«До дня народження Олександра Львовича Гольденберга»

Біографія

Державний архів Одеської області презентує онлайн фотовиставку архівних документів з особового фонду Олександра Львовича Гольденберга.

«Прогулянка Одесою»: Аркадія очима Олександра Львовича Гольденберга.

В Державному архіві Одеської області знаходиться на зберіганні особистий фонд архітектора Олександра Львовича Гольденберга.

Архітектор Олександр Львович Гольденберг народився у місті Миколаєві 15 (28) березня 1917 році в сім’ї інженера-будівельника Лева Володимировича Гольденберга. В 1921 році родина переїхала до міста Одеси. У період з 1936 – 1941 роки, Гольденберг навчався в Одеському інституті комунального та цивільного будівництва (Одеський будівельний інститут) на архітектурному факультеті. З 1945 року працював в Облпроекті («Одеспроект», «Діпромісто»). Один з перших проектів в Одесі в 1946 році стали проекти будівель у санаторії суднобудівної промисловості, нині санаторій «Якорь» в районі 16-ї станції Великого Фонтану.

З 1953 року Олександр Львович працював над проектуванням району Аркадії. Розвиток Аркадії, як курорту, розпочався ще у 1894 році з влаштування лінії кінного трамваю від дачі Маразлі на Малому Фонтані до узбережжя «Аркадії». У 19-столітті Гагарінське плато, яке розташовано на північ від Аркадійської балки, поступово забудовувалось дачними будинками. Плато було названо по володінню князя Гагаріна, в якому розміщувалась його дача. Головним проїздом між дачами був провулок, який нині носить назву Курортного провулку. Наприкінці 19-століття все більше значення отримував інший проїзд, який нині носить назву Генуезька вулиця, по ньому було проведено лінію кінного трамваю з Малого фонтану.

У другій половині 20-століття Гагарінське плато остаточно втратило житлове призначення, практично всі будівлі використовувались для курортних потреб, окрім двох житлових будівель призначених для санаторних працівників, зберігся п’ятиповерховий панельний будинок за адресою Французький бульвар, 60. З 1990-х років територія Гагарінського плато поступово і стихійно забудовувалась житловими і громадськими будинками. Заклади радянських часів зачинялися один за одним, їх ділянки опинялись у приватній власності. Останній санаторій на плато – «Аркадія», у якому досі залишились зелені насадження.

Працюючи над забудовою району Аркадія, Архитектор прагнув насамперед захистити єдину мальовничу, протяжну композицію всього центру Аркадії. Всі проекти складались у поєднанні з колоритом району, гамою природних, ландшафтних характеристик місця.

У період з 1951-1962 рік в центральній частині Одеси за проектом Гольденберга було збудовано низьку будинків. Того ж року було розроблено проект ресторану «Київ» із подальшою реконструкцією всього проспекту.

З 1966-1970 роки займався плануванням та забудовою житлового району 5-9 станції Великого Фонтану.

Також активно розробляв проекти та брав участь у будівництві таких споруд як: Селекційний інститут (1948-1949 рр.), книгосховища бібліотеки ім. Горького (1952-1980 рр.), інститут вакцин та сироваток ім.І.І. Мечникова.

Біографічні документи

1967 р. Архітектор О.Л. Гольденберг «Наприкінці прогулянки Аркадією»
ДАОО України. Ф.Р-7977. Оп. 1. Спр. 19. Арк. 23

1989 р. «Снова творческий подъем». Фото Гольденберга
ДАОО України. Ф.Р-7977. Оп. 1. Спр. 15. Арк. 2