22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, Україна щороку відзначає День Соборності. Свято офіційно встановлено відповідно до Указу Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99.

22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки (об’єднання) Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину незалежну державу. В «Універсалі соборності» відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Цей день став символом українського державного будівництва, увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини ХІХ століття щодо консолідації в одній державі. Проголошення Соборності УНР і ЗУНР – офіційно задокументована основоположна подія для українського державотворення, яка повністю руйнує міф російської пропаганди про те, що українські землі начебто вперше об’єднав Сталін у 1939 році. Ідея соборності України стала ключовою для наступного покоління учасників українського визвольного руху у ХХ столітті Центральної Ради 22 січня 1918 року – вперше у ХХ столітті була проголошена українська незалежність) й Акт Злуки українських земель (22 січня 1919 року). 

Закон України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності» (пп. 1 п. 3 ст. 6) одним з перших ціннісних орієнтирів утвердження української національної та громадянської ідентичності, а також основних суспільно-державних (національних) цінностей України визначає соборність як «єдність, неподільність усіх територій України, духовна єдність українців, які проживають на території України, а також єдність усіх громадян України незалежно від національності та віросповідання, спрямована на утвердження справжнього суверенітету і незалежності України, побудову процвітаючої демократичної національної держави». Пам’ятаємо, що «соборність» – поняття комплексне. Передусім, це об’єднання в одне державне ціле всіх земель, населених конкретною нацією на суцільній території; духовна консолідація всіх жителів держави, закордонного українства; це також згуртованість громадян, незалежно від їхньої національності, єднання навколо української державності й ідентичності. Ідея територіальної цілісності країни інтегрована з ідеями духовної консолідації. Соборність невіддільна від державності, суверенітету й незалежності нації – фундаменту для побудови демократичної держави, запорукою виживання й існування нації. Соборність передбачає не лише вшанування знакових подій минулого, а й потребує узгодженої взаємодії, спільної роботи в сучасній Україні, коли ми, з різних регіонів, спілкуємося, разом працюємо, створюємо знакове і важливе. 

Під час російської агресії проти У країни соборність у всіх її смислах набуває ще більшого символізму та гостроти як запорука збереження України та її майбутнього. Національна єдність є не тільки базовою цінністю громадян країни, а й обов’язковою передумовою успішного спротиву зовнішній агресії. В умовах війни на виживання, коли держава вимушена давати відсіч ресурсно переважаючому противнику, важливе завдання, як органів влади, так і всього суспільства – згуртованість регіонів, консолідація усіх верств населення країни, народів і національностей, що проживають в Україні. Відтак потрібна найвища мобілізація на усіх рівнях, не тільки з метою поповнення силових структур особовим складом та зброєю, а й в усіх галузях господарства і органах управління. Ми не маємо права дати можливість противнику відчути нашу слабкість чи неспроможність встояти під його натиском, адже від цього він буде лише збільшувати свої апетити і нахабність. 

Соборність нині залишається на порядку денному національних завдань. Цілісність буде цілковито відновлена після того як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом. Соборність сьогодні – мета Перемоги. З нагоди відзначення Дня Соборності України на офіційному сайті Державного архіву Одеської області розміщена документальна виставка 
«Символ національного єднання», яка доступна за посиланням: https://archive.od.gov.ua/910572-2/