Щороку, у четверту суботу листопада, Україна вшановує пам’ять
жертв Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років.

Голодомор 1932-1933 років в Україні визнали актом геноциду навіть парламенти інших держав світу. Шанування пам’яті жертв Голодомору проходить під гаслом «Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо!»

Цього року День пам’яті жертв Голодоморів відбудеться 23 листопада. Гаслом цьогорічної кампанії з ушанування є вислів: «Запали свічку пам’яті за жертвами Голодомору. Борись за Україну та підтримуй воїнів». У цей день Державний архів Одеської області долучається до Загальнонаціональної хвилини мовчання.

Згадаймо про мільйони людських життів, які Україна втратила
внаслідок Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років.

Цього року ми втретє вшановуємо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни росії проти України. Трагічні події, які ми переживаємо, засвідчують: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, жертви – гідно вшановані, пам’ять про минулі трагедії – застерігати від подібного в майбутньому.

Ідеологи та виконавці злочину геноциду у минулому столітті мали за мету знищення українців як нації. Сьогодні рашисти знову застосовують проти українців методи геноциду – масові вбивства, терор мирного населення, воєнні облоги, викрадення людей, депортації (насильницьке переміщення українців, зокрема дітей), умисні напади на укриття й шляхи евакуації, бомбардування житлових районів, тотальне руйнування населених пунктів. Вони прагнуть знищити нашу ідентичність, культуру, мову. Тож розв’язана російською федерацією проти України війна спрямована не тільки на те, щоб знищити нашу державну незалежність, а й щоб винищити українців як самобутній народ, як націю.

Натомість цивілізований світ сьогодні солідарний з Україною та демонструє нам свою підтримку. На офіційному сайті Державного архіву Одеської області функціонує тематична виставка архівних документів «Голодомор в
Україні 1932-1933 років», яка доступна за посиланням: https://archive.od.gov.ua/main/do-90-yi-richnyczi-golodomoru-v-ukrayini-1932-1933-rokiv/