Міжнародні контакти – 2013
Статистика за 2006-2013 роки
У 2006-2013 роках до Державного архіву Одеської області особисто звернулися 546 іноземних дослідників із 31 країни світу. Протягом цього періоду за статистикою (відвідувач / рік) у читальних залах архіву працювали громадяни таких держав: Азербайджан, Казахстан, Мексика, Перу, Сербія, Узбекистан, Японія (1); Латвія, Нідерланди, Норвегія, Угорщина (2); Аргентина, Бразилія (3); Канада, Швеція (4); Австрія, Естонія, Італія (5); Бельгія, Швейцарія (6); Румунія (8); Білорусь, Греція (11); Великобританія (13); Ізраїль (16); Польща (20); Франція (26); США (43); Німеччина (60); Молдова (66); Росія (211). У 2012 році було зафіксовано найбільшу кількість відвідувачів – 127 громадян з 17 держав.
Інформація за 2013
Протягом 2013 року Державним архівом Одеської області міжнародні договори про співробітництво з архівними установами та іншими організаціями іноземних держав не укладалися.
Виконання зобов’язань за діючими міжнародними договорами про співробітництво в галузі архівної справи – діючих договорів немає.
Інформація про іноземних користувачів
Протягом 2013 року у читальному залі архіву працювало 110 іноземних дослідників з 17-ти країн: Австрія – 4, Бельгія – 4, Білорусь – 3, Великобританія – 2, Греція – 2, Естонія – 1, Ізраїль – 4, Італія – 2, Молдова – 10, Німеччина – 13, Норвегія – 2, Польща – 4, Росія – 46, США – 7, Узбекистан – 1, Франція – 5, Швейцарія – 1. 58 користувачів (53%) працювали над генеалогічними дослідженнями.
Службові відрядження за кордон, проведені міжнародні зустрічі, переговори та участь у міжнародних конференціях, семінарах та інших заходах, що здійснювалися у рамках міжнародного співробітництва
1-2 березня 2013 року представники Державного архіву Одеської області – головний науковий співробітник відділу НДА Олена Штепко та провідний спеціаліст відділу НАФ Сергій Березін – взяли участь у роботі Організаційного комітету, підготовці та проведенні V Міжнародної наукової конференції студентів, аспірантів і молодих вчених «Одеські читання: актуальні проблеми історії, археології та етнології», яка відбулася на історичному факультеті Одеського національного університету імені І.І.Мечникова.
На конференції були присутні понад 140 науковців з України та Росії. Під час роботи конференції співробітники архіву зробили доповіді «Культурно-историческое направление в отечественном антиковедении к. XIX – нач. ХХ ст.: профессор А.Н.Деревицкий и его творческое наследие» (С.Е.Березин) та «Деятельность румынской администрации на острове Змеиный (1878-1944)» (Е.Ю.Штепко).
19 березня 2013 р. Заступник директора Державного архіву Одеської області к.і.н. Л.Г.Білоусова, начальник відділу інформації, використання документів та зовнішніх зв’язків О.В.Мартиненко, архівіст 1-ї категорії С.М.Герасимова, головний науковий співробітник О.Ю.Штепко та провідний спеціаліст С.Є.Березін взяли участь у низці заходів, головним організатором яких виступив Державний архів Миколаївської області.
У приміщенні Музею суднобудування і флоту відбулося урочисте відкриття спільної міжнародної українсько-російської документальної виставки «З історії розвитку суднобудування в Новоросійському краї у XVIII-XIX ст.», на якій були представлені документи (в копіях) Державного архіву Одеської області, Державного архіву Херсонської області та Російського державного архіву військово-морського флоту (Санкт-Петербург). У приміщенні Державного архіву Миколаївської області відбулася робоча зустріч архівістів України та Росії.
25 березня 2012 р. Заступник директора Державного архіву Одеської області Л.Г.Білоусова взяла участь в урочистих заходах та консульському прийомі, присвячених Національному святу Греції – Дню Відродження, які були організовані Генеральним консульством Греції в Одесі та Одеською філією Грецького Фонду Культури.
18 квітня 2013 р. представники Державного архіву Одеської області – директор архіву І.І.Ніточко, завідуючий лабораторією к.і.н. А.В.Хромов, головний науковий співробітник О.Ю.Штепко та провідний спеціаліст С.Є.Березін, – взяли участь у роботі Mіжнародної українсько-турецької наукової конференції «Хаджибей (Одеса) та Північно-Західне Причорномор’я в османсько-турецьких джерелах», урочисте відкриття та робота якої відбулися у приміщенні головного корпусу Одеського національного університету імені І.І.Мечникова. У роботі конференції взяли участь турецькі вчені та одеські науковці – відомі спеціалісти-дослідники, які постійно працюють із історичними джерелами, які знаходяться у фондах Державного архіву Одеської області. Організатором заходу виступили наші друзі та партнери – Історичний факультет Одеського національного університету імені І.І.Мечникова.
