Хроніка подій: 2008 рік

Січень

16 січня

– Затверджено «План заходів Державного архіву області на 2007 – 2008 ріку зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932 – 1933 років в Україні» на виконання Указів Президента України № 250/2007 «Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні» і № 1144/2007 Про оголошення в Україні 2008 року Роком пам’яті жертв Голодомору» та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.11.2007 р. № 1026-р (Наказ № 5  від 16.01.2008).

– Столом довідок ДАОО зареєстровано 11 поштових запитів;  прийнято 64 заявника, надано 20 телефонних консультацій.

– Відділом зберігання та обліку документів надані консультації зав. архівом Одеського Гловного фінансового управління з питань передачі документів на державне зберігання та Головному управлінню юстиції надано відомості про дату заснування та структуру управління.

17 січня

– Державний архів Одеської області відвідав Голова Грецького Фонду Культури (Одеська філія) п. Софроніс Парадісопулос з метою вивчення історії грецької діаспори та обговорення проекту 6 та 7 томів спільного видання «Греки Одессы. Именной указатель по метрическим книгам Одесской Греческой Свято- Троицкой церкви. 1800-1920».

– Столом довідок надано 9 довідок; виконано 12 запитів; надано 14 телефонних консультацій.

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ розпочато приймання на державне зберігання документів Головного фінансового управління Одеської облдержадміністрації за 1988 – 2002 роки.

21 січня

– Державним архівом Одеської області надано методичні консультації Контрольно-ревізійному управлінню в Одеській області, Управлінню державної служби в Одеській області, Білгород-Дністровському та Іванівському відділам РАЦС з питань складання номенклатур справ.

– За завданням Держкомархіву України, на запит Генеральної дирекції державних архівів Латвії розпочато роботу по виявленню документів з історії україно-латвійських відносин.

– У читальному залі працював професор факультету історії та архітектури університету Сан Пауло (Бразилія)  Жозе Товарес Корреа де Ліра за темою „Біографія архітектора Григорія Варшавчика”.

– Столом довідок (Жуковського, 18) прийнято 24 громадяна: 7 заявникам надано відповіді, прийнято 12 заяв, 9 громадянам надано консультації про про місцезнаходження документів,, надано 16 телефонних консультацій, виконано 6 запитів.

22 січня

– Представники колективу Державного архіву області прийняли участь у святкових заходах Одеської облдержадміністрації з нагоди Дня Соборності України. Голова облдержадміністрації Микола Дмитрович Сердюк вручив орден Княгині Ольги 3-го ступеня заступнику директора архіву Лілії Григорівні Білоусовій, нагородженій Указом Президента України від 17 січня 2008 року № 32  за особистий внесок у дослідження теми Голодомору 1932-1933 років в Україні.

23 січня

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ ведеться приймання на державне зберігання книг записів цивільного стану за період по 1933 рік від відділу РАЦС Любашівського району.

– Столом довідок (Жуковського, 18) прийнято 62 заявника, 75 громадянам надано архівні довідки та копії, від 20 громадян прийнято заяви, 7 громадянам надано консультації по питанням наведення архівних довідок соціально-правового характеру, надано 11 телефонних консультацій, виконано 37 запитів соціально-правового характеру.

– Заступником  начальника відділу інформації Желясковим С.А. надано інтерв’ю журналісту телеканала „Одеса-Плюс” з таких питань: механізм пошуку власника держнагороди по номеру нагороди; орден Трудової Слави: відомості про нагороду та нагородження; виконання запитів по документам нагородного відділу Одеського облвиконкому за 1944 – 1991 роки.

– В читальному залі працювала начальник архівного відділу Любашівської райдержадміністрації Панченко О.П. за темою „Історія Любашівського району 1920 – 1950 рр.” з метою написання статті в районну газету „Хлібороб”.

– Відділом формування НАФ та діловодства надано консультації Апеляційному суду Одеської області та Прокуратурі Одеської області по складанню номенклатури справ. ВАТ „Одесаенерго” надано консультацію щодо складання описів на документи постійного зберігання та з особового складу.

– Заступник директора архіву Л.Г.Білоусова дала інтерв’ю ТРК “ГРАД” і “ГРАД”  про роботу архіву по дослідженню теми Голодомору 1932-1933 років в Одеській області. В ефір вийшло 2 теле та 3 радіосюжети.

– Столом довідок (Жуковського, 18) прийнято 9 громадян, надано 16 телефонних консультацій, виконано 5 запитів соціально-правового характеру.

24 січня

– У Державному архіві області відбулось засідання ЕПК на якому були розглянуті такі питання: про складання та затвердження графіку проведення днів методичних консультацій для завідуючих РАВ; про розроблення методичних рекомендацій по взяттю на облік документів НАФ, які зберігаються в музеях, бібліотеках, приватних зібраннях та ін.; про облік частин справ дореволюційного періоду, в т. ч. таких, що надходять після реставрації; про фондування актових записів районних відділів РАГС. На засіданні ЕПК було затверджено „Інструкцію з діловодства Одеської обласної державної адміністрації”.

– Столом довідок прийнято 23 громадянина: 8 громадянам надано архівні довідки та копії, від 15 громадян прийнято заяви, 14 громадянам надано консультації по питанням наведення архівних довідок соціально-правового характеру, надано 15 телефонних консультацій, виконано 9 запитів соціально-правового характеру.

25 січня

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ надано консультацію по історії с. Плоске Великомихайлівського району.

– Столом довідок (Жуковського, 18) прийнято 8 заявників, надано 18 телефонних консультацій, виконано 11 запитів соціально-правового характеру.

28 січня

– Проведено конкурс на заміщення вакантної посади головного спеціаліста відділу формування НАФ та діловодства. В конкурсі приймали участь 2 кандидати. Рекомендовано призначити на посаду Майбороду Л.В.

– Столом довідок прийнято 27 громадян. Видано 11 довідок, прийнято 11 заяв, надано 12 консультацій.

29 січня

– Столом довідок прийнято 31 заявник, видано 16 довідок та надано 25 рекомендацій по телефону.

– У читальному залі Державного архіву почала дослідницьку роботу Сирота Олена Іванівна за темою ”Політичні репресії серед нацменшин на Одещині у 1934-1936 роках.”

– Державний архів Одеської області презентував науково-публіцистичне видання ДАОО „Голодомори в Україні: Одеська область. 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947” в бібліотеку Грецького фонду культури (Одеська філія).

30 січня

– Столом довідок виконано 9 запитів та надано 28 рекомендацій про місця зберігання документів.

– У читальному залі архіву працювала викладач Миколаївського державного університету ім. В.О.Сухомлинського Н.В.Шевченко за темою „Діяльність національних культурно-освітніх закладів півдня України в період німецько-румунської окупації 1941-1944 рр.”

Лютень

1 лютого

– Відділом зберігання та обліку документів до читального залу архіву  видано 50 припинених кримінальних справ фонду СБУ для виконання товариством “Одеський  меморіал” державної програми „Реабілітовані історією”.

– Столом довідок виконано 15 запитів та надано 35 консультацій по телефону.

4 лютого

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ готуються картки надходжень фондів за 2007 рік до Центрального фондового каталогу України.

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків за січень 2008 року було виконано 310 соціально-правових та тематичних запитів, з них 191 запит з позитивною відповіддю.

5 лютого

– Почали роботу у читальному залі архіву режисери Лондонської Digdyland Studios Даніель Джордж та Хіларі Едельстін за темою ”Історія родини Гімельфарб”. Також виявлено документи для фільму “Від більшовизму до Белфасту”.

– Столом довідок було прийнято 27 громадян, видано 12 довідок та надано 18 рекомендацій про місце зберігання документів.

6 лютого

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ надано консультацію з питань  передачі до ДАОО актових книг відділу РАЦС Овідіопольського районного управління юстиції.

– У читальному залі архіву працювала режисер російської телекомпанії „НТВ” Кагальянц Ерміна Рафаелівна з метою виявлення документів з історії Одеської кіностудії, зокрема, історії створення фільмів „Д’Артаньян и три мушкетера”, „Чародеи”, ”Приключения Электроника”, „Место встречи изменить нельзя”.

7 лютого

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ перевірена номенклатура справ на 2008 рік Управління соціального захисту населення.

– У читальному залі архіву працює представник товариства „Грані” Голованєв Олександр з метою виявлення документів по історії будівлі „Старої біржі”.

– Відділом формування НАФ та діловодства надана методична допомога в упорядкуванні документів постійного зберігання та з особового складу. На ЕПК затверджені описи справ Головного управління державного казначейства в Одеській області за  2004 рік ( 183 справ), Регіонального відділення фонду Державного майна України по Одеській області за 2004 рік (194 справ), Ширяївського районного нотаріального округу Одеської області за 2003-2006 роки (24 справи). Затверджені описи постійного зберігання  9 приватних нотаріусів м. Одеси.

8 лютого

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ готуються до прийому на зберігання актові книги від відділу РАЦС Біляївського районного управління юстиції

– Відділом формування НАФ та діловодства погоджені номенклатури справ на 2008 рік 4-х установ:Управління національного банку України в Одеській області, Прокуратура Одеської області, Управління в справах національностей та релігії облдержадміністрації, Березівське районне управління юстиції.

– Столом довідок з 1 по 7 лютого було прийнято 116 громадян, виконано 105 запитів соціально-правового характеру та надано близько 150 рекомендацій про місця зберігання документів.

11 лютого

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ надано консультацію архівному відділу Ширяївської райдержадміністрації з питань фондування колекції про Голодомор.

– У читальному залі архіву працює редактор газети „Доброе дело” Розенбойм Олександр Юлійович з метою підготовки циклу нарисів для книги ”Історія літературної Одеси ( 2 половина XIX – 1  половина XX ст.)”

12 лютого

У читальному залі архіву працюють режисер благодійного Фонду Майбутнього Міндлін Фауст Петрович, та фотокореспондент газети Бойко Юрій Володимирович,”Медіа Республіка” за темою „Історія єврейського театру в м. Одесі у 1878-1949 рр.”

13 лютого

– Заступник начальника відділу використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків Желясков С.А. прийняв участь на черговому засіданні наукової секції книги Одеського будинку вчених на тему: „Генеалогічні дослідження по метричних книгах, що зберігаються у Державному архіві Одеської області”.

