіта: Документи. Факти. Спогади: Березівський район», “Афганістан. Чорнобиль. Випробування трагедією. Березівський район.”
• На державне зберігання надійшли документи Одеського морехідного училища за 1985-1999 роки, серед яких матеріали учбової частини, бухгалтерії, профспілкового комітету.
• Заступником начальника відділу зберігання та обліку документів НАФ Виногловською С.В. проведена консультація начальника архівного відділу Овідіопольської райдержадміністрації Орлової Л.В. У робочому порядку обговорювалися питання з обліку документів НАФ. Особлива увага приділялася питанню заповнення аркушів фондів, карток фондів, відомостей про зміни, оформленню описів та справ фондів.
8 жовтня 2009 р.
Провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В.О. проведена комплексна перевірка Національного наукового центру «Інститут виноградарства та виноробства ім. В.Є.Таїрова.
• Архівістом першої категорії відділу формування НАФ та діловодства Успенською Г.Б. надана консультація відповідальної за архів ВАТ «Краян», щодо упорядкування документів постійного зберігання за 1993-2008 роки.
12 жовтня 2009 р.
В Одеській облдержадміністрації відкрито виставку документів Державного архіву Одеської області до Дня визволення України.
25 жовтня 2009 р.
Відбувся ізит Генерального Консула Греції Ерасімуса Даваріса до Державного архіву Одеської області з метою ознайомлення з науковою діяльністю архіву .
Листопад
12 листопада 2009 р.
Державний архів Одеської області відвідали творча група Першого Російського каналу для підготовки телепередачі «Моя родословная», головним героєм, якою став відомий телеведучий Юрій Олександрович Ніколаєв – легенда радянського телебачення, якого пам’ятають по програмам «Утренняя почта», «Утренняя звезда». Зустріч була присвячена генеалогічному дослідженню сім’ї Петренко Гната Васильовича, 1890 року народження – діда Юрія Олександровича по материнській лінії, проживаючого в с. Ананьївка (Стрюкове) Андре-Іванівського району. Нині с. Стрюкове є центром сільської ради і входить до складу нинішнього Миколаївського району Одеської області. Для зйомок були вивчені матеріали дореволюційного і радянського періодів і підготовлені матеріали з історії села, метричні книги Херсонської духовної консисторії, а також документи з фондів «Андре-Іванівський районний виконавський комітет ради робочих, селянських і червоноармійських депутатів» і «Управління служби безпеки України в Одеській області».
Серед виявлених провідним спеціалістом відділу інформації Облдержархіву Ганною Михайлівною Паніван матеріалів за 1930 р. були документи, підтверджуючі розкуркулення сім’ї Петренко в с. Ананьївка (Стрюкове), а також справа по звинуваченню брата Петренко Гната Васильовича – Петренко Антона Васильовича, 1888 року народження, «в антирадянській агітації». Програма «Мій родовід» з участю Юрія Ніколаєва вийде в ефір 20 грудня 2009 р. З нагоди приїзду очікуваної знімальної групи і головного героя програми були запрошені журналісти телекомпанії «Град», яким Юрій Олександрович дав інтерв’ю. У зйомках телепередачі «Моя родословная» сприяли співробітники архіву. Спільна робота над зйомками програми закінчилася урочистим врученням Юрію Олександровичу пам’ятного подарунка
Грудень
2 грудня 2009 р.
Державний архів Одеської області відвідала знімальна група телекомпанії «Одеса плюс». Інтерв’ю було присвячене питанням вивчення генеалогії за матеріалами архіву. Під час бесіди з журналістом Юлією Чернецькою архівіст І категорії Світлана Герасимова розповіла про те, як слід починати генеалогічний пошук, про порядок роботи дослідника з архівними документами в читальному залі архіву, про документи ДАОО, по яких можна вивчати історію родини та ін. В архівосховищі зберігач фондів Поліна Чумаченко ознайомила журналістів зі складом архівних документів, показала запис про народження відомого одесита Мішки Япончика. / 4 телесюжети: ТРК «Одеса плюс».
10 грудня 2009 р.
Науковий працівник відділу інформації, використання документів та зовнішніх зв’язків Марина Батурина дала інтерв’ю телекомпаніям “РІАК” та “Круг” на тему генеалогічного пошуку з історії родин Кук – нащадків мореплавця Джеймса Кука, та родини героя російсько-турецької війни 1877 – 1978 років генерал-лейтенанта Миколи Олександровича Деппа, який мав німецьке походження. / 5 телесюжетів: ТРК РИАК», «ТРК-Круг»
15 грудня 2009 р.
Науковий працівник відділу інформації, використання документів та зовнішніх зв’язків Марина Батурина дала інтерв’ю телекомпанії “ICTV” про генеалогічні запити, архівні пошуки і знахідки, зокрема, про пошук з історії родин Кук – нащадків мореплавця Джеймса Кука та родини героя російсько-турецької війни 1877 – 1978 років генерал-лейтенанта Миколи Олександровича Деппа, який мав німецьке походження. / 5 телесюжети: ТРК “ICTV”.
24 грудня 2009 р.
Відбулася колегія Державного архіву Одеської області за участю районих та міських архівів з нагоди Дня працівника архівних установ. Почесними грамотами Одеської обласної ради, Одеської облдержадміністрації, Держкомархіву були нагороджені зберігач фондів ДАОО Тетяна Іванівна Сороковська, заступник начальника відділу інформації, використання документів та зовнішніх зв’язків Степан Андрійович Желясков та директор КУ “Трудовий архів Тарутинської районної ради” Андрій Антонович Поздняков. Було підготовлено 3 виставки – унікальних документів, нових надходжень та публікацій архіву. Подія висвітлювалася у ЗМІ: наколегії були присутні 11 ЗМІ. Підгтовлено 11 телесюжетів (інтерв’ю директора І.І.Ніточко, заст. директора Л.Г.Білоусової, заст. директора В.Ю. Алєксєєвої та ін.)