29 травня 2013 р. Заступник директора Державного архіву Одеської області Л.Г.Білоусова провела семінар-практикум для групи студентів – учасників проекту «Баварського дому» по підготовці матеріалів до 200-річчя переселення німців до Бессарабії (керівники – д-р К. Харер та Л. Кришевська). Студенти ознайомилися з документами з історії німецьких колоністів та методикою наукового опрацювання архівних документів .
15 серпня 2013 р. Держархів відвідав Генеральний директор Державної архівної служби Республіки Молдова пан Іон Варта, який працював з матеріалами по історії Бессарабії. В ході візиту обговорювалися питання налагодження співробітництва у видавничій роботі, зокрема, можливості спільної публікації документів з історії грецького іонійського роду Інглезі в Одесі та Бессарабії.
23 серпня 2013 р. У Держархіві відбулася зйомка документального фільму для телебачення м. Лейпціг (Німеччина) про долю репресованого у 1937 р. та реабілітованого одесита німецького походження Курта Вагнера за участю його онуків з Німеччини та працівників архіву – С.М.Герасимової та Л.Г.Білоусової.
22-26 вересня 2013 р. Співробітники Державного архіву Одеської області – заступник директора к.і.н. Л.Г.Білоусова, головний науковий співробітник О.Ю.Штепко, архівіст 1-ї категорії С.М.Герасимова та провідний спеціаліст С.Є.Березін, – взяли участь у роботі Першої міжнародної наукової конференції «Економічний і соціальний розвиток портових міст Північного Причорномор’я (кінець XVIII – поч. XX ст.)», яка відбулася у приміщенні Одеської філії Грецького Фонду Культури у рамках проекту «The Black Sea and its Port-cities».
26 вересня 2013 р. Заступник директора Л.Г.Білоусова провела у приміщенні Державного архіву Одеської області екскурсію для групи студентів з України та Німеччини (керівники – проф. Ф.Гальчевський та доцент П.Барвінська). Студенти ознайомилися з історією архіву, публікаціями та виставкою документів з етнічної історії Одеси.
26 вересня 2013 р. Заступник директора Л.Г.Білоусова провела у приміщенні Державного архіву Одеської області екскурсію для учасників Першої міжнародної наукової конференції «Економічний і соціальний розвиток портових міст Північного Причорномор’я (кінець XVIII – початок XX ст.)». 25 науковців з України, Греції, Італії, Франції, Англії, Румунії, Молдови, США, Росії ознайомилися з історією архіву, науково-видавничою роботою, публікаціями та виставкою документів з історії грецької громади в Одесі.
27 вересня 2013 р. В приміщенні Одеського історико-краєзнавчого музею відбулося урочисте відкриття Міжнародної українсько-російської виставки унікальних архівних документів «Одеса наприкінці XVIII – на початку ХХ сторіч». Проведення виставки відбулося у рамках спільних заходів Державної архівної служби України та Федерального архівного агентства Російської Федерації. Організатор виставки – Державний архів Одеської області, за підтримки Одеського історико-краєзнавчого музею. На виставці представлені документи з історії Одеси, які знаходяться у фондах Центрального державного історичного архіву України, Державного архіву Миколаївської області, Державного архіву Одеської області, Державного архіву Херсонської області; Російського державного історичного архіву, Російського державного військово-історичного архіву, Російського державного архіву стародавніх актів.
24-25 жовтня 2013 р. Завідуючий лабораторією з фізичної схоронності документів та страхового фонду Державного архіву Одеської області, к.і.н. А.В.Хромов взяв участь у роботі Mіжнародної науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці», яка проводилась на базі Національного заповідника «Хортиця» (м. Запоріжжя) і виступив із доповіддю «Станіслав Тимофійович Василевський – одеський поліцмейстер та Наказний отаман Дунайського козацького війська». У дослідженні було вперше введено у науковий обіг низку документів із фондів Державного архіву Одеської області; також було надано нарис біографії відомого поліцмейстера (який запам’ятався одеситам вдалим розшуком злочинців у резонансному вбивстві архітектора Фраполлі) та окреслив місце і роль С.Т.Василевського в історії південноукраїнського козацтва XIX ст. У роботі конференції взяли участь більше 60-ти науковців – представників музеїв, заповідників, вузів та дослідницьких установ з усіх регіонів України, а також із Санкт-Петербурга та Ярославля. За результатами конференції планується видання збірки доповідей учасників.
19 листопада 2013 р. Державний архів Одеської області відвідав начальник відділу міжнародного співробітництва архівного управління Аджарської АР професор Батумського державного університету імені Шота Руставелі пан Тамаз Путкарадзе. Метою візиту став обмін досвідом та інформацією в рамках Меморандуму про взаємне співробітництво Архівного управління Аджарської АР (Грузія). Колега з Аджарії ознайомився з документами Одеського архіву, що висвітлюють економічні, політичні та культурні зв‘язки України і Аджарії, зокрема, міст Одеса і Батум.