– У читальному залі архіву працює викладач гімназії с. Братське Миколаївської області Голомб М.К. з метою підготовки монографії „Історія створення Братського району та сіл району (кінецьXVII-XX ст.)”.

14 лютого

– Опубліковане чергове видання серії “Праці Державного архіву Одеської області”  – книга директора архіву Ніточко Івана Івановича “Маринове”, присвячена історії рідного села Маринового Березівського району Одеської області. У книзі представлені історичний нарис автора, спогади односельчан – переселенців з території теперішньої Польщі, етнографічний матеріал, що відтворює мову, традиції та обряди бойків.

– Вийшла з друку монографія заступника директора  ДАОО Білоусової Лілії Григорівни “Родина Петрококіно: одеський період. XIX –  початок ХX ст.” (грецькою мовою). Книга опублікована у Греції (о.Хіос) і є результатом реалізації видавничого проекту Греко-Української Торговельної Палати (голова – пан Янніс Поліхронопулос).  Книга присвячена історії одеської купецької родини хіоського походження Петрококіно, що здійснила значний внесок у економічне та соціокультурне життя міста Одеси, Причорноморьского регіону та Російської імперії у цілому.  Презентація монографії відбудеться 27 лютого 2008 р. в Афінах, в Історичному музеї.

15 лютого

– Директор Державного архіву Одеської област  Ніточко Іван Іванович презентував свою книгу “Маринове” у селі Мариновому Березівського району Одеської області та документальну виставку «Голодомор 1932-1933 років в Одеській області”.

– Відділом формування НАФ та діловодства надана методична допомога в упорядкування документів постійного зберігання, з особового складу та затверджені описи справ Управління охорони навколишнього природного середовища). Погоджені номенклатури справ на 2008 рік 3-х установ (Одеського протитуберкульозного диспансеру, Управління міграційної служби в Одеській області; Любашівського районного управління юстиції Одеської області). Погоджені положення про Експертну комісію та Положення про архів Одеського протитуберкульозного диспансеру, Одеської обласної державної телерадіокомпанії. Проводиться анкетування установ, підприємств Списку № 1 – джерел формування НАФ з питань архівної справи та діловодства. На.

18 лютого

– Столом довідок Державного архіву з 8 по 15 лютого було прийнято 156 громадян, виконано 100 запитів соціально-правового характеру та надано близько 120 консультацій про місце зберігання документів.

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ готуються акти для знищення тимчасової документації з виборів Президента України 2004 року.

19 лютого

– 15 лютого в м. Березівка та 16 лютого в с. Маринове Березівського району директор Державного архіву області Ніточко Іван Іванович провів прийом громадян. Порушувалися такі проблеми як збереженість документів Національного архівного фонду, організація пошуку документів генеалогічного характеру та ін.

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ надано консультацію відділу РАЦС Болградського районного управління юстиції про оформлення актових книг румунського періоду.

20 лютого

– У читальному залі архіву почала дослідницьку роботу Середенко Юлія Василівна, провідний археограф Київського інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України за темою: „Творча спадщина А. Ніковського як джерело дослідження громадсько-політичного та культурного життя України першої третини XX ст.”

21 лютого

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків з метою виявлення та обліку документів ДАОО про Голодомори 1932-1933 рр. .в Одеській області досліджено фонд Р-2083 (Народний суд 14 дільниці м. Одеси) та виявлено 13 кримінальних справ на осіб, звинувачених у невиконанні плану хлібозаготівель та засуджених на строки від 3 до 5 років.

– Почала роботу у читальному залі архіву провідний співробітник Одеського літературного музею Божко Ганна Ігорівна за темою: „Судьба кабачка „Гамбринус” и Сашки-музыканта”.

– Начальник відділу організації та координації архівної справи та кадрових питань В.Ю.Нестеренко провів тематичну перевірку Теплодарського міського архіву з питань стану збереженості документів Національного архівного фонду та удосконалення роботи із зверненнями громадян

22 лютого

– В газеті „Чорноморські новини” № 20 від 21 лютого 2008 року, опубліковано стаття О.Небогатова „Архівна правда про Голодомор” про презентацію директором архіву І.І.Ніточко у м. Березівці науково-публіцистичного видання „Голодомори в Україні: Одеська область. 1921-1923, 1923-1933, 1946-1947”. та книги „ Маринове”, автором якої він є.

– Архівістом 1 категорії Сукноваленко В.О. здійснено комплексну перевірку стану діловодства та архівної справи Територіального управління „Держгірпромнагляд”. В ході перевірки надано методичну допомогу в упорядкуванні документів постійного зберігання та з особового складу та забезпеченні зберігання документів.

– У читальному залі архіву розпочала дослідницьку роботу Рікун Інна Емілівна, головний бібліограф Одеської Державної наукової бібліотеки ім. М.Горького, за темою: „Дослідження в галузі біографістики” з метою створення бібліографічних довідників: „Вчені вузів Одеси: математики, механіки”, „Вчені вузів Одеси: фізики, астрономи”.

25 лютого

– Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушної Т.В. проведено семінар-нарада в Одеському міському центрі зайнятості з питань „Складання номенклатури та формування справ”.

– На ЕПК погоджено номенклатура справ на 2008 рік Управління у справах національностей та релігій

– Столом довідок Державного архіву з1 8 по 22 лютого було прийнято 167 громадян, виконано 112 запитів соціально-правового характеру та надано близько 132 консультацій про місце зберігання документів.

26 лютого

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ надано консультацію архівному відділу Ренійської райдержадміністрації з питань фондування колекції про Голодомор.

– На Державне зберігання прийнято фонд Р-8021, Одеської облдержадміністрації за 1992-1998 рр.

– У читальному залі архіву працює Удовенчук Леонід Панасович, керівник краєзнавчого гуртка Кузубівського будинку дитячої творчості за темою: „Відновлення історії села Молдавка-Кузубівка, пов’язаних з князями Кантакузенами за1800-1917 рр.”

27 лютого

У читальному залі архіву працюють Арготюк Сергій Степанович, вчитель історії с. Прилиманське за темою: „Голод в Овідіопольському районі 1920-1940 роки” та Поломарев Віктор Михайлович, начальник відділу освіти Миколаївської райдержадміністрації за темою: „Голодомор 1932-1933 років на території Миколаївської області”.

28 лютого

Від архівних відділів райдержадміністрації та міських рад до Державного архіву Одеської області надійшли матеріали для другої книги «Голодомори в Україні: Одеська область, 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947 рр.», зокрема біля 2000 спогадів очевидців, які зараз проходять археографічну обробку відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв`язків.

Березень

3 березня

– Головний спеціаліст відділу формування НАФ та діловодства Майборода Людмила Володимирівна здійснила тематичну перевірку стану архівної справи в історико-краєзнавчого музею. В ході перевірки надано методичну допомогу в упорядкуванні документів постійного зберігання з особового складу та забезпеченні збереженості документів.

– Погоджені номенклатури справ на 2008 рік 3-х установ (Академія харчових технологій, Головне управління юстиції в Одеській області, Головне управління агропромислового розвитку).

– Столом довідок Державного архіву з 23 по 29 лютого було прийнято 135 громадян, виконано 95 запитів соціально-правового характеру та надано близько 120 консультацій про місце зберігання документів.

4 березня

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ розпочато знищення документів тимчасової документації з виборів Президента України 2004 року.

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків з метою виявлення та обліку документів ДАОО про Голодомори 1932-1933 рр. .в Одеській області досліджено фонд Р-1262 (Одеський Міжрайонний суд) та виявлено 51 кримінальна справа на осіб, звинувачених у невиконанні плану хлібозаготівель та засуджених на строки від 3 до10 років.

5 березня

Директор Державного архіву Ніточко І. І. дав інтерв’ю у прямому ефірі телекомпанії „38-й канал”. Коло питань – робота архівних установ Одеської області, стан роботи із зверненнями громадян, підсумки роботи Держархіву області по виявленню та опублікуванню матеріалів про Голодомор 1932-1933 рр. в Одеській області, стан розгляду питання про надання архіву нового приміщення.

11 березня

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ розпочато знищення документів тимчасової документації з виборів депутатів Обласної Ради за 2006 рік.

– Столом довідок Державного архіву з 03 по 07 березня було прийнято 115 громадян, виконано 85 запитів соціально-правового характеру та надано близько 96 консультацій про місце зберігання документів.

12 березня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків з метою виявлення та обліку документів ДАОО про Голодомори 1932-1933 рр. .в Одеській області досліджено фонд Р-1209 (Одеська Міжрайонна прокуратура) та виявлено 9 справ по звинуваченню адміністрацій підприємств у недбайливості і безгосподарності до своїх службових обов’язків.

13 березня

Директор Державного архіву Ніточко І.І. дав інтерв’ю у прямому ефірі Одеського Державного телебачення. Були розглянуті такі питання: робота Державного архіву із зверненнями громадян, робота архівних установ Одеської області., також відбулася презентація науково-довідкового видання „Маринове”, автором якої є Ніточко І.І.

14 березня

– Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ.Бончевою В.М. надана методична допомога та прийняті на державне зберігання документи ВАТ „Імпульс” за 1961-2008 рр (146 справ) та Одеської обласної державної адміністрації за 1992-1998 рр. (799 справ).

– На ЕПК погоджені номенклатури справ на 2008 рік таких установ: Управління з фізичної культури та спорту облдержадміністрації; Головне управління економіки облдержадміністрації, Управління архітектури та містобудування облдержадміністрації.

17 березня

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків з метою виявлення та обліку документів ДАОО про Голодомори 1932-1933 рр. .в Одеській області досліджено фонд Р-1190 (Одеська окружна прокуратура) та виявлено 12 справ про розслідування скарг на неправильне розкуркулення по районах Одеської області..

– Столом довідок Державного архіву з 10 по 14 березня було прийнято 150 громадян, виконано 105 запитів соціально-правового характеру та надано близько 125 консультацій про місце зберігання документів.

18 березня

Відділом зберігання та обліку документів НАФ прийнято на зберігання актові книги відділу РАЦС Болградського районного управління юстиції.

19 березня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв`язків продовжується археографічна обробка матеріалів для другої книги «Голодомори в Україні: Одеська область, 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947 рр.».

