1. /
  2. Виставки он-лайн
  3. /
  4. До річниці Одеської області:...

До річниці Одеської області: виставка он-лайн


Наприкінці лютого ми згадуємо про події 88-річної давнини: саме тоді було утворено Одеську область: 9 лютого 1932 року, на IV позачерговій сесії Всеукраїнського центрального виконавчого комітету XII скликання, яка відбулася в місті Харкові, було прийнято рішення про утворення на території Української Соціалістичної Радянської Республіки п’яти областей: Харківської, Київської, Дніпропетровської, Вінницької та Одеської.

10 лютого 1932 року про прийняття цієї постанови було оголошено у черговому номері «Вістей ВУЦВК», її повний текст був оприлюднений 29 лютого 1932 року на сторінках «Збірника законів та розпоряджень Робітничо-селянського уряду України», № 5. За документами Державного архіву Одеської області встановлено, що 13 лютого 1932 року відбулося перше засідання Бюро Одеського обласного комітету КП(б)У. Фактичним завершенням організаційного оформлення керівних установ нової адміністративно-територіальної одиниці стала Перша обласна партійна конференція, яка відбулася в Одесі 27-30 травня 1932 року.


За майже сторічну історію, важливим напрямком роботи одеського архіву завжди була просвітницька діяльність, популяризація документальної історії рідного краю серед широких верств населення. З цією метою, в 2011-2012 роках Держархів організував проведення пересувних виставок документів (у фотокопіях) на стендах у приміщенні головного корпусу Одеської обласної державної адміністрації (проспект Шевченка, 4), серед яких: «До річниці Незалежності України» (2011, серпень), «Одеса, 1941-1945» (2011, квітень), «Славетні дати пам’яті та шани» (2012, березень). 

Особливий інтерес у керівництва і співробітників Одеської обласної державної адміністрації і Одеської обласної ради та серед громадськості міста викликала виставка «До 80-ї річниці Одеської області», яка експонувалася у лютому 2012 року. З фотокопіями документів Держархіву протягом двох тижнів мали можливість ознайомиться всі бажаючі; цифрові матеріали виставки були надані культурно-просвітницьким організаціям та навчальним закладам, а електронну версію виставки було опубліковано на веб-сайті Держархіву; відкриття виставки знайшло висвітлення у публікаціях регіональних засобів масової інформації.


1932 рік. Утворення Одеської області проходило в дуже складний період нашої історії: саме тоді набирала свого розмаху репресивна система тоталітарного режиму, саме тоді, разом із рапортами та промовами про великі звершення, сотні тисяч людей узнали – не з газет, на власному житті, – це страшне слово: Голодомор… (зазначимо: жахлива доля не обійшла майже нікого з тодішніх керівників області, що проводили «лінію партії» ціною життя мільйонів – слід лише уважно роздивитися дати їхньої смерті: 1937-й, 1938-й роки)…

Вшановуючи пам’ять безвинних жертв та пам’ятаючи про злочини репресивного режиму, пропонуємо переглянути документальні свідоцтва того часу – матеріали, які раніш були оприлюднені в форматі пересувної виставки «До річниці Одеської області», – адже, історію слід знати навіть для того, щоб не повторювати помилок минулого.

ПЕРЕЙТИ ДО ПЕРЕГЛЯДУ ВИСТАВКИ
“ДО РОКОВИН ГОЛОДОМОРУ. ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ. 1932-1933”

ПЕРЕЙТИ ДО РОЗДІЛУ ВЕБ-САЙТУ
Реалізація Закону України “Про доступ до архівів репресивних органів”ПОВЕРНУТИСЯ НА ПОЧАТОК ВИСТАВКИ