День вишиванки відзначаємо щорічно у третій четвер травня.
Це яскраве і сповнене традицій свято, присвячене нашому національному одягу. У цьому році відзначається під час повномасштабної війни і є особливо важливим. Воно об’єднує українців та прославляє нашу культуру.
День української вишиванки став відомим у всьому світі, заворожуючи своєю красою та демонструючи неймовірну культурну спадщину України. Кожного року до свята приєднується все більше людей. День вишиванки урочисто відзначається не тільки в Україні, а й в інших державах світу, де проживає українська діаспора.
Перші згадки про вишитий одяг скіфів, які жили на землях нинішньої України, зустрічаються ще у свідченнях Геродота, які датовані до VIII ст. до н.е. Під час розкопок курганів було знайдено срібні бляшки VI ст., на яких зображено чоловіків у вишиванках. Орнамент на них схожий на той, що вишитий на народному костюмі XVIII ст.
Народ ставиться до вишиванки як до святині. З давніх-давен вишивана сорочка була оберегом та символом краси, здоров’я, родинної пам’яті, любові та натхнення. Дівчина, готуючись до весілля, сама мала вишити вбрання собі та своєму нареченому.
Вишивання споконвіку було одним з найулюбленіших видів декоративно-прикладного мистецтва. Цим видом творчості займалися жінки. Протягом століть зміст вишитих символів поступово втрачався, однак найтиповіші зразки геометричного та рослинного орнаменту використовуються і сьогодні. Найтиповіший малюнок – це червоні маки із зеленим листям на вбранні, але доволі часто зустрічаються барвінок, хмелик, червона калина.
Державний архів Одеської області підготував виставку «Історія вишиванки», яка доступна за посиланням: https://archive.od.gov.ua/main/909303-2/
Щиро вітаємо всіх з чудовим святом, самобутньої, неповторної, мальовничої української вишиванки, яка символізує зв’язок поколінь!
Всім миру та добра!