21 березня

З метою поповнення бази джерел комплектування архіву кіно- фото- відео- документами проведено переговори з в.о. Генерального директора облдержтелерадіокомпанії Бузіян Г.М. і заступником директора відділу підготовки та розповсюдження програм Антонюк В.Т. про створення архівних колекцій авторських і колективних журналістських робіт і особистих фондів видатних телерадіожурналістів регіону і передачу ціх документів на державне зберігання

24 березня

– В Грецькому фонді культури відбулася презентація виставки Державного архіву Одеської області „ Греки Одессы: семейные истории (Маврокордато, Ралли, Родоканаки, Петрококкино, Маразли, Флагоитис и др.)” та презентація книги Л.Г. Білоусової : „История семьи Петрококкино: Одеський период. XIX – XX ст.”

– Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. проведена комплексна перевірка Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. В ході перевірки надана методична допомога реєстрації документів, формування справ та упорядкування документів постійного зберігання та з особового складу.

– Погоджені положення про Експертну комісію, положення про архів таноменклатури справ ВАТ „Медлабортехніка”;Національної академії зв’язку; Управління культури та туризму облдержадміністрації.

Квітень

3 квітня

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ прийнято на Державне зберігання документи Головного фінансового управління облдержадміністрації за 2003 рік.

– Столом довідок Державного архіву з 17 по 31 березня було прийнято 235 громадян, виконано 236 запитів соціально-правового характеру та надано близько 260 консультацій про місце зберігання документів.

4 квітня

Станом на 4 квітня поточного року відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв`язків обробляється інформація щодо звернення Генеральної дирекції державних архівів Латвії до Державного комітету архівів України про виявлення інформації з історії соціальних, економічних і культурних зв`язків між українським та латишським народами, а також з історії Латвії. Ведеться підготовка переліку документів виявлених в Державному архіві Одеської області, а саме досліджуються та описуються документи фонду Канцелярії новоросійського і бессарабського генерал-губернатора за 1842 рік, як що вони співпадають і пов`язані з зазначеною тематикою.

7 квітня

Заступник начальника відділу використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків Желясков С.А. прийняв участь у засіданні робочої групи при Одеській міськраді по підготовці матеріалів для створення в Київському українському домі музеї «Українці у світі».

8 квітня

1-2 квітня Державним архів Одеської області проведено семінар-практикум з методики збору матеріалів про Голодомор та з археографічної обробки архівних документів, зокрема книг РАЦС. З 3 квітня 17 структурних підрозділів облдержадміністрації розпочали створення комп’ютерної бази даних для обласного тому  Книги Пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років, в яку будуть включені імена померлих у 1932-1933 рр. в Одеській області за даними з книг РАЦС.

9 квітня

Працівниками Державного архіву Одеської області укладається комп’ютерна база даних до Національної Книги Пам’яті «Мартиролог Голодомору 1932-1933 років в Одеській Області». З 3 по 8 квітня складено поіменний список жертв за книгами РАЦС по Одеській області, який включає 450 імен.

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язкі для обласної Книги Пам’яті «Голодомор 1932-1933» археографічно оброблено біля 300 спогадів.

10 квітня

– Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. проведена комплексна перевірка Державної інспекції по цінам в Одеській області. В ході перевірки надана методична допомога реєстрації документів, формування справ та упорядкування документів постійного зберігання та з особового складу.

– Архівістом 1 категорії Бончевої В.М. надана практична допомога з виїздом на місце, з питань підготовки документів до передачі на зберігання Педагогічного університету.

Погоджені номенклатури справ Контрольно-ревізійного управління в Одеській області, ФДУ „Одеський район «Держгідрографії».

11 квітня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків з метою виявлення та обліку документів ДАОО про Голодомори 1932-1933 рр. .в Одеській області досліджено фонд Р-97 (Одеський окружний комітет незаможних селян) та виявлено 16 справ про суцільну колективізацію на селі та хід хлібозаготівельної кампанії.

14 квітня

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язкі для обласної Книги Памяті «Голодомор 1932-1933», сірія «Свідчення очевидців», археографічно оброблено біля 100 спогадів.

– Працівниками Державного архіву Одеської області продовжується укладається комп’ютерна база даних до Національної Книги Пам’яті «Мартиролог Голодомору 1932-1933 років в Одеській Області». З 9 по 11 квітня складено поіменний список жертв за книгами РАЦС по Одеській області, який включає 150 імен.

– Заступник начальника відділу використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків Желясков С.А. прийняв участь у другому засіданні робочої групи при Одеській міськраді по підготовці матеріалів для створення в Київському українському домі музеї «Українці у світі».

15 квітня

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків укладається комп’ютерна база даних до Національної Книги Пам’яті «Мартиролога Голодомори 1932-1933 років в Одеській Області». Складено поіменний список жертв за спогадами очевидців по Одеській області, який включає 250 імен.

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ надано консультацію Ренійському трудовому архіву з питань обліку (приймання на зберігання справ з особового складу) від неліквідованих організацій.

16 квітня

– Працівниками Державного архіву Одеської області продовжується укладається комп’ютерна база даних до Національної Книги Пам’яті «Мартиролог Голодомору 1932-1933 років в Одеській Області». З 11по 15 квітня складено поіменний список жертв за книгами РАЦС по Одеській області, який включає 500 імен.

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків для обласної Книги Пам’яті «Голодомор 1932-1933», серія «Свідчення очевидців», археографічно оброблено біля 100 спогадів.

17 квітня

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків з метою виявлення та обліку документів ДАОО про Голодомори 1932-1933 рр. .в Одеській області досліджено 11фондів районних та сільських комітет незаможних селян, виявлено 26 справ (113 документів) про суцільну колективізацію на селі та хід хлібозаготівельної кампанії. Археографічно оброблено 50 спогадів очевидців для обласної Книги Пам’яті «Голодомор 1932-1933».

– В Одеському історико-краєзнавчому музеї відкрилась виставка «Голодомор 1932 – 1933 років на Одещині», підготовлена спільно з Державним архівом Одеської області. Кількість використаних документів – 35.

18 квітня

В газеті „Одесские известия” №41 від 17 квітня 2008 року, опубліковано стаття Б.Сушинського „Хроника спепного села. Розміркування над книгою Ніточко І.І.«Маринове».

21 квітня

– Відділом формування НАФ та діловодства, протягом тижня розглянуті та затверджені зведена номенклатура справ Відкритого акціонерного товариства Авіакомпанія  „Одеські Авіалінії”; Положення про Експертну комісію; Описи справ нотаріальних контор області на 857 одиниць зберігання.

– Головний спеціаліст відділу Майборода Л. В. прийняла участь у семінарі-нараді ДП Стандартизації, сертифікації та метрології з питань „Складання номенклатури справ, формування справ та реєстрації документів

– Заступник начальника відділу використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків Желясков С.А. прийняв участь у третьому засіданні робочої групи при Одеській міськраді по підготовці матеріалів для створення в Київському українському домі музею «Українці у світі».

22 квітня

Працівниками Державного архіву Одеської області продовжується укладається комп’ютерна база даних до Національної Книги Пам’яті «Мартиролог Голодомору 1932-1933 років в Одеській Області». З 16 по 22 квітня складено поіменний список жертв за книгами РАЦС по Одеській області, який включає 285 імен.

23 квітня

Працівниками Державного архіву Одеської області закінчено укладання комп’ютерної бази даних до Національної Книги Пам’яті «Мартиролог Голодомору 1932-1933 років в Одеській Області» по районах області (на даний момент список обіймає 2600 імен ).

24 квітня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків для обласної Книги Пам’яті «Голодомор 1932-1933» археографічно оброблено біля 140 спогадів.

Травень

5 травня

– Відділом формування НАФ та діловодства, проведено семінар в Державній санітарно-епідеміологічній службі в Одеській області з питань упорядкування документів постійного зберігання, зберігання справ та роботи Експертної комісії.

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ надано консультацію Болградському РАЦС про складання алфавітів до книг примарій.

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків для обласної Книги Пам’яті «Голодомор 1932-1933» археографічно оброблено біля 100 спогадів.

6 травня

Державним архівом відкрито виставку фотодокументів «До 63-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років»

7 травня

Здійснюється постійне приймання від архівних відділів райдержадміністрацій та міських рад на державне зберігання матеріалів з історії Голодоморів 1932 – 1933 та 1946-1947 років у складі свідчень очевидців, фотографій пам’ятних місць, пам’ятників та знаків на вшанування жертв Голодоморів, фотографій свідків, карт місць поховань, досліджень, учнівських рефератів про Голодомори.

8 травня

– Державним архівом Одеської області здано до друку книгу «Війна 1941-1944 рр. Березівський район».(упорядник – директор архіву І.І.Ніточко).

– В газеті «Степовий маяк» від 7 травня 2008 року № 34 та 8 травня  № 35 опубліковано статтю І.І.Ніточко «Невідомий документ» про героїчну боротьбу підпілля у центральних районах Одеської області.

12 травня

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків для обласного тому Книги Пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років археографічно оброблено біля 50 спогадів.

– Столом довідок Державного архіву за квітень місяць було прийнято біля 750 громадян, виконано 340 запитів соціально-правового характеру та надано близько 500 консультацій про місце зберігання документів.

13 травня

Відділом зберігання та обліку документів НАФ систематизуються іменні картки осіб, які повернулися з німецького полону у 1945-1946 рр.

14 травня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків з метою виявлення та обліку документів ДАОО про Голодомори 1932-1933 рр. .в Одеській області розпочато дослідження фонду Р-710 “Одеська обласна контрольна комісія робітничо-селянської інспекції”.

15 травня

Відділом зберігання та обліку документів НАФ було надано консультацію Татарбунарському трудовому архіву з питань обліку (приймання на зберігання справ з особового складу) від неліквідованих організацій.

16 травня

– Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В.М. розпочато роботу по експертизі цінності та складанню описів документів особового фонду Дихана М.Д. – професора, доктора історичних наук, академіка Балканської Академії наук. Прийнято: біографічні документи, творчі матеріали (рукописні і машинописні монографії, статті, в тому числі неопублікована монографія); матеріали службової і громадської діяльності (листування, договори з видавництвами про видання книг, документи учбових закладів, громадських організацій про наукову, педагогічну та громадську діяльність та інше); вирізки в газет, журналів зі статтями М.Д. Дихана, а також зі статтями про нього; – фотодокументи, відеодокументи (святкування 200-річчя с. Благоєве, вшанування ювілею М.Д. Дихана).

