Перепис населення: ОДЕСА-1897

Державний архів Одеської області, у творчій співпраці з друзями та багаторічними партнерами – КП «Обласний інформаційно-аналітичний центр», – продовжує роботу над проектом «Електронний архів». Враховуючи величезний інтерес громадськості до родинної історії та генеалогічних пошуків, на офіційному веб-сайті Держархіву вперше в Україні вже розміщено 900 цифрових копій справ у розділі «Метрика»; наступним кроком є оприлюднення матеріалів перепису населення 1897 року по місту Одесі.

Перший загальний перепис населення Російської імперії відбувся 28 січня 1897 року, відповідно до положення, затвердженого 5 червня 1895 року (ПСЗ ІІІ. – Т. XV. – СПб., 1899. – С. 397-402). Ініціатором проведення перепису став відомий географ і статистик П.П.Семенов-Тянь-Шанський; матеріали перепису були систематизовані та опубліковані під редакцією сенатора М.О.Тройницького (батько якого, О.Г.Тройницький, був випускником Рішельєвського ліцею). По результатах перепису було видано 119 томів, на сторінках одного з них (Т.XLVII. – СПб., 1904. – ІІІ+XIX+168 c.) – було оприлюднено загальні статистичні дані по місту Одесі (докладніше про перепис).

На жаль, першоджерела – а саме, «переписні листи», – збереглися не у повному обсязі, не є виключенням й матеріали по місту Одесі. Ці унікальні документи знаходяться в Державному архіві Одеської області у фонді «Канцелярія Одеського градоначальника» (ф. 2): «опис 8» (2598 одиниць зберігання), «опис 9» (147 од. зб.) та «опис 10» (28 од. зб.), загалом – 2773 справи. Всі ці справи було оцифровано у попередні роки та розміщено для перегляду в електронному форматі у читальному залі, відтепер розпочинається оприлюднення цієї бази цифрових копій на веб-сайті Держархіву.

Звертаємо вашу увагу, що матеріали у розділі «Перепис населення: Одеса-1897» оприлюднюються виключно з довідковою метою; цифрові копії описів подано у форматі .djvu, копії справ – в форматі .jpg (поаркушні фотографії) у спеціальному модулі «archive.odessa.gov.ua»; в подальшому планується конвертація поаркушних фотографій у більш зручний для перегляду та менший за обсягом формат .djvu (одна справа – один файл). До початку роботи пропонуємо ознайомитися з методичними рекомендаціями – «інструкцією для користувачів». Про оновлення бази даних та подальше розміщення нових матеріалів у розділі буде повідомлено у новинах на офіційному веб-сайті на Facebook-сторінці Держархіву.


ПЕРШИЙ ЗАГАЛЬНИЙ ПЕРЕПИС НАСЕЛЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ

1897 РІК. МАТЕРІАЛИ ПЕРЕПИСУ ПО МІСТУ ОДЕСІ:

Фонд 2. – Опис 8. – 2601 од. зб. [ОПИС] :

[ПЕРЕПИС] cправи 1-100

Фонд 2. – Опис 9. – 147 од. зб. [ОПИС] :

[ПЕРЕПИС] cправи 1-100

[ПЕРЕПИС] cправи 101-146

Фонд 2. – Опис 10. – 28 од. зб. [ОПИС] :

[ПЕРЕПИС] cправи 1-28