До 78-ї річниці визволення Одеси від нацистських окупантів

1944-2022 рр.

Виставка онлайн документів і матеріалів з фондів Держархіву Одеської області

Пропонуємо вашій увазі фрагмент монографії «Весну принесли на знамёнах», присвячений історії Одеської операції, що була блискуче проведена у квітні 1944 року. До розповіді про героїчні події того часу додано фотографії з фондів Центрального державного кінофотофоархіву України (текст та ілюстрації приведено за другим виданням книги: Одеса, 1984). Автор книги – Назим Мухамедзянович Якупов (1928-2009) – підполковник у відставці; доктор історичних наук, професор Одеського національного університету імені І.І. Мечникова; заслужений діяч науки УРСР (з інформацією про його життя та творчість можна ознайомитися на сторінках Меморіального сайту, присвяченого пам’яті видатного вітчизняного історика, педагога та громадського діяча).

Фотоматеріал

У фондах «Державний архів Одеської області» (ф. Р-1142), «Одеський міськвиконком» (ф. Р-1234), «Документи і матеріали з історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. на території Одеської області: підпільно-партизанський рух на Одещині» (ф. П-92), «Одеська обласна комісія сприяння роботі Надзвичайної державної комісії з встановлення і розслідування злодіянь німецько-фашистських загарбників і їхніх спільників та заподіяного збитку громадянам, колгоспам, громадським організаціям, підприємствам і установам» (ф. Р-2238), а також у бібліотечному фонді архіву містяться документи і плакати, газети та фотографії того часу. 
У наступній частині виставки – альбом-фоторепортаж з урочистих заходів, що відбувалися в Одесі з нагоди 40-річчя звільнення міста від фашистських загарбників 10 квітня 1984 р.: мітинг, парад ветеранів, покладання квітів та створення нової алеї на території меморіального комплексу «411 берегова батарея»; почесний парад на Алеї Слави біля пам’ятника Невідомому Матросу; зустріч ветеранів війни та керівництва обкому та міському партії; урочисте відкриття вулиці «10 квітня»; засідання сесії міськвиконкому та нагородження ветеранів.

Перейт до перегляду фондів окупаційного періоду