19 травня

У читальному залі Державного архіву розпочав дослідницьку роботу Хіоні Георгій Олександрович для написання статті про життя та діяльність видатного авіаконструктора, льотчика – випробувача Хіоні Василия Миколяйовича.

20 травня

– В Одеській облдержадміністрації відкрилась виставка «Голодомор 1932 – 1933 років на Одещині», на якій презентовано 50 документів Державного архіву області.

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків для обласного тому Книги Пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Одеській області археографічно оброблено біля 50 спогадів.

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ було надано консультацію Любашівському трудовому архіву з питань обліку документів неліквідованих організацій.

21 травня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків з метою виявлення та обліку документів ДАОО про Голодомори 1932-1933 рр. .в Одеській області досліджено 45 справ фонду Р-710, 710 “Одеська обласна контрольна комісія робітничо-селянської інспекції”.

22 травня

У читальному залі Державного архіву Одеської області проводить дослідження головний спеціаліст Головного управління юстиції в Одеській області Гордієнко Юлія Петрівна з метою підготовки до відзначення 90-ї річниці створення органів юстиції Одеської області за темою «Історія органів юстиції Одеської області з 1918 до 2008 року».

23 травня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв`язків виконано 17 запитів генеалогічного характеру, що надійшли електронною поштою.

26 березня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв`язків надано допомогу Одеській Національної Академії зв`язку ім. О.С.Попова щодо підтвердження права власності учбового закладу на об`єкти нерухомості. Продовжено редагування тесту до Мартирологу жертв Голодомору 1932 – 9133 років в Одеській області. (станом на 26 травня перевірено 24 книги, відредаговано 5275 записів про смерть).

27 травня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків з досліджено 4 справи фонду Р-710 “Одеська обласна контрольна комісія робітничо-селянської інспекції”, складено перелік населених пунктів Одеської області, занесених на чорну дошку під час Голодомору 1932-1933 років за злісний зрив хлібозаготівельної кампанії.

28 травня

– Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В.М  здійснено комплексну перевірку стану архівної справи в Службі автомобільних доріг в Одеській області.

– Провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В.О. здійснено комплексну перевірку Одеської державної академії зв’язку. В ході перевірок надана методична допомога в забезпеченні зберігання документів, формування справ в діловодстві та упорядкування документів НАФ.

– Протягом тижня на ЕПК розглянуто та затверджено описи справ нотаріальних контор області на 870 одиниць зберігання.

29 травня

Відділом формування НАФ та діловодства Державного архіву Одеської області здійснено тематичну перевірку стану архівної справи на підприємстві ВАТ „Пресмаш”. В ході перевірки надано методичну допомогу з питань забезпечення зберігання документів та підготовки документів НАФ для передачі на державне зберігання. Надано методичну допомогу підприємству ВАТ „Медлабортехніка” та прийнято на державне зберігання документи НАФ даної установи за 1993-1997 роки.

Червень

3 червня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв`язків закінчено редакційну роботу над книгами записів актів цивільного стану про смерть по місту Одесі за 1932-1933 рр. (в список включено 32455 імен).

4 червня

У читальному залі Державного архіву Одеської області з метою підготовки статті та книги працює професор Торонтського університету Маколкін Анна Василівна. Теми її досліджень – «Комедійні імпровізації на оперній сцені Одеси» та «Справа консула Коцціо».

5 червня

В читальному залі Державного архіву Одеської області з метою підготовки монографії працює доктор історичних наук, професор Мічиганського університету Полі Метью. Тема дослідження: «Українізація шкіл в Україні (1920 – 1930 рр.)».

6 червня

В читальному залі Державного архіву Одеської області з метою підготовки дисертації працює аспірантка кафедри філософських та соціально-політичних наук Одеського регіонального державного управління НАДУ при Президентові України Зелінська Наталя Сергіївна. Тема дослідження: «Історичні Державним архівом Одеської області прийнято на зберігання від Одеської Державної академії будівництва та архітектури  документи НАФ за період 1947 – 1987 роки (6000 од. зб.)

10 червня

Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. проведено семінар в Територіальному управлінні державної судової адміністрації Одеської області за темою „Складання номенклатури справ та упорядкування документів постійного зберігання та з особового складу”.

11 червня

10 червня 2008 р. архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Успенською Г.Б здійснено тематичну перевірку стану архівної справи та діловодства в Одеському обласному управлінні  водного господарства. В ході перевірки надано методичну допомогу в забезпеченні зберігання документів та передачі документів НАФ на державне зберігання. Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. надано практичну допомогу підприємству ВАТ Судоремонтний завод „Україна” в підготовці документів НАФ за 1988-2000 роки до передачі на державне зберігання.

12 червня

В читальному залі Державного архіву Одеської області з метою підготовки дисертації працює старший науковий співробітник І експозиційного відділу Харківського історичного музею Конюшенко Юлія Анатоліївна. Тема дослідження: «Історико-філологічні товариства в Україні у другій половині XIX – початку XX століть».

13 червня

 Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків виконано запит Державного комітету архівів України щодо виконання доручення Кабінету Міністрів України від 27 травня 2008 року № 26841/1/1-08 про реалізацію домовленостей, досягнутих під час Четвертого раунду українсько-турецьких політичних консультацій на рівні заступників Міністрів закордонних справ, а саме: за фондом «Одеська обласна нотаріальна контора» за 1936 рік  виявлено документи про придбання у 1936 році Консульством Туреччини в Одесі домоволодіння в м. Одесі по пров. Удільному, 4, та його реєстрацію.

17 червня

На виконання Плану заходів з відзначення 90-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років та вшанування пам’яті її учасників, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 травня 2008 року № 729-р, архівістом 1 категорії відділу інформації Герасимовою Світланою Миколаївною виявлено 39 документів, що ілюструють події української революційної доби 1917 – 1921 років, життя та діяльність провідних діячів визвольного руху та національного державотворення.

18 червня

На виконання Плану заходів з відзначення 90-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років та вшанування пам’яті її учасників, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 травня 2008 року № 729-р архівістом І категорії відділу інформації Герасимовою Світланою Миколаївною продовжується робота по виявленню документів за фондами архіву, що ілюструють події української революційної доби 1917 – 1921 років, життя та діяльність провідних діячів визвольного руху та національного державотворення (С.Петлюри, М.Грушевського, П.Скоропадського, Н.Махна та ін.).

19 червня

До Державного архіву області від архіву СБУ по Одеській області на державне зберігання надійшло 2032 припинених кримінальних справи на громадян Одеської області, які були репресовані у 30-х – 40-х роках та реабілітовані.

24 червня

В Державному архіві Одеської області розпочалася архівна практика студентів Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова. 107 студентів одержують теоретичні і практичні навики роботи з архівними документами.

25 червня

Проведено засідання колегії Державного архіву Одеської області з розглядом таких питань: 1. Про хід виконання наказів, доручень та контрольних запитів Державного комітету архівів України. 2. Про підсумки фінансово-господарської діяльності Державного архіву області за І півріччя 2008 року, платні послуги. 3. Про результати контрольної перевірки архівного відділу Ананіївської райдержадміністрації та районного трудового архіву. 4. Про результати контрольної перевірки архівного відділу Березівської райдержадміністрації. 5. Про роботу архіву та діловодної служби Одеської академії зв’язку ім. О.С.Попова.

26 червня

– Відбулось засідання експертно-перевірної комісії (ЕПК) Державного архіву Одеської області з розглядом питань щодо схвалення та погодження описів та номенклатур справ.

– Протягом 1 півріччя до Державного архіву області надійшло 2665 запитів, з яких 1482 виконано із позитивним результатом (що ставить 60%).

Липень

1 липня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язки на запит Українського інституту Національної пам’яті виявлено та описано 7 архівно–кримінальних справ іранців , що були репресовані у 1930-х роках в Радянській Україні.

4 липня

На державне зберігання від Південноукраїнського педагогічного університету ім. Ушинського надійшло 838 од. зб. за 1977-1988 роки.

8 липня

З 24 червня 2008 року в Державному архіві Одеської області продовжується практичне навчання студентів історичного факультету Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова. Студентами було внесено до каталогу близько 2000 метричних записів з фонду № 37 «Херсонська Духовна консисторія» за 1888-1889 роки. Співробітниками відділу використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків проведено лекції студентам університету за такими темами: “Каталогізація архівних документів та її результаті”, «Організація роботи читального залу. Дослідники у ДАОО. Міжнародне співробітництво архівних установ», «Видавнича діяльність Державного архіву Одеської області» та ін.

9 липня

Відділом зберігання та обліку документів НАФ на державне збереження прийнято документи Одеського обласного  управління водного господарства за 1976-1988 роки.

10 липня

Архівістом І категорії відділу формування НАФ та діловодства ДАОО Успенською Г.Б проведено перевірку стану архівної справи та діловодства в Одеському російському драматичному театрі ім. Іванова. В ході перевірки надано методичну допомогу з таких питань: забезпечення зберігання документів, передача на державне зберігання документів НАФ, упорядкування документів постійного зберігання та з особового складу, складання номенклатури справ на 2008 рік та ін.

11 липня

Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства ДАОО Майбородою Л.В. надана практична допомога Одеському судоремонтного заводу „Україна” з питань передачі на державне зберігання документів НАФ (всього прийнято 299 справ за 1988-2000 рр.). Відділом представлені на затвердження ЕПК Державного архіву Одеської області зведені номенклатури справ Одеського обласного центру зайнятості та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Також на ЕПК розглянуто та затверджено описи справ нотаріальних контор на 756 статей.

15 липня

– Директор Державного архіву Одеської області І.І. Ніточко прийняв участь у розширеному засіданні колегії Державного комітету архівів України, на якому основним для розгляду було питання про стан підготовки архівних установ до відзначення 75-ої річниці Голодомору 1932-1933 років в Україні. І.І.Ніточко поінформував Держкомархів про основні результати роботи одеських архівістів, а саме: складено список жертв Голодомору на 37961 жителів Одеської області, зібрано біля 4 тис. спогадів очевидців, сформовано колекцію документів та фотоматеріалів “Голодомор 1932 – 1933 років в Одеській області”.

– До Державного архіву області надійшло на зберігання від Одеського морського торговельного порту документи за 1988-2000 роки; які долучено до фонду № Р-115 „Одеський судноремонтний завод „Україна”

– Завідуючий лабораторією Ю.М.Романов відряджений для підвищення кваліфікації з питань виготовлення цифрових копій документів до Державного комітету архівів України (м. Київ).

16 липня

– Начальник відділу організації і координації архівної справи та кадрових питань В.Ю.Нестеренко і завідувач лабораторією Держархіву Одеської області Ю.М. Романов прийняли участь у роботі одноденного семінару Державного комітету архівів України з питань побудови та розвитку галузевої інформаційної системи.

– В читальному залі Державного архіву Одеської області досліджували документи 1) старший науковий співробітник Миколаївського обласного краєзнавчого музею Саказли Ганна Дмитрівна з метою виявлення інформації про засновника музею природи в м. Миколаєві Е.П. Францова; 2) викладач кафедри всесвітньої історії Ізмаїльського державного гуманітарного університету Дорошева Антоніна Олександрівна за темою «Управління та самоврядування портових міст південних губерній Російської імперії у другій половині XIX ст.».

17 липня

– Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Успенською Г.Б та головним спеціалістом Майбородою Л.В здійснено перевірки стану архівної справи та діловодства Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька та Одеського академічного театру музичної комедії ім. М.Водяного. В ході перевірок надана методична допомога в забезпечення схоронності документів та передачі документів НАФ на державне зберігання, упорядкування документів постійного зберігання та з особового складу, складання номенклатури справ на 2008 рік.

– Студенти ІІІ курсу історичного факультету Одеського національного університету ім. Мечникова проходили архівну практику на базі відомчих архівів Одеської національної академії зв’язку, Одеського інституту вимірювальної техніки, Одеського обласного протитуберкульозного диспансеру. Практиканти були ознайомлені з умовами зберігання документів та обладнанням архіву, з правилами прийому документів від кафедр та деканатів на зберігання в архів, приймали участь в упорядкуванні документів довгострокового та постійного зберігання.

18 липня

Завершена практика студентів ІІІ курсу історичного факультету Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова. Впродовж практики студенти прослухали лекції про основні напрямки роботи архіву та здобули навики виконання тематичних запитів, роботи в читальному залі та каталозі, складанні картотеки метричних записів про народження церков Херсонської духовної консисторії (ф. 37, оп. 13) за 1888 – 1889 рр.

22 липня

Директор Державного архіву Одеської області І.І.Ніточко виступив з доповіддю на засіданні колегії Одеської обласної державної адміністрації з питанням щодо забезпечення архівних підрозділів районів та міст обласного значення сучасними технічними засобами, які унеможливлять несанкціонований доступ до приміщень архівів.  За результатами розгляду було надано доручення головам 8 районних державних адміністрацій, в яких не були проведені відповідні заходи.

23 липня

– Проведено засідання колегії Державного архіву Одеської області, на якому були розглянуті такі питання: 1. Про хід підготовки обласного тому Книги Пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. в Україні (Одеська область) та стан підготовки ДАОО до відзначення 75-ої річниці Голодомору 1932-1933 рр. 2. Про роботу відділу формування НАФ та діловодства з організаціями списку № 1 (звіт за перше півріччя). 3. Про організацію роботи читального залу Державного архіву. 4. Бібліотечний фонд: комп’ютерна база даних, поповнення і користування бібліотечним фондом у 1 півріччі 2008 року, строки повернення літератури до бібліотеки, відповідальність співробітників за загублену літературу. 6. Про результати контрольної перевірки архівного відділу Фрунзівської райдержадміністрації та районного трудового архіву. 7. Про роботу архіву та діловодної служби Державної інспекції охорони Чорного моря.

– Відділом зберігання та обліку документів видано 32 справи фонду Одеського облвиконкому (Р-2000) у тимчасове користування Південному регіональному центру страхового фонду документації, з метою створення фотокопій.

– Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Успенською Г.Б. надана методична допомога Одеському російському драматичному театру ім. Іванова з питання передачі на державне зберігання документів театру за 1991-1996 роки.

– Бібліотеку Державного архіву Одеської області відвідав співробітник Вінницького обласного комітету профспілки працівників споживчої кооперації Рекрут Валерій Пилипович з метою пошуку документів про діяльність кооператорів Д.В.Марковича, І.Ч.Зборовського та Д.Г.Зосімато, які перебували і працювали в Одесі у 1917 – 1920 рр.

24 липня

Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В.М. здійснено перевірку стану архівної справи та діловодства Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря; надана методична допомога з питань забезпечення зберігання документів та їх передачі НАФ на державне зберігання, упорядкування документів постійного зберігання та з особового складу, складання номенклатури справ на 2008 рік. Інформація про роботу інспекції була заслухана на засіданні колегії Державного архіву Одеської області

25 липня

До бібліотеки Державного архіву Одеської області надійшла книга “І шлях мій добрий і широкий…”, (Одеса, 2008 р.), подарована упорядником І.В.Мельником. Видання присвячене пам’яті одеського журналіста, завідуючого сільгоспвідділом газети “Чорноморська комуна” Володимира Григоровича Шляхового і включає спогади друзів, співробітників, газетні публікації та його художню повість “Горять левади”, присвячену другові дитинства Миколі Коваленку. Видання ілюстровано знімками сім’ї журналіста, його друзів, однокурсників, колег.

29 липня

Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків закінчено редагування Мартирологу жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Одеській області. В списку представлені м. Одеса та 17 районів Одеської області, що перебували в зоні Голодомору. Матеріали передані до видавництва «Астропринт» для підготування макету.

30 липня

– В читальному залі Державного архіву Одеської області з метою генеалогічного дослідження працює директор по маркетингу «Exigen Inc.» Галантер Геннадій Йосифович ( США, Каліфорнія) за темою «Генеалогія сім’ї Гуркихер».

– Працівниками відділу забезпечення фізичної схоронності документів Державного архіву Одеської підготовлено до видачі дослідникам 175 справ після обробки в пароформаліновій камері.

31 липня

– Провідним спеціалістом віділлу формування НАФ та діловодства Хромовою В. О. здійснено перевірку стану архівної справи та діловодства Одеського обласного державного центру експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Одеської області  та з метою вивчення структури, складу документів обстежено ТОВ „Виробниче підприємство „ТКТ”.

– Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Успенською Г.Б. надана практична допомога Одеському академічному українському музично-драматичному театру ім. В.Василька підготовці документів театру за 1972-1987 роки до передачі на державне зберігання.

Серпень

1 серпня

– Проведено засідання ЕПК Державного архіву Одеської області, на якому розглянуті такі питання: 1) Про покладання обов’язків секретаря ЕПК на Успенську Г.Б. 2) Про надання права розглядати самостійно документи організацій та підприємств спеціалістам Державного архіву Одеської області Хромовій В.О., Успенській Г.Б., Дворницькій Ю.І. 3) Про оновлення складу ЕПК. 4). Про перейменування назв фондів метричних книг та інше.

Рекрут Валерій Пилипович, співробітник Вінницького обласного комітету профспілки працівників споживчої кооперації, подарував Державному архіву Одеської області свою книгу “Особливості діяльності споживчої кооперації Вінниччини в умовах голодомору 30-х років 20 століття”.

4 серпня

– Архівістами 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В.М. та Успенською Г.Б. здійснено перевірки стану архівної справи та діловодства в Одеській обласній інспекції захисту рослин та ВАТ „Одеська продовольча компанія”.

– На засідання ЕПК погоджені номенклатури справ на 2008 рік Одеської національної академії харчових технологій; Одеського національного академічного театру опери та балету; Державної екологічної інспекції в Одеській області та ін.

5 серпня

Працівниками відділу забезпечення фізичної схоронності документів Державного архіву Одеської області закладено 260 справ до пароформалінової камери для профілактичної обробки.

6 серпня

У бібліотеці Державного архіву Одеської області досліджував наукову літературу кандидат історичних наук, доцент Тернопільського національного педагогічного університету Москалюк Микола Миколайович з метою пошуку інформації про промисловий розвиток України кінця 19-го – початку 20-го сторіччя.

8 серпня

Відділом організації і координації архівної справи та кадрових питань завершено роботу по схваленню та погодженню описів справ відділів земельних ресурсів районів та міст обласного значення у зв’язку з їх реорганізацією.

11 серпня

Провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В.О. здійснена перевірка стану архівної справи та діловодства ДП НДІ „Шторм”.

12 серпня

– В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) Філатов Антон Валерійович та Філатова Анна Іванівна, студенти історичного факультету Санкт-Петербурзького державного університету(Російська Федерація) за темою: «Одеське товариство історії та старовини»; 2)  магістр SSEES UCL (School Slavonic and East European Studies University College London) Войновскі Збігнєв Станіславович (Англія) за темою: «Радянська пропаганда періоду 1945 – 1991.  

– Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. здійснена перевірка стану архівної справи та діловодства Головного управління статистики у Одеській області.

13 серпня

– Особовий фонд члена Союзу журналістів України, члена Союзу фотохудожників України Леоніда Семеновича Сидорського, який включає більше 15. тис. фотографій, поповнився новими роботами автора – фотографіями, друкованими виданнями, особовими документами.

– Відділом забезпечення фізичної схоронності документів відреставровані протягом місяця та здані до архівосховища 1570 аркушів документів дорадянського періоду.

– Бібліотеці Державного архіву Одеської області подаровано книгу «К светской и церковной истории Новороссии (18-19 вв.)», видання 3, Запоріжжя, 2008 р., її автором Андрієм Володимировичем Макідоновим.

14 серпня

13 серпня 2008 року провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В.О. надана практична допомога ВАТ „Електронмаш” у підготовці до передачі документів ВАТ за 1975-1986 роки на державне зберігання”.

15 серпня

Відбулося засідання колегії Державного архіву Одеської області, на якому було розглянуто наступні питання: 1. Про підсумки проведення архівної практики студентів в Державному архіві. 2. Про роботу архіву та діловодної служби Головного управління статистики в Одеській області. 3. Про результати контрольної перевірки в архівному відділі Южненської міської ради та трудовому архіві. 4. Про результати перевірки Державного архіву контрольно-ревізійним управлінням.

17 серпня

В одеській облдержадміністрації відкрито документальну виставку, присвячену 17-й річниці Незалежності України.

18 серпня

Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В.М. надана практична допомога в підготовці документів на державне зберігання службі автомобільних доріг в Одеській області за 1973- 1997 роки.

19 серпня

Архівістом 1 категорії Успенською Г. Б. відділу формування НАФ та діловодства здійснена перевірка стану архівної справи ЗАТ „Чорноморсантехмонтаж”. В ході перевірки надана практична допомога в підготовці документів на державне зберігання за 1983-1989 роки. У зв’язку з реорганізації представлено на розгляд ЕПК зведена номенклатура справ Головного управління Держкомзему у Одеській області та Бюро судово-медичної експертизи.

26 серпня

– Відділом використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків розпочато виявлення документів з історії народного спротиву політиці Радянської влади у зв’язку з реалізацією наукового проекту «Народна війна», що здійснюється Держкомархівом України спільно із Всеукраїнським товариством «Меморіал» і Київським національним університетом ім. Тараса Шевченка. Планується дослідницька робота в Одеському архіві міжвідомчої наукової групи у складі Голови Київської міської організації товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса Круцика Романа Миколайовича, д.і.н. Сергійчука Володимира Івановича, к.і.н. Файзуліна Ярослава Миколайовича, яка має ґрунтовну і комплексно дослідити за документами державних архівних установ України історію становлення української державності та українського повстанського руху 1917 – 1933 рр., діяльність селянських партизанських загонів та повстанських підпільних організацій, ідеологію повстанства, його чисельність та соціальний склад.

– Почалася практика студентів Південноукраїнського Державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського. Студентам були прочитані лекції за темами: „Історія архівної справи. Склад і зміст фондів Державного архіву Одеської області”; „Забезпечення формування Національного архівного фонду, облік і зберігання, використання документів”. Також були проведені екскурсії в архівосховища.

27 серпня

– Держархів відвідали представники Тираспольської єпархії з подякою Держархіву і врученням архієрейських грамот директору Держархіву Одеської області Івану Івановичу Ніточко та заступнику директора Вероніці Юріївні Алєксєєвій за проведену роботу по розшуку реабілітованих священників. Грамоти підписано Архієпископом Тираспольським та Дубосарським Юстиніаном.

– Військово-історичний центр „Память и слава” подарував архіву свої видання „Пункты погребений 95-й СД в Одесской области 1941”, „Оборона и освобождение городов и районов Одесской области 1941-1944”.

28 серпня

Архівістом 1 категорії Успенською Г. Б. відділу формування НАФ та діловодства здійснена перевірка стану архівної справи Одеського державного екологічного університету . В ході перевірки надана практична допомога в упорядкування документів постійного зберігання та з особового складу та формування справ.

Вересень

2 вересня

В читальному залі Державного архіву Одеської області з метою написання монографії працює історик Т’єррі-Харольд Гуталс (Бельгія) за темою: «Історія Бельгійських інвестицій в Україні з XIX ст. по теперішній час».

3 вересня

– Студенти-практиканти студентів історико-філологічного факультету Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського почали роботу по створенню електронних баз даних кіно-, фото-, фоно- документів, складанню географічного покажчика до метричних книг районів Одеської області, постелажної топографічної картотеки, систематизації періодичної преси за 1960-1990 роки.

– Головним спеціалістом відділу зберігання та обліку документів НАФ В.К.Січкаренко для фонду користування відскановано по фонду № 59 «Будівельний комітет м. Одеси» 95 креслень будинків та проектів будівель м. Одеси за 1850-1856 роки.

– Відділом фізичного зберігання документів продовжується робота по запобіганню враження справ грибком – в дезінфекційній камері оброблено 261 справу.

4 вересня

– Продовжується архівна практика студентів 111 курсу історичного факультету Педагогічного Південноукраїнського державного університету ім. К.Д. Ушинського. Під час практики на базі відомчого архіву ВАТ „Нептун” студенти були ознайомлені з умовами зберігання документів та обладнання архівосховищ, з правилами проведення експертизи цінності документів та передачі на державне зберігання.

– На засідання ЕПК Державного архіву Одеської області представлені та затверджені описи справ Головного управління статистики в Одеській області за 1989-2007 років (2150 од. зберігання); Одеського обласного протитуберкульозного диспансеру за 2002-2006 роки та номенклатура справ Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації за 2008 рік.

9 вересня

В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали:  керівник НДУ Інституту історії Південної України (м. Черкаси) Бойко Ярослав Володимирович за темою «Заселення Північного Причорномор’я (кінець XVIII – початок XX ст.)»; професор Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Щетников Василь Петрович за темою «Одеса у період німецько-румунської окупації, 1941 – 1944 рр.».

10 вересня

Архівістом 1 категорії Успенською Г.Б. надана практична допомога, з виїздом на місце, у підготовці документів НАФ ВАТ „Чорноморсантехмонтаж” для передачі на державне зберігання. Протягом тижня представлено на розгляд на засідання ЕПК номенклатури справ Одеської обласної державної адміністрації; Управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації; Управління культури і туризму облдержадміністрації; Арцизького районного управління юстиції Одеської області.

11 вересня

Архівістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Бончевою В.М. проведена комплексна перевірка Територіального управління державної інспекції з енергозбереження в Одеській області. Надана практична допомога з питань забезпечення зберігання документів в структурних підрозділах, формування справ, проведення експертизи цінності документів.

16 вересня

– В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) з метою генеалогічного пошуку – Єнріке Подольський, інженер компанії “City-Groupe” (Мексика); Валентин Юрійович Бокій, пенсіонер (Російська Федерація) та Всеволод Миколайович Лісовицький (м. Одеса); 2) з метою написання наукових праць – студентка факультету театрального мистецтва Афінського університету Ірена Богдановіч за темою «Грецький театр в Одесі»; аспірантка кафедри нової та новітньої історії Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Сидун Ірина Володимирівна за темою «США у сприйнятті преси південного регіону Російської імперії (1861 – 1898 рр.)».

– Архівістом 1 категорії Бончевою В. М. надана практична допомога та прийнято на державне зберігання документи Служби автомобільних доріг в Одеській області Державної корпорації по будівництву, ремонту та утриманню автомобільних доріг.

– На ЕПК затверджені номенклатури справ Управління пенсійного фонду України в Роздільнянському районі, Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області.

17 вересня

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ на державне збереження прийнято від Служби автомобільних доріг в Одеській області 149 справ управлінської документації за 1973-1997 роки.

– Головним спеціалістом відділу зберігання та обліку документів НАФ О.А.Корецькою внесено до каталогу 150 підшивок газет за 1930-1940 роки.

– Провідним спеціалістом А.А.Маковецькою поповнено електронну базу даних по фонду Р-8065 „Архів СБУ” 187 прізвищами осіб, які пройшли фільтрацію в 1944-1948 роки.

18 вересня

Головним спеціалістом відділу Формування НАФ та діловодства Майбородою Л. В. проведена комплексна перевірка Одеського відділення Національної спілки художників України. Надана практична допомога з питань забезпечення збереженості документів в структурних підрозділах, формування справ, проведення експертизи цінності документів.

23 вересня

В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) доцент Одеського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президенті України Павлов О.І. за темою «Трансформація системи управління сільськими територіями України (ІІ половина XIX – початок XXI ст.)»; 2) доцент Миколаївського навчально-наукового інституту Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова Міронова І.С. за темою «Історія української пошти (ІІ половина XVII – початок XX ст.)».

24 вересня

– Відділом зберігання та обліку документів НАФ на державне збереження прийнято від ЗАТ “Чорноморгідробуд” 33 справи управлінської документації до фонду № Р- «Трест “Чорноморпромтехмонтаж» за 1979-1989 роки. Архівістом 1 категорії Успенською Г. Б. надана практична допомога та прийнято на державне зберігання документи ВАТ „Чорноморсантехмонтаж”.

– Від Л.В.Леонової, спадкоємиці колишнього працівника архіву Г.Л.Малінової, надійшли документи до особового фонду кандидата історичних наук М.Л.Малінової – листування з питань архівознавства та джерелознавства, авторські рукописи статей до періодичних видань, друковані роботи з патентознавства, сімейні фотографії.

– Відділом фізичного зберігання документів продовжується робота по запобіганню враженням справ грибком, до дезінфекційної камери надійшло 330 справ XIX ст. фондів № 6 “Піклувальний комітет Південного краю Росії”, № 59 “Будівельний комітет м. Одеси” , № 141 “Родинний фонд князів Гагаріних-Стурдза”.

25 вересня

– Архівістом 1 категорії Бончевою В.М. проведена комплексна перевірка Одеської державної академії харчових технологій. Надана практична допомога з питань забезпечення збереженості документів в структурних підрозділах, формування справ, проведення експертизи цінності документів.

– На засіданні ЕПК затверджено номенклатури справ Інспекції з благоустрою міста Одеської міської Ради, Муніципального музею приватних  колекцій ім. О.В.Блещунова та описи справ постійного зберігання та з особового складу за 1945-2008 рр. колгоспу ім. Шмідта.

30 вересня

– В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: доктор історичних наук, заступник директора інституту слав’янознавства Російської Академії Наук Шемякін А.Л. за темою «Росіяни про Сербію і сербів», «Микола Пашич в Росії»; студент IV курсу історичного факультету Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Фокін І.О. за темами «Кінематографічна освіта в м. Одесі 1920-тих років минулого століття», «Старообрядці на півдні Російської імперії», «Велика Вітчизняна війна та м. Одеса». 

– Організовано виставку документів ДАОО за темою «До 200-річчя німецької колонізації Півдня України». Місце проведення – морвокзал. Відвідувачі виставки – туристи Німеччини, США, Канади.

– Протягом 9 місяців до Державного архіву області надійшло 3838 запитів, з яких 2168 виконано із позитивним результатом, що ставить 60%

Жовтень

1 жовтня

– Прийнято на державне від СБУ в Одеській області за 1022 справи репресованих та реабілітованих громадян Одеської області за 1923-2004 роки.

– Начальником відділу зберігання та обліку документів НАФ О.О.Солончук в Центрі підвищення кваліфікації Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України проведені методичні заняття для керівників апаратів райдержадміністрацій та начальників трудових архівів місцевих рад за темами: ”Архівна система України. Зберігання документів НАФ в державних архівах” та „Система обліку в державних архівах”.

– Завідуючим лабораторією відділу фізичного зберігання документів Ю.М.Романовим оцифровано 18 справ, 8541 аркушів справи фонду № 37 „Херсонська духовна консисторія”.

2 жовтня

– В Одеському регіональному Інституті державного управління НАДУ при Президентові України начальник відділу формування НАФ та діловодства Т.В.Ратушна прочитала лекцію на тему „Завдання та перспективи розвитку галузі архівознавства та діловодства на сучасному етапі. Комплектування архіву. Порядок впровадження ДСТУ”.

– Головним спеціалістом відділу НАФ Майбородою Л.В. проведена планово- тематична перевірка стану зберігання документів архіву в Одеському театрі юного глядача.

8 жовтня

– Начальником відділу зберігання та обліку документів НАФ О.О.Солончук виконується описування особового фонду „Г.Л.Малінова, історик-архівист”. Систематизовано та сформовано 19 од. зб. (120 документів) за 1936-2004 рр., складені заголовки на справи та опис до них.

– до бібліотеки ДАОО надійшли такі видання: К.К.Пеліван „Голод 1946-1947 в Південній Бесарабії: Арцизький район Одеської області” – Арциз, 2007 (з автографом автора) та збірник „Товариство „Бойківщина” ім. І.Франка в Великій Британії” /упор. В.Бончук. – Львів, 2007.

9 жовтня

– Архівістом 1 категорії Бончевою В.М. проведена тематична перевірка стану діловодства та архівної справи ВАТ „Будгідравліка”.

– На розгляд засідання ЕПК подані номенклатури справ  Одеського академічного театру музичної комедії ім. М.Водяного і Одеського обласного російського драматичного театру ім. А.Іванова.

14 жовтня

У видавництві «Астропринт» вийшов з друку обласний том «Національної книги пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. Одеська область», підготовлений працівниками архівних, освітніх, культурних, громадських та інших установ Одещини. Державний архів області є головною організацією проекту та центром збирання, наукової обробки та дослідження матеріалів за даною тематикою. В першу частину тому увійшов Мартиролог жертв Голодомору, який включає 37 961 жителів Одеси та 17-ти районів області. Мартиролог доповнений переліком 471 постраждалого від Голодомору населеного пунктів, списком очевидців, реєстром 237 пам’ятників та пам’ятних знаків на вшанування жертв Голодомору. Макет видання підготовлений Редакційно-видавничою фірмою «Прес-кур’єр» (гол. редактор Й.О.Бурчо). Фінансування здійснено Одеською обласною державною адміністрацією.

15 жовтня

На державне зберігання надійшов особовий фонд Михайла Дмитровича Дихана – професора, доктора історичних наук, академіка Балканської Академії наук. Дихан Михайло Дмитрович народився в сім’ї нащадків болгар – колоністів, що в значній мірі визначило проблематику його наукових інтересів. Основні наукові дослідження по історії переселення болгар Півдня Російської імперії, їх роль в засвоєнні краю, участь болгар в революціях, війнах, розбудові народного господарства, видатні особистості болгарського національного руху минулого і сьогодення та інші аспекти російсько -, радянсько -, українсько -, молдавсько – болгарських відносин. М.Д.Дихан –видатний громадський діяч. Він був одним із лідерів національного відродження болгарської діаспори в СРСР, Україні і Молдові. Заслуги М.Д.Дихана відзначені численними нагородами СРСР, Болгарії, України. Серед його нагород 5 орденів і біля 20 медалей за бойові заслуги в роки Великої Вітчизняної війни. Болгарія відзначала його орденом Кирила і Мефодія II ступеня, медаллю імені Івана Вазова. Михайло Дмитрович був удостоєний почесного звання „Заслужений працівник вищої школи УРСР”.

16 жовтня

Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. завершена робота над статтею „Особисті фонди проф. О.І. Маркевича та проф. І.А.Линниченка в ДАОО” і подана в редколегію інформаційного бюлетеня „Одеські архіви”.

– Перевірені номенклатури ВАТ Національна акціонерна страхова компанія „Оранта” та Одеського академічного театру музичної комедії ім. М.Водяного.

21 жовтня

Директор Державного архіву Ніточко І.І. дав інтерв’ю у прямому ефірі Одеській обласній телерадіокомпанії “38-й канал” за темою: Робота архівних установ Одеської області по виявленню матеріалів про Голодомор 1932-1933 років та підготовці обласного тому “Національної книги пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні. Одеська область”.

22 жовтня

Архівом прийнято на державне зберігання від Головного управління зовнішньоекономічної діяльності та європейської інтеграції Одеської обласної державної адміністрації документи фонду Р-8205 „Головне управління зовнішньоекономічної діяльності, європейської інтеграції та туризму Одеської обласної державної адміністрації” за 1992-2005 роки (235 од..зб. управлінської документації). Це розпорядження з основної діяльності, протоколи засідань координаційної ради з питань інвестицій, документи про внесення іноземних інвестицій, контракти про спільну інвестиційну діяльність.

27 жовтня

Директором Державного архіву Одеської області проведено апаратну нараду з керівним складом архіву. Були розглянуті питання щодо підготовки статті про проблеми архівної галузі в Одеському регіоні для оприлюднення в ЗМІ та затверджено графік прийому звітів архівних установ районів та міст обласного значення.

28 жовтня

Директор ДАОО І.І.Ніточко та заст. директора Л.Г.Білоусова дали інтерв’ю одеським телекомпаніям АТВ, АРТ, РІАК та 31-й канал про Перший дитячий конкурс малюнків за темою “Голодомору 1932-1933 років в Одеській області», в організації якого архів прийняв участь. Малюнки увійдуть до окремого фонду Державного архіву Одеської області.

29 жовтня

Держархівом прийнято на постійне зберігання  від СБУ в Одеській області 1027 справи репресованих та реабілітованих громадян Одеської області за 1925-2001 роки.

30 жовтня

– Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву області Майбородою Л.В. проведено тематичну перевірку архівних документів ВАТ “Холодмаш”. Надані рекомендації щодо усунення виявлених недоліків із зберігання документів , а також упорядкування документів для передачі на постійне зберігання до Державного архіву області.

– Архівістом І категорії відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву області Успенською Г.Б. проведено перевірку архівних документів в Одеському Державному економічному університеті. Надано методичну допомогу щодо складання описів справ постійного зберігання та з особового складу.

– Відбулось чергове засідання Експертно-перевірної комісії Державного архіву Одеської області.

Листопад

4 листопада

В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1)  Розенфельд Михайло Йосипович, пенсіонер, тема дослідження: «Трагедія в м. Хащевата Гайворонського району Одеської (нині Кіровоградської) області в лютому 1942 року (розстріл мирних жителів німцями та поліцаями, суд над поліцаями в 1944 – 1945 роках); 2) Дубров Борис Іванович, пенсіонер, тема дослідження: «Історія, економічне та соціальне життя Березівки (XIX – 20 роки XX ст.)».

6 листопада

– Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л.В. на ЕПК ДАОО погоджені: номенклатура Одеського відділення НАСК „Оранта” та Положення про ЕК і номенклатура Одеського академічного театру музичної комедії ім. М.Водяного, затверджені: описи справ постійного зберігання за 2001-2006 рр. ЗАТ „Одеський завод шампанських вин” та Секретаріату Одеської обласної ради за 1999-2006 рр.

– Архівістом I категорії Успенською Г.Б. проведена тематична перевірка в Одеській музичній академії ім. А.В.Нежданової. Виявлені серйозні порушення санітарно-гігієнічних умов і повну непридатність архівного приміщення для зберігання справ, що призвело до руйнації паперу багатьох справ постійного строку зберігання.

11 листопада

В Одеському обласному центрі української культури відбулася презентація обласного тому „Національної книги пам`яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Одеська область” До 75-х роковин трагедії. Презентація почалася з виставки архівних документів та публікацій Державного архіву Одеської області. Були представлені звіти районів по виконанню плану заходів по відзначенню 75-х роковин трагедії, зібрані Управлінням освіти і наукової діяльності Одеської облдержадміністрації. Відкрив презентацію вступним словом голова облдержадміністрації Микола Дмитрович Сердюк. Начальник управління освіти і наукової діяльності Одеської облдержадміністрації, заступник голови оргкомітету з підготовки та відзначення у 2008 році Дня пам`яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років Дмитро Михайлович Демченко розповів про участь освітян у відновленні історичної правди. Директор Державного архіву Одеської області Іван Іванович Ніточко та заступник директора Лілія Григорівна Білоусова інформували про виконання Указу Президента України архівними установами області та роль архівних установ у формуванні джерельної бази дослідження Голодомору, презентували обласний том Книги Пам`яті. Головний редактор фірми „Прес-кур`єр” Йосип Олександрович Бурчо розповідав про те як видавалася книга. Він був нагороджений Золотою відзнакою губернатора Одеської області. На вшанування пам`яті 37961 невинно загиблих від Голодомору 1932-1933 років на Одещині була оголошена хвилина мовчання. Презентація супроводжувалась музичними творами українського народного хору студентів Одеського училища мистецтв і культури ім. К. Ф. Данькевича під керівництвом Жанни Козаченко. Відбулося вручення книг начальникам архівних відділів райдержадміністрацій та установам освіти і культури, громадським організаціям. На презентації виступили декан історичного факультету Національного університету ім. І.І.Мечникова В.Г.Кушнір, поет, письменник і громадський діяч Олекса Різників, професор медицини В.Р.Файтельберг-Бланк, професор Г.І.Гончарук, краєзнавець С.Г.Матвєєва, аспірант М.Ш.Кашкаєв, джура Українського козацького з`єднання Анатолій Яровий та інші.

12 листопада

Начальником відділу зберігання та обліку документів НАФ О.О.Солончук у Центрі підвищення кваліфікації Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України проведені методично-практичні заняття для начальників архівних відділів районних державних адміністрацій Одеської області за темою: ”Система обліку в державних архівах України”.

13 листопада

В читальному залі Державного архіву Одеської області працювали: 1) з метою підготовки дисертації  Ірина Андріївна Стрижова, викладач кафедри політології Одеського державного економічного університету, тема дослідження: «Діяльність наукових товариств Російської імперії другої половини XIX – початку XX століть (на матеріалах Півдня України)»; 2) Тетяна Миколаївна Головенко, журналіст журналу «Тревел–хіт», тема дослідження: «Одеське товариство історії і старожитностей».

14 листопада

– Провідним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Хромовою В.О. проведена контрольна перевірка Технікуму газової та нафтової промисловості Одеської державної академії холоду. Надана практична допомога з питань забезпечення збереженості документів в структурних підрозділах, формування справ, проведення експертизи цінності документів.

– Розпочата робота з упорядкування документів постійного зберігання в Головному управлінні пенсійного фонду в Одеський області.

– Представлено на розгляд засідання ЕПК номенклатури справ Управління національного банку України в Одеський області; Одеського історико-краєзнавчого музею та описи справ постійного зберігання Головного управління статистики в Одеській області.

18 листопада

Начальником відділу НДА Онопрієнко В.Ф. проведено презентацію книг «Голодомори в Україні: Одеська область 1921 – 1923, 1932 – 1933, 1946 – 1947. Дослідження, спогади, документи» та Обласного тому “Національної книги пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні. Одеська область” в Одеській спеціалізованій середній школі № 40.

19 листопада

– В газеті «Вечерняя Одеса» опублікована статтядиректора ДАОО Ніточко І.І. «Спасите архивы – кладезь памяти прошлого» про проблеми збереженості документів, діяльність трудових архівів.

– Заступник начальника відділу зберігання та обліку документів НАФ С.В.Виногловська провела методично-практичний тренінг для спеціалістів відділу зберігання та обліку документів НАФ за темою: „Система обліку в Державному архіві Одеської області”.

25 листопада

В Одеському Палаці моряків директором Державного архіву Одеської області Ніточко І.І. була проведена презентація обласного тому “Національної книги пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні. Одеська область”

26 листопада

Держархівом прийнято на зберігання документи від УСБУ в Одеській області за 1026 справ репресованих та реабілітованих громадян Одеської області за 1920-2005 роки.

27 листопада

– Головним спеціалістом відділу Майбородою Л.В. надана методична допомога Одеському морському торгівельному порту у підготовці та передачі на державне зберігання документів НАФ за 1988-1998 роки (490 справ).

– Спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Успенською Г.Б. продовжено робота по розшуку документів постійного зберігання ВАТ „Пресмаш” з метою передачі їх на зберігання до Державного архіву Одеської області.

– Представлено на розгляд засідання ЕПК описи справ постійного зберіганняУправління обласної Ради з майнових відносин, державних та приватних нотаріальних контор та номенклатуру справ Одеського обласного російського драматичного театру ім. А. Іванова

Грудень

2 грудня

Опубліковано чергове видання серії “Праці Державного архіву Одеської області” – книгу директора архіву Ніточко Івана Івановича “Окупація: Березівський район: 1941 – 1944 рр.”, яка присвячена до 65-ої річниці визволення Одещини від німецько-румунських загарбників.

3 грудня

Держархівом прийнято на державне зберігання 492 справи  Державного підприємства «Одеський морський торгівельний порт» за 1945-1998 роки (накази з основної діяльності; документи відділу капітального будівництва, акти вводу в експлуатацію закінчених об’єктів будівництва,  документи відділу охорони праці та техніки безпеки – річні статистичні звіти; документи планового відділу: річні виробничі плани; річні звіти з основної діяльності та капітальному будівництву; штатні розписи, річні звіти по роботі з кадрами; документи контори капітана порту: судові журнали, документи по аварійним випадкам; річні виробничо-фінансові звіти; документи про запровадження нової техніки; документи щодо наукової організації праці; матеріали профспілки.

4 грудня

– Спеціалістом 1 категорії відділу формування НАФ та діловодства Успенською Г.Б. надана методична та практична допомога ВАТ «Пресмаш» з питань підготовки та передачі на державне зберігання 324 справи за 1975-1994рр.

– Начальник відділу формування НАФ та діловодства Ратушна Т.В. прийняла участі у семінарі – нараді Державної податкової адміністрації в Одеській області з питань «Проведення експертизи цінності документів та складання описів справ на документи постійного зберігання та особового складу». На семінарі були присутні відповідальні за діловодство та архів районних податкових інспекцій області.

– Представлено на розгляд засідання ЕПК номенклатури справ Головного управління державного казначейства України в Одеській області та Управління національного банку України в Одеській області.

10 грудня

Відділом зберігання та обліку документів НАФ проведена перевірка наявності фондів первинних партійних організацій та складені акти на такі фонди: П-94 „Первинна партійна організація Ананьївського консервного заводу”, П-113 „Первинна партійна організація Ананьївського райпобуткомбінату”, П-296 „Первинна партійна організація Ананьївського хлібозаводу”, П-679 „Первинна партійна організація Ананьївського райуповнаваженого Міністерства заготівлі”, П-681 „Первинна партійна організація колгоспу ім. Кірова”, П-683 „Первинна партійна організація Ананьївського цеглинно-кремнієвого заводу”, П-685 „Ананьївської середньої школи № 2”, П-2863 „Первинна партійна організація колгоспу „Україна”. Загалом перевірено 147 од. зб. за 1946-1988 роки. 139 справ передано до реставраційної майстерні.

11 грудня

– Головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Майбородою Л. В. проведено комплексну перевірку Управління ветеринарної медицини в Одеській області. В ході перевірки надана методична допомога в упорядкуванні документів та складанні описів справ.

– Архівістом 1-ї категорії Успенською Г.Б. надана методична та практична допомога Одеському академічному українському музично-драматичному театру ім. В.С. Василька з питань передачі  на державне зберігання документів за 1972-1987 рр.

16 грудня

З 9 по 10 грудня 2008 року Українським інститутом національної пам`яті у м. Києві проведено конференцію на тему: „Національна книга пам`яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні”: досвід створення та перспективи розвитку”. В роботі конференції прийняли участь члени робочої групи при редакційній колегії Державного архіву Одеської області: Мартиненко Олена Василівна – начальник відділу інформації використання документів та зовнішніх зв`язків, Паніван Ганна Михайлівна – провідний спеціаліст відділу інформації використання документів та зовнішніх зв`язків  і Батуріна Марина Григорівна – старший науковий співробітник.  9 грудня учасниками конференції було підтримано проект „Загальнодержавної національно-культурної програми дослідження Голодомору 1932 – 1933 років в Україні та увічнення пам`яті його жертв”. Конференцію відкрив виконуючий обов`язки Голови Українського інституту національної пам`яті Ігор Рафаїлович Юхновський, який розповів про подальше планування дослідницька робота. Розглядалося питання про встановлення бюджету на 2009 рік, фінансування державної програми. Учасників конференції привітали від Секретаріату Президента України та Кабінету Міністрів України, керівникам робочих груп областей вручені подяки від Президента України та Українського інституту національної пам`яті. З доповідями виступали представники редакційних колегій та авторських колективів регіональних томів Національної книги пам`яті. Відбувся перегляд документального фільму „Хлібна гільйотина” 10 грудня конференція продовжилась пленарним засіданням і була закінчена підведенням підсумків та відвідуванням Меморіалу пам`яті жертв Голодомору в Україні 1932 – 1933 років і виставки.

17 грудня

До бібліотеки архіву надійшли  видання:

1) І.І.Ніточко.Окупація. Березівський район (1941-1944 рр.)./ Праці Державного архіву Одеської області, том 22. – Одеса, 2008. На основі архівних документів, даних Березівського райвійськкомату, спогадів очевидців книга відтворює події окупаційного періоду, які відбувалися у селах Березівського району. У главах “Патріоти”, “Березівське підпілля”, “Тракторна” диверсія”, “Поле смерті”, “Нескорені”, “Розстріл” відтворено діяльність підпільних груп району та загибель багатьох їх учасників від дій каральних німецьких груп. У главах “Бесіда з І.П.Луговим”, “Бесіда з Анатолієм Баланом”, “Бесіда з П.П.Лопато” і ін. подано спогади очевидців про діяльність підпільних груп на території Березівського району. Також у книзі розглянуто події окупаційного періоду в кожному селі району окремо і подано списки учасників сільських підпільних груп. У виданні дано перелік пам’ятників загиблим воїнам, списки воїнів-березівчан, які не повернулися з фронту, списки березівчан, які повернулися додому після війни та ін. Анотований перелік фондів Державного архіву Одеської області, що містять документи періоду Великої Вітчизняної війни.

2) Голодомор 1932-1933 років у Ширяївському районі”/Упор. Т.В.Манжос. – Одеса, 2008. Видання підготовлено архівним відділом Ширяївської райдержадміністрації. У книзі приведено спогади очевидців про події 1932-1933 років, статті з районної газети “Промінь”, список жертв Голодомору, складений зі слів свідків, список населених пунктів, які постраждали під час Голодомору. У главі “Свідчать офіційні документи” опубліковано витяги з  документів ДАОО. Видання ілюстроване світлинами пам’ятників жертвам Голодомору та заходів, які проводилися у районі на відзначення 75-х роковин Голодомору в Україні.

18 грудня

– Начальником відділу формування НАФ та діловодства Ратушною Т.В. надана методична допомога Одеській обласній державній телерадіокомпанії з питань передачі на державне зберігання відео документів за 2005 рік .

– На розгляд засідання ЕПК надійшли номенклатури справ Контрольно-ревізійного управління в Одеській області, Одеської філії ТОВ „Український промисловий банк” та описи справ на документи постійного зберігання приватних нотаріальних контор Одеського міського нотаріального округу.

23 грудня

Відбулася прес-конференція Державного архіву Одеської області, присвячена Дню працівників архівних установ, у якої взяли участь директор архіву І.І.Ніточко, заступники директора Л.Г.Білоусова, В.Ю.Алєксєєва, та представники 17 засобів масової інформації.

24 грудня 2008 року – Державним архівом Одеської області була проведена урочиста колегія, присвячена Дню працівників архівних установ за участю представників Державного архіву, архівних відділів райдержадміністрацій та міських рад Одеської області, районних трудових архівів, відомчих архівів та представників громадськості. Працівникам архівних установ за професійні досягнення і багатолітню працю були вручені почесні грамоти від Головного комітету архівів України, Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, Одеського обласного комітету профспілок та Державного архіву Одеської області .

Архів новин за інші роки